Jako hvězdy v temné noci

Jako hvězdy v temné noci
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535195/bmid_jako-hvezdy-v-temne-noci-6604197099ee3.jpg 5 1013 1013

Alice Wrightová doufala, že sňatkem s pohledným Američanem Bennettem Van Clevem unikne sešněrovanému životu v Anglii. Jenže ani její manželství, ani život v zapadlém koutě Kentucky se nevyvíjí tak, jak si představovala. Nadšeně tedy uvítá možnost zapojit se jako dobrovolnice do projektu takzvané Koňské knihovny, který má za úkol šířit literaturu a vzdělanost v odlehlých oblastech Appalačských hor. Alici, Margery a tři další odvážné ženy čeká cestování na koních nebezpečnou divokou krajinou, boj s předsudky místních lidí vůči ženám, přistěhovalcům i lidem jiné barvy pleti, ale také nádherné ženské přátelství, soudržnost i láska. Jojo Moyesová ve svém nejnovějším románu tentokrát přináší výpravné historické drama z dob americké hospodářské krize, vycházející ze skutečných událostí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: audiokniha , Témbr

The Giver of Stars, 2019

Interpreti: Jana Štvrtecká

Nika151
03.04.2021 5 z 5

U Jojo jsem zvyklá na výkyvy v kvalitě knížek a ne všechny jsem od ní dočetla. Ovšem tohle se jí opravdu moc povedlo, nemám ani slov k originalitě námětu, je to báječná knížka a ráda se k ní vrátím. “Možná nemůžeme chtít víc než to vědomí, že něco tak krásného existuje.”

Alfonsie
03.04.2021 3 z 5

Autorka má cit pro vykreslení příběhu. První dvě třetiny knihy jsou kouzelné - odehrává se pomalé mikrodrama Alice v rodině manžela. Její starší kamarádka z knihovny Marge, po předcích Irka i Čerokijka je vědomá žena s osobní silou, která boří klišé i konvence.

Ale poslední třetina knihy se zvrtne ve smršt infantilně chovajicich se osob majících problémy si i vyznat city vcetně infantilně se chovající Marge, která v sedmém měsíci těhotenství zachraňuje mulu z vody a snad celé něstečko, leze po horách a odhaluje nepravosti na šachtě mistního dolu. Další knihovnice raději zachraňuje knihy před vodou, než aby měla starost o vlastní děti a podobných dalších budovatelsko-uvědomělých pasáži, které nechvalně dobře známe z české literatury 50. let se ke konci hemží nepřeberně. Epizoda s vraždou a vězením je zcela nadbytečná, až přitažená za vlasy a konečné rozmotání příběhu predčí svoji kýčovitostí i Rosamundu Pilcher. Něco jako román o Anně Proletářce prolnutý televizním seriálem To je vražda, napsala.
Za první část knihy 5 hvězd.
Cca od 270. strany 2 hvězdy se sebezapřením. Ale jak říkal Werich, to je tak blbý, to se bude líbit

foxi_ii
30.03.2021 5 z 5

Kentucky, nespoutaná příroda, pár odhodlaných děvčat bojovat za svůj život i lásku a obohatit daleké domovy o nějaký ten kus čtiva, kultury a vzdělanosti.

Koňská pojízdná knihovna fungovala v letech 1933 - 1943 ve Spojených státech amerických a v tomto období se pohybuje i náš příběh.

Bylo to mé první setkání s autorkou a no páni! K poslechu jsem se moc ráda vracela, opravdu mě zajímalo se bude dít dál.
Vztahy, které tu jsou vybudovány plynou tak nenásilným tempem. Víme toho o nich hodně, známe jejich životy i povahy, a co je hlavní, fandíme jim.
Tomu jak se chtějí postavit společnosti, jak si chtějí jít za svým štěstím a nenechají se zlomit ať už nepohodlím, nepřejícími lidmi nebo krutými muži.

Nejen, že mě bavily postavy, nejvíce asi Marge, která si zkrátka a dobře žila po svém, i když to nebylo vždy lehké stát si za tím co ona chce, ale i ta doba ve které se příběh odehrává, a témata, které se tu otevírají jsou pro mě nanejvýš lákavá.
Také nesmím zapomenout, že je tu ukázka toho pravého, pevného přátelství, které už se dnes těžce hledá.

Bylo mi líto, že kniha končí a to i díky dokonalému přednesu #janastvrtecka která si neskutečně dobře pohrála s hlasem. Vždy jsem věděla kdo právě mluví, i když na scéně bylo více žen!

