Kytice

Kytice
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284841/mid_kytice-z-povesti-narodnich-88w-284841.png 4 9231 9231

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

Pythonissam
05.10.2019 5 z 5

Kytice je klasika, která by neměla chybět v knihovně každého milovníka knih. Je těžké slovy vyjádřit emoce, z této knihy, plné veršů a básní, tajemna a staré doby, kdy lidé brali většinu věci jinak než dnes. Při čtení, jako byste se vrátili do minulosti, vžili se do situací a byly ony postavy, prožívali jejich život.

Litocha
30.09.2019 4 z 5

Na Kytici obdivuji hned několik věcí. To, že je to Erbenova jediná básnická sbírka, a přesto jsou některé básně úchvatné. To, že je stará přes sto padesát let, a přesto působí dodnes živě. To, jak se autorovi podařilo vystihnout všeobecně platné vztahy, pocity, touhy, takže jímavé příběhy zasáhnou různé věkové kategorie i generace. Úplně jinak jsem Kytici vnímala jako studentka a úplně jinak ji vnímám jako matka (a v obou případech se mi líbila). Je názorným příkladem toho, že velké dílo zasáhne množství generací, protože přes všechny změny postojů a životního stylu, přes vývoj jazyka jsou láska, vina, touhy a obavy stejné a tím i srozumitelné (vždyť koneckonců mnohé balady vycházejí z lidové slovesnosti, ty příběhy jsou tu s námi od pradávna a Erben jejich přetavením do veršů jen ještě zesílil jejich účinek). Tu jednu hvězdičku mají na svědomí Věštkyně a Záhořovo lože, se kterými jsem se minula.
P.S. Při čtení jsem musela vzpomínat na scénu líčenou v románu Srdce v kleci, kdy mladý Jan Neruda s kulturně založenými přáteli čte (na Petříně?) čerstvě vydanou Kytici a tohle dílo trošku vysmívaného, churavějícího Erbena na ně zapůsobí jako zjevení.

Mateo67
22.09.2019 4 z 5

Zvukomalebnost. Slovo, které o této knize vypoví téměř vše. Nevím, zda větší zážitek umožní kniha, nebo film, ale to není důležité. Přízračný svět Erbenových balad vás vtáhne a drží ještě dlouho po přečtení či zhlédnutí. Málokteré klasické dílo dodnes vládne takovou silou. Plný počet nedávám kvůli těžce srozumitelné Věštkyni a Záhořovu loži.

Osice
19.09.2019 5 z 5

Moje srdeční záležitost. Pořád mám v živé paměti, jak mi babička v dětství recitovala Vodníka. Cítila jsem se být součástí příběhu, stále si dokážu vybavit, jak jsem si představovala finální scénu.

Fontak
29.08.2019 5 z 5

Ano, ano a ještě jednou ano. Je evidentní, že horory nemusí být plné krve, aby z nich měl člověk sevřené půlky. Je to prostě naprostá klasika, ze které dokáže kousíček odrecitovat snad každý Čech. Když jsem byl malý a zlobil jsem, občas mě rodiče postrašili Polednicí. A to byste koukali, jak to na mě platilo. A když jsem zlobil večer, postrašili mě zase Večernicí :)) Líbil se mi film z roku 2000 v režii F. A. Brabce.

andrejci
28.08.2019 5 z 5

Je to klasika a každý by si ji měl aspoň jednou přečíst. Asi se už k tomu nebudu nikdy vracet, ale líbilo se mi to.
Nejraději mám asi Polednici, Vodníka, Zlatý kolovrat a holubici.

Taralcielle
28.08.2019 5 z 5

Výborné! Balady z Kytice miluju už od dětství. Tresty jsou opravdu někdy nepřiměřené, ale to je Erbenův záměr. Nejraději mám Vodníka a Zlatý kolovrat.

Micha-Él
25.07.2019 5 z 5

Naprosto excelentní Erben! Jeho balady miluju už léta. Velmi na nich oceňuju, že poukazují na běžné lidské chyby - rouhání se (Svatební košile), hamižnost (Poklad), neuposlechnutí matky (Vodník) ad. Tyhle lyrickoepické příběhy zkrátka nikdy neomrzí. To, jak Erben dokáže vyvolat děsivou atmosféru s kombinací vhodných básnických prostředků, nikdy nikdo nenapodobí.

