Domácí kuchařka
Magdalena Dobromila Rettigová
Magdalena Dobromila Rettigová. Její nejslavnější dílo vyšlo v roce 1826 (první vydání) pod názvem Domácí kuchařka aneb pojednání o masitých a postních pokrmech pro dcerky české a moravské. ---------------- Vysvětlivky: kadeřník = kadeřávek libra = cca 0,5 kg lot = cca 16,5 g žejdlík = 0,4 l kaprle = nerozvité květní poupě, keře kapary trnité... celý text
Přidat komentář
Jméno Magdaleny Dobromily Rettigové je zcela jistě známé každému. I v mé knihovničce má vedle jiných kuchařek své místo. Líbí se mi, jak každý recept začíná rozkazovacím způsobem.Mimo recepty ve své knize uvádí ještě - Přídavek některých užitečných věcí a v závěru knihy jsou ukázky z beletristického díla autorky a čtení o její osobnosti. A jinak žejdlík je objemově 0,3537 l. , a lot přibližně půl kila. Takže zítra dělám domácí zmrzlinu. Už se těším.
Knížka mně nemohla v knihovně chybět, pořídil jsem si ji do sbírky kuchařek, ale nepoužívám ji jako kuchařskou příručku, protože je moc krásně vyvedená, ale pročítám si ji jako poetickou prózu.
Přesto bych měl nějaký jednoduchý, časově nenáročný recept vyzkoušet. Je po dešti, jdu nabírat kopu šneků na postní stravu: „Šneci nadívaní“. Cesta křížená plzáky španělskými a šneků mně bylo líto, z cesty jsem je přenášel do trávy. Raději si dám půst.
Teprve jsem si knížku pořídila. A přečetla něco málo o ní samotné. Už se těším až něco podle jejích receptů uvařím.
Zajímavá a zábavná, tak bych asi ohodnotila tuto kuchařku. Je neuvěřitelné s jakým elánem se někdo může kuchařině věnovat..
Asi to moc lidí neví, že byla i spisovatelka. V této knize jsou mimo receptů i ukázky z její beletrie. A ty recepty, ty by měla číst každá kuchařinka.
Překvapilo mě jak exotické ingredience kolikrát používala. Ostatně spousta, neřku-li většina, i samotných receptů působí dnes už velmi exoticky.
Četlo se to jako beletrie a verdikt zní - ráda bych se k Rettigovým dala pozvat na večeři :-)
Postní tabule pro 6 osob a pouhých 12 chodů...jak to mohli hlady vydržet :-) Zato slavnostní 35 chodů. A ne že by ty chody byly pidi po francouzském stylu. Telecí hrudí obložené šedesáti raky mi přijde pro 6 osob až až a kam dali ty další chody?
Některé snazší pokrmy nevyžadující nedostatkové zboží jsem ozkoušela a dva z nich se v kuchyni i ujaly natrvalo. Chutnaly však všechny. Višňová zmrzlina je dokonalá.
Pro mě jako milovnici a sběratelku kuchařek je tahle knížka parádní. Nedá se sice číst v jednom zátahu, ale na občasné prolistování, začtení, popřípadě přípravu nějakého zajímavého receptu je skvělá. Doplněna zábavným líčením autorčina života a doby, plus její povídkovou tvorbou. :-)
Je to zábavné čtení, ale na kuchařku tam je trochu moc povídání, zábavného, ale dělá to z kuchařky spíš povídkovou knihu. Ale vlastně to není na škodu :)
Napíšu asi jen to, že kniha se moc číst nedá. Jelikož je to kuchařka, na počtení bych potřebovala hodně dlouhou dobu, ale jazyk, kterým je psaná, je zajímavý. Nicméně, zaměřila jsem se na básně a vzpomínky ze životy Magdaleny Dobromily Rettigové, a nebylo to nijak špatné čtení.
Štítky knihy
kuchařky autobiografické prvky česká kuchyně
Autorovy další knížky
1986 | Domácí kuchařka |
1919 | Kuchařská kniha |
2015 | Kafíčko a vše, co je sladkého |
1822 | Mařenčin košíček |
1881 | Malá domácí kuchařka |
Tuhle knihu jsem objevila na půdě, kde ležela zapomenuta mnoho let. V té době mě ale daleko víc zajímaly reklamy v časopise Hvězda na zvětšení a zpevnění poprsí ( velké zklamání, když jsem zjistila, že nelze koupit) a romány na pokračování.
Spolu s mnoha knihami se přestěhovala se mnou a zase čekala, než jsem se po mnoha pokusech a omylech zamilovala do vaření a sbírání receptů a kuchařských knih.
Dnes jí občas otvírám, vyberu si kapitolu, čtu pro potěšení a představuji si paní Rettigovou při přípravě tabule pro 12 osob o 12ti chodech bez všech těch elektrických pomocníků naší doby, v obrovské kuchyni velící kuchtičkám a služkám.
Doporučuji všem. Jsou tam totiž rady platící i teď. A recepty? Vyzkoušejte....