Farma zvířat

Farma zvířat
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277/mid_farma-zvirat-ahT-277.jpg 5 10233 10233

Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Práce

Animal Farm , 1945

majdazee
29.10.2020 5 z 5

,,všichni jsme si rovni ale někteří jsme si rovnější" - tahle ukázka shrnuje děj a myšlenku celé knihy.

Katka2382
28.10.2020 5 z 5

A tak to v té lidské společnosti fungovalo,funguje a bude fungovat do skonání světa.
Výborná nadčasová kniha kterou by měl číst každý.

majdazee
28.10.2020 5 z 5

Jedním slovem dokonalá antiutopie. Krásným způsobem je vysvětleno proč nemůže nikdy komunismus fungovat už jen z principu - lidská megalomanie nikdy nenechá být všechny rovny. Kniha je přečtena za chviličku a její způsob psaní je dynamický a neomrzí.

pavel8652
28.10.2020 5 z 5

...nebylo už možné rozlišit,která tvář patří člověku a která praseti.
Krásná knížka přečtená jedním dechem.
Doporučuji.

Metsästäjä
19.10.2020 5 z 5

Tato kniha je výborně napsaná. Při čtení mi celou dobu mrazilo v zádech.

Orwell nádherně popsal, jak se z prvotní dobré myšlenky či ideálu z "dobra pro všechny" malými a nenápadnými krůčky stane dobro pro jednotlivce či vybranou skupinu a na všech ostatních přestane záležet. Jak se prvotní dobrá myšlenka a nastavené ideály naprosto změní pod záminkou vyššího dobra.

Sice kniha je obrazem dění v Rusku, nástup komunismu a Stalina k moci, ale řekl bych ta myšlenka toho, jak se původní dobrý ideál postupným překrucováním stane něčím jiným, dokonce až svým protikladem je aplikovatelná i na mnoho jiných věcí.
Určitě bychom našli podobné dění i v běžném životě.

Třeba to zkusme aplikovat na víru. Kde za větu: "děláme to pro boha" jde schovat spoustu zel. Protože přece "to děláme pro vyšší dobro", "děláme to pro boha" a je úplně jedno co anebo jak. Přece nám to posvětil bůh.

gustavo-woltman
16.10.2020

Tahle kniha mě láká hlavně ze dvou důvodů - Je od George Orwella a protože je podle něj vytvořeno album od Pink Floyd - The Animals. Album zbožňuji, takže je pro mě nezbytností si v nejbližší době knihu přečíst!
Gustavo Woltmann

seabook04
15.10.2020 5 z 5

Geniální, jedinečné, nezapomenutelné.
Pokud jste nikdy neměli potřebu zvýrazňovat, podtrhávat či dokonce dopisovat do knihy, věřte mi, že tady to potřebu zažijete.

Nemám slov, jednoduchostí vám promítne tak bohatý zážitek, že to jiným slovem, než GENIÁLNÍ opravdu popsat nejde.

HODNOCENÍ: 5/5*

VAnna
15.10.2020 5 z 5

Tuto knihu mohu jen doporučit, opravdu zajímavé čtení.

Čtenářka73
11.10.2020 5 z 5

Velmi vtipná politická satira, při jejímž čtení až mrazí. Jak lehce se dá zmanipulovat veřejné mínění a kolektivní paměť! Bohužel pořád aktuální.

Marxt5
10.10.2020 5 z 5

Skvěle přirovnané vlastnosti lidí v totalitních režimech, zároveň neuvěřitelný a přesný pohled do budoucna, ostatně na to už jsme zvyklí z 1984 (ačkoli Farma zvířat vyšla dříve).

jirijanovotny
10.10.2020 5 z 5

Přečteno česky, přečteno anglicky, poslechnuto jako audio kniha. A dal bych si to celé ještě jednou.
Není to nic složitého na čtení, ani se nejedná o mnohastránkovou knihu. Obsah však vydá za tisíc stran.

