Holly

Holly
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/542228/bmid_holly.jpg 4 258 258

Holly Gibneyová (SK) série

< 3. díl

Holly Gibneyová sa vracia a má za sebou dlhú cestu. Z ostýchavej, ale odvážnej samotárky sa stala najprv partnerka v detektívnej agentúre Billa Hodgesa a nakoniec úplne samostatná, bystrá a občas aj poriadne drsná súkromná vyšetrovateľka. V novom Kingovom románe musí celkom sama čeliť dvom nepredstaviteľne zvrhlým a geniálne nenápadným protivníkom. Keď sa Penny Dahlová obráti na detektívnu agentúru Stratení nájdení s nádejou, že vypátrajú jej nezvestnú dcéru, Holly nie je veľmi naklonená prípad prijať. Jej kolega Pete dostal covid, nedávno jej zomrela matka, s ktorou mala komplikovaný vzťah, a čaká ju dlho plánovaná dovolenka. Niečo v zúfalom hlase Penny Dahlovej jej však nedovolí odmietnuť. Len niekoľko blokov od miesta, kde Bonnie Dahlová zmizla, bývajú vysokoškolskí profesori Rodney a Emily Harrisovci. Týchto uznávaných osemdesiatročných akademikov spája v celoživotnom manželstve oddaná láska, ale aj temné tajomstvo. Čo sa skrýva za stenami ich suterénu a ako to súvisí s Bonnie? Na rozlúsknutie tohto orieška musí Holly vynaložiť všetku svoju trpezlivosť a inteligenciu, inak jej hrozí nebezpečenstvo.... celý text

Toto vydání knihy ještě není v prodeji. Má být od 24.09.2024
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Bude vydáno: , Ikar (SK)

Holly, 2023

Annkag
05.07.2024 5 z 5

Holly je další typická Kingovka.
Hypochondr v čase Covidu pátrající po pohřešované osobě ke které se záhy přidávají další.
Áno,víme kdo to dělá ale víc nás zajímá proč?
Bylo to skvělé čtění a já jsem si Kinga znova vychutnala.

Luca84
05.07.2024 4 z 5

Napínavé, i když hned na začátku víme, kdo za vším stojí. O to víc mě bavilo sledovat Holly jak rozmotává nitky, hledá spojitosti a já jí můžu jen fandit, protože já přece vím. ;) Mám ráda knihy, kde si závěr neumím tipnout. Holly mě nechala v napětí dlouho. Poslouchala jsem jako audioknihu a byla skvěle načtená Klárou Oltovou. Doporučuji na dlouhé procházky. Mmch, díky Holly se na seniory budu dívat už vždycky tak trochu jinak. ;)

MíšaS.
02.07.2024 5 z 5

Asi na sté stránce jsem si začala přát, aby Holly na konci covid chytla a umřela, tak strašně mě to štvalo. Ano, pochopila jsem, že Holly je hypochondr, i bez poznámky autora, a tím pádem to k ní vše patří, ale i tak mě to neskutečně štvalo. Možná, že kdyby tam byl protipól k Holly a SK by obohatil knihu dialogy mezi nimi, snášela bych to lépe.
Jinak k samotnému příběhu nemám prakticky co vytknout, možná trochu přehnaný "finálový boj", ale i tak se mi kniha líbila.
Dala bych 4,5*, protože Billy Summers se mi líbil o trošku víc, ale nejde to, takže plný počet.

