1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98298/bmid_1984-Dvz-98298.jpg 5 11748 11748

Jedno z najznámejších diel svetovej literatúry nášho storočia spája v sebe prvky spoločensko-politického a vedecko-fantastického románu. Je obžalobou komunistickej diktatúry, ktorá v roku 1984 ovláda všetko, vrátane ľudského myslenia. V centre románu sú osudy čestného, citlivého a uvažujúceho jedinca (Winstona Smitha), ktorý sa vzoprie systému, za čo platí krutú daň. Orwell touto knihou už v roku 1948 ponúkol svetu víziu, ktorá sa neskôr stala realitou. Druhé slovenské vydanie.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

Nineteen Eighty-Four , 1949

LuciusWlk
23.12.2013 4 z 5

Pozoruhodná kniha. Orwell byl geniální myslitel a předložil zde myšlenku lidské nedůležitosti, nadřazenosti a mocenské touze. Zajímavé bylo sledovat, jak se společnost dobře cíleným nátlakem nechá ovládat a navíc to považuje za přirozené. Skvělá kniha to bezesporu je, ale "odvařený" s ní zase nejsem.

Misan1993
18.12.2013 3 z 5

Asi mně ukamenuje každý kdo si tohle přečte, ale mě kniha nebavila..nenašel jsem v ní takový to pravý potěšení, jaké má kniha dát, každopádně klobouk dolů před panem autorem, tohle napsat v roce 1950, to je výkon!

Helianthus
18.12.2013 5 z 5

Po hodně dlouhé době kniha, ze které mi běhal mráz po zádech. Opravdu jen doufám, že se nikdy nedočkám společenského uskupení, kde 2+2 je pět, ale když se to bude hodit tak 3.

DreamR
11.12.2013 5 z 5

Tuhle knihu asi netřeba představovat. Velký bratr se dívá a tato kniha nesmí nikomu utéct. Přečetl jsem již 2x a asi ne naposled.

ch.p.korb
09.12.2013 5 z 5

jedna z nejlepších knih ktere jsem kdy četl

Natique
06.12.2013 4 z 5

Velmi zajímavá kniha často nutící k zamyšlení.

welna
24.11.2013

I já se této knize dlouho vyhýbala. Když jsem se začetla, četla jsem až do konce. Souhlasím s tím, že se jedná o nadčasový, čtivý, dobře napsaný román. Bohužel až příliš pravdivý. Jen jsem překvapená, že většina reaguje tak, jako by obsažené myšlenky měly být vztahovány jen na dobu minulou a jen pravděpodobně na stavy v bývalých lido-demo. Byla napsána ze zkušeností v tehdejším i kapitalistickém světě a řada lidí se bláhově domnívá, že dnes ani Velký bratr, ani třeba Velké ucho neexistují. Pod vlivem medií a spotřeby si mnozí čtenáři myslí, že ta doba je pryč. doporučila bych ale všem neznalým této knihy, aby si jí přečetly a porovnali se skutečností dneška. Pokud to udělají poctivě a stav očistí od pozlátka, třeba zjistí, že to co Orwell popisuje, je slabým odvarem toho co dnes je a co teprve bude. A vše pod záminkou ochrany bezpečnosti, práva a svobody. Takže čtěte a přemýšlejte.

čuřil
21.11.2013 5 z 5

Velmi povedené nadčasové dílo. Velmi se mi líbilo. Ideopolicie, strana, ještě k tomu soudruzi a pak aby fakticky nebyla pravda, že 2+2 je skutečně 5 ?!

Ermisuck
10.11.2013 5 z 5

Díky této knize jsem pochopil pojem "povinná četba". Protože kdyby povinná četba byla opravdu čtená, nevolili by lidi tak, jak volí.

Atuin
04.11.2013 5 z 5

Orwel zamířil na čtenáře a trefil tím přesně ta místa která chtěl a která viděl.Vytvořil knihu pro kterou je pět hvězdiček hrozně málo. Člověk z ní odchází zpocený, deprimovaný, zničený a tak přesně to má být. Žádný veselý čtenářský zážitek po přečtení 1984 neexistuje.
Neodkazoval na svou současnost, minulost či budoucnost, odkazoval snad jedině na to že člověk je ve své korunovanosti stále stejný a proto tahle kniha zůstává stále otevřená.

