Kroniky prachu

Kroniky prachu
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493688/bmid_kroniky-prachu-8PG-493688.jpg 4 2121 2121

Kroniky prachu série

Police v knihovnách jsou plné prachu, ale i úžasných příběhů, které stojí za to číst. Jako třeba tento… Šaty, plesy, plané řeči a na konci toho všeho… ideální manžel. Tak si představuje Animantina matka nejbližší budoucnost své dcery. Jenže Animant je tento svět pozlátka na hony vzdálený. Ona se nejraději pohybuje na mnohem zajímavějším místě – ve světě knih a příběhů. Ačkoliv se s pomocí vtipu a sarkasmu snaží odehnat realitu od sebe co nejdál, stejně ji doběhne. Nabídce pracovat jeden měsíc v univerzitní knihovně se nedá odolat, a tak plna očekávání opouští nudné provinční městečko a odjíždí do Londýna. V obklopení tolika knihami se jen těžko dokáže soustředit na své pracovní povinnosti. Její už tak rozptýlenou pozornost narušuje i vrchní knihovník – nejprotivnější muž na světě, se kterým není lehké vyjít. Přesto v ní začne probouzet city, které předtím neznala. A ani ta nejučenější kniha jí neporadí, jak se s nimi vypořádat.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Historické romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

Animant Crumbs Staubchronik , 2017

lidunka1
27.07.2020 5 z 5

Jako knihovnice jsem byla nadšená.

Sidonka3
26.07.2020 3 z 5

Pro Animant jsou knihy vším. Nic jiného nepotřebuje, maloměstská společnost a plesy jí otravují, touží jen po svém křesle, po klidu na čtení a po řádcích. Po návštěvě strýčka se jí nabízí příležitost pracovat v knihovně a tato práce jí i přes počáteční obtíže začne hodně bavit.
V Londýně zjistí, že není ples jako ples, ve velkém městě potkává oduševnělejší lidi s nimiž má smysl se bavit a zjistí, že i místní společnost může proto vzít občas i ona! na milost. Potkává nadřízeného stejného ražení. Poněkud arogantního, nevlídného a obecně neoblíbeného podivína, který lidi tak úplně nemusí a žije raději v osobitém, uzavřeném světě plným knih a neživých věcí.
Rozvláčný román nemá skoro žádný děj, zařazují se zde knihy do regálu, čtou se zde knihy a mluví se spíše o ničem, jazyk ničím nevyniká, má to hlavně atmosféru, v němž se zdůrazňuje báječná role knížek jako únik od světa, který nevyhovuje postavě, co se neumí nebo nechce zařadit do společnosti. V tom je největší devíza tohoto lehčího textu.
Animant je podle druhých lidí podivínka, co se až příliš zavírá doma a uniká před realitou do fantazie a do světa vzdělání. I když si v Londýně najde známé, je to zase okruh více než svérázných lidí (poněkud potrhlá kamarádka, podivínský a nevyzpytatelný budoucí přítel, s nímž opravdu není zvláště první týdny, ztrávené v práci, lehké vyjít). Autorka nám nepředhazuje, že svérázná holka, která se chová jinak než je běžné, urve nejoblíbenějšího prince planety. V tom je románek realistický a přesvědčivější než většina slaďáků, kde k sobě mají pasovat i partneři, kteří jsou z úplně jiných prostředí až planet.
Kroniky prachu je slaďák vyprávějící mezi řádky o samotářích a exotech, co nežijí jako většinová společnost a raději žijí ve světě knížek. Navenek se to tváří jako obyčejný dívčí románek z knihovnického prostředí, která nezkušeně tápe ve svých citech, ale postavy jsou vážně poněkud specifické.
Uvítala bych, kdyby byla kniha o polovinu kratší. Na mě to bylo moc utahané, pořád jsem čekala, co se stane a nakonec se nedělo nic moc.
Svoje kouzlo to ovšem má.
P.S.: Austenovou mi to nepřipomíná, nehledě na to, že tato klasická spisovatelka je úplně jiná liga.

Market.maky
25.07.2020 3 z 5

Odpočinková kniha, u které člověk nemusí moc přemýšlet. Je vtipná, romantická. Zhruba ve třetině mi bylo jasné jak vše skončí a tak se mi do zbylých 2 třetin moc nechtělo. I přesto je kniha plná zápletek a je velice zajímavé psaná.

hanaseidl
24.07.2020 4 z 5

Pokud čekáte oduševnělou knihu, tak toho se nedočkáte. Jeto jasná Jane Austenová. Což teda vůbec neznamená, že je knížka špatná. To vůbec ne. Je to milé. Vtipné. Lehké. Přečetla jsem za jeden den na jeden zátah. Mi se to teda moc líbilo.

alenkacermi
21.07.2020 4 z 5

Půjčená kniha od kamarádky, která ji koupila pro svou 14-letou dceru s tím, že je to vhodná četba pro mladou romantickou duši. A ta z ní byla nadšená. OK. Tak já si ji také přečtu. Třeba to bude pro mou čtenářskou krizi vzpruha.
A....ano. Milá, krásná kniha. Na dnešní dobu krásně naivní a romantická

baroo
18.07.2020 3 z 5

Je to historický dívčí román a pokud čtete Austenovou a podobné, bude se vám to hodně líbit. Já od toho čekala něco jiného, takže trochu zklamání, ale asi jen nejsem cílovka.

