Farma zvířat

Farma zvířat
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277/mid_farma-zvirat-ahT-277.jpg 5 10185 10185

Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Práce

Animal Farm , 1945

Terka1975
13.02.2021 5 z 5

Skutečně působivé a poplatné době. A konečně už vím, odkud pochází hláška mého šéfa “ a znovu lépe a radostněji” kterou tak rád používá.

HeleHo.
10.02.2021 5 z 5

Moje oblíbená kniha, ke které se ráda vracím a vždy v ní objevím něco nového, jiného, zajímavého k zamyšlení... Neuvěřitelně nadčasová; krutá, ale zároveň skvěle napsaná!

Elen telemna
08.02.2021 5 z 5

Miluji tu knihu! A čím více nad ní přemýšlím, tím více si uvědomuji, jak dokonalá je. Smekám, smekám, smekám!

veverrka11

Jednoduše geniální...

Lucienka
07.02.2021 5 z 5

Klasika, ke které jsem se po mnoha letech vrátila. Člověk nesvobodu, totalitu a komunismus vnímá jinak, snad lépe než v devatenácti, kdy jsme to četli jen jako přípravu na maturitu. Nepřestane mě fascinovat, jak se jeho předpověď naplnila a rozhodně to je třeba předávat dál dalším generacím.

ZlýJabko
07.02.2021 5 z 5

Aktuální tehdy, před padesáti lety, dnes i za sto let.

Připomínat, připomínat a připomínat, nic jiného na lidi neplatí.

reillycarty
05.02.2021 5 z 5

"Všichni jsou si rovni, někteří rovnější."

Andrea81
02.02.2021 5 z 5

Další kniha, kterou doporučím svým dětem. Nadčasová, nesmrtelná, úžasně zpracováno. A lidstvo se nepoučí a nepoučí....

hanzmb
02.02.2021 5 z 5

Nevím, jestli Orwell byl tak tak dobrý věštec nebo měl vynikající informace z předválečného Ruska. Bohužel těch poválečných výtisků bylo jen 5000. Málo na to, aby se to dostalo do širšího povědomí. Rád bych věděl, jak jejich šťastní majitelé prožívali 50.leta. Pro moji generaci tahle knížka není ani tak fantazie jako spíš historický román.
... A mléko a jablka budou jen pro prasata... na tomhle bodě naštěstí skončí každá revoluce. A doufejme, že na to dojedou i budoucí -ismy.

ElvisJagger
31.01.2021 5 z 5

Nikdo ještě nepsal tak přesně o komunismu, jako právě Orwell.

jin.jim
29.01.2021 5 z 5

Naprosto luxusní kniha skvěle a skrytě/neskrytě zachycující hrůzy různých a hrůzných režimů, které měly zůstat ukryté, ale Orwell je dokázal perfektně, byť značně zjednodušeně, v knize zachytit

RaptoR
27.01.2021 5 z 5

S lítostí musím konstatovat, že George Orwell byl velký vizionář. Již u románu 1984 jsem byl uchvácen, s jakým vcítěním dokázal předpovědět věci budoucí. Farma zvířat dokazuje, že jeho kritický pohled na fungování lidského společenství je více než pravdivý. Nezapomenutelné.

domihruzkova
26.01.2021 5 z 5

Od vydání knihy uplynulo již více než 70 let, a bohužel jde vidět, že lidstvo se za tu dobu nikam neposunulo. Pořád nám vládnou podobní, kteří ovlivňují a manipulují s druhými ve svůj vlastní prospěch. Jak říká jiná kniha: „... člověk panuje nad člověkem k jeho škodě.“

Usire
25.01.2021 5 z 5

Toto je opravdu super čtení. Politická satyra, která bude nadčasová snad v každé době. Některé věci tak zlidověly, že když jsem je četl nestačil jsem se divit, kolik tam toho vlastně je. Kniha má neuvěřitelně silný děj a totalitní režimy ji budou vždy zakazovat.

