Chlapec v pruhovaném pyžamu
John Boyne
Brunovi se nechce opouštět starý dobrý pokojíček, školu a kamarády v Berlíně a stěhovat se do nového, osamělého a ponurého domu v tajemném místě jménem Aušic. Jenomže Fíra, nadřízený Brunova tatínka, tak rozhodl a devítileté děti do podobných záležitostí nemají co mluvit. S kým si tady ale Bruno bude hrát? Z okna vidí jen vysoký plot a za ním občas podivné lidi, kteří všichni nosí pyžamo – i přes den! A pak se jednoho dne seznámí se stejně velkým Šmuelem…... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 2017 , Slovart (ČR)Originální název:
The Boy in the Striped Pyjamas, 2006
více info...
Přidat komentář
Přečteno na jeden nádech. Konfrontace dětské nevinnosti a čirého zla ve své nejhorší podobě je vždy silná - a perspektiva dítěte ještě silnější. Roztomilé zkomoleniny Fíra a Oušic, vlastně úplně obyčejné (i když ve skutečnosti zcela neobyčejné) dětské přátelství oddělené ostnatým drátem ("škoda, že jsme si spolu nemohli nikdy hrát"), všední trable 9letého kluka ("buď rád, že nemáš sestru") postavené tváří v tvář hrůzám "tam za plotem", to všechno ve mně bude doznívat ještě hodně dlouho.
Ihned se vrhám na pokračování!
Obdivuji autora za to, že napsal knihu o takovém tématu a ještě popsaný očima devítiletého chlapce. Bruno se choval na svůj věk, kniha se četla rychle a já nemůžu najít jedinou nedokonalost, kterou bych tu mohla zmínit.
Zajímavé vidět toto téma očima chlapce, který žije na druhé straně plotu...a konec? No, to bylo rychlé..jsem jen zalapala po dechu a bylo...
Přes tuto knihu, která zaujme skvělým čtivým zpracováním, jedinečnou perspektivou, smutným a překvapivým koncem, mě ještě víc zasáhl chlapec na vrcholu hory, kterého velice doporučuji všem, zvláště lidem mé generace.
Neuvěřitelné.
Hořkosladký příběh odehrávající se na strašném místě, ve strašné době. Nevinná perspektiva, ze které je vyprávěn a její použití je neskutečně originální a povedené. Zatímco Bruno absolutně netuší, co se děje, čtenáři je to jasné a to knize dodává něco jedinečného, stejnou měrou hezkého i smutného. Milá dětská naivita.
Strašné.
Ne kniha, ale doba. Vlastně ať jste byli, kým jste chtěli, ovlivnilo vás to. I když jste byli třeba komandant.
První jsem viděla film, který mě hodně zasáhl. Takže když jsem četla knihu, snažila jsem si moc nevytvořit vztah k Brunovi nebo Šmuelovi. Šlo to hodně těžko.
Autor má talent, kniha povedená.
Smutné, naivní a přesto člověk ví, jak to je... dětská naivita je tak krásná věc, až je člověku smutno... kniha krátká, výstižná, přesto velmi emotivní a velmi čtivá...
Pan John Boyne prostě umí, umí napsat knihu, která vás vtáhne do děje a nepustí a na konci vás totálně odrovná a to píšu z pohledu dospěláka,i když je tato kniha určitě spíše pro náctileté,aby pochopili tuto opravdu hnusnou a zkaženou historii naší planety.
Kniha o jednom z mnoha tragických osudů za druhé světové války, tentokrát z pohledu obyčejného malého kluka, který navzdory okolním hrůzám jen touží žít běžný dětský život s kamarády, naplněný klukovinami a prosluněný láskou jeho blízkých. O to víc na vás dolehne ta tíže, protože vy - narozdíl od Bruna - víte a chápete, co znamená plot za jeho novým domovem a pruhované oblečení jeho nového kamaráda.
O holokaustu bylo napsáno již hodně, a už jsem četla knihy, které se mnou otřásly důkladněji než Chlapec v pruhovaném pyžamu. Nicméně je třeba, aby tohle téma nebylo nikdy zapomenuto, takže já každý literární počin v tomhle směru vítám.
Film jsem viděla několikrát, ale knihu jsem nikdy nečetla a byla jsem na ni moc zvědavá. Vlastně některé části jsou v knize a filmu jinak. Co mě překvapilo je že konec je tu popsán mnohem jemněji než tomu bylo ve filmu. Za mě je to fajn kniha ačkoliv se do půlky moc nic nedělo a proto mám radši film.
Kdysi jsem viděla film, který mě závěrem šokoval a rozbrečel, takže jsem knihu měla dlouhou dobu v merku, ale dostala jsem se k ní až nyní.
Příběh je psán jednoduše, naivně, z dětského pohledu. Proto si myslím, že kniha je skvělé dílo, které může mladší populaci přiblížit bez zbytečných složitostí téma holocaustu. Samozřejmě, že příběh je sám o sobě poněkud nereálný, pochybuji, že by šlo, aby se dětský vězeň jen tak poflakoval u plotu a povídal si s někým z venčí, aniž by si chlapců kdokoli po tak dlouhou dobu všiml. Ale i tak se jedná o velmi silný příběh o silném a ne tak úplně naplněném přátelství.
Konec je velmi smutný, ačkoli ve filmu působil ještě hůř a drsněji. Řekněme, že kdo s čím zachází... (mám na mysli Brunova otce).
