Lazár

Lazár
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403198/bmid_lazar-FLS-403198.jpg 4 2619 2619

Majster trilerov Lars Kepler prichádza so siedmou knihou o Joonovi Linnovi V byte na predmestí Osla nájdu mŕtveho muža. Ukáže sa, že obeťou bol dosiaľ neznámy vykrádač hrobov a zberateľ morbídnych trofejí. Keď polícia otvorí mraziaci box v kuchyni, objaví príšerný nález. Jedna z trofejí sa priamo týka komisára Joonu Linnu. O niekoľko dní kontaktuje Linnu nemecká komisárka a požiada ho o pomoc pri vyšetrovaní vraždy v kempingu pri Rostocku. Obeťou bol opäť sexuálny násilník. Joona pochopí, že zdanlivo náhodnú súvislosť nemôže ignorovať. Stopy však vedú k Jurekovi, k človeku, ktorý mal byť už dávno mŕtvy. Niektorí by to možno nazvali zázrakom, iní nočnou morou. Veď tento „Lazár“ je najhorší sériový vrah všetkých čias v severnej Európe. Joonovi intuícia vraví, že Jurek je zapletený aj do ďalších brutálnych úmrtí, ale aký má motív? Je to začiatok jeho posledného diabolského plánu: nájsť Joonovo slabé miesto a raz a navždy ho zničiť? Komisár Linna si myslel, že to najhoršie už má dávno za sebou, lenže všetko sa ešte len začína!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Lazarus, 2018

Evina74
14.04.2020

Opět přečteno jedním dechem. Napínavé čtení, všem doporučuji a víc už nenapíši, nechci spojlerovat - jen mi to přece nedá - jedna smrt potěší a minimálně jedna rozesmutní.

Gynger
12.04.2020 5 z 5

Tak to byla jízda. Kniha se mi strašně libila. Je plná napětí a zvratů. Nemohla jsem prestat číst, dokud nezjistím jak to dopadne. Těším se na další knihu.

Beky
01.04.2020 5 z 5

° Obdivuji autora, že dokáže vést několik "případů" najednou a nezaplete se do toho!
° Má to úžasnou dějovou linku, napětí, strach.
° Je to strhující, graduje to a postupně vše vyjasňuje. Miluji knihy a příběhy Keplera!

Roman07
22.03.2020 2 z 5

Celý príbeh je o neuveriteľnom šťastí, zhode náhod, nadprirodzených schopnostiach a nelogických situáciách, ktoré nie sú v knihe ani radšej vysvetlené. Oživiť postavu Jureka, je ako použiť už 2x vylúhované vrecko čaju.
Jurek napriek trom vážnym strelným poraneniam a podchladeniu je pri vedomí a nájde ho zdravotná sestra, ktorá má skrytý talent doktora Housa, vlastnosť Samaritána a ako všetky postavy, s ktorými sa Jurek stretne, neovplýva inteligenciou.

Úryvky z knihy, ktorý hovorí za všetko:
„Napriek podchladeniu a vážnym streleckým ranám sa mu akosi podarilo donútiť ju, aby ho neodviezla do nemocnice. Doma ju zrejme požiadal, aby sama vykonala potrebné operácie..., ....dala mu vlastnú krv, pretože mala krvnú skupinu nula...“

Zdravotná sestra musela počuť o policajnej akcii a o postrelenom sériovom vrahovi a napriek tomu ho sama operuje, síce mu dá vlastnú krv ale na operácie, ktoré musí vykonať, by nestačila. Zoženie si len tak v priebehu dňa celé vybavenie a urobí z Jureka supermana. Ten potom bez peňazí cestuje po celej Európe, stane sa z neho špičkový hacker, v policajných databázach po celej Európe vyhľadáva zločincov a hľadá spriaznenú dušu. S ľahkosťou premôže policajtku, ktorá sa venovala boxu. Odpočúva telefonáty, odhodlá sa uniesť Saginu sestru zo stráženého policajného bytu, len tak s nožom a vďaka hlúpej policajtke sa mu to zasa podarí. Nie je problém odpojiť od elektrickej energie aj celé mesto, stane sa odborníkom na výbušniny a za pár minút vnikne do najstráženejšieho domu, kde by nevnikol ani sám Rambo a premôže s ľahkosťou najelitnejšieho policajta. A keď Joona zistí, že má Jurek nepriestrelnú vestu, tak ho radšej strelí do kolena ako do hlavy. A vrcholom celej knihy je Bobor, vysoký dva metre, ktorý chodí s perlovými náušnicami. Toho človeka by našli policajti do pár dní, on sa dokáže preobliecť za zdravotnú sestru a vojsť do stráženej nemocnice plnej policajtov. Policajti si asi povedali, že je to nejaký transvestita a pustia ho dnu.
A keďže príbeh nemôže zaujať svojou logikou, pridáme pár nelogických brutálnych vrážd, napríklad vraždu pornohercov.

