Kytice z pověstí národních

Kytice z pověstí národních
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/213740/bmid_kytice-z-povesti-narodnich-k2R-213740.jpg 4 9321 9321

Nejznámější a nejoblíbenější sbírka baladických básní 19. století. Balady inspirované slovanskými i jinými pověstmi se vyznačují dějově dramatickým spádem, prostředí je ovšem vykresleno stručně, popisně... Klasické vydání Erbenových balad v edici Květy poezie.

Zuzka12627
29.08.2020 3 z 5

Tuto knihu mám v knihovně od povinné četby ve škole a vzpomněla jsem si na ní díky čtenářské výzvě. Po těch letech je to jiné čtení a jiný pohled na psané básně. Jsem ráda, že jsem si knihu mohla znovu přečíst. V mé knihovně má své místo oprávněně.

Lykos
27.08.2020 4 z 5

Jediné verše, které mě kdy bavily.

cukrovka
11.08.2020 5 z 5

Básnická klasika zahrnutá do povinné četby. I po mnoha letech od ukončení povinné školní docházky znám některé balady zpaměti. Jsou to nádherné verše plné tajemna, ponurosti, poučení, které mohu číst opakovaně.

pismenkovyJoe
09.08.2020 5 z 5

Z kytice jsem znal jen Polednici, celá sbírka se mi vyhýbala více než čtvrt století. A můžu říct že je to dobře, ve školních letech bych tímhle dílem lehce opovrhoval už jen z povinnosti povinné četby, teď sem si ale tuhle poezii užil, překrásné dílo!

dominika8192
30.07.2020 5 z 5

Jako jo ... tohle můžu ... číst pořád a pořád dokola. Hororový nádech jednotlivých balad a nádherné, doslova kouzelné verše. Erben is DA KING!!!!

Set123
22.07.2020

Až notoricky známá sbírka poesie. Ale to vlastně není zcela dobré označení, že? Kytice je jedna velká báseň, jejíž struktura a obsah jsou dlouze promyšlené, rozvážně rozvržené a geniální myslí vytvořené.

Nemá smysl zde komentovat geniální Erbenův jazyk, či obsah jednotlivých básní, snad jenom zmíním ty, které mám nejraději a které ve mně vzbuzují nejhlubší city.

Sama Kytice je takový hymnus, který by mohl klidně býti státní hymnou. Vím, nehodilo by se, ale bylo by to krásné.

Když jsem byl malý, nikdy jsem nepochytil děj Záhořova lože. Báseň jsem jednoduše nechápal a myslel jsem, že je o ničem. Když jsem ji četl nyní? Bože, to je dokonalé! Téměř k smrti vyděšený lidožrout, který nakonec najde jakéhosi pokání u starého kněze, který viděl na vlastní oči trest nejstrašnější. Jaký? Záhořovo lože. Co to je? Neznámo. Strach z věci, která vyděsí i čerta, proč by však mělo děsit nás? Může to být cokoliv.

Vedle Záhořova lože shledávám naprosto úžasnou – a doceňuji ji více a více – báseň Svatební košile. Symbolika a verše povídky na mne mocně působí a vždy mi leze mráz po zádech, když si některé pasáže pročítám.

Dále bych jmenoval Holoubka, Vodníka a samozřejmě Zlatý kolovrat.

To, že zmiňuji pouze šest básní, nikterak nemá snižovati krásu zbytku. Všech třináct básní má své kouzlo – každá trochu jiné, ale vždy poněkud depresivní. Například Poklad je něco co by si měla každá dnešní maminka před spaním odříkat, svět by byl potom možná o něco lepší.

Vůbec doporučovat Kytici zavání nadhodnocením svého ega, dokonce ani dnes neznám mnoho lidí, kteří by snad Kytici nečetli, ale nemohu jinak. Čtěte, čtěte, čtěte! Je to geniální dílo.

Chesterton
22.07.2020 5 z 5

Klasika, kterou si můj celkem malý synek našel v knihovně, přečetl s nadšením a zamiloval si ji. To ty skryté horrory :o) Asi si ji taky zopáknu.
Díky Karle Jaromíre ❤️

jaroiva
22.07.2020 4 z 5

Klasika, kterou by si asi měl přečíst každý, nejen jako součást všeobecného přehledu.

