Farma zvířat

Farma zvířat
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277/mid_farma-zvirat-ahT-277.jpg 5 10306 10306

Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Práce

Animal Farm, 1945

Klajnik
18.07.2019 4 z 5

Kéž by mi tuto pohádku předčítali rodiče v dětství před spaním.

Je to skvělá a čtivá alegorie na komunismus, ale řekl příběh šlape, i kdyby člověk neznal dějinný kontext.
Současně to ale funguje i opačně. Stává se, že převod jedné situovanosti do jiné dře, ale nezdálo se mi, že toto byl ten případ a to i přes to, že Orwell celou událost velmi zredukoval.

Frupet
18.07.2019 5 z 5

Nadčasová klasika. Poslouchala jsem ji jako audioknihu. Je skvěle namluvená a to včetně propagandistických básní a písní.

ibáG
07.07.2019 5 z 5

Stejně jako román 1984 je i Farma zvířat naprosto skvělá a nadčasová kniha. Viděla jsem i ten kreslený film. Krásný! A ten nápad aplikovat svoji myšlenku a své poselství na zvířata je úžasný. Víc k tomu nemám co dodat. "Všichni jsme si rovni, ale někteří jsme si rovnější." Tohle heslo mi bohužel připomíná současnou Evropskou unii. Doplnění: Dle prof. Martina Hilského se jedná o alegorické dějiny Sovětského svazu od r. 1917 do 40. let 20. st. Jsou tam čitatelné odkazy. Orwell byl přesvědčen, že sovětská revoluce nebyla socialistická, ale nastolila diktaturu a to bylo i smyslem revoluce (rozhovor v časopise Téma 31/2019).

babystar
06.07.2019 4 z 5

S největší pravděpodobností jde o alegorii o sovětském Rusku (ovšem z pohledu Angličana - a ti nemají Rusy snad od Krymské války rádi). Když se ale nad příběhem zamyslím, je to ukázka, jak dopadnou snad všechny revoluce. Nejprve nějaká idea, která nadchne lidi. Pak zápas dvou či více vůdců, kdy zvítězí ten agresivnější. Nepřátelé se odstraní (buď fatálně nebo jen společensky) a nastoupí vykladači dobra (Pištík) a kulturní fronta (oslavné básně). A nakonec prostý lid, který slouží za užitečné idioty, zjistí, že je tam, odkud vyšel, jen se má o něco hůř. Takový průběh měla anglická občanská válka (Cromwell), Velká francouzská revoluce (Napoleon), Velká říjnová soc. revoluce (Stalin), náš Vítězný únor (Gottwald) i všechny barevné revoluce včetně našeho "sametu". Zkrátka revoluce požírají své děti.

slaska77
03.07.2019 5 z 5

Tak to je absolutní nadčasová lahůdka pro všechny, kdo milují satiru. Četlo se úplně úžasně, byť jsem ji měla jako Pinguin výtisk v angličtině, přesto si myslím, že vše podstatné jsem zachytila. Opravdu skvěle napsané. Nejvíce musí člověk zatleskat tomu, že toto dílko vzniklo v roce 1943, chápete to? (Červenec: 80 str.)

DeepSea21
02.07.2019 5 z 5

Komunismus je zlo.

Mindy
20.06.2019 5 z 5

Dějiny a režim Sovětského svazu popsané formou bajky. Geniální.

Chytuš
15.06.2019 5 z 5

Je k neuvěření, jak Orwell skvěle tuhle bajku vystavěl. Není to žádné čtení mezi řádky, tahle alegorie je naprosto přesná, odráží historické události a naprosto nikoho nemůže nechat na pochybách, kdo je v příběhu kdo...
Je k neuvěření, že Farmu zvířat v Anglii nejdřív vůbec nikdo nechtěl vydat, aby se soudruzi nerozhněvali. Zato s příchodem studené války se vydavatelé mohli přetrhnout, aby mohli vydat zrovna oni... Svoboda slova? Asi stejná, jako dnes. Můžeš mluvit, ale některé věci lépe nerozebírat, abys nebyl označkován třeba jako štváč proti spojencům. A já myslela, že praví kamarádi vydrží i kritiku...
A do třetice je k neuvěření, jak jsou některé z charakterů stále platné i v dnešní době. Tolik Pištíků ve vládě, jen neslouží jen jedinému Napoleonovi, ale své pravdě dokáží snést jakékoli (i několikrát překroucené) argumenty...

