Farma zvířat

Farma zvířat
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277/mid_farma-zvirat-ahT-277.jpg 5 10185 10185

Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Práce

Animal Farm , 1945

thomascz84
29.03.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Hodně mi připomíná knihu 1984 (také zde jsou lidé stádo tupých ovcí, kteří věří všemu co se jim řekne). Navíc jsem zjistil že platí asociativní zákon pro následující tvrzení: Lidé jsou svině. = Svině jsou lidé. (Je to smutné zjištěni)

Avila
25.03.2021 5 z 5

K této knize nejde podle mého názoru napsat jiný než kladný komentář....
Orwell napsal nadčasový, smutný ale pravdivý příběh.... Který se v dějinách už tolikrát opakoval. A vůbec se není čemu divit že se kniha dostala díky svému obsahu na seznam zakázaných knih.....
"Všechna zvířata jsou si rovná.... ale některá jsou si rovnější....."
DOPORUČUJI jak k přečtení tak k zamyšlení.

worka
23.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Kůň Boxer: "Budu pracovat lépe a radostněji..."
Úžasně nadčasová kniha. Tohle se dělo za rudých komančů a přiznejme si, že se to děje i teď :-( Dlouho jsem knihu míjel, jako notoricky známou. Kdo nečetl, hodně doporučuju k přečtení. Budu se muset podívat i po další Orwelově tvorbě.
Tak ahoj, sejdeme se u řezníka.

willy9203
20.03.2021 5 z 5

Na začátku jsem si říkal, jaká je to vtipná alegorie, ale pak mi až šel mráz po zádech. A to jsem nezažil 50. léta u nás, která probíhala víceméně identicky, jako se to dělo zvířatům z farmy. Brrr. Nejhorší je, že hrozby, které jsou v příběhu naznačeny, jsou stále živé. Lživá propaganda, kterou předváděl Pištík, je v současnosti velmi obvyklý úkaz. Doporučuji k přečtení, ale hlavně k zamyšlení.

Ani832
19.03.2021 4 z 5

Bezpochyby nadčasové alegorické dílo. Až neuvěřitelně přesný náhled do společnosti. O prázdných slibech, lžích, překrucování. O totalitě a části historie bývalého SSSR, ruské revoluci.

Asi je nejlepší do knihy jít bez většího množství informací, jelikož vzhledem k jejímu rozsahu byste jinak věděli všechno.

Přečtení nelituji ani náhodou, a chystám se i na autorovu knihu 1984.

Farmu zvířat bez potíží přelouskáte během necelé hodiny, tak ji zkuste, protože za moderní klasiku není považována náhodou.

zajímavé čtení, 4–4,5*

elenai
17.03.2021 5 z 5

Kniha tak notoricky známá, a přesto jsem ji přečetla až teď. Vzpomínám si, že mi mohlo být tak deset, když jsem viděla animovaný film. Matně si pamatuju, jak můj mozek nedokázal zpracovat, že ta animovaná "pohádka" je tak neskutečně hnusná a na ta prasata nezapomenu nikdy.

Podobný pocit mám po dočtení knihy. Takhle nějak se museli lidé cítit, když tady bylo rudo. Myslím, že autor velice správně vybral do role hlavních pohlavárů prasata, úplně mi to sedí. A ano, i ostatní zvířecí chrakteristiky se povedly. Bludné ovce, hloupé husy, krávy a slepice, naivní, ale poctiví koně a jeden nihilistický osel. Je mi opravdu úzko z toho, jakým temným prorokem Orwel byl. A že se obdobná situace v jistém smyslu děje i teď.

temna.vila
13.03.2021 4 z 5

Knihu doporučuji především pro množství alegorií, které autor do příběhu zapracoval. Téma považuji za stále aktuální, především s přihlédnutím k aktuální situaci.

perdida
13.03.2021 5 z 5

Je až neuvěřitelné, kolik alegorií se skrývá v tak krátké knize... Doporučuji.

ajasin
12.03.2021 5 z 5

To dílko je prostě geniální. Zejména, pokud přihlédneme k době, kdy vzniklo.

Louisareading
11.03.2021 5 z 5

Klasika, kterou doporucuju precist vsem svym znamym. Zvlast v dobe, jako je tahle.

ankaras
09.03.2021 5 z 5

Podle mě je toto téma stále aktuální a od vydání se nic nezměnilo, lidé stále "nevidí".

apq
06.03.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, zobrazuje lidské chování v celé jeho podobě. Moc doporučuji.