Ryšava
24.01.2021 5 z 5

Když jsem byla malá a viděla jsem filmové zpracování, tak jsem to vůbec nechápala... Nejvíc mi bylo líto Boxera, který dřel a nic z toho neměl. Ale když jsem si to teď poslechla jako audioknihu, tak je to opravdu nadčasové dílo. Nejde jen o politiku, kde tohle chování můžeme vidět nejčastěji, ale teď se to chování ukazuje v práci, na školách, v kroužkách atd... smutné je, že se ostatní zvířátka nepostaví proti nespravedlnosti, protože si už nepamatuji, jaké to bylo předtím, než jim vládla prasata...

Maevie
22.01.2021 5 z 5

Poprvé se mi Farma zvířat dostala do rukou jako čerstvě náctileté. Tenkrát jsem mohla stěží ocenit, o jak výbornou knihu jde, ale pamatuji si na nepříjemný svíravý pocit nespravedlnosti, který jsem po přečtení měla. Byť byly Orwellovou předlohou politické a lidské vtahy za stalinismu, je kniha satirou jakéhokoli totalitního režimu. Ukazuje se totiž, že lidstvo se chová neustále stejně, vždy se najdou ti, kteří baží po moci jako prasata, ti, kteří se zmůžou jen na hloupé papouškování jako ovce, i ti, kteří jsou příliš slabí, aby se odhodlali zlu postavit.

Dela111
21.01.2021 4 z 5

V době napsání byla kniha podobenstvím určité politické situace té doby. Dnes už je jasné, že tento vtipně sepsaný výčet rysů totalitních režimů je nadčasový.
Zdaleka tu ale nejde jen o totalitu. Pištíkova "rozumná" zdůvodnění různých změn můžeme vidět v některých současných situacích a nemusí jít jen o politiku. Zvířata tu mají všechny možné lidské vlastnosti a ty záporné vynikají.
Domnívám se, že čím víc toho člověk už zažil, tím víc podobenství v knize najde a ocení ji.

ivzu77
19.01.2021 5 z 5

Uff, patřím mezi generaci Husákových dětí, kniha byla napsána za 2.sv.války, překvapuje mne, jak se historie v jednotlivých částech světa opakovala a podobala. Přeji našim potomkům, aby se jich již nic takového netýkalo, ale vím, že historie se bohužel ve vlnách opakuje .... Děkuji za tuto " bajku " , za odkaz lidstvu .... a nedivím se, že tato kniha byla zakázána, má svou sílu!!!

ladyka
19.01.2021 5 z 5

Naprosto rozumím tomu, proč se Farma zvířat v žebříčcích na DK umístila tak vysoko. Přečetla jsem ji na jeden zátah a žasla, jak je i přes "stáří" aktuální, jak je jednoduše srozumitelná, jak je děsivá...Geniální podobenství o zlu v nás, v garniturách. Nelze než doporučit k přečtení!

DK197
18.01.2021 5 z 5

AUDIOKNIHA: Často mi teď běží hlavou, že je škoda, že maturitu neskládám až nyní, protože dnes bych věděla, co do řádků o povinně přečtené literatuře napsat. A jednou z těch knih by byla Farma zvířat. V prvních pár minutách, když jde farmář spát a zvířata se sejdou vyslechnout si sen (fakt to nepovažuji za spoiler, s dějem to nesouvisí) jsem o tom trochu pochybovala, ale rozjede se to ve velmi, velmi zajímavý příběh, který je velmi, velmi dobře napsaný. Můžete ho vnímat několika směry a podobenstvími. Doporučuji.

SPOILER: Napadlo mě, jaký je rozdíl mezi nadvládou prasat (a jejich cestě k moci) a jednou opicí, která se taky před dávnými časy postavila na zadní, rozdělala oheň, vzala do ruky bič a usmyslela si, že je pán tvorstva? Co když je celý svět jen jedna velká farma zvířat?