Malý princ

Malý princ
https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/606/bmid_maly-princ-1a9-606.jpg 4 16302 16302

Není princ jako princ. Tenhle je skutečně jen jeden – Malý princ Antoina de Saint-Exuperyho, jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury. Malý princ, kouzelná pohádková bytost, přichází na naši Zemi ze vzdálených vesmírných světů, aby se kdesi v Africké poušti setkal s autorem našeho příběhu a zjevil mu tajemství své podivuhodné životní pouti. Ale zjeví mu vlastně daleko víc: tajemství čistého srdce, dobra a krásy. Je to opravdu líbezná knížka, která vám bude jistě právě tak milá a blízká, jako byla všem čtenářským generacím, a k níž se budete i později najednou rádi vracet.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Le Petit Prince , 1943

AlH3
02.04.2014 5 z 5

Tak ráda bych ti Malý princi zanechala komentář, který by dokázal popsat ten vděk a tu horu štěstí, která mnou překypuje.

Denisa_a
31.03.2014 5 z 5

Kouzelný příběh. Smekám!

Biernatka
28.03.2014 5 z 5

Čím se tato knížka tak proslavila ? Protože v ní nacházíme odpovědi na naše otázky, ztotožňujeme se s ní a navíc si z toho odnášíme kus moudra. Knize přídává taky fakt, že je hodně nadčasová a po každém čtení je nad čím se zamyslet.

812kopretina
26.03.2014 5 z 5

Skláním se před moudrostí a krásou této knihy. Opravdu, správně "vidíme" jen srdcem.

dulidu
19.03.2014 5 z 5

Malý princ je moje nejoblíbenější knížka a tohle vydání je úplný poklad. Jako dítě mě Malý princ naprosto nezaujal, až jako dospělou. Přečetla jsem ho snad 40x a pořád se od něho mám co učit... A pro ten čas, který jsi své růži věnoval, je ta tvá růže tak důležitá ...

Guepp
17.03.2014 5 z 5

Jediná kniha, kterou můžete číst klidně 3x za den a pokaždé si odnesete něco nového. To je Malý princ :)

jiri77
14.03.2014 5 z 5

Krásná knížka pro děti i dospěláky ,kterou by si měl každý alespoň jednou za život přečíst.

dzejbi
13.03.2014 5 z 5

Dlouho jsem přemýšlel, jak knihu okomentovat, nakonec se však zmůžu jen na pár slov a citát.

Krásná kniha, ke které se alespoň jednou za rok vždy vrátím a věnuji jí tu hodinku čtení. A pak nad ní musím přemýšlet celý zbytek dne.

"Člověk je sám i mezi lidmi."

Gabux
12.03.2014 4 z 5

Nemůžu popřít to, že kniha má v sobě takový skrytý příběh a skryté kouzlo. Ale bohužel mě to kouzlo neokouzlilo tak jak by u mých oblíbených knížek mělo. Číst tuhle knihu bylo pro mě utrpení a přes to jak je krátká a mrzí mě to. Třeba do ní časem dorostu :)

valda
10.03.2014 5 z 5

Autor nouzově přistane někde v Africké poušti, kde potká Malého prince, který mu začne vyprávět svůj příběh, o své planetě, květině, třech sopkách, co je to si někoho ochočit, jaké lidi princ potkal, než se dostal na zemi, atd...
Nemyslím si, že Malý princ je vhodný pro malé děti. Mě osobně asi v dětství moc neoslovil. Malý princ je naopak pro dospělé, kteří hledají ztracené dětství. Pro mě je to hlavně takový jednoduchý, stručný návod na život. Myslím si, že v životě je důležité stát se dospělým, protože být dospělý je praktické. Člověk zajistí sebe a své děti, dodá mu to jistoty. Zároveň je ale důležité si zachovat tu dětskou stránku, schopnost snít. Nevidět jenom klobouk tam, kde může být třeba had, co spolkl slona. Nevidět jenom nudnou poušť, nad kterou svítí hvězda. Umět rozlišit chuť vody, které se napiju sám, od vody, kterou mi podá někdo, koho jsem si ochočil. Tyhle všechny věci jsou z praktického hlediska sice úplně k ničemu, ale teprve ony dodají životu skutečnou náplň, a člověk se tak vrátí k tomu, co je opravdu v životě podstatné. A to je kromě praktického naplňování určitých statků, také umět se dívat na svět dětskýma očima, a užít si tak každý okamžik.
V čem vidím obrovskou sílu téhle knížky je, že všechny tyhle věci, taky spoustu dalších, dokázal Exupéry vysvětlit jednoduchou a zábavnou formou na pár stránkách.
A jak už napsal vhumanik, škoda, že tuhle knihu nepochopilo více lidí, mohlo by být na světě ještě lépe...

