Kříďák

Kříďák
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2924 2924

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

janina66
09.08.2020 3 z 5

Naštěstí jsem poslouchala jako audioknihu. Nevím, zda bych jinak knihu dočetla. Čekala jsem od ní více napětí. Ale naopak se mi líbilo střídání období 1986, kdybyl Eddie dítě s rokem 1916. Teprve až na konci trocha napětí, ale konec mě zklamal. Nadšená jsem ale z hlasu Vasila Fridricha, který knihu namluvil a na výbornou.

andy1436
07.08.2020 3 z 5

Od knihy jsem čekala trochu víc, konec mě docela zklamal.

ladyxx
03.08.2020 4 z 5

Příběh se odehrává v klidném britském městečku a je složená ze dvou časových linií - současnost roku 2016 a minulost roku 1986. Vypravěčem a hlavní postavou je Eddie, kterého autorka rozhodně vykreslila zajímavě. Poté, co v současnosti obdrží záhadný vzkaz a za podezřelých okolností zemře jeho starý kamarád, vzpomíná na události z dětství, do kterého zasáhne brutální vražda mladé dívky. Pochybuje o tom, že za vraha byl označen skutečný pachatel, a zahajuje vlastní pátrání. Příběhem nás provází křídoví panáčci z dětské hry, což je originální nápad, ale oproti finálnímu vysvětlení jsem od nich očekávala o dost víc. Snad žádná otázka nezůstala nezodpovězena, žádné části vyprávění nebyly zbytečné. Nevadilo by mi menší písmo, použitý typ se mi zdál dost velký. Obálka knihy je perfektní. Celkově povedená prvotina.

Ryšava
02.08.2020 2 z 5

Kniha mě zklamala. Prvních cca 100 stran to byla kopie knihy To od Kinga. Napínavý děj byl, až posledních cca 30 stran...

chaera
29.07.2020 3 z 5

Řekla bych, že jsem už trochu rozmazlená severskými krimi příběhy, protože jsem po celou dobu čtení cítila, že tomu prostě něco chybí. Kniha je sice čtivá, ale chybělo mi nějaké pořádné napětí a akce. Děj graduje až od druhé poloviny knihy, což je dle mého názoru pozdě. Postavy jsou navíc neuvěřitelně ploché, bez jakéhokoliv hlubšího charakteru. Sem tam se sice objevil nějaký zvrat, který jsem nečekala, ale na thriller bylo těch zvratů žalostně málo. Průměrná detektivka, která nenadchne ani neurazí. 3/5

RonnieSmithx
20.07.2020 2 z 5

Tohle bylo za mě obrovské zklamání. Už od první stránky jsem vědela, že já a tahle kniha si spolu moc nerozumíme a finální rozuzlení mě v tom jen utvrdilo.
Neměla jsem žádnou potřebu zjistit, co se stane dál. Očekávala jsem podle obsahu něco temného a napínavého, ale dostalo se mi něčeho, co se na začátku snažilo nějakým způsobem napodobit „To".
Doufám, že Jáma bude o trošku lepší, ale když tohle byl podle všeho debut roku, tak už fakt nevím. Jinak mě potěšila a zároveň zranila zmínka o Doctorovi Who, který jde podle mého názoru z kopce až teď. :)

Tenhle nápad měl podle mě trošku větší potenciál, ale autorka si s tím poradila tak, jak si s tím poradila. Konec jsem četla s pozdviženým obočím a většina věcí v knize je tak jasná, že se vám žádná žárovička v hlavě nerozsvítí, ale dojde vám to hned.

petra1394
20.07.2020 2 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a musím říct, že jsem byla z rozuzlení, na které jsem přišla dřív než bylo vyjeveno, docela zklamaná. Ve výsledku docela hloupá zápletka.

