Červenka

Červenka
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501979/bmid_cervenka-63g-501979.jpg 4 3963 3963

Harry Hole série

Případ ilegálního obchodu se zbraněmi, který budete číst jedním dechem. 3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry během návštěvy prezidenta Billa Clintona v Norsku omylem postřelí jednoho agenta americké tajné služby. Ke svému údivu je ale povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy. Do doby, než narazí na stopu pašeráků zbraní vedoucí až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a kolotoč událostí se roztáčí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe, 2000

Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Nesbo potřetí a opět lépe než posledně, Červenka potvrdila stoupající kvalitu příběhů Harryho Holea a Jo se každou další knížkou překonává, uvidíme, jestli zůstane tenhle stav až do poslední části (pokud ano, tak Policie musí být neskutečná bomba :-). Jestli byli Netopýr a Švábi hlavně na konci až zbytečně hollywoodsky přeplácaný, tady se Nesbo už přeci jen drží při zemi (celkem). Navíc velkým plusem tu jsou dvě dějové, vzájemně se prolínající linky, jedna ze současnosti a druhá ze druhé světové, aby na konci do sebe vše pěkně zapadlo. Harry sám je tu takovej zabržděnější, moc nechlastá, ba co víc, i docela poslouchá své nadřízené autority. Nesbo třetím dílem jen a jen potvrdil, že i když má velkou konkurenci (třeba v Olsenovi), tak na poli severských detektivek je on prostě špička, minimálně mně se do vkusu trefil maximálně.

Metuje
19.03.2022 3 z 5

(SPOILER) První polovina Červenky byla pro mě napoprvé dost složitá, přece jen to neustálé střídání dějových linek není nejpřívětivější, při druhém čtení už to bylo lepší a dokázal jsem ocenit v podstatě odhalení zápletky v prvních pár kapitolách. Super je úvodní pasáž s Ellen v autě, bohužel jedna z posledních. :( Poprvé se potkáváme s Tomem Waalerem, při vraždě Ellen ve mě vypukla nehorázná zlost. Poprvé se také potkáváme s Ráchel, jejich setkání s Harrym na schodech při druhém čtení zahřálo na srdíčku. Ke konci si s námi Nesbø klasicky pohrál :) Při druhém čtení jsem se u staříkovy prohlídky luxusního apartmánu jen kysele pousmál. :)

Erummeldë
02.03.2022 5 z 5

Zatím nejvydařenější díl. I když až do samotného rozuzlení jsem v postavách a hlavně jejích jménech měla strašný zmatek, naštěstí bylo vysvětlení detailní a vše nejen že dávalo smysl, ale bylo brilantně propletené.

n.ezn.amy
25.02.2022 1 z 5

Harry Hole postřelí omylem amerického agenta při návštěvě prezidenta Clintona a je přeložen do tajné služby. Při rutinní činnosti narazí na pašeráky zbraní, kdy stopa míří do řad policie. Má třetí kniha od Jo Nesba a musím říct, že mi vůbec nesedla. Nevadí mi v knihách střídání různých období, ale zde jsem se v tom chaosu docela ztrácel ani ne tak v čase, jako v postavách. Dlouhé nudné pasáže o ničem, rozpolcená osobnost Harryho, kdy jsem se musel do čtení vyloženě nutit ..... Tenhle příběh mě vůbec nezaujal a na delší dobu si dám od Nesba pauzu.

jan7760
09.02.2022 3 z 5

Prvé stretnutie s toľko ospevovaným autorom. Asi to nebude jeho vrcholné dielo, teda aspoň dúfam, dám mu ešte šancu. Mal som veľké očakávania, nebolo to zlé, avšak som sa akosi strácal v postavách. Zápletka nebola zlá, neviem, akosi mi to nesadlo...

Dvorik
30.01.2022 5 z 5

Je neuveritelne, ze tento treti dil psal stejny autor jako predchozi dva (Netopyr a Svabi), ktere jsou hodne prumerne a brzy na ne zapomenete. Toto je prvni dil, ve kterem se dynamicky prolinaji 2 casove linie, svizne kratke kapitoly, zadna omacka kolem. Tesim se na Nemesis!

markinho962
29.01.2022 3 z 5

To je taaaak pomalý rozjezd, a některé nudné pasáže taky moc spádu nepomůžou. Takový průměr, jen jsem rád, že je to pojato zase jinak než předchozí díly

Karolína7
20.01.2022

Zatím nejobsáhlejší svazek jednoho z mých oblíbených autorů. Nečinilo mi přeskakování do dějů ve dvou časových rovinách, jen ta osobnostní rozpolcenost hlavního negativního hrdiny se mi nezdála příliš realistická. Ale jako vždy - kniha nepostrádala napětí a zapříčinila mé nevyspání. Nemůžu se při čtení před spaní zbavit zlozvyku "Ještě jednu kapitolu", takže usínám v pozdních popůlnočních hodinách.

