Hypnotizér

Hypnotizér
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49733/bmid_hypnotizer-aJN-49733.jpg 4 6054 6054

Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat. Jedné prosincové noci mu zavolá kriminální inspektor Joona Linna a prosí ho, aby okamžitě přijel do nemocnice k těžce zraněnému patnáctiletému chlapci, kterého policisté objevili jako jediného přeživšího v rodinném domku. Erik se v minulosti po dlouhou dobu věnoval hypnóze a pouze s jeho pomocí může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Erik však praxi hypnotizéra ukončil před deseti lety a žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky. Komisařovu prosbu zprvu odmítne, nakonec se však nechá přesvědčit a všichni se rázem ocitnou ve víru dramatických událostí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Host

Hypnotisören , 2009

Kočičáci
14.06.2014 4 z 5

Pěkná, čtivá detektivka, která stojí za to. Zaujalo mě téma hypnózy. Souhlasím s níže uvedeným hodnocením Kenta2004, že některé detaily jsou na detektivku nedotažené či fantaskní, ale nemůžou psát všichni stejně, ne? alespoň vím co příště od autorů čekat, že jejich detektivky jsou spíše lehčího rázu - ne tak do detailu propracované jako třeba Nesbo. jako oddechovka dobré :)

Lenka.Vílka
06.06.2014 5 z 5

Kniha se mi moc libila. Hlavne jsem nechapala, proc se kolem deje tolik veci (coz davalo smysl az na konci). Utvrdilo me to v myslence, ale skandinavci sve "praci" fakt rozumi. V knize mi nic nechybelo...bylo to perfektni, ale je mi jasne, ze to bude uz jenom lepsi a lepsi...

BlodyFox
04.06.2014 1 z 5

Fakt mi vadí lidi, kteří si neodpustí prozradit děj knihy na tomto fóru. Vyjádřit názor na knihu, to ano, ale zmiňovat se o vrahovi, nebo o ději knihy vůbec, je naprosto zbytečné. Neuvědomujete si, že sem chodí čtenáři pro názor a nikoli pro děj (Kent2004, Val). Méně je někdy více, mohli byste se tím řídit.

Kent2004
02.06.2014 3 z 5

===Tento komentář obsahuje SPOILERY!!!===

Kniha se mi moc nelíbí a to hned z několika důvodů. Pokud je příběh zasazen do reálného světa a probíhá v určitém čase, měli by také hrdinové příběhu mít reálné schopnosti a možnosti. To co zde autoři předvedli je směs nadpřirozena hraničící s absurditou a situace v níž se jednotlivý aktéři příběhu nacházejí. Např. vrah je smrtelně zraněn a leží min. na JIP (nelze jednoznačně určit) a jako zázrakem se po pár dnech uzdraví a vstane a je schopen znovu vraždit, (určitě se to ve Švédsku skalpely na pokojích jen hemží) ba co víc, při pronásledování dokonce utíká....a v rozhodující chvíli, když jej chce detektiv zastřelit, se v noci na hřbitově objeví stařena :-D (tak to je jako z Toma a Jerryho) Detektiv, který všechno vyřeší sám, jednou ranou skolí dva týpky, kteří jsou nadopovaní steroidy, aby se pak sám s naprostými amatéry (Erikem a jeho ženou) vydal do divočiny zlikvidovat nebezpečný pár....
Důchodce - bývalý polda, poté co je sražen autem a je na smrt nemocný vezme jen tak hadry a odejde si z nemocnice vyšetřovat zmizení vnuka, aby pak jako zázrakem pronásledoval teenagery v doku, kde mu jde o život...., vše zvládne a až je po všem, tak se zhroutí! A podobných absurdit je v knize několik. To co zde čtenáři vychvalují do nebes je asi samozřejmé a pochopitelné.
Lidé nepotřebují, aby příběh vycházel z reality a z reálného světa. To by bylo až příliš nudné.
Jediné co bylo na knize pravdivě vystiženo, byl osobní život Erika, manželská krize, spory s tchánem či rozdílné názory se synem. Celá kniha na mne působí hodně křečovitě, autoři z počátku vypustí děj, který se však v závěru vytratí a nastoupí úplně jiný příběh. Rovněž v polovině knihy zničeho nic zabrousí do minulosti a jsou zde popisovány 10 let staré události jako by se staly včera. A Erik si vše do naprostých detailů vybavuje a čtenáři jsou tím krmeni! Pro mne nepochopitelné, jen to odvádí čtenářovu pozornost.
Je to taková "pohádka pro dospělé" či jako "béčkový akčňák" - neurazí . nenadchne. Jemi líto, ale nemohu dát lepší hodnocení.
Jo a do toho všeho pokémoni.... :-)) tak to je fakt síla! Zřejmě v té době byli ve Švédsku v kurzu. :-D