Danka1975
21.03.2020 3 z 5

Tak já vám nevím.. :-(((. .dočteno a jsem ráda, že je to za mnou..

Asi takhle + : Nelze Keplerovcům nechat, že umí vtáhnout do děje, má to spád, krátké kapitoly vás nutí pokračovat a pokračovat, popisovaní lidé a situace vám přímo naskakují před očima a máte pocit, že vám Jurek dýchá na záda.. a s Joonou ho pronásledujete a čtete mu myšlenky .. . . omluvou knížky je, že spíš v této době a rozpoležení je tento žánr mnou zvolený nevhodně a taky zjišťuju, že na to fakt asi nemam náladu na popisované "rituály". .:-(((

A takhle - : Trochu předvídatelné (a to je čtu s větším časovým odstupem), trochu víc stránek zbytečných, snad i navíc.. . trochu překombinované a v Jurkovi byla kombinace všech možných vrahů, zvráceností, snad i nadpřírozených shopností. .a to jak mu všechno vycházelo???!!!!! :-(. .a ten konec mě naštval!!!!. :-( :-(

Každopádně, kdo vyhledává tento žánr a Keplerovce zná, mohu jen doporučit. . a pěkné sny přeji!! :-) . .(stejně by mě zajímalo, kam na to chodí :-))

Rihatama
21.03.2020 4 z 5

Už jsem pár Keplerů četla. A protože si mezi nimi dávám fakt slušný odstup, opět mě Kepler dokázal zaujmout jednotlivými postavami a jejich vykreslenou psychologií, která umí tak pěkně navnadit. I když myslím, že tady je pár desítek stran tak nějak navíc. Opakování je matka moudrosti. Ale neplatí to vždycky. Příběh Lazara začíná nalezením hromady částí lidských těl v mrazáku. A v tuto chvíli je zpátky v krvavé, brutální hře i Joona Linna. Kepler vytváří průběžné emoční napětí kolem jediné otázky. Žije Jurek nebo nežije? Je to zvláštní postava, ten Jurek. Ideální zločinec. Něco jako naruby převrácený superman. Je tedy nepřemožitelný? Vždyť lazarem je - jestli se nemýlím - míněna právě samotná postava Jurka. I mrtvol je v Lazarovi celá hromada a přece člověk s napětím doufá, že každý další, povětšinou rodinní příbuzní Joonových přátel, do jejichž života nás Kepler vždy bezpečně dostatečně zasvětí a s nimiž tak začneme chtíc nechtíc soucítit, to nějak zvládne. Až příliš často ale Jurek naráží na podivný amatérismus... No možná. Přečtěte si to a uvidíte ;-).

_ld91
13.03.2020 5 z 5

Skvělá knížka. Lovce králíků s Lazarem považuju za nejlepší knihy z celé série. Tak honem, chci další díl. :-)

kyssling
03.03.2020 5 z 5

Skvělá detektivka, tak jasně Jurek je směs Diogena Pendergasta, Satana a Hannibala Lectera a jeho nezranitelnost je možná zbytečně přitažená za vlasy, ale čte se to krásně, o tom není sporu.
A závěr knihy jsem měl i v očích slzy, až tak umí Kepler alias manželé Ahndorilovi psát. BRAVO !
Tak rychle Joono zpátky, někdo si pořád objednává vodku ...

9773
02.03.2020 4 z 5

Hodně smutný závěr. Ale obraz Joony celkem pobavil. Takový poslední žijící voják stojící na bitevním poli mezi těly. Joona a jeho "já to říkal". Nemám vůči knihám od Larse žádné výhrady ale tahle už byla značně předvídatelná, mnohé se opakovalo. Tak uvidíme, co přinese další díl. Pokud nějaký bude.

