Železný plamen

Železný plamen
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/541068/bmid_zelezny-plamen.jpg 5 473 473

Empyreum série

< 2. díl

Všichni, včetně Violet samotné, očekávali, že během prvního ročníku na Basgiathské válečné akademii zemře. Přežila, ale skutečný výcvik – brutální a extrémně vyčerpávající – je teprve před ní. A spolu s ním i výzva v osobě nového zástupce velitele, který si dal jediný cíl – ukázat jí, jak vypadá absolutní bezmoc. Violet se už naučila, že odhodlání přežít a odvaha měnit pravidla dokážou mnohé. Bude to ale stačit, když ví, že Basgiath ukrývá prastaré tajemství, které může všechny a všechno zničit?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Iron Flame, 2023

adela9782
07.10.2024 4 z 5

Ten konec? Skoro na infarkt a nyní po dočtení koukam do prázdna jakoby život neměl žádný smysl a nevím co dál :D
Sice začátek byl malililinko utahanější, ale stálo to za to :)

Ehm, třetí díl až 2025? To snad nemyslí vážně!

Asheen
07.10.2024 3 z 5

(SPOILER) Tak jo. Je to jako mekáč. Chutná to, baví to, ale něco tomu chybí, aby to byl opravdový zážitek. Druhý díl je rozhodně lepší než první. Rafinovanější, komplexnější. Přesto postavy zůstávají poměrně ploché, už možná ne černobílé, ale pořád se vejdeme do 16 barev u těch nejpromakanejších. Místy se děj sune dost násilím, a nevím, jestli je to překladem, ale jsou chvíle, kdy chování hrdinů prostě nedává smysl a musíte na chvíli opustit úplně všechnu logiku. Konec přidal do mixu i Stmívání - teď je náš velkolepý tajemný hrdina s traumatem z dětství ještě navíc rozpolcený upír. Celé to jede na kvantitě, jakoby autorka chtěla stihnout úplně všechny archetypy a klišé žánru, takže vlastně nakonec ani na těch stovkách stran není čas na hloubku, namočíme se jen tak sem tam po kolena.
Fajn, ale buďme k sobě upřímní. Stejně jako v tom mekáči nakonec přehlédnete všechny nesmysly a ty trochu přesolené hranolky a dost posmutněle vyhlížející burger zblajznete s chutí, a nejspíš si příště dojdete pro nášup. Vešlo by se to na seznam mých top 100 oblíbených knih? Nejspíš ne. Užila jsem si to? Jednoznačně.

Fortuna7
06.10.2024 5 z 5

Tohle je tak neskutečně dobrá série...
Já jsem si dokonce čtení musela dávkovat, abych příběh nezhltla během pár dní. Autorka píše čtivě, má úžasně vymyšlené charaktery a ty zápletky a zvraty jsou geniální. Železný plamen má velmi obsáhlý děj, celý příběh se zase neskutečně posunul a závěr byl úplnou třešničkou na dortu. Spolu s Violet jsem prožívala všechny emoce, bavila jsem se nad jejími rozhovory s Tairnem a Andarnou a už se nemůžu dočkat dalšího dílu, protože tohle je opravdu špičková série, které jsem absolutně propadla.

knihomolkaAmca
05.10.2024 5 z 5

Jak to jenom říct?? BOMBA!!! Miluju Xadena, ale ten konec?? Bože, já se zblázním, potřebuju další díl, takhle to prostě skončit nemůže.

Rebecca už v prvním díle dokázala, že nás může zlomit a vyděsit, ale pardón?? Čtvrté křídlo mě nezlomilo tolik. Jsem ztracená, nutně potřebuju další díl, asi si ho budu muset koupit v aj, až vyjde.
(PS: ikdyž někteří prohlašují, že tento díl byl horší, za mě ještě lepší)
Doporučuji

juni
04.10.2024 5 z 5

Druhý díl mě bavil ještě více. A ten konec... Jen nevím, jak vydržím, než vyjde další díl. Moc doporučuji přečíst.

kniha_je_laska
04.10.2024 5 z 5

4,7
U některých knih se snažím vyhýbat recenzím a pinterestu, abych si něco nevyspoilerovala, přesto mi neuniklo, že někteří psali, že je tento díl zklamal, nebavil je, začetli se až za dlouho, a tak jsem do toho šla trochu s obavami a víte co?