Tímto se omluvám, udělal jsem to vůbec poprvé. Bohužel pokud bych jen bezduše kritizoval, asi by to bylo mlácení prázdné slámy. Ale co jsem napsal, za tím si stojím a film je bohužel ještě větší katastrofa. Už se to opakovat nebude a rozhořčení chápu.

cielle
23.05.2014 5 z 5

Tento příběh nepostrádá nic, co by v rámci svého žánru měl mít!

Adria Orici
17.05.2014 5 z 5

Ano je to "prvotina", ale dobře napsaná aspoň z mého pohledu. Děj ubíhá velmi jemně nenásilně svým tempem. Nepotřebuji číst těžké filozofické knihy, potřebuji se bavit a odpočívat.

jindrich5708
11.05.2014 1 z 5

Po Svědkyni ohně jsem se na knihu těšil . Po půlce jsem ji odložil a už se k ní vracet nebudu . Nebavila mě .

Mucko
11.05.2014 4 z 5

Rozporuplná kniha, chvíľami prichádza nadšenie, ktoré vzápätí vystrieda úplná odbočka z dejovej línie.. Stavanie Erika do pozície kriminálneho vyšetrovateľa je nadnesené... zaujímavá pasáž o procese hypnózy..
V závere zbytočný príliv emócií.. Aj tak hodnotím pozitívne..80%

studentice
10.05.2014 3 z 5

Pro me tato knizka predstavuje prumer v danem zanru. Ze zacatku me cteni opravdu chytlo, ale postupne muj zajem o pribeh upadal. Nechapu, proc tam bylo tolik odkazu na pokemony-byly v dobe psani asi hodne popularni-ale dnes to vetsine ctenaru nic nerekne a ani konec me nijak neohromil.

mapet85
28.04.2014 3 z 5

Kniha nám po prvý krát predstavuje detektíva Joona Linnu, ktorý rieši hneď dva prípady, brutálne vyvraždenie rodiny a únos syna hypnotizéra, ktorého zavolali na pomoc pri riešení prvého prípadu. Pri čítaní tejto knihy si je treba zvyknúť na štýl písania. Trošku mi vadil, najmä miešanie prítomného a minulého času a preklad miestami nebol veľmi dobrý. Takisto som čakal podrobnejšie riešenie jedného z prípadov, ktorý bol podľa mňa dosť odfláknutý. Toľko kritika, ale určite dám tomuto autorovi ešte šancu pri jeho ďalších knihách. :)

11zuzik
18.04.2014 3 z 5

Podle mě tam bylo docela vidět, že to píšou dva. Chvilku se řešilo to a pak zase něco jinýho. Potom mi přišlo příliš zdlouhavé, když se popisovala Erikova minulost (i když nejspíš důležitá) a konec mi zas tak zázračný nepřišel. Každopádně kniha byla čtivá a nejspíš si od nich ještě něco přečtu :)

Silkwe
17.04.2014 2 z 5

Já nevím, mě ty severské detektivky prostě neba. Dívku s dračím tetováním jsem zatím nedokázala dočíst (a asi to vzdám). Tuhle knihu jsem sice přečetla, ale už nikdy více. Dvě hlavní linky, proč ne - ale bohužel nakonec zvítězila ta méně zajímavá, která navíc byla velmi předvídatelná.

