Farma zvířat

Farma zvířat
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277/mid_farma-zvirat-ahT-277.jpg 5 10181 10181

Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Práce

Animal Farm , 1945

lenkaBajza
14.07.2021 5 z 5

Absurdní,přitom tak realistické.

“Práce je naprosto a zcela dobrovolná! Jenže při neučasti bude omezen přísun žrádla!”

Takže asi tak!

mrník
14.07.2021 4 z 5

dobrá kniha, měli jsme ji ve skole jako povinnou cetbu

Dolik13
07.07.2021 4 z 5

Pamatuji si, že tato kniha byla u maturity. Bylo to v době, kdy mě učitelé čtení akorát znechucovali a i kdyby se náhodou stalo, že bych si Farmu zvířat přečetl, rozhodně bych si z toho nic nevzal, protože bych v tom věku jednoduše nechápal o co v knize šlo.

Teď je mi ale 28, já jsem vášnivý čtenář a knihu 1984 od Orwella řadím mezi ty nejlepší, co jsem kdy četl. Trvalo mi ale, než jsem překonal odpor ke knihám, které byly u maturity a vrhl se na Farmu zvířat.

Nadčasové a zároveň smutné čtení, bez debat. Pokud to ale srovnám s dílem 1984, tak tato kniha ve mě nevyvolala tolik emocí a pocitů, jak bych asi očekával. I tak ale určitě doporučuji.

vladka321
06.07.2021 5 z 5

Ani jsem netušila jak to bude smutné a bohužel také velmi nadčasové čtení. Dokonale a výstižně podáno. Až z toho jde mráz po těle.

kurama45
04.07.2021 4 z 5

Wow, tak toto mi riadne zdvihlo tlak. Niektoré prasatá sú až neskutočné svine...

Wladimirski
02.07.2021 5 z 5

Velmi nadčasové, podnětné a alarmující. Rusko, Kuba, KLDR....., ani nám se obdobná zkušenost nevyhnula a musíme si dát zatraceně pozor, aby se byť v lehčí formě u nás obdobný systém znovu neobjevil!

todilka
01.07.2021 5 z 5

Právem tato kniha patří do povinné četby, i když se ukazálo, ukazuje a bude ukazovat, že ani tesat ji do kamene nepomůže, přečíst ji a přemýšlet nad ní by měl opravdu každý. Geniální, nadčasové, prorocké...ale vše už bylo řečeno...lidé, čtěte...my přece nejsme prasata...
*čtenářská výzva 2021: Kniha, která je (byla) v některé zemi zakázaná

Mudry
29.06.2021 5 z 5

Po románu 1984 jsem se domnívala, že to Orwell jen trefil . Farmu zvířat jsem četla bezprostředně po knize o KLDR a jsem si téměř jistá, že tu skleněnou kouli prostě mít musel.

Mandlevest
25.06.2021 5 z 5

Z této knihy mně chodila číst různé úryvky, které ji zaujaly, dcera, která má knihu v povinné četbě a chodila tak často, že jsem si ji od ní půjčila a po letech si ji znovu celou přečetla. Nadčasové, pravdivé čtení a tolik, tolik potřebné zejména v této době, v této (naší krásné) zemi. Myslím, že toho spoustu pochopila i stále ještě náctileta dcera, chtěla se o tom bavit, diskutovaly jsme a já pocítila radost spolu s vírou, že se budoucnosti není třeba bát. Oni to zvládnou :-).

milary
20.06.2021 5 z 5

Slyšela jsem v podání Petra Čtvrtníčka, bylo to skvělé.

Dlouho předlouho odkládaná knížka, v určité době trochu kapric, jakože - tys fakt? nečetla? Orwella?? NE!!! Mulisymulisy!!! :(((( ... A pak už mi nějak unikal, vždycky bylo něco jiného. A pak už mi tolik nesešlo na tom, co si kdo myslí o mém výběru četby, až jsem se nakonec sama sebe jednou zeptala - tys fakt nečetla Orwella? - a koupila jsem si ho.

