Farma zvířat

Farma zvířat
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320780/mid_farma-zvirat-gR8-320780.jpg 5 10306 10306

Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , I. L. Kober

Animal Farm, 1945

lernami
24.11.2020 5 z 5

Orwell=mistr alegorie.

666Jitka
24.11.2020 5 z 5

Naprosto úžasná záležitost !!! Skvělé podobenství, bajka, která si bere na mušku totalitu v Rusku v čele se Stalinem, ale v podstatě je varováním před všemi totalitními režimy. Nejdříve lidé doufají, že revoluce přinese lepší zítřky pro všechny, všichni si budou rovni a budou se mít lépe. Zpočátku plni nadšení a uchvácení převratem opravdu věří, že to tak bude a možná to tak chvíli i vypadá. Jenomže postupně se nenápadně začnou překrucovat skutečnosti, neplnit sliby, měnit pravdy a na řadu přichází cenzura. Lidé žijí i nadále pod těžkým jhem těch "nahoře", kteří si žijí jako prasata v žitě, pro něž pravidla neplatí, a když má někdo námitky, přijdou nemilosrdné represe, diskreditace nebo vyhnání oponentů, a nakonec i popravy, které zblblé ovce s vymytými mozky vděčně odsouhlasí. V knize můžeme bohužel najít částečně také odraz naší doby ... :-(

iskovsky
21.11.2020 4 z 5

Tak dlho si Orwell opakoval: "Stalin je sviňa !" až sa o tom rozhodol napísať knihu... aspoň tak si to predstavujem ja :)
Je tam cítiť sklamanie autora (zanieteného socialistu ) z toho, ako z Marxovho ( starý kanec ) krásneho sna, dokázal Stalin ( kanec Napoleon ) urobiť nočnú moru...
a to vďaka tomu, že väčšina národa sú hlúpe ovce, ktoré budú bečať čo sa im prikáže... ďalší sú ako silné kone, ktoré aj keď cítia, že všetko není tak ako by malo, predsa sú rozhodnutí položiť za vodcu aj vlastný život... a ten čo má vo veci jasno je somár, pretože je ticho a nič s tým nerobí aby prežil...
Pripomenulo mi to ono biblické: "človek vládne nad človekom na jeho škodu"

Lavastan
20.11.2020 5 z 5

Další kniha od George Orwella, a opět vynikající nadčasové dílo. Kniha se přečte jedním dechem. Doporučuji.

Keika
19.11.2020 5 z 5

Nadčasová knížka, zapadne v kterémkoli státě i století. Každá věta vede člověka k zamyšlení, přestože je knížka vcelku krátká, musela dát neuvěřitelnou práci a rozhodně by měla být zařazena do povinné četby, pokud se tak už nestalo. Nic totiž politiku nevysvětlí lépe a "zábavněji", než tento smutný příběh se zvířátky.

Delphín
18.11.2020 5 z 5

S jídlem roste chuť. Každý revoluční nápad se zdá báječný, dokud ho nikdo nezneužije.
Orwell zvládl v tomto úžasném díle několik výborných věcí, které dělají tuto bajku dokonalou a povinností v seznamu povinné četby. Po celou dobu si drží stejný styl psaní, díky čemuž je kniha čtivá, bez hluchých nudných míst. Myslím, že bez problému každý pozná kdo je kým ve zvířecí formě. Proto je smutné, že i v dnešní době v této knize najdeme současný odraz společnosti.

ZimníLidé
16.11.2020 5 z 5

Ona ta myšlenka je dobrá, než jí vždy někdo zneužije a pak přichází tvrdá realita. Pravidla se vždy přizpůsobovala těm co jsou nahoře. Historie se stále opakuje dokola. Však brzy se i my dočkáme nového řádu. Stačí se podívat kolem, co se děje...

heliiinka
14.11.2020 4 z 5

Notoricky známý dej, ale ke knize jsem se dostala až po letech. Utíká to rychle a Orwell umí podobenství vystihnout tak, že až mrazí.

Gamow
12.11.2020 5 z 5

Pro mě z hlediska síly emocí, které ta kniha ve mě vyvolala, silnější než 1984. Prostě vždycky, když to čtu, je mi těch zvířátek strašně líto, tak dobře to myslila, a tak špatně to skončilo. Hlavně chudák Boxer.....