Rajcozrout
17.07.2020 1 z 5

Ti čtenáři, kteří udělili víc hvězdiček, píší, že se u knihy většinu času usmívali nad důvtipnými rozhovory, že jim přišla hlavní hrdinka barvitá, a hlavně že se ke knize určitě vrátí. Já jsem neskutečně ráda, že jsem za knihu dala jen deset korun za rezervaci v knihovně, protože po přečtení prvních sto stran jsem si uvědomila, že se nutím přečíst aspoň první větu každého dalšího odstavce.

milena8281
14.07.2020 5 z 5

Krásné čtení. Hlavní hrdinka byla svérázná a bystrá, vtipná a pohotová. Některé pasáže byly velmi úsměvné. Takové pohodové čtení. Já jsem si to moc užila.

DominaCZ
12.07.2020 1 z 5

Proč to jsou dop.dele Kroniky prachu, když je to staropanenská hysteróza na x stranách?

Čekala jsem tajný archivy, objevy, vzbouření se a jakousi formu boje hrdinky z historie, ale ono to je o neposedné pi.dě a puboš nářkům...

Hvězda za obálku, jinak bych musela dát tisíc odpadů za to zklamání. Nejen dějový ale hlavně reáliemi. Autorka si měla o té době něco načíst. Pokud by totiž mladá dáma skutečně z vyšších vrstev byla, NIKDY by dělat nešla, natož aby jako svobodná šla žít někam do temňákova a o nesrovnalostech v módě a dataci ani nemluvím.

Zaujme jednoduchý naivky.
A ne, Austen to FAKT není.

zaandulee
12.07.2020 5 z 5

Na tuto knihu jsem se opravdu velmi těšila, nemohla jsem se dočkat až si ji koupím, avšak na hodně internetových prodejnách byla brzo vyprodaná. Nedávno jsem se k ní však dostala, a musím říct, že mě úplně okouzlila její obálka. Je nádherně navržená a skvěle se hodí k tématu knihy.

Co se týče příběhu knihy, moje očekávání se rozhodně splnila. Kniha byla plná humoru, romance, pohody, příjemně se četla. Jak jsem čekala, zhltla jsem ji během 2 dnů jako nic. ♥ Hlavní hrdinka mi byla sympatická, v různých věcech jsem se s ní ztotožňovala. Pana Reeda jsem si samozřejmě také zamilovala, kdo by ne, že? :D Celou knihu jsem se jen pousmívala nad momenty těch dvou postav a byla plná očekávání, jak se to s nimi bude vyvíjet.

Konec knihy mě trochu překvapil, rozhodně to mohlo být trošku prodloužené, ale i přesto jsem s ním byla spokojena. ♥ Chtěla bych vědět, co by na závěr řekli ostatní postavy, jak by to vše probíhalo dál. Někde jsem ale četla, že by mohla mít kniha i druhý díl, tak uvidíme. :)

Celkově knihu hodnotím velmi kladně. Je to opravdu příjemné čtení, nad kterým se neustále budete usmívat. (+ ta nádherná obálka ♥)

verdulos7977
12.07.2020

Dávám jen tři hvězdy... Bohužel mi přišla kniha opravdu zdlouhavá, a konec rychlý...
Nicméně nadruhou stranu musím říci, že jsem dvě stránky probulela a u knihy se kolikrát culila jak malá holka :) Za zři dny jsem přečetla a nepřišlo mi, že jsem četla tolik stran... Kniha si zaslouži druhý dil a já se na něj budu těšit ????

Tejeja
09.07.2020 5 z 5

Krásná kniha plná radostného očekávání. Některým by to možná mohlo připadat zdlouhavé, protože se vlastně dvakrát nic neděje. A přesto se toho za těch 540 stran, co kniha má změní dost. Bavilo mě sledovat proměnu obou hlavních hrdinů i vývoj vztahů v rodině, hlavně matky s dcerou. Myslela jsem, že mi vydrží dýl, ale za tři dny ji mám přečtenou.. a pokud někdy vyjde další díl, určitě si ho přečtu.