Asi vás teď nepřekvapí, když řeknu jen DOPORUČUJI. Pokud jste nad čtením knih od autorky #jojomoyes váhali jako já, už neváhejte!
*audiokniha

Jiitush
26.03.2021 5 z 5

Konečně po dlouhé době nějaký příběh, který mě zaujal a dojal! Skvělé prostředí, zajímavé téma a postavy, které budete milovat i nenávidět. Mou nejoblíbenější postavou se stala Marge - samostatná žena, která si život uspořádala podle svého nehledě na nesouhlas a předsudky okolí. Bavilo mě Kentucky, bavil mě Baileyville, bavily mě příběhy jednotlivých postav. Ještě teď si umím živě představit knihovnu, horské domečky, sruby i nehostinný dům Van Cleových. Za mě rozhodně top kniha.

85098211
25.03.2021 5 z 5

(audiokniha)
Jedním slovem: nádhera! Od autorky jsem už před několika lety četla tři její knihy, ale ani jedna z nich mne nedostala jako tato. Tak skvělý, možná obyčejný, ale přitom překrásně napsaný příběh se hned tak nevidí. Všechna děvčata, která provozují Koňskou knihovnu, mají pestré osudy a většinou jsou zde popisované historky a zážitky spíš neveselé, i když občas také úsměvné. Asi to nejkrásnější, co je spojuje, je pevné přátelství, které je časem vystaveno těžké zkoušce, když je Margery obviněna ze zločinu vraždy. Ale ani tato skutečnost naše děvčata nerozdělí, právě naopak. Společně se rozhodnou své kamarádce pomoci... Určitě nejvíc mne zaujala Alice, která se původně za velkou láskou vydala do Ameriky z Anglie. Bohužel ji v manželství žádné štěstí nepotkalo... Ale i svérázná Margery mne vzala za srdce ;-). Zvláštní žena, které jsem však musela stále fandit. Úplný závěr knihy tak trochu zavání červenou knihovnou, ale naštěstí jen velmi lehce :-). Příběh jako takový je dojemný, moc hezky odvyprávěný, proto mu dávám nejen plný počet, ale také velké doporučení!!!

Danago
24.03.2021 5 z 5

Nádherný, poutavý příběh. Patří k tomu nejlepšímu , co jsem od autorky četla.
Mnohokrát jsem měla při čtení v očích slzy dojetí.
Skvělá kniha , která vás chytne za srdíčko.

douchova11
22.03.2021 5 z 5

Kniha je tak poutavě napsaná, že jsem celou dobu "cestovala po americké divočině na koni" spolu s hlavními hrdinkami :-))) A na konec knihy si milé čtenářky připravte dostatečnou zásobu kapesníků....

a.k
20.03.2021 5 z 5

Nádherně napsaný příběh se silnými tématy se odehrává ve 30. letech minulého století v horském městečku v Kentucky. Právě sem se provdala mladičká Alice z Anglie, která bude u počátků činnosti Koňské knihovny pro místní starousedlíky.
Pomalu plynoucí příběh, který rozehrává celou řadu těžkých lidských osudů v nelítostném horském prostředí.
Tak tento román se autorce opravdu povedl. Bylo to výborné.

Kaduri
19.03.2021 5 z 5

Nejako ma obišlo to kolektívne nadšenie ohľadom najslávnejšej knihy (série?) autorky, a toto bola prvá knižka, ktorú som od Jojo Moyes čítala. A rozhodne neľutujem. Je to príbeh 4 žien, ktoré v čase hospodárskej krízy rozvážajú na konských chrbtoch knihy jednoduchým ľuďom žijúcim na samote v horách Kentucky. Je to rozprávanie smutno-krásne, často vtipné, občas dojemné. Páčilo sa mi to moc.
Určite si v budúcnosti od p. Moyes ešte nejakú knižku prečítam.

prochajda
17.03.2021 5 z 5

Úžasná kniha s pohádkovým koncem. Doporučuji, druhá polovina rozhodně lepší.
"Z každé situace existuje nějaké východisko. Někdy může být to řešení hodně ošklivé. Někdy můžeš mít pocit, jako když se ti půda propadá pod nohama. Ale vždycky je nějaká cesta ven."

mysterygirl
17.03.2021 5 z 5

Nejhezci kniha od spisovatelky.

adelazelenkova
16.03.2021 4 z 5

Tato kniha od Jojo opět nezklamala. Rychlé čtení, hezký příběh, který ve mně něco zanechal. Každopádně jsem od autorky četla lepší díla, proto musím hodnotit 4*. Začátek příběhu byl na mě moc zdlouhavý a trochu i nudný, trvalo mi docela dlouhou dobu než jsem se začetla. Od konce jsem čekala možná trochu více. Ale jak říkám, pěkná čtivá kniha!