Tess23
15.07.2020 1 z 5

Podle popisu jsem čekala, že Kříďák bude napínavá kniha. Když pominu, že mi nevyhovuje časté střídání pohledů jednotlivých postav (a že zde se střídá téměř každou kapitolu), kniha mě nikterak nezaujala.

Vanula06
13.07.2020 3 z 5

Za mě taková průměrná kniha. Nijak mě nenadchla, sice se to vyvíjelo slibně, ale pak mi děj úplně nesedl. Nemám v plánu číst další knihy od tohoto autora. Ale jako děs běs to zase není :)

tabaluga
12.07.2020 4 z 5

Tato kniha mne moc bavila, téma bylo hezky vymyšlené. Detská hra může mít mnoho podob, jen jsem trochu nechápala zábavu hlavního hrdiny...

otesánek
09.07.2020 5 z 5

Naprostá bomba. Nemám co bych knize vytkla. Promyšlená a do konce napínavá...překvapivá,zajímavá.

JanaMyna
03.07.2020 4 z 5

kniha se mi líbila

klarkys
30.06.2020 2 z 5

V první části knihy jsem taky vnímala jakousi podobnost s Kingem. Ale kam se na Kinga hrabe....Za mě slabota. A nechápu, proč je poslední dobou kdejaká průměrná, leckdy podprůměrná, slátanina označovaná za bestseller. Po přečtení ve mně nezůstal absolutně žádný pocit, a to se mi stává velmi výjimečně. A já blbec jsem si ještě před přečtením Kříďáka pořídila i Jámu :-D Ale abych nebyla jen kritická, četlo se to lehce a moc se mi líbila přezdívka Elisy- Kolotočenka....

lištička123
30.06.2020 4 z 5

Děj sice trošku zamotaný, ale mě se knížka líbila.

MarkétaI.
20.06.2020 2 z 5

Rok jsem se na knihu chystala a těšila. Bohužel přišlo zklamání. Kniha mě nebavila. Při čtení jsem se nudila. Marně jsem čekala na nějaký "wow" moment.

BaNaMa
20.06.2020 4 z 5

Přečteno za tři dny. Zamotané, ale neztrácíte se v tom. Dějová linka super, za mě povedená kniha.

Teniskaha
19.06.2020 3 z 5

Strašně zamotané. Já mám ráda zamotané knihy, ale u téhle knihy to bylo už trochu moc. Sedl mi styl autorčina psaní, proto si přečtu i její další knihy. Musím však uznat, že ze začátku mi vadila až příliš velká podobnost s TO (parta dětí, samí kluci a jedna zrzka, zrzka má otce, co je hajzl, minulost x přítomnost...), ale pak už se ta podobnost vytrácela. Jenže něco mi na té knize chybělo. Nevím co...

mona.benny
17.06.2020 3 z 5

Díky velké propagaci jsem asi mela příliš velké očekávání, které samozřejmě vedlo ke zklamaní. Námět dobrý,nápad s křídami neotřelý,ale málo využity, dej až příliš komplikovaný. Za mě 3 hvězdy, a těším se na Jámu ????

Arlienen
09.06.2020 2 z 5

Od knihy jsem čekala mnohem více a dostalo se mi pouze zklamání. Ta velká propagace ji nakonec uškodila.
Dále se mi nelíbila ta podobnost se Stephenem Kingem. Jeho dílo ,, To" bylo několikanásobně lepší.
Abych knihu jen nekritizovala, tak se našly i nějaká pozitiva. Nápad s panáčky z křídy se mi líbil. Je škoda, že to autorka více nepromyslela.
Knihu hodnotím ⭐⭐. Nechávám si rezervu na další knihu od autorky - na Jámu.

Janadvorackova
02.06.2020 2 z 5

Aha, tak podobnost s "To" se mi nezdála :). Nebylo to špatné, i když místy se mi zdálo, že je to až moc zašmodrchané. Ve světle pointy mi připadalo, že děj tolika cestičkami ani jít nemusel.
Holky mi přišly podobné.
Kluci nevýrazní.