Olava
14.01.2022 4 z 5

První dva díly s HH jsem nečetla a ani nedočetla Říkala jsem si, že jsou lepší severští spisovatelé. Nu i od jiných jsem slyšela, že teprve od třetího dílu je to ono...Tak jsem se do toho pustila...Ze začátku úplný guláš, ale pak to dostalo ten správný rytmus a nemohla jsem to odložit. Určitě se ještě dostanu k dalším.

sarka9190
08.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Pro mne za tři hvězdičky, pořád jsem doufala, že vrahem bude někdo jiný a ono ne, navíc tam byl přehnaný zmatek, kdo je nakonec kým. Mám ráda složité detektivky, ale tohle byl místy na mne docela solidní guláš. A když nakonec natrefili na chlapa před místnosti s obesenou mrtvolou, řekla jsem si, tak jednoduché to přeci nebude ne? Knížka ve mně navíc nechala hodně nahorkly lítostivý pocit, kvůli smrti jedné z postav, tím více umocneny, že tato linie není v teto knize uzavřena. Doufám, že Nesbo napravi v dalších dílech.

zuzca.h
29.12.2021 2 z 5

Příběhy HH čtu napřeskáčku , toto je už 5 kniha a za mě rozhodně nejslabší. S žádnou jinou jsem neměla problém se začíst a doslova se nutit číst. Nejzáživnější pasáže byly ty z minulosti to se četlo samo. No nevím tady jsme si prostě já a HH nesedli. I to se stává.

Karoley
27.12.2021 5 z 5

Po přečtení Sněhuláka jsem se rozhodla vzít případy Harryho Holea pěkně od začátku.
HH3 - Červenka zatím strčila Netopýra a Švábi suveréně do kapsy! Harry Hole postupně rozplétá příběh, který svými kořeny sahá až do válečných zákopů mezi norské nacisty. Moc se mi líbilo prolínání časových rovin, stále jsem přemýšlela a v duchu si konstruovala teorie, jak to jen mohlo být a kdo je ten zatracený Urijáš :) Řadím mezi oblíbené a jdu na další díl!

capricorn__
14.12.2021 5 z 5

I když mě první dva díly ze série HH nenudily a já si užil jak "Netopýra", tak "Šváby", stejně jsem se moc těšil na "Červenku", kde má Nesbo pořádně projevit svůj spisovatelský talent. Nevím, co přesně se stalo v období, kdy Nesbo dopsal "Šváby" a přemýšlel nad třetím dílem, ale připadá mi, jako kdyby tato dvě díla psali dva odlišní autoři. "Červenku" řadím mezi jeden z nejoblíbenějších dílů ze série, protože se mi na ní líbilo napětí, surovost, ale i popisy prostředí a zápletka. I když moc nemusím retrospektivitu, tady mě moc bavila.

Kubajzz
30.11.2021 4 z 5

Opět poslechnuto jako audiokniha. Začátek trochu nuda ale pak se to rozběhlo a nedalo se přestat poslouchat. Určitě doporučuji.

Vlaďkaa4
08.09.2021 5 z 5

Ze začátku je to hodně zamotané, ale nakonec se vše objasní. Už se ohlížím po dalším díle ze série.

iv.ča
24.08.2021 5 z 5

Brilantní!!!

sniciknihomolka
12.07.2021 5 z 5

Třetí díl série HH. Musím říct, že me bavil více než ostatní. Líbilo se mi střídání děje v druhé světové válce a roku 1999-2000. Ze začátku jsem měla ve všem obrovský zmatek, ale postupně se to začalo propojovat. Bylo zajímavé pozorovat myšlení vojáků. Části o psychologii mohli být delší. Harry ani moc nepil a to mi udělalo radost. Dějová linka mezi Harrym a Rachel byla výborná. Doporučuji nečíst anotace z internetu. Prozrazují velkou část děje. Originální anotace na obálce byla tak akorát :)

Vjeerus
08.07.2021 5 z 5

Třetí díl ze série s HH jsem si naprosto užila. Nevím, jak to autor dělá, ale tak dokonale všechno zamotat (nebo spíš zaplést a skrýt), že opravdu nevíte, kdo by mohl být vrah a pak přijde ten konec a vám dojde, že to všechno vlastně dává dokonalý smysl.
První polovinu knihy jsem opravdu nevěděla, která bije. Ještě že má kapitoly označené i rokem, jinak bych opravdu byla ztracená. Celou dobu jsem čekala na ten zvrat. A když už konečně přišel, autor mi vytřel zrak zvratem číslo dva a byla jsem zase na začátku. Já sice věděla, ale hlavní hrdina ne. To bylo opravdu k vzteku a o to víc jsem se chtěla pročíst na konec.
Příběh je docela dlouhý, ale vše má v ději svůj smysl. Navíc mi vyhovuje autorův styl psaní, takže mi stánky rychle utíkají. Svůj díl na tom mají určitě i krátké kapitoly.
Jediné, co mě trošku mrzí, je nedořešený případ kolem Ellen, ale to si asi (snad!) autor nechá na další knihy.

kofola33
29.06.2021 4 z 5

Tak jsem konecne sehnala Cervenku. Mam prectene skoro vsechny knizky o HH, ale tak ted uz konecne vim, kde Harry k Rachel prisel. Bylo to trosku tezsi cteni, ze zacatku jsem se trosku ztracela v postavach v minulosti, pak se to ale rozjelo a Harry se predvedl v cele svoji krase. Nesbo proste umi.

JaniMa
16.06.2021 4 z 5

Bezpochyby brilantně vymyšlený příběh. Škoda, že mi nesedlo téma. Bylo fajn udělat si obrázek o roli Norů za války, nicméně vypěstovat si zájem o některé hlavní postavy této knihy se mi nepodařilo. Není divu, že jsem se v nich tu a tam ztratila.
První, druhá a čtvrtá kniha mě pohltily víc, přestože tak nějak cítím, že tahle by si z pohledu provedení zasloužila i lepší hodnocení. Kdo ví, třeba se k ní ještě vrátím.