Kytice

Kytice
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284841/mid_kytice-z-povesti-narodnich-88w-284841.png 4 9231 9231

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

kubula_booky
05.01.2020 5 z 5

Naposledy jsem ji četl jako dítě školou povinné (ZŠ) a mezitím už jsem většinu básní zapomněl, tak ji směle zařazuji do letošní výzvy, protože drtivá většina básní pro mě byla natolik neznámých (zapomenutých), jako bych je četl poprvé. :-)
I jako chlap jsem si občas poplakal (Vodník), občas si "káknul" do gatí (Svatební košile), a i ten zbytek básní jsem si užil.
Rozhodně doporučuji - a nejen jako povinnou četbu. ;-)

Elsasbooks
05.01.2020 3 z 5

Jsou zde balady, které se mi moc líbí (např. Štědrý den, Svatební košile, Vodník nebo Zlatý kolovrat). Pak je tady i něco jako Záhořovo lože, které se mi nelíbilo a ze začátku jsem ho ani nepochopila.

Medasek
05.01.2020 4 z 5

Určitě patří mezi české unikáty, ale jak už jsem jinde psala poezie pro mě hold není.

B-artX
04.01.2020 5 z 5

Jeden z vrcholů české literatury, který se bude připomínat navždy. I po letech se ke Kytici vždy rád vracím, protože její myšlenky a příběhy jsou skvělé. Nádherná, nadčasová poezie.

Bridget30
03.01.2020 5 z 5

Poezii nečtu, skvělá výjimka je právě Kytice.

hellena1523
02.01.2020 5 z 5

Kytici jsem si zamilovala, když mi bylo cca 9, možná 10 let. Tehdejší třídní učitelka z toho nebyla dvakrát nadšená, ale mě to nadšení neopustilo a dodnes se k ní ráda vracím.

JakubJiroušek
02.01.2020 5 z 5

Věřím, že dlouhé oslavné zpěvy by zřejmě spoustu lidí již unavovaly, ale přesto cítím potřebu toto dílo chválit pokaždé, kdy na něj přijde řeč. Za svůj život jsem nepotkal člověka, který by řekl proti této sbírce balad hanlivé slovo, snad právě proto, že různorodost námětů je pestrá a umožňující každému si vybrat svůj oblíbený příběh. Nádherná Erbenova čeština, jeho schopnost vykreslit poeticky lidské city a prožívání jsou jen dílčí aspekty dokládající genialitu tohoto autora, která ve mně budí obrovskou národní hrdost.
Děkuji Vám pane Erbene

LeHor
02.01.2020 4 z 5

Prostě Kytice

Vecerkova
28.12.2019 4 z 5

Kytice mezi jinými díly vyniká především tím, že i přes častý výskyt dnes již archaických výrazů (chopíc; jeseň; poutníče; ana; žetě; každéť; čáka; témě) je dokonale srozumitelná. Troufám si tvrdit, že jsem její převážnou většinu pochopila už ve svých desíti, jedenácti letech, kdy jsem ji četla poprvé.
Stručnost, rytmičnost, výstižnost v kombinaci s hláskovou instrumentací činí Erbenovy verše čtivými i po více než stošedesáti letech.

oblakaknih
28.12.2019 4 z 5

Tohle berte spíš jako doporučení. A to jak do povinné četby, tak k běžnému čtení.
Kytici jsem si oblíbila už na základní škole, kde jsme ji četli. Nejenže každá z balad je jiná a něčím originální, ale dokážou i zaujmout. Pro mě je starší literatura většinou těžší na čtení, takže se jí vyhýbám, ale v tomto případě je tomu naopak.
Knížečka je skvěle zpracovaná, jsou v ní krásné ilustrace (vždy jedna k baladě) a na konci je dokonce slovníček.
Četla se skvěle a já se k ní budu i nadále ráda vracet.

Knihomolka506
27.12.2019 3 z 5

" Z doby kamenné "
Soubor lidové slovesnosti "vázaných do pugétu." Díky své hororové konstrukci se stal slavným dílem jak na školách tak u starší generace.