marcel9134
08.06.2019 5 z 5

Klasika, kterou by měl každý člověk přečíst - několikrát - než jde volit ;-)

Cleo De Nile
06.06.2019 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih z povinné četby. Ze začátku se to tváří jako veselý příběh o statečných zvířátkách, která si chtěla žít po svém, a vytvořit tak lepší společnost, než jaká je ta lidská. Jenomže ono to dopadne úplně stejně. A ta zvířatka vlastně nemusí být nutně jen zvířátka.
Já to nevnímám jenom jako kritiku komunistického režimu, ale jako kritiku společnosti celkově. A v hlavně mi utkvělo jedno z upravených přikázání, která byla na stěně stodoly - "Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."

KiraCuratio
05.06.2019 5 z 5

Neuvěřitelně povedená analýza totalitního režimu, ze které až mrazí.

lachtan77
27.05.2019 4 z 5

Člověk žasne jak Orwell dokázal upozornit na dějiny a bohužel i současnost příběhem zvířat. Kolik prasat se pořád cpe k moci a kolik ovcì je bezmezně poslouchá. Dobře vědí, že sliby můžou porušit a vinu jednoduše svalit na druhého. Vesele nabývají majetek a schovat se můžou za vrčícího psa.

Anette99
23.05.2019 5 z 5

Princip a nebezpečí totalitních režimů pozoruhodně ukázáno pomocí novodobé bajky. Kniha se mi četla velice dobře.

PhoebePollard
19.05.2019 5 z 5

Moc hezký příběh plný námětů k zamyšlení. Škoda, že není trochu delší, ale chápu, že všechno co mělo být řečeno, řečeno bylo.

Doemit
16.05.2019 4 z 5

Od knihy jsem mnoho nečekala, ale byla jsem příjemně překvapená. Četla se rychle a je trochu i k zamyšlení :) Doporučuji

Honziin
08.05.2019 3 z 5

Zajímavé čtení, poměrně krátké. Sice se mě líbilo více 1984, ve kterém byli určité rysy převzaty z farmy zvířat, ale tohle také určitě stojí za přečtení.

karolina0920
07.05.2019 5 z 5

Myslím, že Farma zvířat je skvělou knihou pro každého, i pro ty, kteří třeba nečtou rádi. Pro mě je spíš takovou děsivou pohádkou díky které si dokážu lépe představit situaci v minulosti a celkově povahu tehdejšího režimu. Při čtení k maturitě jsem taky ocenila její délku, jelikož za dvě hodiny jsem měla přečteno.

Rossel
06.05.2019 5 z 5

Naprosto nadčasová kniha, která absolutně vystihuje povahu totalitního režimu. Na začátku idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a nekonečném blahobytu mají rychlý konec v rukou manipulativních diktátorů u moci. Na velmi jednoduchém podobenství je ukázáno, jak celá mašinérie funguje. Mistrně vykreslené a mrazivé!

Janadvorackova
06.05.2019 3 z 5

Připomíná to jak minulost, tak i dnešní dobu, stejně tak cestu k budoucnosti. Lidi se prostě chovají pořád stejně. Dějiny se přelévají ve vlnách a nikdy tomu nebude jinak.

Kniha se mi obsahem zamlouvala, nikoli však zpracováním, ale chápu, že doba vzniku byla pro něj příhodná.

Filip555
04.05.2019 5 z 5

Nemám slov. Kniha mě neuvěřitelně zaujala a myslím si, že by si ji měl přečíst každý. DOPORUČUJI!!!