Lena78537
22.07.2020 5 z 5

Skvělé, miluji Erbenovy básně. Pořád se k nim vracím :)

Kvetulina
21.07.2020 5 z 5

Knihu jsem vybrala do výzvy a je to pořád stejně krásné čtení :-).

draka
20.07.2020 5 z 5

Sbírka mě doslova provází životem. Od útlého dětství, až doposud. I když mě o půlnoci probudíte, Kytici a Polednici Vám odříkám nazpaměť, a k tomu s jistotou i první dvě sloky Kolovratu a Vodníka.
Přiznám se, že si verše čtu nahlas. Mám celkem tři knížky v různých vydáních. Dvě jsou doma v knihovně, a třetí mám na chatě, abych vyloučil, že ji zapomenu vzít s sebou. Mám známé, kteří říkají, že nikdy žádné básně nečetli. Když jim ale připomenu Kytici, tak se přiznají, že je to asi jedině tahle, kterou kdy četli, a to na základce nebo při studiu. A dokonce se rozpomenou i na počáteční verše Polednice.

Chillia
18.07.2020 5 z 5

Ani jsem netušila, že mě knížka, kterou jsem naposledy držela na základce "znovu" tolik ohromí! Kytice je úžasná sbírka balad s temnou, ponurou až mrazivou atmosférou. Mezi mé nejoblíbenější patří Svatební košile, Zlatý kolovrat, Kytice a Poklad. Musím dodat snad už jen to, že ač básně nejsou úplně mým oblíbeným žánrem, tahle knížka je skvost!

n.ezn.amy
17.07.2020 5 z 5

Soubor balad Karla Jaromíra Erbena, které se většinou týkají osudů života prostých lidí. Líbí se mi ta těžce ponurá až hororová atmosféra, která se prolíná básněmi. Ten mrazivý pocit např. ze Svatební košile, Polednice či Vodníka vás doslova pohltí. A někdy smrt je snesitelnější než život s rozvrácenou psychikou.

dadako
16.07.2020 5 z 5

Tak to jsem vážně nečekal. Při povinné četbě se mi sbírka vyhnula, ale nakonec jsem se k ní dostal díky výzvě. Básně nemusím, ale Kytice byla úžasná.

perdida
16.07.2020 5 z 5

Mám ráda kvalitní poezii a horory. Když to spojím, vznikne mi balada. ... Kytice je kvalitní dílo. Četla jsem se zatajeným dechem. Nejvíce si pamatuji Polednici, Kytici a Zlatý kolovrat.

OniDourou
11.07.2020 5 z 5

Vybráno do povinné četby a nelituji toho.
Poezii teda moc nemusím, ale od Erbena ve formě balad si to nechám líbit. Hraní s jazykem, zajímavé příběhy, krátké, sem tam vlastenecké.

tanecnica
11.07.2020 5 z 5

Klasika klasik. Miluju autorovo hraní s jazykem, verše vás vtáhnou do atmosféry. A jsou tak skvělé, že se Vám samy vypálí do mozku. Myslím, že skoro každý Čech dokáže odříkat nějaký ten verš z Kytice (nebo alespoň zná některý příběh). O kterém jiném autorovi toto můžeme říct? Navíc při každém dalším čtení objevíte další skrytý význam, příběh, náznak...

Mars333
01.07.2020 4 z 5

Nádherně pochmurné verše doplňují naprosto se hodící depresivní obrazové výjevy. (Vydání od Omegy). Kytice, Poklad, Svatební košile, Polednice, Zlatý kolovrat, Vodník a Dceřina kletba, jsou baladické klenoty, to že zlidověly o to se spolu s autorem, z velké části zasloužilo i filmové zpracování, které taktéž bere dech.

Liteket
01.07.2020 5 z 5

Hrůzostrašné a nabité emocemi...

astra3
27.06.2020 5 z 5

To je klasika. Některé části známe všichni ze školních škamen.