Alethea_k
25.12.2019 4 z 5

Rozhodně nejlepší poezie, kterou si současný maturant může zařadit do seznamu. Jasná, srozumitelná, upoutá každého. Bohužel mi nesedly básně Záhořovo lože a Věštkyně, jinak doporučuji všemi deseti. :) Obdivuji hororové, mrazivé prvky, zároveň nadčasovost mnohých myšlenek.

bílárůže
21.12.2019 4 z 5

Tato kniha si jistě zaslouží být čtena i dalšími generacemi, já však jsem z ní zas tak moc, jako jiní, uchvácena nebyla. Na základní škole jsme se, jako na jiných školách, neučili nazpaměť Vodníka, Polednici, či samotnou Kytici, avšak tyto básně zná snad každý Čech, aniž by to věděl. Básně jako takové se čtou rychle, jen na to musí být alespoň trochu klidu, aby se čtenář neztratil, třeba v ději Zlatého kolovratu. Celkově můj dojem z tohoto vydání a sbírky je dobrý a asi se ke knize ještě někdy vrátím, ale vzhledem k depresi, která prostupuje všemi básněmi a je znakem romantismu, po ní zase sáhnu až bude chuť a hlavně ta správná nálada. Na závěr však nemohu nenapsat, že nedávno jsem narazila na skvělé přepracování Polednice do školního prostředí. Toto přepracování je snad ještě lepší než samotný originál, jelikož je plno humoru, ale tím rozhodně neshazuji dílo pana Erbena. Kdyby jej nebylo, nebylo by ani přepracovaných parodií.

Anonymka1
25.11.2019 5 z 5

Jedná z nejkrásnějších básnických sbírek :)

Aprilek
22.11.2019 5 z 5

Kytici jsem přečetla v rámci povinné četby. Mnoho knih z povinné četby mne nezaujalo, ale tuto knihu jsem četla se zaujetím.

terimila
10.11.2019 4 z 5

Snad jediná básnická sbírka, kterou fakt hodně můžu. Myslím, že většinu motivů nelze neznat - Polednice, Vodník, vlastně i Svatební košile. Ke Kytici mě přivedl kdysi náš pan učitel na prvním stupni základky na malotřídce, který nám třeťákům, čtvrťákům a páťákům hororovým hlasem přednášel Vodníka, Svatební košili a další. A my si představovali a užívali si to... no, jako děti, který se děsně rády řízeně bojej.
Chopila jsem se jí pak sama, začala jí listovat a hledat tam další zajímavosti. Dávkovala jsem si to pěkně po kapkách a četla jsem to náhodně - kde mě něco zaujalo, přečetla jsem stranu dvě a zase to odložila a uživala si ten podivnej děs. Kytice umí vyvolávat neuvěřitelně silný a živý představy, vtahuje a pohlcuje. Třeba Záhořovo lože, bože! To bylo něco! Úplně jsem viděla ty scény v pekle, kde se paličatej ďábel peče v ohni a mrzne v ledu a řve a trpí... A další a další fascinující výjevy.
Jako poslední, snad už někdy na druhým stupni, jsem objevila Dceřinu kletbu, a s úžasem zjistila, že ta do té sbírky skoro ani nezapadá, to je naprosto příběh ze života. Dodnes ji považuju za nejsilnější z celé Kytice.
Podtrhlo to ještě fantastické filmové zpracování. Hrozně mě potěšilo, že si i méně známou Kletbu vybrali ke zpracování... a ta dokonalá, strhaná a hlubokooká Mihulová v roli Dcery, jak jí temný vlasy vlajou kolem hlavy... jo! Dokud jsem neviděla, nevěřila jsem, že se sbírka básní (byť výpravných) dá tak skvěle zfilmovat.

Anna27
10.11.2019 5 z 5

Kytice mě nikdy neomrzí, ani jako audiokniha, kniha, filmové či komiksové zpracování. Na tu dobu výborné, poutavé a mnohdy až mrazivé texty.

PapayaD
03.11.2019 5 z 5

Kytici jsme povinně museli přečíst do školy jako povinnou četbu, a tak se mi do ní pochopitelně moc nechtělo. Na konečný dojem to ale nemá žádný vliv, Kytice je klasika, některé básně nebo verše jsou známé snad všem. Básně jsou srozumitelné, s děsivou atmosférou a tragickým koncem.
Za nejlepší považuji Kytici, Vodníka, Svatební košili, Polednici, Zlatý kolovrat a Štědrý den, oproti tomu Věštkyně byla slabší.
K maturitě doporučuji a hodnotím 5*

Jana512
25.10.2019 5 z 5

Kniha mi připomínala domov, kde z mnohých básní nám rodiče citovali. Je to poklad české literatury a ráda se k němu vracím.

Cecylus
14.10.2019 5 z 5

Kniha, oslavující český jazyk.
Povznášející.