Rade
01.07.2024 4 z 5

Holly mám ráda, je to jedna z mých oblíbených literárních postav, teď jsem s ní prožila už šestý příběh, tak už je to stará kamarádka. Postava, obdařená autorem mnoha handicapy, přesto se snaží žít dobře a relativně úspěšně, to mám ráda. Skvěle vylíčený náročný vztah s matkou, který neskončí ani smrtí…
Vlastní zápletka je, jak jinak, děsivá, husí kůže naskakuje a dobrá představivost může být tentokrát na škodu. Jako napotvoru jsem četla v posteli, zvládajíc střevní chřipku s žaludkem na vodě, kdo četl, asi si dovede představit, co se mnou některé scény dělaly. Ale ono vlastně ani tak nejde o žaludek, problém je, co to dělá ve vaší hlavě… A pohled na křehoučké geronty a na stárnutí je tu zase jiný, tady jde autor trošku proti proudu, je to drsné, ale svým způsobem, trochu zvráceným, to baví…
Možná malý problém mám s přemírou kovidu a Trumpa; i když ano, autor vkládá své politické názory do svých knih, v názorově tvrdě rozdělené Americe možná lze pochopit a navíc, volby se blíží a bude to masakr… Ale co je nepřekvapivé, že Holly se svou povahou bude mít strach z viru a roušku si bude nasazovat i v parku, tomu rozumím a autor to šikovně připomněl na závěr.
Jinak typický King, možná trochu upovídaný, s množstvím odboček a přemírou leckdy nezapamatovatelných postav, ale protože píše tak dobře, vlastně to ani nevadí.

PetrMalas
30.06.2024 4 z 5

Kinga mám rád a toto se mi líbilo.

Aleš.R
30.06.2024 5 z 5

Čerstvá milionářka vejde do baru a musí rozlousknout, co potkalo nebohou Bonnie Dahlovou...

Kdyby vůbec nic jinýho, tak způsob, jakým vás King od začátku drží v napětí, jestli se nakonec stane A, nebo méně pravděpodobné B (modří už vědí), je vskutku mistrovskej.

P. S. Nevěřte nikomu nad osmdesát!

dencazrnu
29.06.2024 4 z 5

Moje první kniha od tohoto autora a musím říci, že jsem byla mile překvapena. Děj byl zasazen do doby covidu, takže pro mě to bylo takové připomenutí toho, v čem jsme museli žít a existovat několik měsíců. Každopádně Holly je vskutku zajímavá postava a chvíli mi trvalo, než jsem si k ní našla cestu. Celkově ale kniha byla dobrá, a i když jsme pachatele znali od samého začátku i tak mě dokázala něčím překvapit a šokovat. Některé pasáže bych klidně vynechala, podle mě to ději akorát uškodilo a místy se kniha vlekla. Naštěstí těchto částí nebylo mnoho, a i když jsem knihu četla delší dobu i tak jsem se u toho moc bavila. A určitě do budoucna po nějaké knize od Kinga zase sáhnu :-)

Ps: Vychutnávání sorbetu už nikdy nebude jako dřív :-)

čef
29.06.2024 5 z 5

Mistrovsky vystavěný příběh pátrání po lidech ztracených v jednom městě USA v průběhu mnoha let. Soukromé vyšetřovatelce není dlouho jasný rozsah ani důvod proč se lidé ztrácejí, policie nemá vůbec na nějaké pátrání kapacity a tak případy zahrává do autu. Samozřejmě je zde řada vedlejších motivů, z nichž nejsilnější je úmrtí matky vyšetřovatelky a dědictví spadlé do klína. Další je problém stárnutí, Covid, Trump a vůbec vztahy mezi matkami a dcerami. Výborný detektivní román.

lucie.svobodova
26.06.2024 5 z 5

Četli jste Pan Mercedes nebo třeba Outsider? Pak vám jistě není cizí Holly Gibney .
Oblíbili si ji čtenáři, ale i sám Stephen, proto se z ní nyní stala i hlavní postava v tomto detektivním románu, který je po ní i pojmenovaný.

Příběh začíná, když Holly dostane nový případ, který ji zavede do městečka na Středozápadě, kde zmizelo několik lidí za záhadných okolností. Holly začne rozplétat síť indicií, které ukazují na existenci skrytého zla. Během svého vyšetřování se setkává s různými postavami, které jí buď pomáhají, nebo naopak stojí v cestě. Každé setkání a každá stopa ji přibližují k odhalení pravdy, ale také ji vystavují nebezpečí.

