Holly

Holly
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/542228/bmid_holly.jpg 4 258 258

Holly Gibneyová (SK) série

< 3. díl

Holly Gibneyová sa vracia a má za sebou dlhú cestu. Z ostýchavej, ale odvážnej samotárky sa stala najprv partnerka v detektívnej agentúre Billa Hodgesa a nakoniec úplne samostatná, bystrá a občas aj poriadne drsná súkromná vyšetrovateľka. V novom Kingovom románe musí celkom sama čeliť dvom nepredstaviteľne zvrhlým a geniálne nenápadným protivníkom. Keď sa Penny Dahlová obráti na detektívnu agentúru Stratení nájdení s nádejou, že vypátrajú jej nezvestnú dcéru, Holly nie je veľmi naklonená prípad prijať. Jej kolega Pete dostal covid, nedávno jej zomrela matka, s ktorou mala komplikovaný vzťah, a čaká ju dlho plánovaná dovolenka. Niečo v zúfalom hlase Penny Dahlovej jej však nedovolí odmietnuť. Len niekoľko blokov od miesta, kde Bonnie Dahlová zmizla, bývajú vysokoškolskí profesori Rodney a Emily Harrisovci. Týchto uznávaných osemdesiatročných akademikov spája v celoživotnom manželstve oddaná láska, ale aj temné tajomstvo. Čo sa skrýva za stenami ich suterénu a ako to súvisí s Bonnie? Na rozlúsknutie tohto orieška musí Holly vynaložiť všetku svoju trpezlivosť a inteligenciu, inak jej hrozí nebezpečenstvo.... celý text

Toto vydání knihy ještě není v prodeji. Má být od 24.09.2024
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Bude vydáno: , Ikar (SK)

Holly, 2023

klmonkaa
05.08.2024 5 z 5

Takže Holly... No ok, ako autistická vyšetrovateľka s komplikovanými rodinnými vzťahmi stále prekvapivo jasne uvažujúca, vzhľadom k jej diagnózam je aj jej hypochondria tolerovateľná, v pánovi Mercedes mi však prišla taká viac mystická s kúskom nadprirodzena, čo mi tú knihu viac priblížilo k srdcu, keďže u Kinga milujem hlavne jeho mystické a hororové diela, kdežto v tomto diele mystiky nebolo ani za náprstok. Skôr sa dá povedať, že šlo o detektívku, trochu mi to vadí, ja totiž detektívky nemám rada. :-D Ale knihu som čítala v zaujatí, ako vždy, takže stále stojí za to a stála aj za kúpu.

mitsu
31.07.2024 audiokniha 4 z 5

Dovolím si ohodnotit zvlášť knihu a zvlášť příběh knihy. Miluju Kinga, ale jeho soukromé přesvědčení je jeho a necítím potřebu se s ním krmit 390 stránek . Je každého věc, jaký postoj má ke kovidu, k očkování, k politice, k rasismu....Já osobně nejsem rasista ani mi nevadí homosexuálové, dokonce ani nemám ráda Trampa. Ale místy jsem si připadala, že bych se měla cítit provinile, že sdílím stejný názor s postavami, které ho podle autora měli špatný (zase ten kovid až tak nežeru). Tohle mě upřímně fakt štvalo.
Toliko ke knížce. Příběh je skvělý, jako ostatně vždycky, u Kinga už to beru trochu jako standart. Má to spád, nenudila jsem se a občas jsem nahlas řekla....pane Bože!