Dada077
09.11.2020 5 z 5

univerzálny odraz každej doby, etapy ľudstva

Elevant
08.11.2020 5 z 5

Farma zvířat je vyjímečná kniha. Skvěle napsaná, takže žádné pasáže nepůsobí absurdně či nepřirozeně, ačkoliv zasazují do jediné dějové linky postavy farmářských zvířat a porevoluční politické dění na jejich farmě. Co je však nejdůležitější, Farma zvířat funguje jako dokonalá alegorie k totalitní politice stalinistického ruska. Orwell zvládl naprosto přesně vystihnout všechny aspekty tohoto historického období velmi přímočaře a jednoznačně, leč nadčasově. Neboť syžet Farmy zvířat se dá aplikovat nejenom na stalinismus, ale vůbec na totalitarismus. Ovšem na druhé straně se dá vnímat také jako Orwellova obžaloba kapitalismu. A právě zde se s autorem jakožto kapitalista názorově rozcházím.
(Následuje SPOILER a hned po něm několik dalších.)
Ačkoliv by to dnešní čtenář očekával, tak ve Fermě zvířat se zřejmě neobjevuje kritika směřující proti kapitalismu. Hned na začátku knihy kanec Major (tedy Orwellovo zpodobnění Marxe) přichází s proroctvím rovné společnosti, které snad působí idealisticky, avšak nesměřuje k teroru. Teror totiž přichází, až když Napoleon (Stalin) vyžene Kuliše (Trockého) a nastolí autokracii. Zároveň s tím také popře socialismus. A co čteme na samém konci knihy? Prasata se ujala vlády nad farmou, udržují obchodní vztahy s lidmi, de facto se stávají lidmi - tedy kapitalisty. Tedy vykořisťovateli. Samozřejmě se nabízí otázka, zdali Orwell "fandil" zvířatům v jejich revoluci, ačkoliv věděl, kam směřuje, a zdali s nimi sdílel sen o rovnější společnosti. To však nyní nedokáži posoudit. A možná mi to ani nepřisluší.

klarazelena
03.11.2020 5 z 5

Slova k této knize jsou skoro zbytečná. Prostě tohle by měl číst každý. A pozorně. Protože pořád jsme všichni tak jednou nohou ve farmě zvířat, někdy už skoro dvěma a po kolena. Tak ať jsme schopni to rozeznat.

majdazee
29.10.2020 5 z 5

,,všichni jsme si rovni ale někteří jsme si rovnější" - tahle ukázka shrnuje děj a myšlenku celé knihy.

Katka2382
28.10.2020 5 z 5

A tak to v té lidské společnosti fungovalo,funguje a bude fungovat do skonání světa.
Výborná nadčasová kniha kterou by měl číst každý.

majdazee
28.10.2020 5 z 5

Jedním slovem dokonalá antiutopie. Krásným způsobem je vysvětleno proč nemůže nikdy komunismus fungovat už jen z principu - lidská megalomanie nikdy nenechá být všechny rovny. Kniha je přečtena za chviličku a její způsob psaní je dynamický a neomrzí.

pavel8652
28.10.2020 5 z 5

...nebylo už možné rozlišit,která tvář patří člověku a která praseti.
Krásná knížka přečtená jedním dechem.
Doporučuji.

Metsästäjä
19.10.2020 5 z 5

Tato kniha je výborně napsaná. Při čtení mi celou dobu mrazilo v zádech.

Orwell nádherně popsal, jak se z prvotní dobré myšlenky či ideálu z "dobra pro všechny" malými a nenápadnými krůčky stane dobro pro jednotlivce či vybranou skupinu a na všech ostatních přestane záležet. Jak se prvotní dobrá myšlenka a nastavené ideály naprosto změní pod záminkou vyššího dobra.

Sice kniha je obrazem dění v Rusku, nástup komunismu a Stalina k moci, ale řekl bych ta myšlenka toho, jak se původní dobrý ideál postupným překrucováním stane něčím jiným, dokonce až svým protikladem je aplikovatelná i na mnoho jiných věcí.
Určitě bychom našli podobné dění i v běžném životě.

Třeba to zkusme aplikovat na víru. Kde za větu: "děláme to pro boha" jde schovat spoustu zel. Protože přece "to děláme pro vyšší dobro", "děláme to pro boha" a je úplně jedno co anebo jak. Přece nám to posvětil bůh.

gustavo-woltman
16.10.2020

Tahle kniha mě láká hlavně ze dvou důvodů - Je od George Orwella a protože je podle něj vytvořeno album od Pink Floyd - The Animals. Album zbožňuji, takže je pro mě nezbytností si v nejbližší době knihu přečíst!
Gustavo Woltmann

seabook04
15.10.2020 5 z 5

Geniální, jedinečné, nezapomenutelné.
Pokud jste nikdy neměli potřebu zvýrazňovat, podtrhávat či dokonce dopisovat do knihy, věřte mi, že tady to potřebu zažijete.

Nemám slov, jednoduchostí vám promítne tak bohatý zážitek, že to jiným slovem, než GENIÁLNÍ opravdu popsat nejde.

HODNOCENÍ: 5/5*

VAnna
15.10.2020 5 z 5

Tuto knihu mohu jen doporučit, opravdu zajímavé čtení.