Ze samotného děje nebudu více vyzrazovat, doporučuji nečíst ani anotaci na DK, jelikož je hodně obsáhlá .

V románu Holly King opět dokazuje svou schopnost vtáhnout čtenáře do složitého a temného světa, který je plný zvratů.

Holly je soukromá detektivka s neuvěřitelným smyslem pro detail a odhodláním bojovat proti zlu, které se skrývá i na těch nejneočekávanějších místech. Navíc je to tak skvěle vykreslená postava, již z předchozích děl, odkud ji můžeme znát, že si čtenář připadá, jak když ji zná osobně.

Stejně tak Kingova schopnost vykreslit atmosféru je v této knize bezchybná. Od prvních stránek nás vtahuje do děje, kde napětí houstne s každou další kapitolou.

Příběh je plný překvapivých momentů a chytrých zvratů, King si hraje s našimi očekáváními a dokáže několikrát změnit směr děje, aniž by to působilo nuceně nebo nepřirozeně. Každý detail má své místo a postupně se odhaluje složitá mozaika, která na konci zapadne do sebe s uspokojivým „áha“ momentem.

Příběh se odehrává v době covidu, který je zde zmiňován opravdu hodně, ale nijak mi to nevadilo.

Celkově vzato, "Holly" je kniha, která rozhodně stojí za přečtení. Ať už jste věrným fanouškem Stephena Kinga nebo nováčkem v jeho světě, tento román vám nabídne napínavý a dobře promyšlený příběh, který vás nenechá klidnými.

Ještě musím pochválit obálku, protože ta je naprosto boží a svítí ve tmě .

MamaKnihomolka
26.06.2024 4 z 5

Mé první pořádné setkání s Holly Gibneyovou, když nepočítám seriálové zpracování Outsidera a povídku Když teče krev. Protože kniha na povídku přímo navazuje, ale pokud jste ji nečetli, za mě se nic neděje.
Už anotace čtenáři hodně napoví co čekat, což si myslím, že někomu nevyhovuje právě pro ten moment překvapení a proto knihu hodnotí hůře. Ale věřte mi, překvapení je tam víc než dost! Víte vlastně kdo za vším stojí, jste jen tichý pozorovatel a držíte Holly palce, aby na vše přišla a nedocházelo k dalším únosům.

Děj se odehrává v období covidu a pádu Trumpa, což mi přijde skvělé. Dodává to určitou autenticitu, kor když si přečtete dodatek autora a to jak ho příběh napadl.
Hodně se skáče v čase, což věřím, že mnohým také nevyhovuje. I mě chvíli trvalo, než jsem si na to zvykla a vždy se zorientovala.
Nejsou také skoro žádné důkazy, na vše si Holly musí přijít sama a postupně odkrývá hrůznou skutečnost. Což někomu přijde zdlouhavé, ale přesně tak to prostě chodí. A proto se mi kniha tak líbila! A ještě k tomu ta svítící obálka ve tmě!!!
Většinu času mi ani nedocházelo, že knihu napsal Stephen King. Je to něco jiného, než je jeho hororová klasika, ale nebyl by to on, aby nepřidal nějaké pikantní a nechutné detaily.
ale moc jsem si to užila a určitě si další díly s Holly Gibneyovou přečtu.

ellescorpio
25.06.2024 5 z 5

Rozhodovala jsem se mezi 4 a 5* a to zejména za covid a popis covidových opatření, to je doba, kterou si připomínat nechci. Audiokniha byla skvělá a byť by se našla místa, která jsou hůře uvěřitelná, tak já si to moc užila, to byl perfektní hororovej bizárek :-)) A nejspíš si nějakej čas nedám játra. Celkově 4,5/5; Billy Summers se mi líbil víc a ten má čistých 5*

bookcase
25.06.2024 4 z 5

Holly mám ráda. Příběh ok, líbilo se mi, že to bylo laděno do thrillerového, nebo spíš detektivního kabátku, docela to v této poloze Kingovi sluší. Co mě rušilo, bylo víc než hodně covidu, už to bylo trochu na sílu, hlavně ta očko masáž :) Jo a nejezte u toho, hlavně ke konci. Anebo si k tomu dáte vanilkový puding? :)))