bbara155
30.07.2024 audiokniha 3 z 5

Stephen King bezesporu dobře ovládá svoje řemeslo. Příběh je originální, napínavý a celkem dobře se čte. Jen mi tam oproti jeho dřívějším knihám něco podstatného chybělo a něco naopak přebývalo.
Ze všech dosavadních Kingových knih bylo dost jasné, jaké má autor vlastní názory Ať už to bylo na potraty (třeba Nespavost), nebo kouření, alkohol, hulení trávy a drogy obecně. Jenže to dokázal vždycky napsat s jakýmsi shovívavým a trochu blahosklonným nadhledem – „Jo, nesouhlasím s tím, ale děje se to, a ti lidi kvůli tomu ještě nemusejí být vyvrhelové společnosti. A s lidmi, kteří nemají rádi černochy a obecně cizince, jsou homofobové nebo volí republikány je to podobně“.
Tak tento nadhled mi už v Holly, bohužel, chyběl. Jako by to King teď už konečně potřeboval ventilovat naplno pro ty, kdo to třeba doteď nepochopili. „Já mám tyhle názory, a tak to má být a tak je to správné! Konec s tolerancí a benevolencí! Trump je vůl a kdo ho volí je taky vůl! Já volím demokraty, černoši jsou plnohodnotní občané jako běloši a jsem očkovaný!“
Bože chraň, já mu jeho názory neberu a většinou s nimi i souhlasím. Ale proč, proboha, to cpe na sílu do beletristické knížky? Přičítám to jeho věku, protože já to mám podobně. Čím jsem starší, tím mám méně trpělivosti s blbci. Rozumějte – s lidmi, kteří mají jiný názor než já.
Co mi v knize naopak přebývalo, byla proto ta trapná politická a očkovací agitka. Na každé druhé stránce jsem se dočetla, že kdo se nenaočkoval, umřel. A dobře mu tak, blbcovi! Ani tu roušku nenosil, hajzl jeden!
A všichni záporáci jsou tady hlupáci, kteří volili Trumpa, nemají rádi černochy, cizince a homosexuály a věří, že covid je jen chřipka. Všichni odpůrci očkování proti covidu jsou debilové, kteří bez přemýšlení uvěřili nesmyslům vyčteným z internetu, že očkovací látky způsobují, že je pak můžou ovládat vládní agenti, mimozemšťani a tak podobně.
Asi jediné na té covidové lince bylo pro mě zajímavé. Že v USA to tehdy zjevně bylo mnohem drsnější po všech stránkách než u nás. Už jen tím, že Američani jsou mnohem citlivější na omezování osobní svobody, takže tam covidové časy asi probíhaly o dost bouřlivěji než u nás.

SONP
29.07.2024 audiokniha 4 z 5

Tak jsem si říkal, proč má tahle nejnovější Kingovka méně než 80% a ejhle, on je to je asi review bombing těch, kdož s panem Kingem nejsou na jedné politické lodi. I kýženého výrazu "libtard" jsme se dokonce dočkali. Já tenhle pocit dobře znám ze čtení posledních děl Ondřeje Neffa, tak jim to nevyčítám...

Já osobně jsem si původně Holly ani koupit nechtěl. Hlavní hrdinka mi totiž z minulých svých zjevení v Kingových dílech k srdci opravdu nepřirostla. Nakonec se mi ale v mém virtuálním košíku tenhle e-book nějak záhadně zjevil a nakonec jsem nelitoval. Ani ne tak kvůli hlavní hrdince, ale z jiných dvou důvodů. Jednak kvůli senzačně napsanému duu hlavních zloduchů, kteří jsou docela jiní, než zloduši většinou bývají. A jednak kvůli literární vzpomínce na covidové postapo, které jsme všichni zažívali a s velkou radosti jej zase pustili z hlavy. A jako bonus jsem si užil, kterak autor do děje zase zamontoval spisovatele různých druhů (tentokrát dojde i na poezii. Ty kingovské americké figurky z karavanů, bowlingů a viktoriánských domů já mám prostě rád, a tak jsem si knihu užil i přes stále drobně otravnou Holly. 80%

olga8832
29.07.2024 3 z 5

(SPOILER) Omlouvám se všem, kteří jsou nad touto knihou nadšeni a díky jejich nadšení jsem si audio knihu pořídila.
SPOILER: Naprosto předvídatelné, pouze popisné, plitké, o dvou naprostých pitomcích, kteří natropili mnoho zla. Moc mi chyběla poetika vyprávění. Po předchozí Pohádce je to nebe a dudy a to co do příběhu, tak i do interpretace.
PS: tedy hlavní hrdinka, která ve svém věku a postavení stále bojuje s vlivem matky, je prostě přitažené za vlasy.
PS2: bod nahoru za střízlivé pojetí Trumpa a Covidu.

malpet
28.07.2024 audiokniha 5 z 5

Kniha se mi hodila do čtenářské výzvy 2024, King mile překvapil, určitě si půjčím předchozí knihy ze série s detektivkou Holly.

evickakyticka
28.07.2024 4 z 5

Holly se mi moc líbila. Jako detektivka to bylo super. Trochu se od Kingova mystična přesuneme do "klasiky". Nenudila jsem se a vyšetřování mě bavilo.

Spojení covidu mi nevadilo, bylo tam tak mimochodem. Na kvalitu příběhu nemělo žádný vliv.

