Harry Potter a Tajomná komnata

Harry Potter a Tajomná komnata
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29801/bmid_harry-potter-a-tajomna-komnata-GLf-29801.jpg 5 13989 13989

Harry Potter série

Harry Potter sa vracia do druhého ročníka čarodejníckej školy na hrade Rokfort (Hoghwarts), aby tam našiel ešte strašnejšie tajomstvá! Zdá sa, že niekto otvoril Tajomnú komnatu a zlo v nej skryté teraz ohrozuje žiakov školy...

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Ikar (SK)

Harry Potter and the Chamber of Secrets , 1998

DominaCZ
01.11.2019 5 z 5

Lepší než první díl.
Pořád ještě hodně rozdílné od filmu, šokujícně drsné, stále však ještě pořád dětsky milé.

Booklice
30.10.2019 5 z 5

Druhý díl pokračuje v duchu toho prvního a představuje nám kouzelnický svět zase o něco více. Přestože je jasné, že kniha oproti filmu obsahuje mnohem více detailů, právě to se mi na tom líbilo. Mohla jsem si dát určité dějové linie více do souvislostí a děj tak lépe pochopit.

jirka9453
29.10.2019 5 z 5

Druhý ročník, druhé dobrodružství, tajemno, strach, ale i oddanost a pravé přátelství - to je Tajemná komnata. Opět mistrovské, děj se pomalu přesouvá z oťukávání magického světa kolem Harryho do větší hloubky, na které celá sága stojí. Naprosto povinnost pro všechny mágy i mudly!

Pejuška
28.10.2019 5 z 5

Druhý díl za mnou, a opět nezklamal. Nevím, proč jsem se knihám tak bránila, no uvidím, jak to bude v dalších dílech.
Nicméně, jak je tu psané, perfektní únik z reality, jak jsou moje cesty autobusem zajímavější, naštěstí si zatím vždy uvědomím, že mám vystupovat :D
Miluju "neřáda" Dobbyho, chytrost Hermiony, Ronovi vtipné postřehy a Harryho odvahu. Učitel Lockhart mě bavil nejvíce na konci, když si sám vymazal paměť. Příjemné počtení, jak pro děti, tak dospělé. Směle jdu vstříc třetímu dílu :)

Garfi
23.10.2019 4 z 5

Opět se vracíme do Bradavic, tentokrát v tajemnějším a maličko temnějším příběhu. Ačkoliv se na konci knihy už objevuje náznak věcí budoucích, stále je tento druhý díl Harryho ságy spíše víc pro děti, což ovšem neznamená, že bych knihu z radostí nečetla několikrát i jako dospělá. Líbí se mi objevení skřítka Dobbyho, jakožto zástupce dalších kouzelných bytostí a střelená, kouzelně vykreslená, postava Zlatoslava Lockharta. Obzvláště konfrontace Snapea a Lockharta mě nesmírně bavily. Za zmínku stojí také ječící mandragory.

marie5910
18.10.2019 2 z 5

V tomto díle soucítím s Ronem, protože pavouci opravdu nejsou pro mě moc pěkné zvířátka

mahdal
13.10.2019 4 z 5

Jsem rád, že jsem se konečně odhodlal přečíst celou sérii. I když příběh Harryho Pottera je všem známý, překvapilo mě, kolik rovin kniha (oproti filmu) obsahuje. Je zajímavé sledovat proměnu žánrů a s ním spojenou intencionalitu textu v průběhu celé ságy. I po druhém dílu bych knihu stále zařadil k pohádkovému typu (v dnešním slova smyslu; příběh určený primárně dětem). Jsem zvědavý, kdy nastane předpokládaný zlom, zda u příštího dílu, nebo až s díly následujícími. Jako milovník potterovské ságy knihu rozhodně doporučuji.

JulianaH.
07.10.2019 2 z 5

Jelikož čtu celou sérii potřetí, beru ji tentokrát pozpátku. První dva díly jsou totiž na mě příliš dětské a nechala jsem si je nakonec. Vím o autorčině záměru, aby kniha rostla zároveň se čtenáři, ale zároveň se nemůžu zbavit dojmu, že své udělala její ještě nevypsaná ruka.

Ačkoli děj je na mě jednoduchý, oceňuji kolorující detaily, jako je třeba hostina na oslavu smrtin Bezhlavého Nicka nebo (geniální) Lockhartova pracovna ověšená portréty „jeho kouzleného já“, které si příležitostně natáčejí vlasy. Popisy famfrpálových utkání mě kupodivu velmi bavily, přestože zprávy o mudlovských sportech nemůžu vystát.
Rowlingová očividně mívá děj promyšlený skrz naskrz, ještě než začne psát. Umí naznačovat tak jemně, že pokud ji čtete poprvé, stejně pro vás závěr zůstane překvapením do posledních stránek. A to i když vás přiměje zvolat: „Jistě, vždyť to přece bylo jasné!“
SPOILER! Oproti 3. dílu jsem si tady nevšimla žádných nesrovnalostí typu „v jednom odstavci jde Hermiona na konci průvodu a ve druhém odstavci v jeho čele“. Zato mám výhrady k popisu baziliška. Samozřejmě je mi jasné, že jde o obludu z bestiářů, ale jestliže si ji máme představit jako obrovského hada, pak by se tak měla chovat. Autorce uniklo, že hadi se orientují především podle otřesů zemského povrchu, ne zrakem a čichem. Také popisuje svlečenou kůži jako jasně zelenou, ačkoli by měla být průsvitná.

