Kytice

Kytice
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284841/mid_kytice-z-povesti-narodnich-88w-284841.png 4 9224 9224

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

Zelvicka03
31.10.2020 4 z 5

Od Erbena je tohle nejlepší sbírka básní.

majdazee
29.10.2020 4 z 5

Klasická sbírka básní č. literatury. Snad každý ji alespoň jednou četl. Já ji musela poprvé číst ve škole když mi bylo 14 a tenkrát jsem to nebyla ještě schopná moc pochopit. Dnes po nějaké době ji ale snad chápu lépe. Nejvíce si všimneme motivu mezilidských vztahů mezi matkou a dítětem, které nesmí být narušeny, jinak se stane neštěstí. Ačkoliv je kniha psaná v období romantismu, postavy jsou naprosto nevzdorovité a svůj často nepřiměřený trest přijímají bezmocně a pokorně. Mými nejoblíbenějšími básněmi jsou: Svatební košile (doporučuji si najít více informací o místě napsání, je to opravdu zajímavé - https://regiony.rozhlas.cz/objevte-velharticke-hrbitovni-tajemstvi-kytice-karla-jaromira-erbena-7441589) , Holoubek, Vrba a Lilie. Zato nejhůře se mi četla Záhořova lože a Věštkyně.

venda99
27.10.2020 3 z 5

Moc mě to nebralo, ale je to klasika ;-)

klaraj093
22.10.2020 4 z 5

Moje nejoblíbenější sbírka básní.

Vasobdivovatel
20.10.2020 5 z 5

Nejlepší je Vodník.Autor by k některým povídkám mohl nasadit možná trochu více děje.

monte
11.10.2020 4 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem sáhla po klasice.

essidaven
06.10.2020 4 z 5

Čteno podruhé jako audioverze kvůli letošní čtenářské výzvě. Zajímavé zpracování, přednesu asi není co vytknout. Prostě klasika, i když trochu ponurá:-)

Corso
06.10.2020

Erben sa urcite nechcel zapisat do literarnej historie ako hororovy spisovatel basnik. Ale... stalo sa. Porovnavat s Poeom? E.T.A. Hoffmanom? S kludnym srdcom ano. Aby sme pochopili pomaly vstup hrozy do literatury, musime sa vratit do cias starych drevenic, kde sa po veceroch vypravjali strasidelne pohadky aby decka lepsie spali. Po priadkach, kde bujnela fascinacia hrozostrasnymi pribehmi. Pri ohnoch na salasi. Do cias kedy tma bola fakt v noci este tmou. A odtial bol uz len krocik aby to niekto zobral do pera. Svojimi versami to tajomno posobi tak nevinne priam detsky. Ale pri citani sa v hlave rodia obrazy a okolo chrbtice jemne mrazenie. Snad Erben len chcel spoetizovat par motivov a pribehov ktore uz aj tak bludili pomedzi lud. A mozno ich tak preniesol do obrodeneckych salonov. (Chvala bohu ze my (slovac) mame aspon toho Dobsinskeho, ktoreho povesti oplyvaju utatymi rukami, nohami, carami, kuzlami, drakmi a bosorkami.)

KaLiBi
03.10.2020 4 z 5

Kniha, ke které se vždy ráda vracím.

1amu
03.10.2020 5 z 5

(SPOILER) Obdivuji Alef, která se svým výtečným komentářem vypořádala s poetickou knihou NOVÁ DIVOČINA. V mém případě je to horší. Jednoduše proto, že jsem začal úplně jinak než jemné dívky. Tedy s mayovkami a třeba Zelený lučištník od Edgara Wallace byl pro mne Nr.1.
Kytici, ale upravenou Jiřím Suchým, jsem viděl nejdříve v Semaforu a ještě k tomu s Pepou Dvořákem. Druhý pokus byl krásný film F.A.Brabce, kde vidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví . Jak praví chytří lidé, tvorba K.J. Erbena je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. Kytice poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky.
Snažil jsem se vše napravit a nestačil se divit . Najednou zjišťuji, že autor je zde géniem hororu !
13 básní, ale jakých ?
Třeba Vodník : Vodník sedí na vrbě u jezera a šije si svatební oblečení. Mezitím se mladá slečna z nedaleké vísky rozhodne, že si v jezeře vypere prádlo. Její matka ale měla zlý sen a o svou dceru se bojí. Nechce ji k jezeru pustit. Dcera však nedbá matčina varování a jde opravdu prát. Jakmile namočí první kus prádla, stáhne ji voda pod hladinu. Vodník se jí násilím zmocní a učiní ji svou ženou.
Od té doby s ním musí žít v jeho vodní říši. Je velmi nešťastná. Jedinou radost jí přináší její (a vodníkovo) malé dítě. Po nějaké době se jí zasteskne po matce a prosí vodníka, aby ji směla navštívit. Vodník je zásadně proti, ale po dlouhém přesvědčování a mnoha podmínkách jí přece jen dovolí jít. Dítě však musí zůstat v jezeře jako záruka, že se žena vrátí.
Když dcera spatří matku, zapomene na všechny dohody i na dítě, a schová se před vodníkem u matky v chalupě. Když se dlouho nevrací, vodník si pro ni přijde. Matka ji ovšem odmítne vydat a vodníkovi neotevře. Vodník zkouší všemožné výmluvy, jen aby se mu manželka vrátila. Marně. Vodník ji tedy upozorní, že dítě pláče. Kvůli dítěti dcera zvažuje návrat, ale matka jí nedovolí odejít a vodníkovi odpoví, aby přinesl dítě do chalupy. Vodník pak dítě skutečně přinese; nejprve mu však utrhne hlavu a jeho zkrvavené ostatky pohodí na práh.
Brrrrrrr ! Děs, běs !
Hezký komentář zde má Dennis Moore a já se k němu připojuji s dovětkem :
Je velkou škodou, že se K.J.Erben narodil ve špatnou dobu, na špatném místě (*1811 v Miletíně).
Být to cca o 180 let později a ještě k tomu tam "za velkou louží" , urvou mu producenti obě ruce !
A kdo jiný by měl film režírovat ? Je to jasné - Quentin Tarantino !

