Farma zvířat

Farma zvířat
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277/mid_farma-zvirat-ahT-277.jpg 5 10198 10198

Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Práce

Animal Farm , 1945

DK197
18.01.2021 5 z 5

AUDIOKNIHA: Často mi teď běží hlavou, že je škoda, že maturitu neskládám až nyní, protože dnes bych věděla, co do řádků o povinně přečtené literatuře napsat. A jednou z těch knih by byla Farma zvířat. V prvních pár minutách, když jde farmář spát a zvířata se sejdou vyslechnout si sen (fakt to nepovažuji za spoiler, s dějem to nesouvisí) jsem o tom trochu pochybovala, ale rozjede se to ve velmi, velmi zajímavý příběh, který je velmi, velmi dobře napsaný. Můžete ho vnímat několika směry a podobenstvími. Doporučuji.

SPOILER: Napadlo mě, jaký je rozdíl mezi nadvládou prasat (a jejich cestě k moci) a jednou opicí, která se taky před dávnými časy postavila na zadní, rozdělala oheň, vzala do ruky bič a usmyslela si, že je pán tvorstva? Co když je celý svět jen jedna velká farma zvířat?

evelýny
17.01.2021 4 z 5

Audiokniha: čte Josef Vinklář, výborně, antidepresivně

Přiznám se, kdyby mi pan Vinklář nečetl do ouška, já bych nedočetla. Smutek, i když pan Orwell za něj nemůže.
Historie se stále opakuje a dokud ovce nepřiblíží svůj rozum minimálně oslům, bude se opakovat.

,,Dříve či později zvítězí spravedlnost. Na to se soudruzi soustřeďte..."

P.S.: Naděje umírá vždy poslední, snad...

Pavlina50
17.01.2021 5 z 5

„Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější...“
Již klasický, neuvěřitelně pravdivý citát, který se už dávno přenesl do lidského společenství. Stejná klasika je celá tato kniha, Orwell byl prostě vizionář, který se snažil lidstvo varovat před důsledky nejen totalitního zřízení světa, a to zejména v této knize geniálním způsobem – převedením lidských myšlenek, vlastností a činů do říše zvířat. Je to opravdu nadčasová kniha, která vždycky měla, má a bude mít, co říct.

Jirinamac
17.01.2021 5 z 5

Přemýšlela jsem, kterou knížku bych šoupla ve výzvě pod 6. bod a napadla mě tato, kterou jsem četla krátce po revoluci. Dneska, když jsem jí dočetla a znovu si zase uvědomila, že ta knížka je fakt nadčasová a je o čem přemýšlet. Ale dneska se smí číst veřejně a je dostupná všem.

Márv1990
17.01.2021 3 z 5

Zajimavá kniha.

Kiu
14.01.2021 4 z 5

Kniha se velmi příjemně a rychle čte. Zaujme svým příběhem a rychlým spádem, na mě někdy až moc rychlým. Ale velmi doporučuji na sychravý podvečer.

pip11
13.01.2021 5 z 5

Orwellovo skvěle ztvárněné podobenství lidských vlastností, zejména v hierarchickém prostředí. Dokonalá paralela komunismu, velmi výstižná kniha.

MarqueeMoon
12.01.2021 5 z 5

"Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie"

Táto kniha je nadčasová a bude platiť vždy a v rôznych situáciách, spoločenstvách a spoločenských zriadeniach. Stáči mi pozrieť napríklad na všetky naše vlády a samozrejme kniha platí aj na chlapcov zo súčasnej vládnej garnitúry. Lebo všetci papaláši sú si rovní, ale niektorí sú si rovnejší.
K samotnej knihe ešte toľko, že som ju už dlho nečítal a teším sa keď to opäť urobím. Nemá len výborné myšlienky, ale navyše je veľmi dobre napísaná a číta sa sama. Človek ju dá na jeden záťah. Kniha do každého počasia aj nálady a jedna z mojich najobľúbenejších kníh vôbec.

Haloon
11.01.2021 5 z 5

Na první pohled pohádka o farmě, ve skutečnosti dokonale zpracovaná podoba utopického snu o rovnosti, který se promění na odraz jednoho z největších lidských zločinů.
Alegorie zvířat k nám promlouvá a analyzuje, jak obyvatelé farmy ztrácejí bez povšimnutí svou svobodu. Farma zvířat by měla být prvním i posledním argumentem, proč je naprostá rovnost nereálným snem.

laurs
05.01.2021 4 z 5

Neskutečně zajímavá alegorická povídka či novela. George Orwell nijak napřímo neříká, že režim, který zvířata nastolila, je špatný. Tyto obecné, dá se říct poměrně objektivní popisy farmy a různých propagandistických prostředků dodávají povídce na směšnosti a ironii. Nejvíce děsivé jsou postavy ovcí (v povídce, i v reálném životě).

