Kříďák

Kříďák
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2924 2924

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

mulderka
01.06.2020 3 z 5

Zdá se, že mám poslední dobou štěstí na samé knížky srovnávané s Kingem, nebo jím dokonce přímo doporučované. U Kříďáka se tomuto reklamnímu tahu ani nedivím, podobnost s TO určitě není náhodná. Partička dětí z nepříliš standardních rodin, přeskakování dějových rovin v čase o 30 let, propojení s nikdy neobjasněnou vraždou a rozřezáním mladé dívky... Musím tedy uznat, že to docela funguje. A dost divný vypravěč-sběratel... přestože se řešení, kam se poděl klíčový předmět, celou dobu nabízelo, nějak podvědomě jsem závěru asi nechtěla věřit. Překvapenííí!
A za něj přidávám k základním třem ještě půlčičku ohlodané kosti :-)
Ale za ikonické TO bych Kříďáka nikdy nevyměnila.

Sauerkraut
01.06.2020 2 z 5

Tři hvězdičky dám za to, že děj byl do tří čtvrtin čtivý a za skvělý jazyk. Ten konec byl takový nudný, chtělo to víc akce. Jsem zvyklá na lepší thrillery

Jiřina18
24.05.2020 5 z 5

U knížky mi ze začátku dost vadilo, že každá kapitola je z jiného období jedna ze současnosti druhá z děctví. Ale jinak byla knížka dobrá. Někdy jsem se i bála a když jsem zhasla měla jsem divný pocit, že za mnou někdo stojí. Konec mě hodně překvapil. To kdo je vrah to bych nikdy nečekala. A kam se poděla hlava? No přečtěte uvidíte

Katania
23.05.2020 3 z 5

Čtivá kniha s méně zajímavou zápletkou. Ale moc se mi líbí monology hlavního hrdiny.

Verys58
23.05.2020 5 z 5

Mě se kniha velice líbila. Napínavá, super děj, konec mě mírně překvapil :) Nemůžu hodnotit podobnost s Kingem, neboť jsem od něj žádnou knihu nečetla, protože mě na začátku nechytly.

Smonca
18.05.2020 5 z 5

Hned na úvod napíšu, že jsem byla knihou nadšená. Chytla na začátku a nepustila. Velmi dobře se četla. Příběh byl napínavý a přichystal i pár překvapivých zvratů (ale kde je hlava, jsem tušila docela dlouho). Hodně mne bavily postřehy hlavního hrdiny o školství a o učitelském povolání... Navíc velmi povedená obálka.

Ivik3
18.05.2020 4 z 5

Kniha byla dost napínavá.
Chvílemi jsem se i opravdu bála.
Postavy byly dobře vykreslené,proto i občasné pocity, že do té party mohu patřit taky.
Líbily se mi i hlubší myšlenky, které vás nutí o lecčems přemýšlet.A konec?Tak trochu jsem tušila a doufala že to tam zazní.
Kniha mě bavila moc

Bar16
17.05.2020 5 z 5

Přiznám se, trochu jsem se bála, jelikož i mírné srovnání s Kingem u mě spustí vykřičník v hlavě. Proto jsem se snažila nesrovnávat a jen si užívat čtení. A užila! Kříďák mě překvapil, byl poutavě napsaný a jen doporučuji!
P.S.: Podobnost s Kingem jsem ale našla už na začátku - kapitoly, které střídaly dětství a dospělost, styl, jakým je to vyprávěno... Dostala jsem si chuť znovu přečíst To!

m_martina
17.05.2020 5 z 5

Knihy od Stephena Kinga ze zásady nečtu, proto ani nesrovnávám. Hodnotím tedy jen na základě toho, jak na mne zapůsobila tato kniha po přečtení. Dobře se mi četla a byla napínavá.

HelenFranz
11.05.2020 5 z 5

Knihu jsem měla přečtenou za 3 dny a mohu jen doporučit, jen mám pocit, že s Kingem nemá vůbec nic společného.

Monika1717
07.05.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, přečetla jsem na jeden zátah. Klukovská parta, přezdívky - něco mi to připomínalo. Hlavní hrdina mi byl sympatický, jeho kamarádi také. Příběh uvěřitelný, napínavý, pěkně se četla i velká písmena, stránky rychle ubývaly. Krásné slovo - Kolotočenka.

sarkaditt
06.05.2020 5 z 5

Napínavé od začátku do konce. Nemám výtky :)

Allla9
06.05.2020 4 z 5

Mě se knížka líbila. Dobře se mi četla.