Líbilo se mi to, ačkoli mi vadila ta přehnaná naivita a to, že Bruno v některých okamžicích působil docela rozumně a jindy, hlavně při komunikaci se Šmuelem, jako úplný ignorantský blbeček. S dětmi pracuji mnoho let a nemyslím si, že by Bruno v devíti letech vůbec nic nedokázal pochopit a byl tak zabedněný. Toť můj názor.
Jinak se jedná o působivou knihu, kterou bych opravdu doporučila mladším čtenářům.
Chlapec v pruhovaném pyžamu mi ležel v poličce už od roku 2021. Proto jsem si říkala, že bych jo už konečně měla přečíst. Byla jsem zvědavá, jak budou hrůzy Osvětimi popsány pohledem malého Bruna, který je synem velitele koncentračního tábora a musí se z krásného domu v Berlíně přestěhovat právě do Osvětimi, kde bude jeho otec vykonávat jeho práci.
Překvapilo mě, že celá první polovina knihy byla v podstatě jen o stěhování a o tom, jak si Bruno zvyká na nové místo. Až tak lehce za polovinou se vlastně vydal na průzkum, jak tomu on sám říkal, a seznámil se se Šmuelem. Moc se mi líbilo to čisté dětské přátelství, které si mezi sebou Bruno a Šmuel vytvořili. Z dětské perspektivy se události v táboře nezdály až tak hrozné. Konec, ten samozřejmě hrozný je, ať už je to popsáno jakkoliv.
Vidět Osvětim a všechny ty hrůzy dětskýma očima bylo zajímavé a zároveň bych knihu určitě určitě doporučila všem, které téma zajímá, ale nezvládají takovéhle knihy kvůli všem těm popisům hrůz a vražd, co se na takových místech odehrály.
Velice čtivě psaná kniha.Snadno srozumitelná i malému čtenáři.Konverzace chlapců, byla tak čistá oproštěná světu dospělých. Měla by se dostat do rukou čtenářů, kde jen to jde.Za mě jednotka.
Opět kniha, ke které jsem se dostala až po shlédnutí filmu. Tudíž jsem věděla, jak skončí. A i přesto mě to vzalo. Autor po celou dobu krásně ukazuje jak je dětská mysl čistá, jak nerozumí zvěrstvům doby. Líbilo se mi přátelství Bruna a Šmuela, i když se Bruno občas jako přítel nechoval. Asi jako každé dítě. Takových přátelství bylo během války rozbito mnoho. A krásně se ukazuje jak by žádné dítě nemělo takové hrůzy jako válka, natož koncentrák zažít.
Námět byl naprosto fantastický, ale co mě celou dobu iritovalo, byla ta naivita. Ano, v 9 letech nemůžeme chtít zázraky, ale kdyby se k tomu rodiče postavili čelem a vše mu vysvětlili, nemusel by být konec takový, jako byl. Stejně jako u knihy " Kdysi" to u mě zabila naivita....i v současné době je potřeba dětem vysvětlovat fakta a ne mediální propagandu.
Psát knihu z dětského pohledu je vždy trochu záludné, protože je pro dospělého obvykle nemožné se do dětství vrátit. Navíc Boyne tu má vymyšlenou nějakou dramatickou linku, kterou se snaží s dětským pohledem zkombinovat. Za mne dobře fungují scény kolem stěhování, neshod rodičů, vztahů s prarodiči, ale ve chvíli, kdy do děje vstoupí Šmuel, začíná pro mne být realita příliš znásilňovaná. Bruno musí zůstat až nepřirozeně naivní, aby mu realita nijak nedošla (a aby se se Šmuelem nedokázal domluvit, jak se věci mají.) Navíc se prostě dalo jen těžko věřit tomu, že by měl Šmuel možnost chodit pravidelně na schůzky s Brunem, aniž by si toho někdo všiml. Podobně i Brunovi rodiče museli být hodně slepí... Prostě jsme v tomhle příběhu nedokázala věřit a tím pádem mě ani přátelství chlapců moc nezasáhlo.
Zo začiatku som si vravela, že kniha je celkom fajn napísaná aj pre detského diváka. Že by mohla byť takým mostom k tematike "konečného riešenia židovskej otázky" počas 2.svetovej vojny. Ale záver ma presvedčil o tom, že toto ešte pre deti nie je.
Z toho som aj ostala trocha v rozpakoch. Ak chcela autor infantilný pohľad na vec, nemal to ukončiť tak neprístupne pre detského diváka. Ale ak to chcel písať dospelému čitateľovi, tak to bolo ozaj príliš infantilné.
Inak sa to čítalo dobre. Myslím, že pekný príbeh. Neuveriteľný, ale pekný. Vravím, celý čas som to brala ako kniha pre väčšie deti, ktoré by mohli byť už postupne zasvätené do dospeláckeho sveta. Ale to asi iba v tom prípade, ak záver ostane nevysvetlený. Neviem od akého veku by mohli byť na to deti pripravené.
Štítky knihy
koncentrační tábory Židé druhá světová válka (1939–1945) Osvětim (koncentrační tábor) přátelství děti zfilmováno děti a válka holokaust, holocaust
Autorovy další knížky
2017 | Chlapec na vrcholu hory |
2020 | Můj brácha se jmenuje Jessica |
2019 | Skrytá zuřivost srdce |
2020 | Chlapec v pruhovaném pyžamu |
2017 | Kromobyčejná pouť Barnabyho Brocketa |
Chtěla jsem si přečíst knihu, kterou mají děti jako "dobrovolnou četbu" na ZŠ. O koncentračních táborech jsem přečetla dost knížek - pro dospělé. Toto je však dobře napsaný příběh "z druhé strany barikády" pohledem malého kluka. Film jsem neviděla, takže závěr knihy byl pro mne velice překvapivý a nedal mi usnout.