Bubo19
04.01.2021 5 z 5

George Orwell v knize neuvěřitelně přesně popsal vznik a průběh diktatury. Skvěle vystihl obrovskou sílu manipulace a ukázal, jak je to všechno snadné. Charaktery a jednání jednotlivých postav jsou trefné a nadčasové. Když shrnu pocity po přečtení knihy, tak je to stísněnost a zděšení. Kolikrát už se to stalo a kolikrát se to ještě bude opakovat.

Lejčís
03.01.2021 5 z 5

Teprve nedávno jsem se dozvěděla, že Orwell byl první, kdo použil termín "studená válka".. z knihy je velmi patrná jeho prozíravost. Má tak neskutečnou hloubku a obsahuje tolik pravdy, že nevíte, zda se máte smát nebo brečet.

Sabinasig
03.01.2021 4 z 5

Doporučuji.

Ivaiva
03.01.2021 5 z 5

Knížka je geniální tím, že je aktuální prakticky v každé době. Přečíst by si ji měl každý, protože tahle alegorie z roku 1945 ukazuje, že svět se nemění, mění se jen kulisy okolo.

Ronnie68
02.01.2021 5 z 5

O téhle bajce jsem už toho hodně slyšela, ale dostala jsem se k ní až teď ... kniha obsahuje jen 10 kapitol a je to celkem útlá kniha ... výstižně pojednává o lidské společnosti, která se původně snaží navodit myšlenky rovnosti, svobodě a celkově více jídla ... to se ale v průběhu děje mění o 360° k horšímu s tím, že zvířata na farmě se na konci v podstatě mají daleko hůře než na začátku ... byl to zajímavý příběh, který ihned vtáhl do děje a neodtrhl ...

Hani77
01.01.2021 5 z 5

Naprosto dokonalý popis lidské společnosti. V jednu chvíli jsem byla při čtení doslova zděšená, co se na farmě děje. Říkala jsem si, jak je možné, že toto dílo bylo vydané už v roce 1945, že autor předpověděl, co přijde. A bohužel jsem tam našla některé podobnosti i se současnou politikou-prasata, psi, ovce .... Sedm přikázání, statistiky, jak se zvířatům daří lépe, přestože ....

JmenujiSeZuzla
28.12.2020 4 z 5

Tak druhý Orwell v mém životě překvapivě moc dobrý! Upřímně mě 1984 za srdce nechytlo, proto jsem Farmu zvířat považovala za další pesimistické (ač realistické) Orwellovo dílo, spíše jsem se na čtení netěšila.
Upřímně na to že se jedná o knihu z povinné četby, tak o ní rozhodně v budoucnu budu uvažovat k maturitě! Na rozdíl od ostatních krátkých , často nekonečných, knih z povinné literatury se Farma zvířat čte velmi dobře, rychle a má spád. Asi to bude tou výbornou alegoričností, kterou autor ztvárnil mimořádně dobře. Až jsem žasla nad podobností s našim světem a nad tím, o jak nadčasové dílo se jedná. Troufám si říct, že pokud bude knihu někdo číst i za 100 let, moc se toho nezmění. Souvislosti s obdobím prvního vydání knihy i nynější jsou velice pozoruhodné. Děsivé, ale více než reálné.
Velice oceňuji myšlenky, které Orwell zvládl vynikajícím způsobem a to hlavně UMĚLECKY! přetvořit do příběhu. Mimořádná práce.
Jak jedna původně velice chytrá myšlenka, dokáže změnit celý systém a to do takové míry, kdy se absolutně vymkne.
Na toto dílo budu naopak vzpomínat moc dobře a snad se k němu ještě někdy dostanu.

Petra185
27.12.2020 5 z 5

Ke knize jsem se poprvé dostala na střední škole v rámci maturitní četby a dodnes nelituji. Přečetla jsem ji jedním dechem. Kolikrát jsem se přistihla, že nevěřícně vrtím hlavou nad celým děním na farmě. Vynikající alegorie na totalitní režim. Určitě se k ní ještě někdy vrátím.

rencovav
19.12.2020 5 z 5

Byl to náhlý záblesk, šla jsem do knihovny sehnat nějakou audioknihu a tohle tam bylo hned v úrovni očí. Čtyřhodinové ztvárnění Orwellova díla, proč ne. Pustila jsem si to a poslouchala v rámci pečlivé prokrastinace. Žasla jsem. Užívala si to a pokaždé naslouchala s pusou dokořán, když jsem spatřila tu fůru podobností, tu dokonalou souhru.. všeho. Paralely, které jsou po takové době zcela zřetelné a spojitelné, svět, jehož obyvatelé nedokázali domyslet, do čeho se řítí. Chudák Boxer.

lucygreen
12.12.2020 5 z 5

Opravdu překvapila. Asi před rokem jsem viděla animovaný film a už tehdy mě to docela dostalo a v knize mi to přišlo ještě opravdovější. I když moc nečtu klasiku tak musím uznat že je to opravdu poutavé a kniha nelze odložit dokud nebude přečtena. To co se tam i mimo knihu dělo a děje je smutné a autor to podle mě vystihl přesně. Velice doporučuji, skvělá na zamyšlení a hodně toho dokáže předat.