Kytica z povestí národných

Kytica z povestí národných
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290475/bmid_kytica-z-povesti-narodnych-hNl-290475.jpeg 4 9321 9321

Slovenský preklad českej klasiky. Kytica je najznámejšia zbierka baladických básní, ktorú Karel Jaromír Erben začal písať už ako študent. Balady inšpirované slovanskými aj inými povesťami sa vyznačujú dejovo dramatickým spádom, zatiaľ čo prostredie je vykreslené stručne a popisne. Jednotlivé básne tejto zbierky nás zavedú väčšinou na českú dedinu a zoznamili z nás s príbehmi, ktoré sa odohrali kdesi v minulosti. 66-167-77... celý text

KristýnaČ
09.08.2012 5 z 5

Kytici jsem nejdříve viděla zfilmovanou, později i přečetla. Z české klasiky a poezie ji mám nejraději. :)

dark.ma93
06.08.2012 5 z 5

Tenhle poklad literární klasiky jsem moc ráda četla už na Zš. I když se neřadím mezi milovníky poezie, tak tohle patří mezi oblíbenou četbu. Mám ráda ty strašidelné příběhy. Jako dítě jsem se i bála. Rozhodně by si to měl každý přečíst, je to opravdu kvalitní.

TessDragon
05.08.2012 5 z 5

Na poezii moc nejsem, ale Kytice je výjimka. Je to strašidelné i smutné, ale proto to má svoje kouzlo. Nejraději mám Vodníka, Svatební košili, Polednici a Zlatý kolovrat.

Harry
26.07.2012 5 z 5

Tak tyhle napínavé básně, místy strašidelné, jsme četli již jako školní četbu a samozřejmě, že jsme ještě zcela nemohli pochopit jejich kouzlo. Já sice básně vůbec nečtu, ale tyhle mají děj, opravdu se rýmují - prostě je to národní skvost.

ValKing
22.07.2012 5 z 5

Na rovinu, nesnáším poezii, možná proto, že jí nikdy nepochopím a nevěřím, že všechny ty zaručené metafory, které připomínají to a to fungují, jelikož nikdo neví, co tím chtěl autor řící, krom samotného autora. Tohle dílo ale miluju, protože se k poezii přibližuje snad jen tím, že se rýmuje, Erbenovy balady jsou prostě dokonalé. Nejradši mám ty nejtemnější (Vodník, Svatební kytice), ale i ty, které končí šťastně a že jich není moc (Zlatý kolovrat, Poklad), mají nádech tajemna, neštěstí a jakési velkoleposti, které říkám typicky český rys. Jedno z mnoha děl, na které jsem pyšná až nad hlavu.

Snow-White
18.07.2012 5 z 5

Jeden z pokladů české literatury, ke kterému se vždycky budu ráda vracet.

Andyy
05.07.2012 3 z 5

Na mne jsou to až moc drsné básně.

Zuzvil
26.06.2012 4 z 5

Sbírka básní, která je klasikou a povinnou četbou, která mě ovšem velmi bavila. Mezi mé nejoblíbenější (a neméně drsné než ostatní) básně patří Polednice, Štědrý den a Lilie. Každá báseň je vlastně malý "horůrek", téměř nikdy nekončí dobře, ale přesto je to velmi zajímavé a poetické. Rozhodně bych doporučovala neminout tuto klasiku a přečíst ji. Líbilo se mi i filmové zpracování.

ondra1995
22.06.2012 5 z 5

Nevím, jak popsat nadšení z těchto balad. SKVOST!

oolinkaa
15.06.2012 5 z 5

Několikrát čteno do školy, ale určitě si to zas někdy v budoucnu přečtu!

FilipGOLF
14.06.2012 5 z 5

Národní poklad, četl jsem několikrát :-)

evajs.evajsek
10.06.2012 5 z 5

přesně tak, jako dítě jsem touto knihou byla strašena. Jako dospělá si uvědomuji výpověď básníkovu --- také se mi líbí její filmové zpracování. Bolek Polívka jako Polednice je úžasný.

elusha3
01.06.2012 5 z 5

Kytice je nádherná sbírka balad! Vřele ji doporučuji. Já jí jednou budu číst svým dětem když budou zlobit :D

maryzka
01.06.2012 2 z 5

Zemřela matka a do hrobu dána,siroty po ní zůstali. - Tento verš je skoro jako lidový folklor. Dokonce byl použit i ve Filmu Marečku podejte mi pero.

aja350
23.05.2012

I když mne poezie tolik nebere, tak Kytice je klasika, která se dá číst stále znovu. A podle mě je úžasná. :)

Miru
18.05.2012 5 z 5

Erben byl možná zvrácený génius, ale pro českou literaturu zcela zásadní!

JP
13.05.2012 4 z 5

Těžká morbidita balad a vybroušenost detailů má i dnes co nabídnout pro jakoukoliv skupinu čtenářů. Silné a pevně stojící dílo, navíc i velmi národní, spjaté s naší zemí. Stejně tak, jak to pociťuji třeba u Hrabala nebo Wericha.

Lana33
09.05.2012 5 z 5

ačkoli moc poezii nemusím, tak Kytice je pro mě opravdu úžasná kniha, pro mě je víc než Máj od Máchy, ale to je každého názor...Kytice je jedna z mých nejoblíbenějších knih obecně :)

mončičáček
07.05.2012

Klasika, která se neomrzí, některé věci už umím i zpaměti :-)

kapllu
07.05.2012 4 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem si ke Kytici našla cestu, asi proto, že jsem nikdy nehltala poezii. Erben dokázal skvěle vyjádřit příběh v několika slovech a to obdivuji.