Některé knížky nepromeškáte, Farma zvířat k nim patří. Vlastně, bohužel. Je to podobenství o tom, co bylo, je, a bezpochyby taky bude, což odvážně tvrdím, přestože jsem si zrovna někam zašantročila svou křišťálovou kouli. Když jsem doposlouchala, tak si (ještě v zajetí té síly) povídám - super, máme to z krku, ještěže někoho napadlo to napsat... A pak jsem se vzpamatovala, rozpomenula se KDY to Orwell napsal, a co se stalo od té doby všude možně. No, co naděláme. Třeba jednou... (?)

Sharrymt
17.06.2021 5 z 5

Tato kniha si prostě své místo v povinné literaturě zasluhuje. Podle mého skromného názoru, by si ji měl přečíst každý. Je krátká, je snadna poživatelná i pro nečtenáře a sakra výstižná. Je krásné, jak moc velké poučení z bajky může plynout. Navíc je to skvělá lekce z historie, co víc si přát.

PavlineCZka
12.06.2021 5 z 5

Opravdu nadcasove dilo, pravdy v nem zminene plati dnes a denne. Bajka o tom, jak se zvirata uvarila jako zaby...

6591
07.06.2021 4 z 5

Zatím nejlepší stará kniha co jsem zatím četla.
Zajmavá/čtivá

EliBla
06.06.2021 4 z 5

Je zajímavé, jak přesvědčivá lež stačí k tomu, aby se věřilo v lepší zítřky. Bajka plná podobenství.

munka
31.05.2021 5 z 5

História sa opakuje a Orwell to vystihol presne. Nečudujem sa , že kniha bola zakázaná.

Terka_v25
30.05.2021 5 z 5

Opravdu geniální a pravdivá záležitost. Pro mě taky mnohem srozumitelnější než utopistické dílo 1984. Alegorie koloběhu života v Sovětském svazu je trefná. Začíná to velkými sny a nadějemi, abychom nakonec zjistili, že nová mocenská revoluční elita se stane nápadně podobná těm, které s velkou pompou vypudila. Zaujalo mě ideologické učení - animalismus a 7 přikázání, které sice platily, ale jak to tak bývá, jen pro někoho. Ale co - hlavně, že všechny čekají světlé zítřky, protože budeme pracovat lépe a radostněji!

Renatka11
29.05.2021 5 z 5

Tak na tohle opravdu jen tak nezapomenu! Kromě toho, že jde o úžasně, až děsivě, nadčasové a neuvěřitelně poutavě napsané dílko, pro mě zůstane nezapomenutelné i to, ze jsme si ho s dcerou během dneška vzajemne předčítaly a měly z toho tak vlastně audioknihu. A bylo to hrozně fajn. :)

david5746
27.05.2021 5 z 5

Geniální nadčasová záležitost. Bohužel pořád a pořád aktuální. Ilustrovat, že cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly a že to vždycky dopadne tak, že se na hrad dostane nějaké tučné rafinované prase, na zvířecí komunitě, to bylo prostě geniální.
Skvěle jsem se bavil a samozřejmě doporučuji.

Jana512
20.05.2021 5 z 5

Je to nadčasová kniha, vyjadřující v alegoriích na zvířatech jednání lidí, jak to bylo možno pozorovat v totalitních systémech, ale nejen v nich.

Pepa62
16.05.2021 5 z 5

Je to trochu deprimující uvědomit si, že toto dílo napsal Orwell v letech 1943 - 1944 a pak se z této bajky přenést do naprosté reality například Farmy Československo v letech 1946 - 1989, kde si milióny lidí prošly NAPROSTO stejnou zkušeností. To srovnání je opravdu mrazivé!
Ano, my lidé dokážeme beze sporu velké věci, dokážeme ale také páchat neskutečné zlo a násilí a dokážeme se také chovat hloupě, jako ovce.