Didi15
25.06.2024 5 z 5

Moje druhé setkání s Kingem , já vím, jsem hodně pozadu. Ale ,, TO,, mě vůbec neoslovilo, a tak jsem se dlouho bránila. Ale tohle bylo úžasný . Holly je super a příběh taky , takže mažu do knihovny a půjčuju Kinga :D

Arkagas
24.06.2024 4 z 5

Holly je zpět ve své plné síle! a King ve své plné formě taky. Nečekejte horor, tohle je skvělý thriller, kde Vám zápletku Stephen naservíruje hned v první kapitole, takže víte vo co go, ale stejně Vás to nutí číst dál a dál. Napínavé, místy nechutné, psychologické a založené na skutečných událostech. Co víc od Holly chtít? Všechno. Kniha, která se slušně opírá do amerického systému, covidu a fungování lidí v izolaci.
Holly je kniha, která Vás chytne a pohltí. A nebo taky třeba ne, ale šanci jí určitě dejte.
Obálka svítící ve tmě je už jen krásný bonus.

Moje hodnocení: 10/10

Za knížku děkuju Betě v rámci spolupráce.

domiii97
21.06.2024 5 z 5

Moje první setkání se soukromou detektivkou Holly dopadlo více než dobře. A detektivní King? Za mě velký dobrý!

První kapitola románu mě dostala do kolen. Když pak přišla řada na část s Holly, měla jsem ze začátku problém se začíst. Cítila jsem napětí mezi mnou a postavou Holly, jejími životními událostmi a ostatními postavami s ní spjaté. Čtenáři, co už četli knihy, ve kterých vystupuju hlavní protagonistka, mají výhodu, ale i tak jsem získala povědomost o tom, o co v jejím životě šlo. První rozpaky zažehnány a já se pořádně začetla a hltala stránku za stránkou.

Příběh je zasazen do doby covidu. Covid King zmiňuje hojně, ale mně to vůbec nevadilo, protože to tak prostě bylo. Většina jsme covid řešili a bylo zvláštní o tom, čím vším jsme si prošli, číst v knize a ještě od krále hororu.

Na příběhu je zajímavé to, že víme, kdo za tím vším stojí. Díky tomu je příběh napínavý, zápletka až hororová a autor opět dokázal vyvolat strach.

Líbilo se mi prolínání příběhu tehdy a teď. Zároveň jsem se dozvěděla i pár zajímavostí z oblasti biologie a poezie. Úplně nejvíc ale miluju autorovi poznámky, ve kterých se dozvíme, co jej inspirovalo k napsání příběhu.

Kniha Holly je úžasně zvrácená, psaná typickým Kingem a já jsem nadšená, takže 1*. Gibneyová si získala mé srdce a mám za úkol přečíst si ostatní knihy, ve kterých se objevila. 1- ale dávám obálce. I když je krásná a svítí ve tmě, jde na ní vidět každý otisk a šmouha.

Děkuji Nakladatelství Beta za poskytnutí výtisku v rámci spolupráce.

vnimatkrasu
17.06.2024 3 z 5

HOLLY je nejslabší román, co jsem od Kinga četl. Má přitom prima premisu s vraždícími geronty, moc dobrou úvodní padesátistránku.... a nic dalšího. Nemá v sobě překvapení. Nemá tenzi. A hlavně nemá ducha. Doslova i obrazně. Nepochopte mě zle, King pořád dovede vyždímat dialogovou parádu i z obyčejné konverzace dvou postav. Po dočtení ve mně ale ulpěla prázdnota a jakýsi dojem konstruktu, který měl především dva cíle:

a) splnit pravidelnou dodávku jednoho rukopisu ročně,
b) poctivě si zanadávat na Trumpa, rasisty a antivaxery.