Lodja
07.03.2014 4 z 5

Jako menší se mi to docela líbilo. Jako dospělé se mi to nejspíš bude taky docela líbit. Ale teď, marná snaha, se v tom snažím najít tu filosofii a krásu, která tam očividně někde je. A zatím bohužel neúspěšně...

Edit po nějaké době:
Asi po třech letech, kdy jsem vyrostla (snad) nebo prostě zesenilněla musím dát zapravdu většině. Sice mě trošku mrzí, jak se to odrhlo a liščin citát najdete pomalu na každých druhých dveří ženských záchodů, ale možná právě to vypovídá o tom, že v Malé princi si něco najde každý a celá ta naše společnost není zase tak děsně v háji.

Kapitán
07.03.2014 5 z 5

Malého prince jsem četl, myslím že už čtyřikrát a protože jsem ho jako dítě nečetl, nikdy jsem tuto knihu nevnímal jako dětskou, ale jako knihu a ve věnování knihy je to řečeno - jako knihu pro velké děti, pro dospělé, kteří nezapomněli na to, na co zapoměli ti lidé, kteří jsou líčeni právě v Exupéryho knize, jako lidé na svých osamělých planetách, ve svých osamělých světech, kdy zapomínáme žít nejen pro druhé, ale dokonce i pro sebe.

Exupéry dopsal malého prince v roce 1943, o to víc je pro mě tato knížka bolestivější.
(...)

* úryvek z recenze

Anya
07.03.2014 odpad!

No to je DĚS. Možná nejsem normální, ale přes to, že jsem ji četla asi už 3 jsem stále nepochopila, o co jde. Podle mnoha komentářů jsem pochopila, že nejsem jediná, kdo hodnotí odpad :) Nemůžu pochopit, co se někomu na TOM může líbit. Zkrátka a jednoduše, nedoporučuji číst. Jestli si to přece jen chcete přečíst, tak si to půjčte v knihovně, ať zbytečně nevyhazujete peníze. Já se takto zachovala a jsem MOC ráda že jsem si to jen půjčila. A už nikdy neudělám ani to.

silazwyku
07.03.2014 5 z 5

K této knize mám srdeční vztah. Je pro mě více než příběhem, tak asi proto, jí mám tak ráda. Pro ty, kteří nečetli, doporučuji - je to přece kouzelné :-)

moonchild
28.02.2014 4 z 5

Kniha se mi líbila.Patří mezi klasiku.

Gwendolyn
25.02.2014

nedočetla jsem, nuda

TheMajkee
25.02.2014 5 z 5

Malý princ je jedna z mých vůbec nejoblíbenějších knížek. Je dětsky okouzlující a prostá, přesto se v ní nachází hluboké myšlenky o životě. Navíc je napsána tak, že s jejím prozuměním nebude mít problém nikdo - je totiž jen na daném jedinci a na jeho věku, jak celou knížku pochopí a přesně to dělá z Malého prince takový unikát.

iva23
25.02.2014 1 z 5

Milá knížka, která ale rozhodně patří do jedné z nejpřeceňovanějších. Není špatná, je příjemně krátká, ale zároveň trochu nudná. V době, kdy jsem ji podruhé četla a zalíbila se mi, jsem už měla přečtené mnohem lepší a silnější příběhy než je tento. Takže podle mě: pro děti nuda, pro dospělé taky. Je potřeba se trefit, a číst ji někdy mezi dětstvím a dospělostí, pak může posunout dál.

Ankavi
24.02.2014 5 z 5

Malý princ je nádherná kniha, obohacující čtenáře všech věkových kategorií. Obrazová publikace ve formátu "3D" má navíc kouzlo pro mladší čtenáře, neboť jim touto nenásilnou formou obsah i smysl knihy ještě více zakotví v paměti. Knihu jsem pořídila do rodinné knihovničky a nadchla doslova všechny - od dětí po dědečka. Zkrátka klasika, ve které si každý to "své" najde - a tak, jak člověk zraje, nachází i další a další dimenze této knihy. Neměla by vám proto doma chybět...

Mamie
24.02.2014 5 z 5

Nádherná filozofická pohádka plná překrásných citátů. Když jsem byla malá knížka se mi moc nelíbila, dneska bych řekla, že jsem tehdy spíš nedokázala pochopit a uznat, v čem je ukryto její kouzlo.