Kytice

Kytice
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284841/mid_kytice-z-povesti-narodnich-88w-284841.png 4 9230 9230

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

zimka.r
03.02.2020 3 z 5

Audio: Dřív to človek četl, protože musel a musel si pamatovat děj, aby ve škole správně odpovídal při zkoušení. Dnes už na to člověk kouká jinak....něco depresivnějšího než toto jsem nikdy nečetla!

martineden
02.02.2020 5 z 5

Kytice je univerzální dílo. Najdete v ní téměř všechno. Mezilidské vztahy, nenávist, lásku, silné ženské hrdinky. A taky ženy vražedkyně. A jak se vždy bojíme při Vodníkovi! A co teprve Svatební košile! Nedovoluji si komentovat něčí čtenářský vkus, ale tady je to silnější než já. Jak někdo může nedat plný počet bodů? Co už by ti autoři měli napsat? Ale možná je to dáno věkem, (ne) zkušenostmi... kdo ví

Dajavadu
01.02.2020 5 z 5

Kytice má nádherný jazyk, který oceňuji v 59letech mnohem víc, než když jsem ji četla v mládí

izinkaVENDULKA
01.02.2020 5 z 5

Jediná veršovaná kterou si přečtu kdykoliv :)

proni
31.01.2020 3 z 5

klasika..básně, které každý zná jen v novém obalu...

Edera
31.01.2020 5 z 5

Nádherné, dobře zapamatovatelné a sugestivní balady, které nevymizí z paměti asi žádnému, který je někdy četl. Ať prvně v dospělosti nebo už při povinné četbě ve škole.
Nadpřirozené postavy jako Vodník nebo Polednice se po nás nebo našich dětech budou sápat v nočních můrách, Svatební košile nás odnaučí přivolávat za každou cenu dávno ztracené lidi zpět a můžeme se přitom všem navzájem přít, která z nich nás zasáhla nejvíce. Nebo jestli je to dílo spíš děsivé, geniální, existenciální, obohacující a nebo zda je právem jedno z nejhodnotnějších děl české literatury. Těžko však některý čtenář zůstane úplně lhostejný a bez názoru, minimálně v názoru líbilo-nelíbilo, sympatické-nesympatické bude mít průměrně vzdělaný člověk jasno.
Já jsem pro, že tato zlidovělá, stále živá poezie patří mezi nedostižné a stěží překonatelné skvosty naší literatury.
O Kytici se dá diskutovat donekonečna. Jako jednoho ze stovek kritiků cituji slova M. Otruby: ... Balady otevírají otázky jako co je člověku dovoleno, kde jsou hranice jeho svobodných možností, do jaké míry je člověk pánem svého rozhodování o sobě a svém údělu...
Mohla bych opsat ještě kde jakou citaci, když líp to říct vlastními slovy nedokážu, rozplývat se nad úžasnými rýmy, efektními citoslovci a já nevím nad čím ještě. Novinář, kritik ani spisovatel nejsem, ale kvalitní dílo občas i poznám. Takže kdo dá Kytici pod tři hvězdy, ten mi nesmí do domu! :)

ronave
30.01.2020 5 z 5

Kytice, je kniha, kterou mohu číst znovu a znovu. Mezi mé nejoblíbenější patří Lilie, Vrba a samozřejmě Vodník, Svatební košile a Poklad.
Myslím si, že tato kniha by měla být součástí každé knihovny.

mi-380
29.01.2020 4 z 5

České pohádky jsou prý, v porovnání s ostatními, pověstné svou mírností. Karel Jaromír jako by chtěl ukázat, že taková idylka to tady zase není. Závist, nenávist, majetek a máme tu horory nejtěžšího kalibru.
85 % (7011! hodnocení, průměr je zatím 87 %).

„Mamičko, kterak udělám,
kam oči a ty hnáty dám?“ -
„Nenechávej jich podle těla,
ať někdo jich zas nepřidělá -
radš je s sebou vem.“

lucie.dc
25.01.2020 5 z 5

Tuhle já můžu, mám ji doma. Jednak je od milované babičky (r.1976, tudíž je celá olepená, oškubaná, napis jde sotva vidět), takže "citovka," tudíž to bylo první, co mě napadlo do VÝZVY, jen vytáhnout z poličky. Příběhy mají děj a jsou poutavé... Je to hodně o smrti, mezi oblíbenou bych zařadila Svatební košili.

eliifa
25.01.2020 1 z 5

příliš depresivní a negativní

Ivanka83
25.01.2020 5 z 5

Nejsem čtenářka poezie. Ale Kytici jsem ve své knihovně prostě musela mít. A letos díky čtenářské výzvě jsem si ji konečně celou přečetla.
Nádhera. Určitě si ji zase někdy přečtu.

burg
24.01.2020 odpad!

Čtenářská výzva 2020.
Sorry, ale ne, ne a ještě jednou ne. Poezie prostě není můj šálek kávy, dokonce ani jiného horkého či studeného nápoje. Je mi úplně buřt a putna, že se o Erbenovi učí smradi ve škole už přes století, je mi fakt jedno, že "Umřela matka do hrobu dána, siroty po ní zůstaly" a "Hoj jede jede z lesa pán..." zná v téhle republice snad každý literaturou políbený člověk. Pro mě to bude vždy zakázané území, kam se může vypravit leda tak masochista. Na druhou stranu, abych knihu tak moc nestrhal, tak Zlatý kolovrat a Svatební košile se číst daly, to jo.
Z úcty k autorovi bez hodnocení.
Aha - tak bez hodnocení nesplním jednu dvacetinu čtenářské výzvy. Bezva...

Samar
19.01.2020 5 z 5

Klasika. Rada se ke kytici vracim.

novina
19.01.2020 4 z 5

Poezie není mým oblíbeným stylem, ale potřebovala jsem ji do Čtenářské výzvy. Kytice je klasika, ale i po letech má co nabídnout.

AlbionFoxyFox
17.01.2020 5 z 5

Jako nečtenář poezie považuji Kytici za svou nejoblíbenější sbírku básní. A líbí se mi o to více jakožto milovnici hororu. U některých částí (Svatební košile, Vodník) se chvílemi člověk opravdu bojí. Škoda, že dnes se Kytice ve škole tolik nečte, myslím, že by děti zaujala. (Soudím dle školy, na které pracuji.)

BarboraS96
14.01.2020 5 z 5

Krásná básnická sbírka, jedno z nejkrásnějších děl české literatury.

dontbullshitme
12.01.2020 4 z 5

Vždy se mi líbila pochmurná atmosféra Kytice a konečně jsem si ji přečetla celou. Nejsem moc přes básničky, balady a podobně, ale uznávám, že tohle se mi moc líbí. :)

elena2054
11.01.2020 5 z 5

Má oblíbená sbírka básní.
Pochmurná až hororová.

Tomas@S
10.01.2020 5 z 5

Poezii normálně nečtu, nicméně Kytici jsem si po mnoha letech opět přečetl a líbila se mi znova i když to byla a stále je povinná školní četba. Jsem rád, že stejný názor a dojem mělo z těchto básní i mé dítko školou povinné. Je to tak nadčasová klasika, které není co vytknout. Skvělý je samozřejmě i stejnojmenný film, ten se neuvěřitelně povedl.

Petra158
05.01.2020 5 z 5

Myslim si, ze tuto basnickou sbirku by si mel precist kazdy, i kdyz neholduje poezii. Nektere balady (Vodnik, Svatebni kosile) patri k zakladum vseobecneho vzdelani.