Kytica z povestí národných

Kytica z povestí národných
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290475/bmid_kytica-z-povesti-narodnych-hNl-290475.jpeg 4 9321 9321

Slovenský preklad českej klasiky. Kytica je najznámejšia zbierka baladických básní, ktorú Karel Jaromír Erben začal písať už ako študent. Balady inšpirované slovanskými aj inými povesťami sa vyznačujú dejovo dramatickým spádom, zatiaľ čo prostredie je vykreslené stručne a popisne. Jednotlivé básne tejto zbierky nás zavedú väčšinou na českú dedinu a zoznamili z nás s príbehmi, ktoré sa odohrali kdesi v minulosti. 66-167-77... celý text

Tefnut
20.01.2013 4 z 5

Nestárnoucí básně, které jsme se tenkrát povinně učili ve škole a které i do dneška si člověk stále pamatuje. Pane Erbene byl jste vynikající básník a dnes to mohu více méně potvrdit, že se jedná o nestárnoucí klasiku pro všechny.

yank3e
13.01.2013 3 z 5

Povinná četba, ale na to, že poezii nemusím, se mi četla dobře. :)

Milada.rozkova
30.12.2012 4 z 5

Klasika, která baví a člověk je pak rád, že je v té povinné četbě.

Kate.S
28.12.2012 5 z 5

To je klasika, která se prostě musí líbit! Mě se teda líbila určitě. K básním jsem si nikdy nevytvořila cit, ale Erbenovy básně jsou hezké. Zajímavé na tom jsou trochu morbidní konce. Kytici mám moc ráda.

.Verča.
26.12.2012 3 z 5

Četla jsem to jako malá a pááni... Strašidelné a skvělé balady.

Freedyn
24.12.2012 4 z 5

Místy dosti smutné..ale to balady jsou..

Srdcovy_Kluk
22.12.2012 5 z 5

Kytice - sbírka balad Karla Jaromíra Erbena, jenž by každý mladý študent měl znát. Balady mající trochu hororový a fantasy nádech, obsahující mystično i poselství, nebo spíše ponaučení, a to v každé z básní. Kytice se hezky čte, alespoň mne tedy osobně čtení bavilo.

alexdonald
20.12.2012

nádherné básně. Husí kůže ,mi naskákala jak jsem to četla. užasné.

Shimargh
11.11.2012 5 z 5

Brilantní veledílo!

i-v-u-l-a
28.10.2012 5 z 5

kdo nepřečetl, neví :)

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Klasická česká poezie,která se mi líbí!

LEGACY
27.10.2012 5 z 5

I třeba díky tomuto dílu se nemusíme stydět za českou literaturu.

Druhá přečtená kniha z povinné četby. Vzdávám panu Erbenovi úctu, toto dílo se mu povedlo a je zaslouženě považováno za jedno z nejlepších knižních děl u nás. Líbil se mi film, ale po přečtení knihy jsem si uvědomil, že mohl být ještě lepší. Každopádně jsem byl po filmu zvědav na knihu a ta mě nezklamala. Knihu jsem přečetl za dva dny ( u těchto pěkných knížek to jde jak po másle). Mé hodnocení jednotlivých balad je následující: Kytice --- 80% (hezká, ale moc krátká), Poklad --- 65% (zajímavé, bohužel né ten typ co miluji), Svatební košile --- 85% (první z těch lepších, perfektně sladěná), Polednice --- 80% (jedna z mých oblíbenějších, ovšem na víc jak sedmdesát pět procent to nevidím), Zlatý kolovrat --- 95% (celkem příjemné překvapení od filmové podoby, rovněž jako SK překrásná balada), Štědrý den --- 75% ( toto není zrovna má oblíbená část příběhu), Vodník --- 100% (dle mě nejlepší Erbenova balada a má nejoblíbenější) a poslední Vrba --- 80% (řekl bych důstojné zakončení této super knihy).

Moňula7
25.10.2012 5 z 5

Klasika české poezie :)

Em.
17.10.2012

V nečem takovém nedokážu najít krásu. Morbidní, děsivé, přinášející noční můry. Nejsem si jistá o Erbenově zdraví, v době, kdy žil samozřejmě. Už nikdy víc tohle.

nelcisko
25.09.2012 5 z 5

Poezii moc nemusím, ale tahle kniha se čte jedním dechem. Navíc se mi dost zalíbila, je jednoduchá a zároveň skvostná. Můžu jen doporučit.

Dandulka
23.09.2012 5 z 5

Svatební košile... tu mám nejraději, od mala ji mám moc ráda......

Lady_Ef
22.09.2012 5 z 5

Kdos uši dostal, aby jima slyšel,
proč si je palcem zacpáváš?
A komu rozum z vysokosti přišel,
proč po něm nohou šlapáváš?

Morgainne
21.09.2012 5 z 5

"Maria, panno přemocná,
ach budiž ty mi pomocna:
vrať mi milého z ciziny,
květ blaha mého jediný;
milého z ciziny mi vrať -
aneb život můj náhle zkrať:
u něho život jarý květ -
bez něho však mě mrzí svět.
Maria, matko milosti,
buď pomocnicí v žalosti!"

Pohnul se obraz na stěně -
i vzkřikla panna zděšeně;
lampa, co temně hořela,
prskla a zhasla docela.
Možná, žeť větru tažení,
možná i - zlé že znamení!

A slyš, na záspí kroků zvuk
a na okénko: ťuk, ťuk, ťuk!
"Spíš, má panenko, nebo bdíš?
Hoj, má panenko, tu jsem již!
Hoj, má panenko, co děláš?
A zdalipak mě ještě znáš,
aneb jiného v srdci máš?"

"Ach můj milý, ach pro nebe,
tu dobu myslím na tebe;
na tě jsem vždycky myslila,
za tě se právě modlila!"

veslynka
13.09.2012 5 z 5

Skvost české poezie, který je chytlavý a přístupný čtenářovi. Nic víc není třeba říct, snad jen doporučuji přečíst. ;-)

sezanka
09.08.2012 5 z 5

Můžu říct, že i když poezii nemám moc v oblibě, tak tuhle českou klasiku můžu jen doporučit. Je to velmi čtivé a určitě to není nuda. :)