Deníky I. (1931–1940)

Deníky I. (1931–1940)
https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94896/bmid_deniky-i-1931-1940-iLO-94896.jpeg 4 27 27

První souborně vydané deníkové dílo slavného prozaika a esejisty nám umožní nahlédnout přímo pod ruku tvůrce – George Orwell ve svých každodenních záznamech glosuje aktuální politickou situaci, růst zeleniny a snůšku slepic na své zahradě, ale v odbočkách rozvíjí též hlubší filozofické úvahy a analýzy. Kniha obsahuje deníkové zápisky od roku 1931, kdy se autor ještě účastnil poklidného česání chmele, až do roku 1940, když již zuřila druhá světová válka.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Argo
Originální název:

Diaries, 2009


více info...

Přidat komentář

mgeisselreiter
dnes 4 z 5

Hodně zajímavé čtení a kupodivu i čtivé, platí to hlavně pro Deník z chmelové brigády, Deník z cesty k Wigam Pier, Deník z Maroka. Kupodivu mě bavily i zápisky z domova o zahrádkaření a chovu slepic a ovcí. Asi nejmíň zajímavý a nejméně čtivý byl Deník událostí vedoucích k válce. 75%, 22. 12. 2024.

Chajda69
10.01.2019 3 z 5

Orwella mám rád, i když se s jeho pohledem na svět ne ve všem ztotožňuji. Jeho deníky pro mě pak byly nutností.

Ale upřímně - moje očekávání byla jiná. Velmi pozitivně hodnotím deník z chmelové brigády (ten poměrně úzce navazuje na Na dně v Paříži a Londýně), deník z cesty k Wigan Pier (ten se mi líbil velmi) a deník událostí vedoucích k válce (z toho občas až mrazilo).

Překvapilo mě, jak moc chudá byla Anglie ve třicátých letech dvacátého století, u popisu obzvlášť v deníku cesty k Wigan Pier jsem občas nevěřícně kroutil hlavou. Tyto pasáže skvěle ukazují každodenní život té doby v průmyslových oblastech Anglie. Například Orwellovo překvapení, že horník má v pětačtyřiceti letech všechny zuby, je z dnešního pohledu úsměvné a je jen vidět, jak moc velký kus cesty (naše) společnost urazila za poměrně krátkou dobu. Člověka pak, při čtení informací o klimatických změnách a zároveň o tom, jak Orwell ve Wiganu z jednoho místa viděl 33 komínů chrlících do ovzduší uhelné zplodiny, napadá, že je těžké chtít po rozvíjejících se zemích, aby se vzdaly svého průmyslu kvůli blahu Země, když je to jen jejich cesta za lepší životní úrovní, kterou má za sebou i západní svět. Nejen v tomto ohledu má kniha co přinést i k aktuálním otázkám.

Na druhou stranu - a to úplně bez obalu - vůbec mě nezajímá, jestli Orwellovy slepice snesly 8 nebo 10 vajec a za kolik byly prodány, nezajímá mě ani to, jaké bylo každý den počasí, ani jaké ptáky Orwell viděl a jaká zelenina mu na zahradě vyrostla a jakou sklidil. Bohužel je ale dobrá polovina knihy právě o tomhle. Na deset, možná dvacet stran by to byl zajímavý vhled do Orwellova běžného života, ale potom už mě to extrémně nudilo a knihu jsem neodložil jen proto, že to z principu nedělám nikdy a proto, že jsem věřil, že by se přece jen mohlo něco zajímavého objevit. Zvlášť poté, co začala válka, jsem myslel, že bude v deníku reflektována, ale nestalo se tak.

Možná vinou mých přehnaných očekávání jsem byl v důsledku z prvního svazku deníků zklamán. Nic to ale nemění na tom, že Orwellovy postřehy z Wiganu nebo z chmelové brigády za to stojí. Kdybych knihu četl znovu, přečtu si jen tyto pasáže.


chamyl
27.08.2012 3 z 5

Bohužel je velmi znát, že Orwell své deníky psal pouze pro sebe bez záměru jejich publikace. Nejedná se navíc o deníky ve smyslu "zpovědí", ale o chronologické záznamy Orwellových dní. Čtenář se tedy jen velmi málo dozví o autorovi a jeho myšlenkách či názorech, na druhou stranu ovšem získá velmi podrobné informace o denní dojivosti Orwellovy kozy či počtu snesených vajec jeho slepicemi a jejich aktuální ceně na trhu. Za nejzajímavější pasáže tak považuji cestopisné zápisky z cesty k Wigan Pier a chmelovou brigádu. V anotaci slibované odbočky s filozofickými úvahami a analýzami se vyskytují tak sporadicky, že lze prakticky konstatovat jejich naprostou absenci. I tak je to ovšem zajímavý pohled na 40. léta minulého století, bohužel téměř prost Orwellova ducha. Kdo chce poznat, jak tento velikán literatury žil, ten ať sáhne po této knize. Koho ovšem zajímá jak myslel, ten ať hledá jinde.

Autorovy další knížky

George Orwell (p)
anglická, 1903 - 1950
2000  91%Farma zvířat
2021  91%1984
2015  86%Na dně v Paříži a Londýně
2007  81%Válečný deník
2015  87%Hold Katalánsku