Tyn_a
04.03.2021 5 z 5

Mam rada takove knihy, ktere jsou pojaty jinak, ale krasne zobrazuji spolecnost. Clovek s trochou fantazie cte mezi radky a v ruznych situacich vidi aktualni spolecnost, neuskutecnene sliby, ktere se promeni nakonec v chyby. Davam plny pocet hvezd, protoze tuto knihu by mel znat a cist kazdy :)

Verunka289
03.03.2021 4 z 5

Neuvěřitelně nadčasové dílo, které je aktuální snad v každé době.

vendy246
28.02.2021 5 z 5

Čechovi by se chtělo říct, že Orwell byl jasnovidec, jenže v době, kdy my jsme tady farmu zvířat budovali, v Sovětském svazu už byla v plné nádheře. Zvířata ve finále jen pomohla ke korytům někomu jinému. Dokonale výstižný popis převzetí moci a zdrojů - účelové vykládání minulosti, změny pravidel, manipulace, blahobyt jedněch díky práci druhých. A kdykoli se naskytla příležitost k protestu, ovce začaly bečet.

"VŠECHNA ZVÍŘATA JSOU SI ROVNA, ALE NĚKTERÁ JSOU SI ROVNĚJŠÍ"

Lena79
24.02.2021

Co napsat k díle, o kterém už bylo řečeno mnohé..? Kniha mi pomohla pochopit socialismus jako takový. Určitě stojí za přečtení.

MadlenkaM
22.02.2021 5 z 5

Mně se kniha mooooc líbila. Krásně vysvětluje socialismus a jeho úskalí.

uminaa
21.02.2021 5 z 5

Moja prvá myšlienka hneď po dočítaní knihy bola „aké ľudské“. Majstrovské dielo o tom, aká je tenučká hranica medzi utópiou a antiutópiou, animalizmom (teda zdanlivou rovnosťou) a autokraciou.
Nemyslím si, že kniha pojednáva len o komunizme, ale o histórii ľudstva samotnom. Aj tu platí pravda odveká, že história sa opakuje už od samého počiatku len v iných farbách – červená, modrá, zelená, pruhovaná...
Neuveriteľne vystihnutie typov osobností v zvieratách od vyhosteného Snehuliaka, emigrantku Moly, cez naivného Boxera, mlčanlivého Benjamína, manipulátora a mystifikátora Napoleona, zaslepeného Kvičiaka, havrana Mojžiš s jeho Lízankovou vysočinou, ovcami s vymytým mozgom, až po poslednú štrajkujúcu sliepku, či hus.
Prasa sa vždy stane „človekom“, keď mu zachutí moc a dostane sa ku korytu, a mystifikácia je preňho len ďalším prostriedkom ako ohýbať pravdu.
Mňa mrazí z toho, že nech sa to opakuje, koľkokrát len chce, ľudia sa nikdy nepoučia :(

„Neberte vlastného brata na smrť!“

„... hlad, lopota a sklamania sú nemenné zákony života.“

„Každé zviera na farme ju poznalo, ale nikto by sa neodvážil zaspievať ju nahlas.“

„Záujmy prasiat a ľudí nikdy neboli a nemali by byť v rozpore.“

„Vy sa musíte naťahovať s menejcennými zvieratami a my s nižšími triedami.“

„Zvieratá vonku hľadeli z prasaťa na človeka, z človeka na prasa a opäť z prasaťa na človeka; nedalo sa však už rozoznať, kto je kto.“

PastorMal13
18.02.2021 5 z 5

Aneb socialismus a totalismus v praxi...

x.petulaa
16.02.2021 4 z 5

Tuhle knížku jsem četla v rámci čtenářské výzvy 2021 - kniha, která byla/je v některé zemi zakázaná. Nikdy jsem neměla potřebu si jí přečíst, ani v rámci povinné četby, nyní se mi naskytla příležitost a nelituji. Z počátku jsem se nedokázala začíst, pořád jsem jí odkládala, ale stačilo pár stránek a nemohla jsem ji odložit. Hodně zajímavě napsaná kniha, názorně vykresleny názory, metody a charaktery společnosti, které jsou aplikovatelné pro minulost i současnost - a bohužel i budoucnost. Při čtení jsem měla takový prazvláštní pocit - směs úzkosti, údivu, zadostiučení... Opakovaně ale knížku číst už nemusím.