Farma zvířat

Farma zvířat
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320780/mid_farma-zvirat-gR8-320780.jpg 5 10306 10306

Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , I. L. Kober

Animal Farm, 1945

Lily101
20.07.2020 4 z 5

Nevím, jak ten literární zážitek vyjádřit slovně. Můj učitel českého jazyka na gymnáziu byl nadšen do knihy “1984” tak silně, až jsem se na tuto knihu těšila, neb jsme ji měli povinně nějaký měsíc přečíst. Tehdy jsem byla hrozně zklamaná. Přišlo mi to takový prvoplánový a vlastně nijaký (vůči třeba knihy “Proces” od Kafky), nicméně pořád jsem brala jako pozitivum to, že autor v roce 1948/1949 měl takovou vizi, která se v jistém měřítku bohužel stala.

I přesto jsem si říkala, že si jednou zkusím přečíst “Farmu zvířat” od stejnojmenného autora. Že mu prostě dám šanci a zkusím jiné dílo(a možná po letech zkusím i “1984”, třeba to budu vnímat jinak a pamatovat si víc než jen “v rámci TV vás vidíme a sledujeme každý váš názor”).

Nelituji, že jsem knihu četla. Bylo to děsivé čtení a samozřejmě mi to připomínalo učivo, o kterém jsme se učili v dějepise. Text si nad rámec autorova záměru neodporoval, ale no na rozdíl od “1984” už autor mohl čerpat z historie, tak mi to v tomto ohledu nějak “kreativní” námět nepřijde(-mohl a asi i čerpal z historie a navíc “jen” vymyslel koncept zvířecí farmy). Takže 4,5 hvězdičky a po zaokrouhlení dávám 4, protože vůči knihám, kterým jsem udělila hvězdiček 5 by to nebylo fér.

bílárůže
17.07.2020 5 z 5

Nesnáším, když mám číst knihy z donucení, ale u Farmy zvířat mne tato má zášť opustila asi po prvních deseti stranách. Tato poměrně krátká novela mě dovedla k přemýšlení o minulosti, současnosti, ale i budoucnosti. Pan autor skvělým způsobem čtenáři formou bajky ukázal univerzální formu vlády totalitních režimů. Jak už bylo nejednou řečeno, zvířata představují jednotlivé složky takovéhoto režimu více než výstižně. Asi to nebylo úplně příhodné, ale musela jsem se při četbě smát. Tak ironicky a přesto pravdivě napsaný text už jsem dlouho nečetla. Již teď jsem zvědavá, jak mne osloví další dílo pana Orwella, které mám v plánu, 1984. Dalším plusem knihy je nadčasovost, za kterou také dávám plný počet hvězd. Jistě doporučuji dalším čtenářům, snad se pobavíte tak jako já.

Tess23
15.07.2020 5 z 5

Zarážející a až děsivé, že tato kniha byla napsána jako fikce, která ale vlastně vůbec fikcí není..

mina5465
10.07.2020 5 z 5

Musim povedat, ze su to roky kedy som citala tuto knihu. Stale ma desi co sa stane s prasatami, ktore sa dostanu ku korytu. Neprijemne pravdiva fikcia..

Martin70
08.07.2020 4 z 5

Bohužel až příliš odpovídá současnosti.

Jrsnbl
30.06.2020 5 z 5

1984 a Farma zvířat - knihy, které by si měli přečíst naprosto všichni. Možná by se v dnešní společnosti žilo lépe. :)

000nugatovej
27.06.2020 4 z 5

Jasně - klasika. Čteno po letech potřetí. Už mi ty alegorie připadaly chvílemi až moc prvoplánové. Ale bavilo mne to tentokráte číst ne jako bajku o sovětské minulosti, ale o plíživé současnosti. Bohužel.

Bibionyka
25.06.2020 5 z 5

Čtivá satira přivádí nás čtenáře k zamyšlení. Orwell měl velmi dobrý smysl pro alegorii.

daneczech
24.06.2020

Tak, přesně tohle tu u nás za žádnou cenu nikdy nesmí nastat znovu. Už proto je správně, že tato kniha patří do seznamu povinné literatury. Říká se: "Podej mu prst a vezme si celou ruku." U komunistů to moc neplatí. Když jim podáte prst, nezbude z vás ani mastný flek.

Jaruttkayova
21.06.2020

Tuto knihu bych chtěla především doporučit Všem lidem. Její děj je jasný a konkrétní a protože je kniha psaná formou bajky, nutí každého čtenáře se zamyslet. Opravdu dobrá kniha.

ddd666
21.06.2020

Kniha je velice čtivá a k zamyšlení. Kvůli ní jsem si přečetla další Orwellova díla. Jsem ráda, že ji (na mé škole) přidali do seznamu četby k maturitě.

Anitram22
21.06.2020 5 z 5

Kniha se četla velmi dobře. Její obsah je dost k zamyšlení. Určitě doporučuji přečíst.

MarekN.
16.06.2020

Čtenář, znalý historických souvislostí, může v knize přesně sledovat satirický odraz událostí 20. a 30. let, v socialistickém Rusku. Farma zvířat se nesnaží o přímé varování do budoucna, jako o něco mladší Orwellovo dílo 1984, ale ukazuje ironický, avšak nikterak přikrášlený obraz něčeho, co už lidská společnost poznala. Komunistické totality.

josef_p
16.06.2020 5 z 5

Rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem zatím četl. Velice zajímavé dílo až z toho mrazí.
Tuhle knihu určitě doporučuji, naprosto skvělá, výstižná, k zamyšlení, vtáhne do děje, že ji nebudete chtít pustit z rukou (aspoň v měm případě :D)

SLD
16.06.2020 4 z 5

Velice čtivá kniha, popisuje celý koloběh zlidštění a s lidskostí přijde i neúcta, chamtivost a podvody.

Michaela.S
15.06.2020 4 z 5

Tato kniha skvěle zobrazuje totalitní diktaturu, i když takovýto žánr nějak není můj šálek kávy, tak tato kniha mi přišla dost zajímavá.

Fidcom
15.06.2020 3 z 5

Tato kniha je na svou dobu opravdový klenot. I když alegorie nejsou úplně můj šálek kávy, tato se Georgu Orwellovi moc povedla a krásně vystihla společnost 50. let.

ŠLenka97
15.06.2020 5 z 5

Vysoké hodnocení úplně vypovídá o knize. Je opravdu skvělá!

iceVS
07.06.2020 4 z 5

Kniha je bezesporu aktuální v naprosto každém režimu, to je prostě marný.
Ale přiznám se, že mě tyhle alegorie a jiné fantas(y)magorie nijak zvlášť neberou, mám ráda věci řečené jasně a na rovinu :-)

Nunee
04.06.2020 4 z 5

Hodnotím vysoce z velké úcty, ale bohužel mě kniha nedokázala úplně vtáhnout, až na pár okamžiků. Myslím, že je to ale pouze tím, že jsme už s touto myšlenkou tak ztotožněni a smířeni, že nás už nepřekvapí ani nešokuje. Dříve to bylo rebelantské, odvážné, znepokojující. Dnes už je to pouze konstatování faktu...