Anushka1
28.07.2024 4 z 5

Nový příběh s postavou Holly, kterou si King očividně hodně oblíbil. Při psaní těchto řádek se chci úplně oprostit od politických témat, kterýma je kniha protkána. Jen bych k tomu řekla, pokud jste odpůrce očkování, popírači covidu, případně vám vadí poznámky o rasismu nebo máte rádi Trumpa, tak to tuhle knihu ani nečtěte, protože by vám mohla prasknout cévka :D

Takže teď už čistě jen k tématu knihy. Holly je najata, aby vyšetřila zmizení mladé dívky. Na první pohled to vypadá, že utekla a zanechala za sebou jen krátký vzkaz. Její matka tomu však nechce věřit. Holly tak opět musí nastartovat své detektivní schopnost a začít rozplétat případ, kde se dostáváme do prostředí vysokoškolských učitelů, kteří trochu netradičně řeší proces stárnutí.

Holly se tady objevuje již v pátém příběhu, proto by bylo fajn připomenout, že by bylo dobré mít přečtené ty všechny předchozí (trilogie Pan Mercedes, Outsider, Když teče krev), protože jinak dostanete celkem velké spoilery. Holly je taková rozporuplná postava, někdo ji má rád, někdy ji vyloženě nesnáší. Já jsem někde mezi, je to pro mě taková neutrální postava, úplně ji nežeru. Chvilku jsem přemýšlela, kolik * tomu dám. Ale když si vzpomenu, jakým jeho knihám jsem dala 3* a bavily mě o poznání méně, tak jsem se tady rozhodla pro 4. Četlo se to svižně, děj nebyl nijak složitý. Přece jen ty hlavní záporáky znáte hned od začátku. Zajímavé je tu to, jak se Holly postupně dobírá vyřešení případu. Závěr v kleci mi přišel trochu přestřelený. Tuhle knihu však v rámci Kingova díla považuji za průměr.

karol.cadex
26.07.2024 5 z 5

Z určitých důvodů jsem přestala využívat Facebook pro osobní účely, jednoduše proto, že se tam od covidu kumulovalo až moc velkých šílenců. Tento trend má bohužel vzestupnou tendenci, takže k popíračům covidu se v průběhu času přidali milovníci určitého typu “mocných bílých mužů (dosaďte si Babiše nebo Trumpa nebo klidně Putina) připraveni svými bezduchými názory utlouct kohokoli, kdo by se jim o jejich führera jen sebeméně otřel, do toho odborníci na Rusko a válečnou problematiku, vynechala jsem něco? Prostě svět je totálně postavenej na hlavu, každej druhej je latentní nácek a homofob a mně neni na sociálních sítích z toho dobře. A teď si chci počíst komentáře na knihu a mam dežaví, nechápu už nic, opravdu, delulu z facebookových diskuzí se ocitli na databázi knih.

Takže jo, Kingovi rozumím, Holly mě jako kniha vůbec neurazila, víra v covid v ní také ne, negativní zmínky o USA politické situaci mě nijak netrigrovaly, vždyť všechno, co ten King popsal, je/byla REALITA, nic víc, nic míň. Možná zdejší bílí muži měli při čtení problém s tím, že by z dětství traumatizovaná holka, i když je Holly tady už pade, pořád působí křehce, mohla mít peníze a schopnosti, nevim. Chyběl zde pořádně maskulinní typ hlavního hrdiny pravděpodobně. Super příběh, Kingovi klasicky děkuji.

MM_Master
25.07.2024 1 z 5

Holly Gibneyovú som si nedokázal obľúbiť. Nikdy som nemal túto zakomplexovanú, zakysnutú, psychicky labilnú, starú dievku rád, avšak po prečítaní tohto románu som ju doslova znenávidel. Taktiež aj samotný Stephen King u mňa hlboko klesol. Ja nie som predsa vôbec zvedavý na jeho extrémne liberálne blúznenie, vakcinačnú mániu, covidovú histériu, Trump fóbiu a BLM propagandu. Z geniálneho spriadača príbehov sa stal starý sfanatizovaný libtard.

