Babička pozdravuje a omlouvá se

Babička pozdravuje a omlouvá se
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533018/bmid_babicka-pozdravuje-a-omlouva-se-65ddc103017fe.jpg 4 2039 2039

Audiokniha od Fredrika Backmana, autora celosvětově úspěšného románu Muž jménem Ove, jehož zvuková podoba obdržela cenu Audiokniha roku 2014 coby Absolutní vítěz. Každý sedmiletý dítě si zaslouží superhrdiny. Přesně tak to říká babička, která je ve svých osmasedmdesáti letech schopná vloupat do zoo, strašit sousedku sněhulákem, vzpírat se zatčení nebo vítat Jehovisty v rozhaleném županu Umí také vytvořit ten nejúžasnější pohádkový svět a své vnučce Else přichystá nezapomenutelné dobrodružství. V téhle honbě za pokladem je třeba doručit několik vzkazů s omluvou a zejména zjistit, že nic není takové, jaké se to na první pohled zdá být. Nejbližší sousedství, které působí jako důvěrně známé, je ve skutečnosti kouzelnou říší, jíž je nutno zachránit „Líbí se mi to ohromně a neskutečně. Plakala jsem miliónkrát, protože je to tak dojemné, tak citově zabarvené, tak úžasně napsané, že jsem chtěla být ta malá holčička. Je to nesdělitelný pocit a opravdu nádherný text,“ prohlásila o příběhu jeho vypravěčka Valérie Zawadská. A dodává: „Chtěla bych být takovou babičkou!“... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Min mormor hälsar och säger förlåt, 2013

Interpreti: Valerie Zawadská

MacBara
18.02.2020 5 z 5

Právě dočteno, oči ještě opuchlé. Příběh o tom, že věci a lidi mohou být úplně jiné, než vypadají na první pohled. Že jen málo z nás se dokáže dostat pod první dojem. Že žijeme se svými tajemstvími a osudy a i když známe kousek tajemství dalších lidí, ještě to neznamená, že si to spojíme dohromady nebo s tím něco budeme schopni udělat. Často jsme na to málo “blázniví” a stejně často je to i otázka volby, co upřednostnit a co obětovat. Díky autorově fantazii a babiččině pohádkovému světu se z objevování podstaty postav stalo veselé, dojemné i napínavé dobrodružství namísto mravoučného pojednání. Fredrik Backman zkrátka není žádný panák.

BobaKozu
14.02.2020 4 z 5

Pohádkové části mě tolik nebavily, ale celkově má kniha super nápad a ke konci mě příjemně překvapí.

Berti
14.02.2020 5 z 5

Knížka, která v sobě skrývá mnohem víc, než se zpočátku může zdát. Přijmout lidi okolo nás takové, jací jsou, nemusí být vždy snadné. V každém z nás ale dřímá superhrdina. Jen má zkrátka mnoho různých podob.

mazlak
05.02.2020 5 z 5

Tak po dlouhé době konečně kniha, která nebyla nudná, ale naopak. Napínavý děj mne tak pohltil, že se mi kolikrát nechtělo ani knihu odložit a jít spát či něco udělat. Veselé příhody babičky mě vzkutku pobavily a ve skritu duše mne pek mrzelo, že babička umřela a je konec jejich střeštěností. V této knize nikdo nikomu neubližuje, ale snaží se ho pochopit a obsahuje spoustu modrostí. Doporučuji.

ersilika
05.02.2020 5 z 5

Vtipná, dojemná dětská kniha pro dospělé

olma
25.01.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem přečetla jedním dechem na poprvé a po druhé hned vzápětí abych si ji vychutnala ještě jednou. Je to kniha, kterou ráda kupuji jako dárek.