Začetla jsem se okamžitě, protože děj navázal hned tam, kde skončil a vyvíjel se směrem, který jsem nějak čekala. A to že byla romantická linka trochu utlumená, jak někteří psali, tak s tím ale každý musel počítat, když byl Xaden v posledním ročníku a jezdci hned po dokončení studia odcházejí, tak už z toho vyplývá, že nebudou spolu tak často jako ve Čtvrtém křídle (za mě i tak byly spolu nejvíc jak mohli a bylo to napsané dobře).

Draky jsem si zamilovala snad ještě víc. Tairn je frajer. Jeho činy a slova – to bylo úžasné. Hrozně jsem se bavila ve chvílích, kdy ho Andarna provokovala a brnkala mu na nervy.

Violet mám ráda už od prvního dílu, i když tady se chvílemi motala v kruhu, nejvíc ve svém vztahu a chování k Xadenovi. Její přátelé jsou úžasní, oblíbila jsem si je tady ještě víc

Vše dohromady, co se tu objevilo – nové postavy, různé zvraty a překvapení, změny a předměty ve škole, boje, výzvy, skrývaná tajemství– to vše dalo dohromady napínavý čtivý příběh, který mě bavil a nejsem vůbec zklamaná. Také přiznávám, že tento díl byl lehce drsnější než předchozí

Čekání na další díl bude hodně dlouhé. Předtím se člověk mohl aspoň uklidňovat tím, že už ví přibližné datum, ale teď pokračování snad ještě ani nevyšlo v originále

anonym02
03.10.2024 5 z 5

(SPOILER) Takže, takže, takže…
Já vlastně ani nevím, co k tomu napsat! Ale myslím, že jedna věta to vystihne: Na konci jsem čekala cokoliv: smrt, ublížení, zradu, odloučení, ale tohle - to byla od autorky strašná zrada!
Otáčela jsem stránky, jestli jsem něco nepřeskočila nebo mi v knize něco nechybí…

Xima-85
03.10.2024 5 z 5

To byla jízda..... přidávám se ke komentářům tady - pokud nemáte čas knížku zhltnout v co nejkratším čase, tak ji ani nezačínejte. Musím přiznat, že v takových 3/4 už jsem si sama pro sebe stěžovala, že je dlouhá, ale nebyla tam ani nejmenší část, která by byla zbytečná. A ten konec.....
Teď jen vydržet do dalšího dílu.

katasokolov
02.10.2024 5 z 5

(SPOILER) 5/5*

Jsem velice mile překvapená, jelikož druhé díly, co si budeme, stojí většinou za prd.

Kvalita se vesměs drží té, kterou autorka nastavila ve Fourth Wing (krom pár táhlejších pasáží jako například přechod přes hory po svých). Potěšil i návrat na akademii Basgiath a plnění smrtících úkolů. Xaden se zase přesunul na vojenské stanoviště na hranicích říše.

Miluju naprosto všechny postavy, které jsou jednoduše úplně vším, v co může čtenář doufat. Nové postavy se velmi dobře začleňují, ať už jsou otravné - viď Cat, na zabití - Varrish, zajímavé - Aaric, nebo pro čtenáře vysoce emotivní - Sloane. Více se podíváme i za hranice Navarre.

Neskutečně mě baví worldbuilding, který se liší od jiných fantasy knih, které jsem četla. Je to osvěžující. Příběh vás naprosto přiková k židli a nenechá vydechnout až do poslední stránky. Finále je ještě více epické, než v případě jedničky. Bitva, v níž jsou ztráty a oběti samozřejmě součástí balíčku.

Během čtení na vás čeká hned několik překvapení, z některých jsem byla úplně paf. Návrat některých protagonistů v trochu pozměněném stavu, otázky okolo signet power jezdců, zneužití moci - čerpání z nepovolených zdrojů a následky z toho plynoucí, nečekané oběti, tajemství původu některých draků, obranná magie a její nastavení ….

Zůstává i humorná linka - viz zejména Ridoc a dračí humor (Tairn jako starý bručoun a Andarna a její teen vibe) a taky spicy linka (mohlo toho být i víc). Xaden je jeden z mých nejoblíbenějších knižních hrdinů a mentální propojení mezi ním a Violet je grandiózní! Plus si konečně začínají říkat pravdu.