"Nikdy nedělej ukvapené závěry. O všem pochybuj. Nikdy nedej na to, co se samo nabízí."

PájaReader
04.05.2020 3 z 5

Připomínalo mi to Kinga a koukám,že to neni jen můj pocit. Čekala jsem od toho víc,ale nebylo to úplně špatné. Napínavé,místy dost překvapivé a konec lehce šokující (kde je schovaná hlava) a to mi přišlo i trochu mimo mísu. Čekala jsem nějakého sériového vraha,ale třeba to byl záměr.

tereza4394
29.04.2020 2 z 5

Jako je to těžká vykrádačka IT, co si budeme. Autorka mistrně sjednotila styl Kinga a Jo Nesba, díky tomu jsem to vlastně přelouskala za 3 hodiny. Konec mě hrozně zklamal. Na to, jak ta kniha byla dynamická a furt se tam něco dělo, co nedalo člověku pokoj, tak posledních 20 stránek před koncem, byl fakt horor. Přišlo mi to trochu prvoplánové, aby se to hodilo na toho, kdo to může odskákat nejvíc.
Mimochodem, nevíte někdo, co se stalo s tou peněženkou?

Eunike93
27.04.2020 3 z 5

Drsné knihy mi nevadí, ale ve chvíli, kdy jste v první třetině a už se vám ze všech těch nechutností zvedá kufr, tak asi je něco špatně. A to, že autorem je žena, mě ještě víc zaráží. Nakonec ale teda dávám tři hvězdičky, jelikož vyústění zápletky nebylo až tak špatné.

Brt
24.04.2020 2 z 5

Pro mne se jednoznačně jedná o špatně "obšlehnuté" To od Kinga. Pokud bych Kinga nečetla a začala touto knihou, asi bych ji hodnotila mnohem lépe. Takto bohužel musím Kříďáka označit jako nepovedený odvar Kinga.

MartinProtschke
22.04.2020 5 z 5

Dlouho jsem odkládal, nemám moc rád všeobecné nadšení. Ale Kříďák je opravdu povedená knížka. Kombinace dvou časových dějových linií, střídající poklidné dětství a vzpomínání maloměstského učitele a následné přidávání napětí až do překvapivého konce mě moc bavila.

pipa36
21.04.2020 5 z 5

Poslouchala jsem jako velmi dobře načtenou audioknihu (čte Vasil Fridrich).
Moc se mi to líbilo. Jedná se o příběh, v němž hlavní postava retrospektivně vzpomíná na události, které se staly v době jejího dětství před 30 lety. Tyto vzpomínky se prolínají se současností a vnášejí do příběhu další dimenzi náhledu na stejnou věc – jak z pohledu dvanáctiletého kluka, tak z pohledu toho samého kluka, jen o 30 let staršího. V čem je ovšem kniha velmi odlišná od ostatních, je styl, jakým je napsána. Jedná o thriller s absencí jakéhokoliv vyšetřování a policejní práce, nejsou zde žádní detektivové a podezřelí a vše, co k tomu patří. Je tu jen parta malých dvanáctiletých dětí, které prožívají svůj všední život s občasnými (ne vždy zcela příjemnými) nevšedními zážitky. Pro mě to byla osvěžující a velmi příjemná změna. K tomu překvapivý konec s prvky velmi černého humoru…
Po pravdě řečeno mě překvapuje relativně nízké hodnocení této knihy, ale každému se asi nelíbí to stejné. Ač je King možná mistrem tohoto žánru, jeho knihy mě nikdy nebavily tolik, jako tahle (některé jsem ani nedočetla - frázovité, příliš roztažený děj s mnoha a mnoha a mnoha odbočkami od hlavního děje...). Já dávám 5*, fakt se mi to líbilo.

stephenkingfan
15.04.2020 4 z 5

Podobnost s Kingem je nepřehlédnutelná. Ze začátku mi to vadilo, postupně s příběhem jsem se již od toho odprostila a začala jsem si knihu užívat. Není to jeden z těch příběhů co vás pohltí a nepustí, a jehož děj si pamatujete ještě dlouho po dočtení. Ale kniha bavila, místy i vcelku napínavá, nebyla tam žádná hluchá místa, kdy bych se vyložně nudila.