Sůvička4
25.01.2020 5 z 5

Kniha mě neuvěřitelně vtáhla do děje. Velmi lidský příběh s velkou hloubkou a rozmanitostí příběhů. Ano, pohádky mně také chvílemi přišly hodně dlouhé, podobně jako předchozím hodnotícím, a nepamatovala jsem si, co, je co. Líbí se mi ale, že autor použil podstatu pohádek, pro svůj příběh - pohádky mají pomáhat v životě, díky nim si lidé vždy předávali zkušenosti, jak ve světě obstát. Moc jsem se nasmála nad legráckami babičky, které mě bavily. Bavila mě její bezprostřednost ale i lidskost. Líbí se mi, jak autor ukazuje, že za tím, co mnozí z nás děláme a co je viditelné navenek, máme každý své důvody a motivy. Zároveň z těchto důvodů neudělal autor omluvenku. Naopak podle mě ukazuje naději, že i přes sebetragičtější osud je možné zkusit jít dál. Minulost nezměníme, ale je v našich silách si z ní vzít poučení a zkusit se posunout přes přítomnost k budoucnosti. Jak říká babička, bude dobře, bude líp:-)

animovanej medv
21.01.2020 5 z 5

Kniha mě vtáhla a moc bavila. Dokonce jsem se smála jsem se v tramvaji.

Je to kniha, která názorně ukazuje, že na každém vymyšleném příběhu je kus pravdy.

Nerevanin
19.01.2020 4 z 5

Zdařilé. Kniha je o vyrovnávání se ztrátou milované osoby a o zjištění, že svět není tak černobílý, jak to na první pohled vypadá. Zde je vše vnímáno z pohledu malého dítěte a prostřednictvím pohádek, které mu vyprávěla babička. To je relativně originální přístup, ovšem mně osobně úplně nesedl. Připadalo mi, že to zpomaluje tempo "děje" (kniha děj vlastně nemá, jde spíše o psychologický vývoj hlavní hrdinky, finální akční vložka působí tak nějak navíc) a navíc jsem si většinu času nebyla jistá, jestli se to nakonec nezvrhne do fantasy a nezjistí se, že pohádková říše je opravdu skutečná (možná ta nejistota svědčí o vypravěčském umu autora, ale mě to spíš rozčilovalo). Jednotlivé postavy jsou zpočátku spíše karikaturami, ale postupem děje dostávají hloubku (tento přechod je nejspíš záměrný). Autor velice dobře pracuje s jazykem a kniha je velmi dobře přeložená, různé narážky na současnou popkulturu pobaví stejně jako sarkastické komentáře hlavní hrdinky. Místy dojemné. Je to další kniha, která dokazuje, že pan Backman prostě psát umí, ale mně osobně se příliš dobře nečetla a vracet se k ní nebudu. Přesto doporučuji.

Renatka11
19.01.2020 5 z 5

Miluju Backmana a jeho Babičku nejvic. Nádherná laskavá knížka, kde skoro nic není takové, jak se na první pohled zdá. Smála jsem se i brečela. Na konci dokonce obojí najednou. Mám ráda knížky, které se mě dotknou a na ktere myslim i dlouho po jejich prečteni, a Babička k nim rozhodně patří.

Sofós
19.01.2020 4 z 5

Múj názor na knihu se postupně vyvíjel. Začátek mě moc nebavil, byl hodně zvláštní. Měla jsem pocit, že toto není literatura, kterou jako dospělá dokážu "strávit ". Ale autor věděl, co dělá. Vše souviselo se vším. Příběh rozmotává životní osudy obyvatel domu, spousta okolností je velmi překvapivých. Nakonec se mi knížka s každou stránkou líbila víc a víc. Obsahově i stylem psaní. Ove byl sice lepší, ale jenom o trochu...

wiix
18.01.2020 3 z 5

Kniha mala dlhý rozbeh, kým ma začala zaujímať. Chvíľu som nevedela odhadnúť, či je pre deti, mládež, lebo ho prerozprávalo malé dievča štýlom niekedy detským. No keď sa zistila pointu, o čom to celé je, nadchlo ma to a na konci som uronila aj slzu.