Kalina
25.07.2024 audiokniha 3 z 5

Námět dost drsný a nechutný. Moc politiky a vlastně i filosofování. Na druhou stranu ty části knihy kde se opravdu vyšetřovalo byly výborné. A seznámit se s chováním lidí během covidu v jiné zemi bylo také zajímavé.

kopretina21
24.07.2024 audiokniha 3 z 5

Určitě doporučuji, velice čtivé, ale ta jeho klasika to není. Dva body dolů dávám za politikum proti Donaldu Trumpovi. To by si King mohl odpustit, nemá to zapotřebí. Pere to tam hned o začátku, to mě zklamalo.

kolacky
24.07.2024 5 z 5

No páni, to zase bylo! Mistr má úžasnou schopnost praštit do hlavy něčím příšerně novým. Je to sice "jako" že života (covid, Trump, školní starosti...), ale jinak zase horror. Ano, nejhorší na tom je, že by takové kreatury klidně mohly existovat, bohužel. Jsou lidi a "lidi"... Za mě plný počet bodů.

Solverino
22.07.2024 audiokniha 1 z 5

Tak tohle je (podle mého názoru) jednoznačně zatím úplně nejslabší knížka od Kinga. A první knížka, kterou jsem nedočetl a ani mě nezajímá jak vymyšlený příběh dopadne. Nejvíce mi vadí neustále tahání politiky a jeho násilné roubování do knihy, vychvalování demokratů a špinění Trumpa (nejsem jeho ani volič, ani fanda, ale tohle do knihy nepatří) a pak mě neskutečně iritovalo neustálé vychvalování očkováni proti Covidu a neustálé zmiňování společností očkovací látky vyrábějící, dokola omílané firmy Pfizer a Moderna. To je nějaká skrytá reklama nebo co? Koho to zajímá? Chci si užít napínavý příběh, nejlépe hororový a ono ne! Taky to neustálé omílání barvy něčí kůže zavání prvoplánovým rasismem naruby... proč se musíme vůbec dozvídat u jednotlivých osob jakou mají barvu kůže? Na děj to také nemá žádný vliv, jen je to taková úlitba bláznivé Americe :( Děkuji, tak o takové příběhy opravdu nemám zájem. Ještě se to donekonečna táhne a v ději se to prakticky neposouvá, zřejmě je opět autor placen za stránku. Tak tohle je už opravdu brak a se starými skvosty hororové literatury to opravdu nemá nic společného, spíš mi to připomíná styl psaní a redaktorů Blesku nebo Aha. Ne to opravdu už ne.

nai.ivka
20.07.2024 audiokniha 5 z 5

Chtěla jsem poslouchat audioknihu, ale ouha, interpretka mi přišla příšerná.
Edit: knihu čtu a je to ... nemůžu nic naznačovat. Dost šokující téma. Přijde mi, že se King tentokrát schválně vyhnul detailním popisům zranění. Je to ale zase jízda a ani mi nevadí, že Holly je takový skoro autistický superman. Dočkáte se i covidu za Trumpovy vlády a reakce lidí. Je to stejné jako u nás. Ale řekla bych, jestli není nebezpečná taková kniha, co když se najde magor, který by se inspiroval.

okeey
20.07.2024 audiokniha 5 z 5

Po delší době opět další skvělá Kingovka! A ne že by Stephen King neměl skvělé knihy, ale už jsem od něj delší dobu nic nečetla. Holly mi padla do noty a období covidu bylo velmi dobře zpracované, už je od něj odstup, tak to mělo i jiný nádech než v době, kdy se tato nemoc řešila dnes a denně.
Kniha se četla hezky, stránky ubíhaly, už mi chyběla ta typicky Kingovská gradace s temnotou v pozadí. Rozhodně doporučuji!

faba
19.07.2024 4 z 5

Holly! Už v trilogii s Billem Hodgesem mě bavila, tak jsem nemohl neodolat a knihu si nekoupit. I když jsem měl trochu obavy po Pohádce, jestli nešlápnu vedle. Ne. Bylo to lepší. Kniha od začátku odsýpala a nebylo tam přehršle hluchých míst. Což King většinou nemá... Jen něco, pár drobností...
Někde někdo napsal (asi v knize Billy Summers), že King má problém s Trumpem, což zde opět ventiloval. A potom covid-19. Toho jsme si tu užili dost a dost. Jako před pár lety u nás. Tak se trochu divím, že to některým vadí v knize, která se odehrává v době, kdy nemoc řádí. A v USA to brali asi trochu jinak. (Viz seriál The morning show, tam je to ukázané ještě víc než v této knize, dle mého.) Tak jsem to bral jako nutnou kulisu a součást života a knihy.
Příběh o starém manželském páru a jejich životních peripetiích a vyrovnávání se s nimi podle jejich představ, je super příběh. (Tak zaobalený popis, abych nic neprozradil budoucím čtenářům :-) )
Stojí to za to si tuto knihu přečíst. Je jedna z lepších z jeho posledních knih.

p.s.: k překladu. Jsem asi hnidopich, ale to mě při čtení zarazilo.
Cituji:
Pete odpoví, že je jako ten z té písničky z Chicaga – každým dnem se cítí silnější.
Originál:
He says hes like the guy in that Chicago song, feeling stronger every day.
Dle mého, už při přečtení, jsem věděl, že se jedná o píseň skupiny Chicago, kterou asi překladatelka nezná jinak by napsala větu takto:
Pete odpoví, že je jako ten z té písničky od Chicaga – každým dnem se cítí silnější.

