Seianus
David Wishart
Marcus Corvinus série
< 4. díl >
Třetí kniha série Marcus Corvinus. Prazvláštní vzkaz ze záhrobí od zesnulé císařovny Livie představuje pro Marca Corvina v podstatě úlevu. Život v dobrovolném exilu je pro společenského Římana příliš nudný a šance pustit se do amatérského vyšetřování je pro něj neodolatelná - navzdory zřejmým rizikům.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: 2005 , PerseusOriginální název:
Sejanus, 2003
více info...
Přidat komentář
D.W. je skutečný znalec poměrů impéria na konci Tiberiovi vlády a jeho příběhy jsou hodně reálné. Pokud už máte o této době něco načteno, oceníte celou řadu vtipů na tehdejší společnost. Vadily mi jen hojně používaná slova "kámo" a "gauč".
"Byl příliš krásný den na přemýšlení a za sto let budeme stejně všichni mrtví, včetně Seiana, Vříďy a Agrippiny. K čertu se vším."
Knihy tohoto autora jsem začala shánět po přečtení obdivných komentářů k této sérii. Tato je moje první, a přes nekonečný proud jmen (vina na straně Říma) a výskyt překlepů a hrubek (vina vydavatele) se mi zamlouvá.
Je dobře, že se o Římu různých dob (byť nepříliš časově vzdálených) můžeme dočítat kromě této ještě ve dvou dalších dobře až skvěle psaných krimi sériích: SPQR (John Maddox Roberts) z doby po Sullovi a před Caesarem a Marcus Didius Falco (Lindsey Davisová) z doby vlády císaře Vespasiana (kolem roku 70. n.l.).
Tato Wishartova série skvěle vyplňuje dobu mezi: éru po božském Augustovi, tedy adoptivním synovi Caesara, Octavianovi.
Ani nevím jak se ke mě kniha dostala. Předchozí díly série jsem nečetl, ale v ničem to nevadí. Víkend sem trávil s horečkou v posteli tak sem ji slupnul a nebylo to špatné. Jako oddechovku doporučuji.
Jedná se o třetí příběh série o M. Valeriu Corvinovi, nikoliv o čtvrtý, ale tady pochybilo už nakladatelství. Zdejší vyšetřování, započaté z popudu již zesnulé císařovny Livie a některých senátorů, proběhlo totiž ještě před Pekařkou z Lýdie, jinak by Marcus a Perilla nemohli mít adoptivní dceru Marillu. Zatímco předchozí dva příběhy byly spíše detektivní, tento o Aeliu Seianovi je politický thriller. No a překladatel konečně pochopil, že ve starém Římě kdysi platil Zákon dvanácti desek, nikoliv stolů. A i jinak jsem s celou sérii moc a moc spokojená. Skoro bych řekla, že si chrochtám blahem... :-))