Tuhle sérii mohu s čistým srdcem doporučit a very much se těším na další pokračování, přičemž doufám, že autorka nás nenechá trpět dlouho…… ten konec vás fakt rozseká ……

PS: Daine, omlouvám se ti.
PPS: Jsem zvědavá, zda sehraje v budoucích částech nějakou roli Xadenova matka….

Václav1998
01.10.2024 5 z 5

Kniha Železný plamen" mě naprosto pohltila. Od první stránky až po poslední jsem knihu doslova hltal a nemohl jsem se od ní odtrhnout. Autorka odvedla skvělou práci s napínavým příběhem, který je plný zvratů, akce a emocí.

Postavy jsou dobře vykreslené a jejich vývoj mě bavil sledovat. Příběh je dynamický, a i když má spoustu napětí, stále si drží určitou lehkost a čtivost, která čtenáře udržuje ve stálém napětí. Kniha mě nejen bavila, ale také mě nechala natěšeného na další díl, protože svět, který Yarros vytvořila, má ještě tolik co nabídnout.

Pokud hledáte knihu, která vás vtáhne a nepustí, "Železný plamen" je jasnou volbou.

ivka7708
01.10.2024 5 z 5

Waw. Kniha má 750 strán a úplne krásne by to mohli byť 2 samostatné knihy... ale kto by nechcel 750-stranové šialenstvo, keď je to tak dobre napísané!
Ja som sa nemohla odtrhnúť. Dej ubieha a nenájdeme tu žiaden zbytočný balast, pretože všetko, každé slovo, každý náznak a každý rozhovor má svoje miesto a význam pre celkový príbeh. Kniha je temnejšia a rieši vážnejšie témy ako v prvom diele. Okrem toho, že tu ide viacerým ľuďom (a nielen Violet) o život tak sa stupňuje aj celkový politický konflikt.
Samozrejme, že sa nájdu aj zápletky, ktoré som čakala (napr. ako Violet žiarli), ale potom sú veci ktoré ma nechali v úžase s otvorenými ústami. A ten kto by čakal taký koniec aký prišiel... nemám slov a chcem ďalší a ďalší diel. Plný počet hviezd je málo.

Megien
30.09.2024 5 z 5

Z druhého dílu jsem měla obavy, ale byl stejně dobrý jako první. Čtení bylo napínavé, plné dramatu a neočekávaných zvratů. Zároveň doplněno i úsměvnými slovními potyčkami mezi draky, které příběh odlehčovaly. Já jsem si to moc užila a nemůžu se dočkat třetího dílu.

Meg1
30.09.2024 5 z 5

Varování! Nezačínejte číst, pokud nemáte dost času přečíst knihu na jeden zátah (no nebo alespoň na dva, má dost stran...) Když ji budete muset odložit, budou to muka, to mi věřte :-)

Lutzinka
30.09.2024 5 z 5

Tohle není rozhodně žádný vycpávkový nudný druhý díl.

Naopak, bavilo mě to snad ještě víc, než Čtvrté křídlo.

Postavy se rozhodně vyvíjí, a ač mě Violence někdy už fakt štvala, tak chápu, proč to autorka místy tak hrotila, ale Xaden prostě působil mnohem rozumnějším a dospělejším dojmem, ač tak v jedničce působila Violet.

Děj je současně plný akce i tajemství a dozvíme se plno informací, které jsou fakt dobře dávkované během celé knížky. Na plno věcí můžeme přijít sami, ještě dřív, než nám je Violet odhalí, ale musíme fakt dávat pozor na detaily, hlavně na citáty na začátcích kapitol.
Je to prostě dokonale chytré a propracované.
Zvratů je tam hned několik, ale stejně si to hlavně draci pořád celé kradou pro sebe.

Jo a sourozenci Sorrengailovi jsou dohromady fakt skvělí.