Terezka05
12.09.2020 4 z 5

Na to, že básně čtu nerada tyhle se mi líbily. Děj se mi líbil a doplňoval mé naděje při povinné četbě.

rickiwolf
11.09.2020 4 z 5

Jsou to nejen skvělé verše, ale i dějově to stojí za to. Aspoň si člověk připomene literaturu, kterou by měl znát.

Zuzka12627
29.08.2020 3 z 5

Tuto knihu mám v knihovně od povinné četby ve škole a vzpomněla jsem si na ní díky čtenářské výzvě. Po těch letech je to jiné čtení a jiný pohled na psané básně. Jsem ráda, že jsem si knihu mohla znovu přečíst. V mé knihovně má své místo oprávněně.

Lykos
27.08.2020 4 z 5

Jediné verše, které mě kdy bavily.

cukrovka
11.08.2020 5 z 5

Básnická klasika zahrnutá do povinné četby. I po mnoha letech od ukončení povinné školní docházky znám některé balady zpaměti. Jsou to nádherné verše plné tajemna, ponurosti, poučení, které mohu číst opakovaně.

pismenkovyJoe
09.08.2020 5 z 5

Z kytice jsem znal jen Polednici, celá sbírka se mi vyhýbala více než čtvrt století. A můžu říct že je to dobře, ve školních letech bych tímhle dílem lehce opovrhoval už jen z povinnosti povinné četby, teď sem si ale tuhle poezii užil, překrásné dílo!

dominika8192
30.07.2020 5 z 5

Jako jo ... tohle můžu ... číst pořád a pořád dokola. Hororový nádech jednotlivých balad a nádherné, doslova kouzelné verše. Erben is DA KING!!!!

Set123
22.07.2020

Až notoricky známá sbírka poesie. Ale to vlastně není zcela dobré označení, že? Kytice je jedna velká báseň, jejíž struktura a obsah jsou dlouze promyšlené, rozvážně rozvržené a geniální myslí vytvořené.

Nemá smysl zde komentovat geniální Erbenův jazyk, či obsah jednotlivých básní, snad jenom zmíním ty, které mám nejraději a které ve mně vzbuzují nejhlubší city.

Sama Kytice je takový hymnus, který by mohl klidně býti státní hymnou. Vím, nehodilo by se, ale bylo by to krásné.

Když jsem byl malý, nikdy jsem nepochytil děj Záhořova lože. Báseň jsem jednoduše nechápal a myslel jsem, že je o ničem. Když jsem ji četl nyní? Bože, to je dokonalé! Téměř k smrti vyděšený lidožrout, který nakonec najde jakéhosi pokání u starého kněze, který viděl na vlastní oči trest nejstrašnější. Jaký? Záhořovo lože. Co to je? Neznámo. Strach z věci, která vyděsí i čerta, proč by však mělo děsit nás? Může to být cokoliv.

Vedle Záhořova lože shledávám naprosto úžasnou – a doceňuji ji více a více – báseň Svatební košile. Symbolika a verše povídky na mne mocně působí a vždy mi leze mráz po zádech, když si některé pasáže pročítám.

Dále bych jmenoval Holoubka, Vodníka a samozřejmě Zlatý kolovrat.

To, že zmiňuji pouze šest básní, nikterak nemá snižovati krásu zbytku. Všech třináct básní má své kouzlo – každá trochu jiné, ale vždy poněkud depresivní. Například Poklad je něco co by si měla každá dnešní maminka před spaním odříkat, svět by byl potom možná o něco lepší.

Vůbec doporučovat Kytici zavání nadhodnocením svého ega, dokonce ani dnes neznám mnoho lidí, kteří by snad Kytici nečetli, ale nemohu jinak. Čtěte, čtěte, čtěte! Je to geniální dílo.

Chesterton
22.07.2020 5 z 5

Klasika, kterou si můj celkem malý synek našel v knihovně, přečetl s nadšením a zamiloval si ji. To ty skryté horrory :o) Asi si ji taky zopáknu.
Díky Karle Jaromíre ❤️

jaroiva
22.07.2020 4 z 5

Klasika, kterou by si asi měl přečíst každý, nejen jako součást všeobecného přehledu.