Nerad se mračím, King je můj celoživotní Superman. Mít nad postelí plakát, nejspíš je tam on. Tentokrát jsem se ale nedokázal zbavit dojmu, že mistr kapičku cintá pentli.

Luňajda
17.06.2024 5 z 5

Výborná kniha, jsem ráda, že autor zase napsal něco s Holly. Je pravda, že covidu tam bylo někdy až dost, ale vlastně to tam patřilo, covid se nás prostě podepsal. I když bylo od začátku prozrazeno, kdo je v příběhu padouch, bylo to napínavé, propracované. Kniha se mi líbila moc.

Princezna22
16.06.2024 audiokniha 2 z 5

Tak za mě nejslabší Kingovka co jsem
poslouchala zatím. Mě se to prostě nelíbilo, nudila jsem se. Myslela jsem, že se to rozjede ale ne.. Nejspíš tato kniha byla jen maly výkřik. Jak se říká 100 lidi sto chutí... A já nejspíše patřím do té kterym kniha nesedla.. Škoda.

Alix
15.06.2024 4 z 5

Další krásně nechutná pecka pana Kinga. Holly mám ráda, je hezké vidět, jak se pomalu mění od první knihy, ve které se objevila. Tady je z ní už docela drsňačka. Musím ale přiznat, že covidu tam bylo na mne už fakt moc a lezlo mi to na nervy. Jinak jsem ale byla spokojená. A ten Trump leží Kingovi fakt v žaludku.

Terva
14.06.2024 5 z 5

„Fajn.
Popravdě
téměř s jistotu zemřete.
Ale chcete
umřít žížnivá?“

„Ve vzduchotěsné místnosti nemá smysl křičet.“

PAN King vždycky věděl, že největší terno na celém světě dokáže jen člověk. Lidstvo samo o sobě je hororem. Kam se hrabou zombie, upíři nebo vlkodlaci. Všechno zlo pochází z člověka. A tak našel způsob, jak vyjádřit zlo a nepotřebovat k tomu tajemné, mýtické či mimozemské bytosti. Začal se věnovat detektivkám. V těch vlastně může popisovat zlo, které pochází z lidské duše. Román Holly nás nenechává na pochybách, že mistr to ví, a dokáže to náležitě využít.
Jen pro informaci: Knihy ze světa PRÁVO NÁLEZCE jsou: Pan Mercedes, Právo nálezce, Konec hlídky, Outsider, Když teče krev (povídka ve stejnojmenné sbírce) a Holly.

Citát: Rodina drží při sobě, i kdyby měla společně vraždit.

Hnacím motorem v tomto příběhu ze série (myslím, že už se to tak dá napsat) PRÁVO NÁLEZCE, je bělošská dvojice, která se snaží o prodloužení života, tak trochu neortodoxním způsobem. Jsou to velmi inteligentní lidé, ale podlehli vidině nesmrtelnosti. Z příběhu přímo vyzařuje rasizmus. Bílí zde opovrhují černými a černí zase nemaj rádi bílé. Je to snad poprvé, co jsem si všiml, že pan King jasně dává čtenáři na zřetel, která z jeho postav je běloch a která ta, „kterým se kdysi říkalo na N“. Skoro až povinné informace nám sdělují, kdo je kdo. Nevšiml jsem si v Kingovo předešlých románech, krom série PRÁVA NÁLEZCE, že by to čtenářům dával tak jasně na zřetel. Ovšem je to jasné, protože všechny tyto romány vyšly v letech 2014 až 2023.

Citát: Všichni savci jsou kanibalové, ale jen hommo sapiens z toho dělá takové hloupé tabu, které je v rozporu se všemi známými medicínskými fakty.