Domuly
03.11.2013 5 z 5

Při čtení mi až běhal mráz po zádech. Naprosto geniální kniha, která je bohužel neuvěřitelně nadčasová. Řadím ji mezi nejlepší knihy co jsem kdy četla. Opravdu doporučuji.

dadako
01.11.2013 5 z 5

Této knize jsem se dlouho vyhýbal. Nechápu proč. Až na doporučení kamaráda jsem jí začal číst a od prvních vět jsem se nedokázal odtrhnout. Je pro mně neuvěřitelné jak Orwell v roce 1949 dokázal domyslet důsledky a směr totalitních režimů. Kdybych nevěděl kdy a kým byla kniha napsána myslel bych, že to bylo o minimálně dvacet let později někde ve východní Evropě. Pro mně je 1984 jednoznačně nejlepší kniha jakou jsem četl.

Pralev
27.10.2013 5 z 5

Od malička jsme pohádkami vychovávaní, že lidé jsou dobří a bezchybní a pouze jedna zlá bytost může za vše špatné. Později ve škole je nám toto v podstatě opakováno - v historii existovalo několik zlých jedinců (Hitler, Stalin...), kteří zmanipulovali ty hodné a dobré masy a sami mohli za všechny ty hrůzy. Teprve, když je člověk starší, je konfrontován se skutečností a s myšlenkami, že to tak není. A přestože by třetí (výslechová) část Orwellova díla mohla napovídat, že arciďábel je ten zlý a lidstvo oběťmi, kniha ve skutečnosti ukazuje, že problém je v lidech a v systému - a tím systémem jsou opět lidé.
Mimořádně se mi na 1984 líbily pasáže z "Knihy".

babajagaE
21.10.2013 5 z 5

Šok, deprese a zmar. Úžasná a obdivuhodná kniha i po 70 letech stále mrazivě aktuální.Velký bratr je všude kolem nás. Avšak týden před volbama do Poslanecké sněmovny parlamentu ČR krajně nevhodná literatura. Ve volbách jde opravdu jen o to, aby Ti uprostřed se stali Těmi nahoře a naopak Ti nahoře si chtějí udržet svou moc. O nic jiného nejde a Ti dole s tím nikdy nic nezmůžou.....

t.o.m.m.y
19.10.2013 3 z 5

Nadčasová kniha s ne-nereálným příběhem.

petkab
17.10.2013 4 z 5

Knížka, při které by mi asi tuhla krev v žilách, kdybych zažila z totalitního režimu trochu víc než jen první 4 roky svého života. S ohledem na rok vydání oceňuji schopnost dovést následky politického utlačovaní až do takového stádia, které v Oceánii vládne. Do pěti hvězdiček mě osobně "něco" chybí, ale kniha je právem hodnocena tak vysoko.

punktruhlicka
16.10.2013 5 z 5

co říct..... super knížka. Neuvěřitelné nadčasové dílo. Pravdivé až z toho mrazí. Čte se sama

Dandulka
16.10.2013 3 z 5

Tato kniha mě tedy dost zklamala. Podle toho, co jsem o ní četla, jsem si myslela, že bude lepší. No, člověk nemůže chtít všechno, že?

petula.pd
10.10.2013 4 z 5

Nadčasové a děsivé dílo. Lež je vždy o krok před pravdou.

Volby 2013 jsou za dveřmi a stoupající preference "Strany" jsou pro mne nepochopitelné.
Strany, s níž jsou spojeny dlouhé roky totality, diktatury, lží, zatýkání, mučení i zabíjení.
Chápu JAK; nechápu PROČ.

dangerita
07.10.2013 5 z 5

Kniha 1984 patří mezi ty, které jsem si při povinné četbě odpustila a jsem za to ráda. Myslím, že teprve teď přišel ten správný čas, abych ji dokázala správně (a hlavně se zájmem) vstřebat. Četla se sama a nešlo přestat. Myslím, že varování autora je více než zřejmé a v každém, kdo tuto knihu přečetl, zanechala výraznou stopu, která rozhodně nezmizí.