Jurfinka
08.07.2020 5 z 5

Výborně se četla, čtivý příběh až mě po 520 strankach mrzelo, že končí

18LenkA12
08.07.2020 5 z 5

Nádherná romantická kniha, plná zklamání a lásky. Celý příběh jsem prožívala tak jako by se kniha týkala mě. Je okouzlující překonat veškeré překážky ve vztahu a pak si užívat ty nezapomenutelné chvilky plné něhy a přesně to bylo i v knize. Víc takových knih plné lásky a romantiky.

aginecka
08.07.2020 3 z 5

Čekala jsem nenáročnou romanci pro mladší čtenářky, ale tohle bylo trochu zklamání. Nevadí mi předvídatelný příběh ani neoriginální postavy, s tím se v žánru počítá. Co mě ale od začátku do konce rozčilovalo, byl rozpor mezi austenovskou dobou, kdy by se příběh měl odehrávat, a chováním i řečí hrdinky. Něčemu takovému se dá jen těžko věřit. Zvlášť když dobovou a současnou morálku autorka střídá v rámci jedné kapitoly. S jazykovými prostředky je to dost podobné, ale k tomu mohlo dojít i na trase mezi němčinou a češtinou…

ImGinny
07.07.2020 4 z 5

(SPOILER) Jako romantika a příběh celkově příjemný. Jenže... Všechno (teda skoro všechno, abych nepřeháněla), co se v tý knížce děje, máte v anotaci (odjezd do Londýna, práce v knihovně, poté láska k mrzutému knihovníkovi...) Oceňuju, že Animant není taková ta klasická hrdinka v knize žánr romantika (miloučká, sladká a podobně), ale je jízlivá, sarkastická a mazaná (a oproti jiným hrdinkám logicky uvažuje) - stejně jako knihovník - a kniha jako taková není žádná přeslazená slaďárna. A konec rozesměje a rozněžní. Neurazí, ale zase tak šíleně nenadchne.

red_marionette
07.07.2020 5 z 5

Naprosto dokonalý příběh! Sama jsem se do pana Reeda zamilovala❤

Netti
04.07.2020 4 z 5

Ze začátku (cca 1/4 knihy) se nic moc nedělo a závěr byl, dle mého, zase trochu moc rychlý... Ale to nic nemění na tom, že se mi knížka velmi líbila a hezky jsem si u ní odpočinula.

MíšaS.
03.07.2020 odpad!

Tohle je jedna z nejzbytečnějších knih, které jsem kdy četla. Kýčovitý románek plný klišé a frází.
Od přečtení anotace jsem věděla jak bude celý příběh vypadat a bohužel jsem se nemýlila.
Animant je rozmazlený fracek, co si o sobě myslí, jak není chytrá a Thomas pro mně nebyl uvěřitelná postava.

AnnieR.
01.07.2020 5 z 5

To, že jsem knihu přečetla do 24h, už to o tom něco vypovídá.
Trochu jsem se bála počtu stran, ale nakonec to nebylo úplně na škodu. Když mi kniha přišla, vážně jsem se její tloušťky lekla, přísahám! ale nakonec jsem byla smutná, když byl konec. Víc takových knih!

„Pan Reed je jako hádanka, kterou člověk musí uhádnout, jako tajemství, které bych ráda odhalila, a ať na to budu mít času, kolik chci, jemu nikdy nepřijdu na kloub zcela a úplně.“

Musím se přidat k většině názorů, že mi kniha velice připomíná Pýchu a Předsudek...

1. Matinka, která musí svou dceru provdat i když dcera nemá zájem! (U Kroniky je máti více snesitelná)
2. Dva muži (p. Boyle a p. Reed - p. Wickham a p. Darcy)
3. Hlavní hrdinka - feministka?
4. Věčné omílání pýchy!
5. Zamilovala jsem si jak pana Darcyho, tak i pana Reeda - oba stejně!
atd.

Kniha se mi krásně četla, možná i o chlup lépe než PP. Ale to nemění nic na tom, že tyhle dvě knihy jsou na nejvyšším postu v mé knihovně i v mém srdci.
Dobře, ale teď jen o této knize.

Animant, když pominu, jak krásné jméno to je a jak se mi k ní hodí... tak tahle žena si mě získala. Mladá, drzá, sarkastická... tohle já můžu. Získala si mě hned od první stránky.
Pan Thomas Reed, tak to je větší oříšek. A já se do něj zamilovala . Nejdřív nevíte, co si něm máte myslet, ale jeho potutelný úsměv Vám musí napovědět. Jo, naprosto Animant chápu, já být na jejím místě, ať se jde pan Boyle bodnout (i když mi ho bylo párkrát líto).

Co mi trochu chybí, ale knize to na kráse neubírá, je to, že bych ráda četla o myšlenkách pana Reeda, protože jsem opravdu několikrát potřebovala vědět co si myslí!

A co se mi líbilo asi úplně nejvíc bylo jeho vyznání z lásky.
"Jde mi o tebe. Chci tě zpátky. Já bez tebe prostě nedokážu žít!"

A taky, tak obálka je vážně nádherná ❤️