Andarielka
20.07.2019 5 z 5

Miluju, miluju , miluju. Kniha, kterou už miluji od základní školy a pořád se k ní velice ráda vracím

Romča11
09.07.2019 4 z 5

Tahle sbírka basní je specifická tím, že se zde vyskutují jenom balady, což znamená, že všechny básně mají pochmurný, podle mě někdy až dost brutální konec. Všechny příběhy vycházejí z lidové slovesnosti. Základním tématem jsou tu mezilidské vztahy. Podle Erbena jsou zde základní vztahy, kterým dominuje vztah mezi matkou a dítětem, které když jsou narušeny, tak vznikají konflikty. Dále se básně zabývají tématikou viny a trestu. Za každou vinu přichází, čadto nepřiměřený, trest. Vinu nese vždy člověk, ne společnost. Vyskytují se zde nevzdorovití hrdinové, kteří zcela bázlivě a čadto s pokorou přijímají svojí vinu. Básně jsou (až na výjimky) velmi čtivé.

Delphín
02.07.2019 3 z 5

Můj styl tohle úplně není ale musím říct že některé povídky jako Svatební košile, Poklad nebo Holoubek fakt stojí za to. Naopak jsou tam ale bohužel i balady pro mě nudné či nezajímavé. Špatné dílo to není a chápu že se mnoha lidem líbí ale já už se k této knize asi nevrátím :D

Adele02
26.06.2019 3 z 5

Kytice je klasika, její verše zná každý, ano, ale chlapče, to ty sis dovolil hanobit Máchu?

wowisek
18.06.2019 5 z 5

Knihu bych mohla číst pořád dokola. Za mě nejhezčí balada Vrba, ačkoli není tolik profláklá jako ostatní balady. Moc se mi nelíbí Holoubek a Dceřina kletba.

FilDaV
15.06.2019 5 z 5

Legendární Erbenova sbírka balad - opravdu velmi pochmurných a tragických lyrickoepických básní, přičemž nejlepší jsou dle nás: Vodník (Sviť měsičku, sviť, ať mi šije niť...), Štědrý den (Hoj ty Štědrý večere, ty tajemný svátku...), Polednice (Tu slyš: jedna, druhá třetí, poledne zvon udeří. Klika cvakla, dveře letí, táta vchází do dveří.
Ve mdlobách tu matka leží, k ňadrám dítě přimknuté. Matku vzkřísil ještě ztěží, avšak dítě zalknuté - ještě si pamatujeme ze školy), Kytice (Zemřela matka do hrobu dána, siroty po ní zůstaly....), ale všechny jsou výborné!

J.Karasová
05.06.2019 5 z 5

Jedinečná klasika.

kralikova.Lú
22.05.2019 5 z 5

Nádhera číst.

PhoebePollard
19.05.2019 2 z 5

Poezie prostě není můj šálek kávy. Tyhle básně jsou děsivější, než nejlepší filmové horory. A i když oceňuji Erbenovu představivost, já osobně jsem zápletku většiny básní moc nechápala.

Pitraska
17.05.2019 5 z 5

Nádherná klasika.

Lachtaan
15.05.2019 3 z 5

Poezie prostě není nic pro mě. A ani pravděpodobně nejslavnější zástupce tohoto literárního druhu v našich končinách tenhle názor nezměnil. Nebýt filmu, který mi některé balady alespoň trochu přiblížil, pochopil bych na jedno přečtení maximálně tak Vodníka a Svatební košili.

PetuliX
06.05.2019 3 z 5

Klasika, která nechybí snad v žádné povinné četbě a mnohdy ani na základních školách. Tato sbírka neminula ani mě. Byla zvláštní, hezky napsaná, ale až děsivá. Kvůli její negativitě se k ní opravdu vracet nepotřebuji, ale zároveň tím dílo nehaním. O filmu nemluvě, doslova horor :D a ty já nerada...