Marry123

(SPOILER) PRVNÍ ČÁST:
Tak pojďme na to. Musím přiznat že mi maličko trvalo než jsem se začetla a naskočila zpátky do světa Čtvrtého křídla, ale pak už je to smršť. Moje pocity z první části, byly jako na houpačce. Violet je pro mě hrdinkou, kterou mám ráda, fandím jí strašně moc, ale zároveň mě občas vytáčí. Xaden je pro mě dokonalým hrdinou stejně jako Rhys a myslím že se to jen tak nezmění. Pokud jde o události v první části, kde sem mimochodem trošku brečela jen dvakrát tak jako wow. Nečekala jsem že se vrátí do Basgiathu, Dainovi jsem nejdřív nevěřila ani nos mezi očima, a Varrish je psychopat první třídy velebnosti, dostal co si zasloužil. A pak je to jedna velká smršť vraždění, intrik, lží, a tak dále a tak dále. Velké BUM je samozřejmě část kdy nám jen tak oznámí že Jack Barlow prostě žije. Co prosím? A pak jako nic? Z Jacka je najednou vážně světec? Tak hou hou to mi něco smrdí. Dále, Sloane, Liamova sestra. To co je za nevděčného spratka... ale nakonec se uklidní, svým způsobem, asi. Cukalo mi z ní v mozku :D ale zmínka o Liamových dopisech taky jen tak prosvištěla a už se o nich nikdo nezmínil. Dál jsem upřímně čekala že mě víc zasáhne Violetino mučení od Varrishe. Víc mě dojalo to když tam vtrhnul Xaden. A samozřejmě nemůžu opomenout že mě Dain velice překvapil, stejně jako Violetina matka. To jsem vážně nečekala. Závěrem první části je přesun do Aretie, a jsem dost zvědavá jak to tam bude dál pokračovat spolu se všemi jezdci. A abych nezapomněla na Adarnu, achjo, bobik, jsem zvědavá jestli se to s ní vyřeší...
DRUHÁ ČÁST:
Druhá část pro mě byla ze začátku stejně náročná na začtení jako první. Ale svým způsobem se pořád aspoň něco málo dělo a nutilo mě to číst dál. Vztah mezi Violet a Xadenem je jeden velkej chaos a upřímně mě jejich hádky už spíš unavovali. Spojení letců a jezdců zas o něco ozvláštnil děj a čekala jsem že z Cat bude větší mrcha :D Překvapivých momentů bylo dost a umíralo se znovu ve velkém, na truchleni čas samozřejmě nebyl. Potěšila mě konečně zmínka o Liamoých dopisech a že se Slone rozsvítilo. A když přeskočíme rovnou k závěrečné bitvě... Byla jsem napnutá jak kšandy o tom žádná, ukápla i slza překvapivě tam kde bych to nečekala, u Sawyera jsem ani nedutala a Barlow nakonec samozřejmě nezklamal... HAJZLIK jeden, aspoň se nám objasnilo proč Violet v první části "zachránil". Ale velké bum ala Xaden, no čekala jsem asi víc, bud víc z jeho pohledu nebo prostě víc. Možná to víc bude v dalším díle, stejně jako kdyby víc krucinál komunikovali tak by ty dva šaškové věděli navzájem o svých nočních můrách a tušili by ze něco sakra nehraje.... Aaa bože... AMEN a šup sem s dalším dílem prosím... :D

lenka5798
29.09.2024 5 z 5

(SPOILER) Železný plamen, očekávané pokračovaní Čtvrtého křídla. Omg! Ač jsem četla hodně negativních ohlasů, já musím jen chválit. Byly tam nudnější a hluchá místa, které bych vynechala. V mém případě, jsem je prostě jen přejela očima. Ale hned následovala další kapitola od které jsem se nemohla odtrhnout a která končila tak, že jsem musela otáčet stránku za stránkou a vůbec jsem nevnímala čas. Naštěstí, těch napínavých kapitol bylo mnohem víc :-) Celý vývoj událostí, wau. Nebyl by to život Violet, aby ji někdo nechtěl zabít, nebo aby ji někdo nenáviděl. Nebyl by to Xaden, aby ji za každou cenu nezachraňoval. Andarna - mega super překvápko. Sedmý druh draka o kterém se myslelo, že již zanikl. Spolupráce dračích jezdců s letci na gryfech. Bývalé lásky, nová přátelství. Spousta staré a nové magie. Růny, nové signety, nový hrdinové, stavění štítů. Prostě každá si v tom najde svoje a nikdo se nemůže, spíš nestihne nudit. A závěr? Tak z toho se nemůžu vzpamatovat do teď. Opravdu se vrátil Jack Barlow? A jak se vrátil? Opravdu není lék proti tomu co Mudrc udělal Xadenovi?
"Měla by ses bát mě!" hlesne Xanden, jeho onyxové oči se zlatými flíčky, rámuje nepatrný, téměř nerozeznatelný rudý prstenec.
Nechci popohánět čas, ale už aby byl na světě třetí díl :-)