kindlic
12.04.2014 3 z 5

Tak to som si dal... jedna z najdlhšie čítaných kníh s akou som mal tú česť sa stretnúť. Začiatok zaujímavý, stred absolútna nuda a koniec úplne niekde inde ako by mal byt... hodnotenie "zachraňuje" len v podstate celkom precízna atmosféra zimného severu ale na to aby sa hovorilo o Keplerovi ako o ďaľšom Larssonovi to učite nestačí. Vidím to na dlhšiu pauzu kým sa odhodlám na Paganiniho zmluvu.

Timor
09.04.2014 5 z 5

Pěkné a napínavé.

pajatp
08.04.2014 4 z 5

Zajímavé téma...dobře napsané, kniha zajímavá od začátku do konce.. Líbilo se mi, že se vlastně řešily dva případy - Josef a Erik s Benjaminem, které měly souvislost jen pramalou.. Určitě přečtu i další knihy od této dvojice..

koki.veru
02.04.2014 5 z 5

Nádherná knížka. Sice mi chvilinku trvalo než jsem si zvykla na styl psaní, ale brzy jsem se začetla, a knížku přečetla asi za čtyři dny. Úžasná zápletka, zajímavé postavy.

lenka7983
29.03.2014 4 z 5

Precteno...miluju severske krimi

silhy
23.03.2014 5 z 5

Přečteno:-). Tak jsem dneska odpoledne dočetl Hypnotizéra a musím uznat, že tato kniha stojí za přečtení. Na tomto románu mě přišla poměrně zajimává myšlenka příběhu, který na můj vkus přišel originální a zároveń je kniha velice čtivá, takže každému kdo má zájem o trochu napětí a hypnózu vřele doporučuji.

evafort
16.03.2014 4 z 5

Knížka se mi líbila, ale pět hvězdiček nedám, na můj vkus trochu moc postav, zápletek, psychického násilí, téma zneužívání dětí mi také není zrovna blízké a kniha je také až moc drsná.

happy-smile
15.03.2014 3 z 5

Pořád jsem se divila, jak můžou dva lidé spolu napsat jednu knihu. Když o tom teď přemýšlím, tak to opravdu vypadá jako by to napsalo víc lidí. Tak nějak podivně se zde totiž střídají dějové linie. Nejdřív to vypadá, že se zde řeší vyvraždění Josefovy rodiny, pak se na tuto událost úplně zapomene a místo Joony se stává hlavním hrdinou psychiatr Erik a události v jeho rodině. Pak se skočí 10 let do Erikovy minusti a následně se opět vrací k současným událostem v Erikově rodině. Mezitím se případ Josefovy rodiny jenom tak mimochodem vyřeší jako něco naprosto nevýznamného, přitom se tím zabývala celá první část knihy. Je to takové nesourodé a kdyby to bylo psané popořadě tak, jak to probíhalo, dopadlo by to lépe - hlavním hrdinou by byl Erik a události Josefovy rodiny by byly jen další kapitola v jeho životě. Takhle se zde jenom zbytečně skáče a zásadně se mění podstata toho, o čem kniha vlastně je - nejdřív o Josefovi, pak o Erikovi.
Hlavním hrdinou se nakonec stává Erik a o Joonovi se vlastně skoro nic nedozvíme (jenom to, že má vždy pravdu). Což je vlastně dost zvláštní, protože bez silné detektivní postavy, která knihy spojuje, čtenář nebude pravděpodobně tak nalákán, aby si přečetl další díly. Navíc byl hodně zvláštní ten přítomný čas, který je použit pro vypravování. Myslím, že jsem to předtím nikde neviděla. Ale přesto jsem si na to po pár stránkách zvykla.
Ale i přes všechny tyto výtky byla kniha čtivá a mám v plánu si přečíst další díl.