Kytice

Kytice
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284841/mid_kytice-z-povesti-narodnich-88w-284841.png 4 9224 9224

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

Tregullo
31.05.2020 5 z 5

Jako dítě, nenáviděl jsem učení se básní na nazpaměť, ale její obsah, mne už tehdy fascinoval.
Je tomu už řádka let, co jsem si ke Kytici našel znovu cestu a ty chvíle u čtení jsou jen a jen radostí...

ViolettaCh.
31.05.2020 5 z 5

Nádherná klasika s nádechem hororu, pro mě i krásná vzpomínka na dětství, kdy to maminka mně a bráchovi na naše vyžádání četla.

1bublina
28.05.2020 3 z 5

Básně nebo balady nejsou úplně můj šálek kávy, ale tohle je nesmrtelná klasika. Nejradši mám Svatební košili, kde si přestavuji Karla Rodena jak se umrlčím hlasem ptá: "Co to máš má milá za pasem?". Některé balady byly trochu nudné a těžko čitelné. Třeba Záhořovo lože.
ČV 2020 - 14. Kniha básní.

miša63
24.05.2020 4 z 5

Básně nepatří mezi mé oblíbené knihy, ale Kytice je klasika, kterou si znovu ráda přečtu.

m_martina
23.05.2020 5 z 5

Doma mám toto vydání Kytice a stále se k básním ráda vracím. Tato kniha je nadčasová, předpokládám, že dokáže zaujmout i mladou generaci.

Arielka1
17.05.2020 2 z 5

Knihu jsem četla poprvé. Čtení je trošku morbidní a naivita hlavních postav až moc do očí bijící, začnete-li však číst sbírku balad, nepředpokládáte, že to neskončí "a žili spolu šťastně až do smrti". Jazyk je krapet kostrbatý, ale srozumitelný.
Nejvíce se mi líbilo Záhořovo lože. Možná také proto,že dějová línie se lišila od ostatních balad.
Ikdyž kdybych měla dílo hodnotit dle vnějších aspektů, tak bych knihu odložila už jen kvůli ilustracím Pavla Růta.

Ani832
15.05.2020 4 z 5

Všechny balady se mi líbily, kromě jediné - Věštkyně. Tato balada mě nudila a přišlo mi, že oproti ostatním baladám se dost lišila, byla totiž dost vlastenecká a děj se točil okolo českých pověstí a české historie. Sbírka se mi četla dobře, akorát jsem se musela hodně soustředit, abych zachytila všechny detaily. Většina balad měla spád, kolikrát byly i napínavé, jako například Svatební košile. Na to, že byly balady napsané v devatenáctém století, se daly krásně číst a jedním z mnoha důvodů je, že lidé mají stejné vlastnosti jako tehdy. Například v baladě jménem Poklad je hlavním tématem chamtivost. Ve Zlatém kolovratu je například vyobrazena závist nebo ve Vodníkovi smilstvo. Skoro všechny balady jsou takové příklady toho, jak bychom se měli nebo neměli ideálně chovat.

Tištěné balady versus filmové zpracování a nadčasovost balad
Víc se mi líbí tištěné balady, protože při jejich čtení jsem si mohla děj představit podle sebe. Filmové zpracování ovšem bylo pěkné, hudba v pozadí se k baladám hodila a celkově z filmu čišelo tajemno, občas i předtucha něčeho zlého. Líbilo se i postupné uhasínání sedmi svící, jedna z nich vždy zhasla po jedné baladě.

Balady mají pořád co říct, protože lidé mají pořád stejné vlastnosti, jaké jsou vyobrazeny v baladách - chamtivost, důvěřivost, netrpělivost… Lidé mají pořád výčitky svědomí nebo pocity viny. Díky tomu se dá do postav snadno vcítit, a proto je většina balad nadčasová.

Šárka88
05.05.2020 5 z 5

Přesně tak, klasika v rámci výzvy nikdy nezklame.

Kamilajznik
30.04.2020 5 z 5

Klasika, kterou jsem si velice ráda připomněla v rámci výzvy.

frantisek0724
27.04.2020 4 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Docela rád bych si přečetl ještě autorův psychologický profil. Novorozeňata jsou zde zabíjena jak na běžícím pásu, mladé panny umírají v době jarních let, bují zde organizovaný obchod s lidskými orgány, mrtví ožívají a málokdo se dočká podzimu života. Čte se hezky,o kvalitě není pochyb. Nicméně jednou stačilo,horory nemusím.

AnselmaAlois
26.04.2020 5 z 5

Kytice je naprostá klasika, která by neměla chybět doma nikomu. Z básní je vidět,že už tehdy věděli, co člověka pořádně vyděsí..

666Jitka
14.04.2020 5 z 5

Sbírka klasických hororových básní Karla Jaromíra Erbena patří neodmyslitelně ke kulturnímu dědictví českého národa. Velmi povedeně zveršované strašidelné příběhy, které se dobře čtou, nenudí a děsí. Člověk se k nim rád vrací. Pěkné je také filmové zpracování. Některé z básní jsem slyšela v audio verzi na radiu Vltava - také moc pěkně zpracované.

any37
11.04.2020 3 z 5

Oproti jiné povinné četbě se mi kniha velice líbila, neobsahovala archaismy, cizí slova a děj byl jednoduchý a snadno pochopitelný. Příběhy se četly rychle, každý byl svým způsobem zajímavý a originální s důležitým poselstvím a ponaučením. Jeden byl lepší, druhý naopak horší, proto knihu hodnotím průměrně třemi body.

Sabina335
07.04.2020 5 z 5

Básnickou sbírku Kytice si jistě všichni pamatujeme ze základní školy, kdy jsme tuto sbírku museli přečíst v rámci povinné četby a ne jeden z nás se musel naučit báseň Polednice. Není to tak dlouho, co na motivy této sbírky byl natočen film Kytice, který zahrnuje nejznámější básně sbírky, které jsou velmi nádherně zpracované.

Fazulajda
04.04.2020 4 z 5

Velmi zajímavé čtení musím říct, ať už jde o náboženské motivy nebo jazyk. Některé básně jsem si oblíbila více některé méně.

PanTydlitát
04.04.2020 5 z 5

U tabule dítě stálo,
zplna hrdla mlčelo.
Nad rovnicí jak se zdálo
kvadratickou trčelo.

No tak řešte, zde je křída,
zde je cirkl, lineál.
V tichu tone celá třída
a kluk taky neví dál.

Nak Kyitici, tedy na tu PŮVODNÍ, se nezapomíná. Kdysi jsem dostala komiksovou, kde na začátku stálo, ze takové básně psal K.J. Erben kvůli časté smrti blízkých. Ale ze mu to šlo! Mou nejoblíbenejší básní je Polednice a Zlatý kolovrat.

misatrix
04.04.2020 3 z 5

Tyto básně jsem četla již poněkolikáté a bohužel ma obliba opadla. Z cele sbírky jsem se těšila pouze na tři básně, zbytek mi již přijde zdlouhavý a nudný. Přesto mam Kytici stále ráda a zase se k ní časem vrátím.

Majinka010406
02.04.2020 5 z 5

Myslela jsem, že když je tato kniha v povinné četbě, bude nudná. Později jsem ale změnila názor a nelitovala jsem. Je skvělá.

Lauramystic
01.04.2020

Miluji Kytici už od základky ... je to má srdcová záležitost.

DuncanIdaho
18.03.2020 5 z 5

Sbírka temných poučný a výchovných básní. Tato sbírka ne náhodou patří ke klenotům české literatury. Jen ta poslední báseň mi přišla o ničem. Snad jsem ji jen nepochopil.