zandu
29.09.2024

Čtu tu samou chválu, ale já se tím začátkem nemohu vůbec prokousat. A to jsem se tak strašně moc na tento díl těšila. Nechám to asi chvíli uležet a za čas zkusím znovu. Ale nevím, nevím...

Scheron
29.09.2024 4 z 5

I když opravdu nemám ráda témata rebelií a vzpour, čtení této krásné bichličky jsem si užila. Naštěstí nás autorka neochudila o studentské prostředí, za což má za mě velké plus. Na druhou stranu jsem ale vnímala až moc velkou snahu narvat tam co nejvíce akce. Vzorec psaní se ve druhém díle mění na "jedna kapitola - velká porce nudy, další kapitola - akční sekvence a něčí smrt". Přistihla jsem se, že v "nudných" kapitolách jsem se často do čtení musela nutit. Také jsem přestala dávat pozor na nové postavy (a v dalším díle ocením seznam jmen zároveň s draky a gryfy, protože postav je tam vysloveně hromada a už se mi začínají plést), jelikož byla vysoká šance, že v další kapitole tato postava stejně pro efekt zemře. A i když jsem si dávala rereading Čtvrtého křídla, stejně si zaboha nemůžu vzpomenout, kde jsme v něm poznali Aarica. Také se celkem začínám motat v tom, jak funguje magie; přijde mi, že jakmile má autorka něco vysvětlovat, je to chaotické a zmatečné. Ale abych jen nekritizovala - první část ve škole s Varrishem se mi líbila moc, i když zde Xaden dostal jen velmi málo prostoru. O to víc jsem si užívala vedlejší postavy. Do druhé části jsem se musela nutit, ale tam to zase výborně okořenila Catriona. Mimochodem romantická linka mezi našimi hlavními hrdiny sice občas působila dost zvláštně, ve výsledku však nebyla nerealistická. Erotické scény byly srovnatelné s prvním dílem, vkusné a nic přehnaného. Závěr stál opět za to a doufám, že je Yarros podobně jako SJM fanda happyendů. Jo a Andarna? Ta byla bezkonkurenčně nejlepší postava celé knihy. Těším se na pokračování.

Týý1
28.09.2024 4 z 5

Myslím, že mi na konci jeblo.. :)
Jinak boží knížka.

jitka_dankova
28.09.2024 5 z 5

Druhý díl fantasy pentalogie ze světa draků, vojenské akademie a války. Tahle kniha se celá motala kolem tajemství, zatajování věcí, kolem důvěry a vztahů. Překvapilo mne, jak autorka dokázala po napjatých událostech z konce minulého dílu tak jednoduše přejít opět k "obyčejnému" životu kadetky druhého ročníku na vojenské akademii. Až v druhé polovině opět děj začne gradovat a stále je s postavami zacházeno jako se studenty, to bylo příjemné. Nejde o žádné spasitele světa, ale prostě o studenty, kteří se musí učit - tohle se autorce opravdu dobře podařilo popsat.
Co se týká nějaké romantiky, mám raději jiné knihy. Sexuální scény jsem opět spíše přeskakovala, tak jako v prvním díle. To hlavní, co si v této sérii užívám, je totiž inteligence hlavní hrdinky. Ona fakt používá mozek a líbilo se mi, jak ji autorka nechala pospojovat si fakta a přijít na některé překvapivé věci. To je to, co se mi na celé sérii líbí (no a draci, samozřejmě). Jen po tom infarktovém závěru teď nastane dlouhé čekání na další díl (v angličtině teprve vyjde v 2025) a já najednou chápu, proč je to pentalogie. Po tom závěru tam bude sakra hodně věcí, na které bude potřeba najít řešení.