Kytice

Kytice
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284841/mid_kytice-z-povesti-narodnich-88w-284841.png 4 9224 9224

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

Lena78537
22.07.2020 5 z 5

Skvělé, miluji Erbenovy básně. Pořád se k nim vracím :)

Kvetulina
21.07.2020 5 z 5

Knihu jsem vybrala do výzvy a je to pořád stejně krásné čtení :-).

draka
20.07.2020 5 z 5

Sbírka mě doslova provází životem. Od útlého dětství, až doposud. I když mě o půlnoci probudíte, Kytici a Polednici Vám odříkám nazpaměť, a k tomu s jistotou i první dvě sloky Kolovratu a Vodníka.
Přiznám se, že si verše čtu nahlas. Mám celkem tři knížky v různých vydáních. Dvě jsou doma v knihovně, a třetí mám na chatě, abych vyloučil, že ji zapomenu vzít s sebou. Mám známé, kteří říkají, že nikdy žádné básně nečetli. Když jim ale připomenu Kytici, tak se přiznají, že je to asi jedině tahle, kterou kdy četli, a to na základce nebo při studiu. A dokonce se rozpomenou i na počáteční verše Polednice.

Chillia
18.07.2020 5 z 5

Ani jsem netušila, že mě knížka, kterou jsem naposledy držela na základce "znovu" tolik ohromí! Kytice je úžasná sbírka balad s temnou, ponurou až mrazivou atmosférou. Mezi mé nejoblíbenější patří Svatební košile, Zlatý kolovrat, Kytice a Poklad. Musím dodat snad už jen to, že ač básně nejsou úplně mým oblíbeným žánrem, tahle knížka je skvost!

n.ezn.amy
17.07.2020 5 z 5

Soubor balad Karla Jaromíra Erbena, které se většinou týkají osudů života prostých lidí. Líbí se mi ta těžce ponurá až hororová atmosféra, která se prolíná básněmi. Ten mrazivý pocit např. ze Svatební košile, Polednice či Vodníka vás doslova pohltí. A někdy smrt je snesitelnější než život s rozvrácenou psychikou.

dadako
16.07.2020 5 z 5

Tak to jsem vážně nečekal. Při povinné četbě se mi sbírka vyhnula, ale nakonec jsem se k ní dostal díky výzvě. Básně nemusím, ale Kytice byla úžasná.

perdida
16.07.2020 5 z 5

Mám ráda kvalitní poezii a horory. Když to spojím, vznikne mi balada. ... Kytice je kvalitní dílo. Četla jsem se zatajeným dechem. Nejvíce si pamatuji Polednici, Kytici a Zlatý kolovrat.

OniDourou
11.07.2020 5 z 5

Vybráno do povinné četby a nelituji toho.
Poezii teda moc nemusím, ale od Erbena ve formě balad si to nechám líbit. Hraní s jazykem, zajímavé příběhy, krátké, sem tam vlastenecké.

tanecnica
11.07.2020 5 z 5

Klasika klasik. Miluju autorovo hraní s jazykem, verše vás vtáhnou do atmosféry. A jsou tak skvělé, že se Vám samy vypálí do mozku. Myslím, že skoro každý Čech dokáže odříkat nějaký ten verš z Kytice (nebo alespoň zná některý příběh). O kterém jiném autorovi toto můžeme říct? Navíc při každém dalším čtení objevíte další skrytý význam, příběh, náznak...

Mars333
01.07.2020 4 z 5

Nádherně pochmurné verše doplňují naprosto se hodící depresivní obrazové výjevy. (Vydání od Omegy). Kytice, Poklad, Svatební košile, Polednice, Zlatý kolovrat, Vodník a Dceřina kletba, jsou baladické klenoty, to že zlidověly o to se spolu s autorem, z velké části zasloužilo i filmové zpracování, které taktéž bere dech.

Liteket
01.07.2020 5 z 5

Hrůzostrašné a nabité emocemi...

astra3
27.06.2020 5 z 5

To je klasika. Některé části známe všichni ze školních škamen.

Mikanadeta
25.06.2020 5 z 5

Viděla jsem nejdříve filmové zpracování, to mne zaujalo, tak jsem sáhla po knize. Je to fascinující, jak autor dokázal dát všechny povídky do veršů.

gad
23.06.2020 5 z 5

Morbidní, temné, skvělé.

ValentynaSamko
22.06.2020 3 z 5

V příbězích jsem se trochu ztrácela, takže jsem se musela podívat na filmy, ale jinak fajn příběhy.

ddd666
21.06.2020

Tragické a morbidní básně (balady), ale krásné a melodické. Při čtení mě často přejel mráz po zádech. Moje nejoblíbenější báseň je Vodník. Doporučuji. :)

AdamKrejci1
17.06.2020

Básně ani balady nejsou můj šálek kávy, i přesto mě většina Kytice bavila. V některých momentech jsou knihy až moc morbidní, ale na druhou stranu to pomáhá udržovat napjatou a temnou atmosféru.

MOu598
10.06.2020 4 z 5

Balady, skoro všechny krvavé, tragické. Některé znám celé zpaměti ještě ze školy. Přesto mne překvapilo, jak jsou hezké a melodické.
Citát:
"Nenaříkejte, neštěstí a osud
že vás tak tvrdě potkaly,
však naříkejte, že jste jimi posud
rozumnější se nestali,"

katerina3223
02.06.2020 3 z 5

Kytice je asi klasika, co každý alespon jednou za život určitě přečte...

Elevant
01.06.2020 5 z 5

Kdysi mi při jednom rozhovoru utkvěl v paměti výrok, že "Erbenova Kytice je domácím stříbrem národa.".
Je to tak. Asi každý národ má ve své kultuře něco, co je ikonické, slavné a klíčové kulturní dědictví. Může to být jídlo, může to být historická osobnost,může to být kniha. V našem případě je to kniha, která je však tak úzce provázána s českou lidovou kulturou, už proto, že z ní vychází, že se jí v tom málokteré literární dílo vyrovná. A navíc, což je nejdůležitější, je pořád čtená...
Zkrátka myslím, že Kytice je jedno z nějvětších děl, které Čechové vytvořili.