Leniii
17.02.2020 3 z 5

Uff, konečně dočteno..
Dalo se to číst, ale že bych z toho byla nějak extra odvázaná se říct nedá. Zezačátku jsem se hodně trápila než jsem pochopila všechny ty postavy...řekla bych za sebe, zbytečně protahované...

koolsavage
16.02.2020 4 z 5

V některých ohledech nedomyšlené a nelogické, ale zabavné to bylo hodně. Kniha se četla skoro sama, nicméně spíše než detektivkou bych to nazvala thrillerem.

kure91
16.02.2020 3 z 5

Přemýšlím jak knížku hodnotit a asi zvolím dvě roviny. V té první nejde autorům nic vytknout, z hlediska řemeslného zpracování jde o špičkového "Larse Keplera", když si příběh drží rychlý spád, čtenář je neustále v napětí, co jej čeká na další stránce a k pokračování ve čtení svádí i systém krátkých kapitol, které obvykle končí tak, že prostě chcete vědět, co bude na další stránce. Potud by to bylo na plné hodnocení, pořád mám z Keplerových knih pocit, že to je řemeslně super napsaný thriller, který by byl špičkový i ke zfilmování. No a nyní přijde ta druhá rovina, která snad zodpoví, proč hodnotím 3* a pozor, možná hrozí menší SPOILER. Nějak mám pocit, že se téma Jurka Waltera již vyčerpalo a začíná se to trošku opakovat, Jurek je skoro 3/4 knihy dokonalý, neodhalitelný antihrdina, sice důchodce s jednou rukou, ale přesto si všechny maže na chleba a nikdo nic neví. Pak přijde jeden detail, který dokáže vše odhalit během chvilky? To mi nějak nesedělo, stejně jak to, že za sebou nechává řadu mrtvol a nikdy se nijak neprozradí. Stejně tak mi není úplně jasná motivace jeho spolupracovníka, byť se dá odhadnout vzhledem k Jurkovým motivačním schopnostem. Měl zůstat již mrtev a Joonovi měli autoři vymyslet nového soupeře. A na úplná závěr, na můj vkus tu bylo až moc mrtvých i mezi hlavními postavami, byť tak nějak očekávám, že vzhledem k posledním stránkám se stejně ukáže, že ne všichni jsou natolik mrtví, jak se snaží autoři podat.

Sudin
15.02.2020 3 z 5

Za mně to byl nejslabší díl série. Čekal jsem thriller, ale dostal jsem akční scifi. Každopádně se to pořád čte dobře a rychle to odsýpa. Snad se duo Lars Kepler vrátí ke kořenům a nebudou pokračovat v tomto duchu.

konicekbily
04.02.2020 4 z 5

Spisovatelské manželské duo se opět vytáhlo a mnohonásobně překročilo realitu. Beru to jako pohádku pro dospělé, patrně nekonečnou, jak nám v závěru autoři naznačili - bude asi pokračování.

hanjana
31.01.2020 4 z 5

Super čtivé, chvílemi jsem se opravdu nemohla odtrhnout. Ale pořád musím konstatovat, že byl Lovec králíků mnohem lepší.

Klarinet
27.01.2020 3 z 5

Lazar obživl na základě víry a lásky, Jurek na základě zla a nenávisti. Hodně smutných odchodů, listy šustí, jak rychle otáčíte, napětí, akce, ale top to není... a zůstává Bobr, další díl na dohled.

Katte192
17.01.2020 3 z 5

Uf... Ono to bylo čtivé... Ale nějak mě to zklamalo na posledních 70 stránkách... (Obsahuje lehké SPOJLERY) Čekala jsem "něco" ale Jurek je takový druhý Chuck Norris a zneškodňuje jednu nálož za druhou, jako by měl mapu kde vlastně jsou, přežije všechno, nebolí ho nic a je chytřejší než 120 lidi najednou... Joona zdrhne a pak si vlastně uvědomí že je chlap a musí se stavět věcem čelem.. No bylo to takové až moc přiřazene za hlasy... Proto 3 neb čtení to bylo vlastně zajímavé a mělo spád

Kočičáci
14.01.2020 5 z 5

Ten, kdo čte Keplerovce pravidelně, tak vlastně ví, co ho čeká. Tím pádem ho nemůžou překvapit nadpozemské schopnosti všech zúčastněných, akční scény jako z Hollywoodu a tentokrát jako třešnička na dortu i zmrtvýchvstání hlavního padoucha. Prostě Kepleři.
Jenomže když ono se to tak dobře čte a ten Joona je takový sympaťák :-) Jednoduše jízda jako hrom...

Grety
08.01.2020 3 z 5

Na můj vkus, už moc přiřazené za vlasy...Jo mám ráda Linu i Sagu, ale..

Merynkaw
08.01.2020 5 z 5

Skvělý, nemohla jsem přestat číst.