Nevím, jestli se k prvním dvěma dílům ještě někdy vrátím. Ve srovnání s autorčinými vrcholy ve IV., V. a VI. dílu je to zkrátka dětská literatura, možná lehce nadprůměrná, ale pro opakované čtení v dospělosti, myslím, ne zcela uspokojivá.

MrPlankton
20.09.2019 5 z 5

Opět krásně vyobrazený magický svět a jeho příběh, u jehož čtení je navozena příjemná, pohádková a oproti předchozímu dílu o chlup dobrodružnější atmosféra s kapkou temnoty navíc. Magický svět, dění a vztahy v něm jsou blíže popsány, aby byla ukojena zvědavost čtenáře. Dovídáme se tedy více o kouzelnických rodinách, jejich způsobu žití a rovněž historii školy. Je tu zároveň náznak toho, že ne všude a vše je v tomto magickém světe černobílé. I v tomto případě jsem využil mluveného slova. Filmové zpracování je na stejné úrovni jako u předchozího dílu. Na druhou stranu mi přišlo vyústění zápletky velmi podobné tomu v prvním díle - nalezení tajného prostoru, kde se odehraje souboj s Voldemortem v jiné podobě, což je trošku škoda.

Taralcielle
18.09.2019 5 z 5

Pro celou sérii Harryho Pottera nemám jiné hodnocení než 5* :)

Na dvojce se mi líbí rozjetí příběhu, je napínavější než jednička, objevuje se skřítek Dobby, dozvídáme se více o rodině Malfoyových. Lockhart mi lezl na nervy. Líbí se mi část, kdy je Harry na chvíli v Doupěti u Weasleyových. Harry opět čelí zlu, v tomto díle je to více rozvedené. Srdcovka! ♥

LucaR8
11.09.2019 5 z 5

moje srdcová záležitost

Getupaa
10.09.2019 5 z 5

Masterpiece vol.2

Ticiana
09.09.2019 5 z 5

Tady se neda jinak nez 5*. Dokonale, jeste stale pohadkove, ale uz zacina prituhovat. Libi se mi, ze ze zacatku kniha poklidne plyne s par indiciemi a pak na konci se vse rozlusti. Ano tohle se povedlo. A jupi na dalsi dil.

ttpnkov
07.09.2019 5 z 5

Milovaná klasika. Až na ty pavouky, ty mě vždycky dostanou.

_Žanet_
05.09.2019 5 z 5

Úžasná kniha, je čtivá, napínavá a baví mě i přesto, že jsem filmy už dávno viděla a to několikrát. Určitě v sérii budu pokračovat a jediné, čeho lituji je to, že jsem sérii začala číst až teď :)

annasglamour034
29.08.2019 5 z 5

Hned po prvním dílu (který jsem četla poprvé nedávno v dospělosti) jsem se hned vrhla na další díl. Opět ještě takový kouzelný příběh na styl pohádky, kde pomalu začínají být části více tajemné a "strašidelné". Knížku jsem během jednoho dne přečetla jedním dechem a určitě jsem si ji užila i v dospělosti, kdy už mám za sebou několikrát zhlédnuté filmy. Takže směle k třetímu dílu.

Gweny
28.08.2019 5 z 5

Stejně jako první díl, tak i tento se tváří jako pohádka, ale už je tam trošku víc tajemna. Však to má také v názvu.

Bafy
21.08.2019 5 z 5

Další super příběh....

postoran-CZ
15.08.2019 4 z 5

Dávám 4 hvězdy a čekám, co bude v dalším dílu. Druhý díl je psán o něco "dospěleji" než ten první, ale pořád je to kniha z kategorie "pro děti a mládež" (a v tom oddělení sem to i v knihovně půjčoval). Každopádně už to nabírá zajímavý směr. Vzhledem k rozsahu knížky přečteno za dva večery bez nějakého přemáhání. Nečekaně mě to baví. Až si říkám, že "proč sem se tomu Potterovi tak dlouho vyhýbal". (Filmy sem stále neviděl. Počkám asi až po dočtení série.)

-markéta-
14.08.2019 5 z 5

Opět super!
Jsem ráda, že jsem sérii začala číst a těším se opět na další díl. Skvělá oddychovka.