Jedná se o skladbu Feelin' Stronger Every Day z alba Chicago VI z roku 1973.

Gustik5
18.07.2024 4 z 5

Holly je pro mě jednou ze slabších kingovek a třeba předchozí, přitom podstatně delší Pohádku jsem si užil výrazně víc. To ale stále znamená, že jde o nadprůměrnou knihu, jejíž čtení mě bavilo. Je liché podotýkat, že Stephen King je mistrem svého řemesla. Přesto se mi místy zdálo, že je román psán malinko z povinnosti a potřeby nějak zachytit nepříjemné společenské klima, které v USA stále panuje. Bohužel se to zde spolu s pandemií COVID-19 zmiňuje na můj vkus možná až příliš často. Holly je postava, ke které jsem si hledal cestu poměrně těžko a dělalo mi obtíže pochopit, co je na ní tak „extra,“ že ji sám autor považuje za svůj oblíbený „výtvor.“ Mám v detektivkách raději výraznější vyšetřovatele. Možná také to, že civilnější, osobnější příběh Holly mě bavil méně než o poznání dramatičtější popisy zločiny páchajících staříků, vypovídá víc o mně samém než o kvalitách knihy.

Chápu záměr. Holly má být mírná, introvertní žena, kterou její okolí soustavně podceňuje a nevnímá ji jako někoho, kdo by dokázal najít víc než zatoulanou kočku, aby pak překvapila svou bystrostí. A byť jsem se s ní nakonec sblížil, dvakrát se rozmyslím, jestli si s ní přečtu i další knihy. Mám za to, že Mistr má ve své bohaté tvorbě mnohem zajímavější hrdiny. Ale to je subjektivní. Zprvu poněkud slabší příběh a pomalejší tempo bohatě vyvažuje druhá polovina knihy a brutální, takřka tarantinovské finále, při jehož čtení mi zase jednou spadla brada. Celkově se jedná o nadprůměrný detektivní thriller, který má silnou (byť zprvu nenápadnou) hlavní hrdinku, jež většinu děje stojí ve stínu mrazivě zpracovaných antagonistů a výrazných vedlejších postav, které onu pomyslnou káru většinu času táhnou za ni.

iLuciferie
12.07.2024 3 z 5

Nevadilo mi covidové prostředí a knížka se mi četla dobře, ale že by to byla nějaká uplná pecka, to říci nemůžu..

Deia
08.07.2024 4 z 5

Príbeh sa odohráva v čase covidu a s tým som časom mala trošku problém, prišlo mi to až príliš precovidované. Samé rúška, vakcíny, ťukanie lakťom...mohlo tam toho byť o niečo menej. Samotný príbeh ma ale bavil - či už kapitoly z pohľadu zvrátených profesorov, ktoré boli miestami celkom nechutné alebo postupné Hollyino odhaľovanie pravdy. To bolo skrz starú dobrú detektívnu prácu, teda rozhovory a bavilo ma to najviac. A aj keď od začiatku bolo jasné, kto za tým stojí, tak miestami som bola celkom napätá, hlavne keď mi ku koncu knihy prišlo, že sa Holly správa mierne nezodpovedne. Sem-tam sa v knihe vyskytnú aj Hollyini kamaráti, Jerome a Barbara, hlavne Barbara je tam častejšie a jej linka ma teda bavila najmenej a prišla mi celkom rozťahaná, nejak mi do toho celého veľmi nezapadala. Ale príbeh som si užila, čítalo sa to jedna báseň (veď ako ináč u Kinga) a dúfam, že k Holly sa ešte v nejakom ďalšom príbehu vrátime. Aj keď musím povedať, že viac by sa mi páčilo, keby King opäť napísal nejaký poriadny horor, pretože aj keď je tento príbeh skvelý, nie je až tak úderný ako Kingove staršie knihy. Možno aj toho sa dočkáme, kto vie.