Holly Gibneyová žije ve starém městě, které už není v příliš dobrém stavu, což platí i o jezeře. Ale místní lidé se snaží město udržovat v poměrně udržitelném stavu. Avšak jsou tu místa, kde se dá páchat zlo. Opuštěné průmyslové zóny, kinoskála (kde můžete zdarma sledovat filmy i když neslyšíte zvuk) a tak zvaná Křoviska. Jakoby tu King popisoval hroutící se společnost, která už jako samostatný jedinec nedokáže fungovat. A v takové společnosti se rodí jednotlivci, kteří se snaží světový řád ještě víc narušovat. A takový jedinci dokáží ostatním udělat ze života peklo. (Bill Hodges o tom kdysi vyprávěl) Naštěstí se Holly nenechá zviklat nebezpečím a nebojácně se žene za vyřešením několika zmizení a možná i vražd místních obyvatel. Netuší, že jí to bude něco stát.

Citát: Ten, kdo drží dietu, nemá zakázáno číst si jídelníček.

Příběh je dramatický, smutný (pro vyvolené s dobrými játry), má napětí a jisté pochybnosti. Když už si totiž myslíte, že víte víc než Holly, vyvede vás PAN King z omylu. Co napadne vás napadne i Kinga. Jen si to nechává pro sebe, aby byl čtenář spokojenej, že to jako ví. Pak vám nasadí ránu, a vy zjistíte, že vlastně nic nevíte. Nedělá z Holly kdoví jak inteligentní vyšetřovatelku, protože jednoduché věci jí nenapadají a ty složitější jí dojdou až později. Někdy už je možná až moc pozdě. Sem tam jí vesmír hodí lano a ona jej pevně chytne a . . . pochopí. Ne jinak jsou na tom i její společníci. Jerome i jeho sestra Barb se sice nevědomky dozvídají pravdu trochu dřív, než Holly, jenže vesmír mlčí, lano nikde a čtenář to ví.

Malá ochutnávka:
Cestou z kanceláře si vzpomene na reklamu, kterou viděla v televizi. Několik puberťáků v ní utíká před mužem, který vypadá jako Kožená tvář (Leatherface TERVA). Jeden navrhne, aby se schovali na půdě. Další chce do sklepa. Dívka řekne: „Co kdybychom prostě nasedli do toho nastartovaného auta?“ a ukáže na něj. Čtvrtý z nich, její přítel, řekne: „Zbláznili jste se? Schováme se za těmi motorovými pilami.“ A schovají se tam. Vypravěč pronese: „V hororovém filmu prostě děláte špatná rozhodnutí.“
Holly se ovšem nenachází v hororovém filmu a řekne si, že nedělá špatné rozhodnutí. Má pepřový sprej, a kdyby to bylo nutné, i Billův revolver . . .

Klišé s mobilními telefony, které neberete, když je to zrovna životně důležité, beru jako vtip PANA Kinga. Bylo by to totiž o hodně jednodušší, ale zároveň by divák přicházel o to napětí. A další klišé věc je ta s nabytým revolverem. Tu chybu jsem pochopil dřív, než došlo k výstřelu. Holly si na návštěvu k již „skoro“ jasně a nepochybně jisté dvojici sériových vrahů bere Billyho kolt. Ten jí naučil, že první komoru pod úderníkem má nechat bez náboje, protože zbraň nemá pojistku a může dojít k nechtěnému výstřelu. Jenže zbraň vystřelí hned napoprvé . . . dalo by se říci „chyba ve filmu?“ Netuším. Pan King v doslovu sice uvede na pravou míru význam syrových jater na životní prostředí, ale o prázdné komoře se nevyjadřuje.
( ƸӜƷ ƸӜƷ ƸӜƷ ƸӜƷ Ƹ )

Citát: Většinu filmů na Netflixu považuje za průměr, včetně těch s vyšším rozpočtem.