Terezka05
04.10.2020 4 z 5

Knihu jsem četla na maturitní zkoušku, přišla mi zajímavá a dodnes aktuální. Za mě super...Doporučuji!

monci6485
01.10.2020 5 z 5

A co se za ty roky změnilo? Nic. Prasata stále u koryta, ovce stále poslušné. A jako bonus náhubky, zákaz zpěvu, zavírání podniků a škol...... Kdepak totalita, ale realita.

Markusak
28.09.2020 5 z 5

Jsem milovník kapely Pink Floyd a jejich album The Animals zbožňuji. Když jsem si četl nějaké zajímavosti kolem alba, zjistil jsem, že je inspirováno touhle knihou. Tak jsem si řekl, že bych to mohl přečíst a něco takového jsem fakticky nečekal. Kniha je úžasná. Nadčasová, to tady zmiňuje snad každý uživatel a je to víc jak pravdiví. Velmi pravdivá a i smutný tím, jaký doopravdy jsme lidé.

AnselmaAlois
28.09.2020 5 z 5

(Poprvé přečteno 20.9.2020)
Tahle bajka vámi otřese od základů.
Není to pro každého a přesto si myslím, že tuto knihu by si měl přečíst každý. Mě osobně strašně vyhovovalo, jak byly lidské vlastnosti aplikované na zvířata, působilo to strašně děsivě a asi navždy mám fobii z prasat :D. Kniha mě osobně oslovila více než kdejaká hrůzyplná povídka, protože to, o čem se zde píše, se skutečně dělo a děje, ačkoliv nemáme zrovna chuť tomu věřit a jsme jak ty tupohlavé ovce které si jen bečely svou. "Farma zvířat" má v sobě neuvěřitelné kouzlo a čte se opravdu rychle, není to ale ten typ knihy kterou odložíte a hotovo. Naopak, tahle vás bude ještě dlouho pronásledovat. Budete se bát, budete přemýšlet, budete plakat. Protože z původní ideje o rovnosti a lásce všech zvířat se postupně stane ohavná prasečí krutovláda, kde už neplatí dřívější pravidla a místo něj přichází jedno nejdůležitější: " Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější!"
Pan Orwell má můj obdiv.

Nicol13
14.09.2020 5 z 5

Lituji, že jsem knihu tak dlouho odkládala. Rozhodně nezklamala. Bohužel pro některé země je děj příběhu stále aktuální.

Jsem vážně ráda, že jsem si to přečetla. Pomohlo mi to osvětlit si nejen některé principy, ale i část dějin, která není tolik propíraná. Jen jsem si k tomu musela najít souvislosti, abych to celé lépe pochopila. Za mě by podle tohoto mohli klidně vyučovat ve školách.

HanzKaufmann
13.09.2020 5 z 5

Verte nebo ne, tuhle knihu jednou zakazou.
Je v ni vic nez si muzete myslet po prvnim precteni.
Orwell je prorok!

(Tohle neni kniha pro deti)

Jodys.63
04.09.2020

oddychovka , nicméně jsem v tom nenacházel vždy jen to avizovanou alegorii socialistické vize uspořádání světa a jeho sebezničujících atributů, ale v mnoha ohledech zvedá varující prst i současnému konzumně-technokratickému životnímu stylu života v třídně stále separovaném světě ;-I

TheEvelyn
23.08.2020 5 z 5

Kéž by začátek děje byl celým příběhem a nezměnil se. U této knihy upadla i slza. Je smutné, že kdokoli se poddá a změní jen pro to, aby mohl mít jakousi moc a to hlavně na úkor ztráty svých přátel. Knížka je opravdu k zamýšlení a stojí za přečtení.

martin09
20.08.2020 5 z 5

Jedinečné, geniální, aktuální...
Je potřeba si stále osvěžovat hrůzy totalitních režimů.