Klub zneuznaných mužů
Gilbert Keith Chesterton
Protagonisté Chestertonových povídek, členové Klubu zneuznaných mužů, mají všichni na svědomí něco, čemu se běžně říká zločin. Pan Hume postřelil do nohy svého představeného, doktor Judson dal zavřít do blázince svého přítele, třetí se dal na dráhu lupiče a kapsáře a čtvrtý zradil své spoluspiklence. Ale všichni autorovi hrdinové spáchali tyto činy jen proto, aby zabránili jiným, mnohem horším zločinům. ať již je to vražda, justiční omyl či společenské nešvary.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: 1972 , VyšehradOriginální název:
Four Faultless Felons, 1930
více info...
Přidat komentář
Jsem spíš na rozpacích. Podivné příběhy posle stále stejného mustru. Mladý inteligentní a velmi zvláštní muž a v blízkosti nějaká dívka zrovna na vdávání... Celý text se mi nečetl dobře.
Já si tohle čtení užila, a to i přesto, že jsem libě usínala u některých dlouhých a velmi rozkošatělých souvětí, v nichž mě autor často odvedl někam stranou, aby se zase navrátil a bohatým slohem vypodobnil místo, okolnosti děje i vzezření postav. Nejvíce se mi zalíbil učitel z prvního příběhu. A názvy prvního, druhého a čtvrtého příběhu splňují jednu ze Čtenářské výzvy, jen škoda, že netvoří název celé knihy.
Na Chestertona se mi to zdá spíš jedna z těch slabších, hlavně proto, že povídky tak trochu jedou všechny podle stejného schématu - vždycky je tam nějaký mladý muž, který se začne chovat podivně, a mladá žena, a vždycky je všechno jinak a ti dva pochopitelně nakonec skončí spolu.
Ovšem Chesterton psát uměl, příběhy vymýšlel nejpodivuhodnější, takže i tak je to na čtyři hvězdy. :-)
Z počátku mi trvalo, než jsem se chytil (nějak špatně se to četlo a nemohl jsem se soustředit; autor píše dost košatě, hodně dloukých souvětí...), ale pak se mi to líbilo pořád víc a víc. Příběhy jsou moc pěkné, chce to si zvyknout na autorův styl a pak naprostá spokojenost. Hodnocení kolísalo od nějakých 50% až k 80%, celkově dávám 75%. 4.12.2013.
Chesterton je mistr pointy, a to nikoliv té překombinované a ryze detektivní, ale oduševněle překvapivé (jen v posledním příběhu byla linie romantiky trochu nadbytečná).
Všichni chlapci, co jsou v těchto povídkách prožili zajímavé životy, které nikdy neprožije člověk, co se drží a žije jen jako "bílý límeček".
Část díla
Epilog novináře
1930
Extatický zloděj
1930
Poctivý šarlatán
1930
Prolog novináře
1930
Umírněný vrah
1930
Autorovy další knížky
1966 | Povídky otce Browna (8 povídek) |
1975 | Létající hospoda / Napoleon z Notting Hillu |
1989 | Modrý kříž |
1987 | Klub podivných živností / Anarchista Čtvrtek |
1924 | Anarchista Čtvrtek |
Náměty příběhů jsou velice zajímavé a napínavé. Dojem z knihy mi nejvíce rušila předlouhá souvětí, ve kterých se velmi těžko orientuje a jen zřídkakdy jsem během jejich čtení neztrácela pozornost.