Daky
17.01.2020 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se první kniha od Backmana, která se mi dostala do rukou. A miluji jí. Miluji Else, Příšeru i Worxe, toho teda nejvíce páč má čtyři nohy. Příběh o Else, která žije tak trochu ve vlastním světě a Babičce, která jí ukázala, že není špatné mít ten svůj svět. Jenže když pak Elsa babičku ztratí, ztratí i jednoho člověka, kterého měla opravdu ráda.
Backman v knize předvedl postavy, i když dělají vedlejší role, co dýchají a žijí spolu se čtenářem. Protože co si budeme, Elsa je prostě to nechutně chytrý dítě, které byste ve škole nejspíše taky šikanovali.
Závěrem zkuste to. Za pokus nic nedáte. Není to kniha pro každého. Je to jen oddechová kniha, po které šáhnete, když se chcete trochu zasmát a odpočnout si.

LooneyCZ
15.01.2020 5 z 5

Při čtení Backmanových knih mi často spadne něco do oka... Já na tydlety emoce jako moc nejsem, ale on to prostě umí. Je to trošku menší doják než Ove, ale líbilo se mi to víc než Medvědín.
Čtěte pohádky a mějte rádi své osobní superhrdiny!

elleyne
15.01.2020 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších knih za několik posledních let. Od autora první dílo, které jsem od něj četla a určitě si budu chtít přečít další.
Ani se mi nechtělo se s knihou loučit, jak moc se mi to líbilo

Francesca14
07.01.2020 3 z 5

Nebyl to můj šálek kávy. Mělo to svůj potenciál v příbězích všech obyvatelů domů, ale všechno se to tak nějak ztrácelo v hromadě věcí, které mě nebavily. V první řadě pohádky, které mě ze začátku nezajímaly, až mi nakonec začaly lézt na nervy. Rozčilovala mě nejasná linie mezi světem pohádkovým a tím opravdovým, která mi zkrátka ubírala na vážnosti toho, co jsem měla v ruce. A nejvíc mi vadilo, že většina postav připomínala spíš karikatury než realistické lidi - hlavně Elsa a její babička. Upřímně to ve mně prostě nic moc nezanechalo a těšila jsem se, až příběh dočtu a budu moct jít na něco jiného.

Petronelka123
06.01.2020 5 z 5

Naprosto skvělé. Poutavě napsané a čtivé. Mojí srdcovkou zůstane sice "MUŽ JMÉNEM OWE", ale Babička je taky prima.

ennlady
04.01.2020 3 z 5

Tak já nevím... Jestli je to tím, že pan Ove nasadil laťku hodně moc vysoko nebo co, ale babička mě trochu zklamala. Nebo asi takhle: snad by se mi to líbilo víc, kdyby malá Elsa nebyla tak strašně přechytralá a kdyby se nechovala tak, jak se chovala, s lidmi teda jednala dost hrozně a to i tehdy, když se oni k ní chovali pěkně. Sice to byla holčička s obrovským a dobrým srdcem, které měla po kom zdědit, ale její sociální inteligence byla někdy dost na vážkách. A krmení psa sladkostmi... no taky celkem pakárna, jak zde již bylo zmíněno. Ale tak nějak mi připadá, jako by tak byla "udělaná" a ani za to nemůže. Nicméně i tak má knížka zvláštní kouzlo a patří mezi ty, které se Vám dostanou do hlavy a nemůžete na ně úplně zapomenout.

DK197
17.12.2019 4 z 5

AUDIOKNIHA: Nádherná knížka plná lehkého humoru, dojetí, bolesti, dětské radosti i zvídavostí, velkých přátelství a bezbřehé fantazie... Ale i plná zla, zloby a zatrpklosti. Směsice, která mě nejednou rozesmála, pohladila po duši, ale i roztrpčila a vehnala slzy do očí. Neuvěřitelné. Život není černobílý a pan autor umí obsáhnout spoustu jeho odstínů, co se odrážejí nejen v jeho literárních charakterech, nýbrž i v jejich osudech... Určitě půjdu do další knížky.

O to víc mě mrzí, že plný počet nedám, protože se mi to ke konci již zdálo natahované a samotný závěr zase zvláštně vybraný a useklý... klidně to mohlo plynout dál. Jako řeka, jako život.

PetrCepek
13.12.2019 5 z 5

Sice pět hvězd, ale až po druhém přečtení, protože při prvním mi řada věcí unikla. Není to vůbec lehká kniha.