Evina.Cetba
16.03.2021 5 z 5

Projekt pojízdné "Koňské knihovny" fungoval v letech 1933 - 1943 ve Spojených státech amerických. Díky němu se mohlo vzdělat i pobavit mnoho obyvatel z odlehlých částí státu a pomohl tak stovkám lidí. Kniha vypráví jak o knihovnicích, tak se v něm alespoň letmo probírají osudy rodin, které službu půjčování knih využily.
Objemnější kniha, kterou jsem přečetla tak rychle, jak jsem dokázala, má 28 kapitol a 397 stran. Musím dát 5 hvězdiček, je perfektní.

katka639
15.03.2021 4 z 5

Jojo mám opravdu moc ráda. Tuhle knížku jsem ale louskala celkem dlouho. Pomalý rozjezd, pro mě nezáživný ale pak se to rozjelo a opět jsem si uvědomila, proč mám Jojo tak ráda. Dávám 4*, které jsou zasloužené.

Martooni
14.03.2021 4 z 5

Moc krásné čtení! Velmi se mi téma líbilo. V knize je vše, láska, přátelství, nespravedlnost, rasová nesnášenlivost, zažité společenské konvence tehdejší doby a dokonce i problém se sexuální orientací.

O koňské knihovně jsem slyšela poprvé a velmi jsem všem knihovnicím fandila. Líbilo se mi, jak zvládaly v drsné, nehostinné krajině kentuckých hor rozvážet knihy. Líbilo se mi, že autorka lehce nakousla téma horníků a problémy důlních společností.
Nebavila mne část se soudem. Ostatní bylo pěkné. Líbil se mi i konec, kde autorka popsala, jak nakonec všechny postavy z příběhu dopadly.

Za mne super kniha, kterou si ráda v knihovně nechám a ráda si ji znovu přečtu.

P.S. Pro petra4080 - Bennett byl prostě gay, na konci příběhu to jasně vyplynulo ;)

katst
12.03.2021 5 z 5

I přes trošku pomalejší úvod, se mi kniha velmi líbila.
Krásný příběh o síle ženského přátelství, o odhodlání překonávat předsudky, o životě v nelehkých dobách v zapadlých končinách Kentucky.
Styl jakým autorka píše a jak dokáže vtáhnout do děje je úžasný.
Ne všechny knihy od Moyesové se mi líbily, ale tato rozhodně patří mezi její nejlepší.

TaLu
12.03.2021 5 z 5

Obdivuji autorku nejen pro její cit ke slovu, ale také pro výběr témat příběhů. Tentokráte se blíže seznámíme s programem zaměstnanosti po velké hospodářské krizi ve východním Kentucky. Společně s nevšedními hrdinkami narovnáme do sedlových brašen knihy, a vyrazíme s milovaným koněm do nejodlehlejších a nejchudších chalup vysoko v horách, abychom přinášeli naději, radost a schopnost číst.
Pojízdná knihovna vzniká v potu tváře, postupně se zapojují knihovnice, které jsou každá jiná. Potýkají se s neutěšenými poměry ve vztazích, zdravotním hendikepem, barvou kůže, jizvami z dětství a spoustou dalších problémů. Jsou každá jiná, a přesto ve svém nadšení jsou jedna druhé podobnější, než by si zprvu myslely. Čas prověří jejich přátelství v nejtěžších chvílích. Když přišla povodeň, úplně jsem při čtení zapomněla na čas, a málem jsem přijela pozdě do "své" knihovny. A to jsem nemusela sedlat koně!
Závěr knihy je ze soudní síně a je opravdu dramatický. Musím se přiznat, že jsem se obávala špatných konců.
Pro mě, jako knihovnici, měla tato kniha kouzlo podtržené mými zážitky. Teď, v době covidové, sama vidím a zažívám, s jakou radostí lidé vítají, pokud k nim knihy najdou cestu, když se oni do knihovny vypravit nemohou.
Doporučuji ! Úžasná kniha. Paní autorce nastotisíckrát díky.

Simmminek
10.03.2021 5 z 5

Přátelství, láska, koně, knihy... Pro mě jedny z nejdůležitějších součástí života a když jsou promítnuté do jedné knihy? Tak se tato kniha ihned stane mou srdcovkou a na seznamu mých nejoblíbenějších knih bude už navždy mezi prvními. Příběh je jiný než ty ostatní, na které jsme od autorky zvyklé. A je to opět dokonalý příběh a ke všemu podle skutečných událostí. Tato kniha je nejen v této těžké době opravdu krásné čtivo, po jehož dočtení se budete ještě dlouho usmívat.

zuzana2599
09.03.2021 5 z 5

Skutečně se tento román Jojo moc povedl, je to báječné a laskavé čtení, které vzdává holt všem knihovníkům a knihovnicím, ale také milovníkům knih. Sama autorka jim knihu věnovala, což mě moc potěšilo. I pro mne jsou knihy jako hvězdy v temné noci a tento příběh mě nejenom potěšil, pobavil, obohatil, ale zejména pohladil po duši. Protože i já miluji ten prales knížek, v němž se můžete po libosti toulat a to pro mě z knihovny činí kraj blaženosti.... Děkuji autorce za nádherný zážitek !!

adelkas
09.03.2021 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Dlouho jsem u knihy tak neplakala. Příběh opravdového kamarádství.