Medovník s pepřem

Medovník s pepřem
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491262/bmid_medovnik-s-peprem-h2l-491262.png 2 143 143

Skoro každá holka se někdy zamilovala do svého nejlepšího kamaráda, herce nebo zadaného kluka. Matyáš splňuje všechny body, včetně toho, že pro něj Adriana ztratila hlavu. Navíc jí osud hází do cesty jednu absurdní situaci za druhou. Má pocit, že žije v telenovele a nezbývá jí nic jiného, než se obrnit pořádnou dávkou sarkasmu, aby se z nejasných signálů nezbláznila. Jak to dopadne, když se na vás herecký idol nedívá z plakátu, ale přes roh stolu? To se dozvíte v komediálním románovém debutu z prostředí brněnských divadel.... celý text

kvetinkovedny
29.05.2022

V Medovníku s pepřem sledujeme příběh Adri, která je už mnoho a mnoho let zamilovaná do svého kamaráda / známého Matyáše, který je zároveň herec. Ten se k ní ale celou dobu chová tak nějak neurčitě… a zatímco Adri je do něj zamilovaná až po uši, on randí téměř s jakoukoliv jinou holkou, jenom ne s ní.
*humor pro dospělé / román pro ženy (není to YA romantika, a to ani částečně – hrdinové jsou dospělí, tráví hodně času v hospodě a přemítáním o životě)

Na úvod musím říct, že knížka je psána velmi specifickým humorným stylem, který nesedne každému (zejména myslím, že mladší čtenář ho úplně nedocení), ale mě fakt bavil. A kdyby tam nebyl (a neměla jsem recenzák), tak upřímně knížku asi nikdy nedočtu. :’D

Tím se dostávám k hlavnímu problému, který jsem s knížkou měla, a tím byl děj. Nebo spíš jeho absence. Celou první polovinu knihy Adri víceméně jen chodí do divadla nebo do hospody a doufá, že se do ní Matyáš zamiluje. Dělala jsem si proto při čtení srandu, že knížka by se měla jmenovat Čekání na Matyáše / Čekání na děj, ne Medovník s pepřem. :D (Víte co, jako Čekání na Godota. :D) V druhé polovině knížky se to trochu zlepší, ale tempo za mě pořád bylo veeeelmi pomalé.

Hlavním tématem knihy je tedy neopětovaná láska, což jsem jaksi tušila dopředu, ale nevěděla jsem, že to bude pojato tímto způsobem. Už za pár stránek totiž pozornému čtenáři neunikne, že Matyáš má Adri pěkně na háku (ví, že se jí líbí, masíruje mu to ego, ale nic s ní mít nechce a říct to neumí). Hlavní hrdince to ale nedochází, pořád věří, že je pro něj výjimečná a svatá, což jí bohužel v jednu chvíli tvrdí i nějaká její kamarádka (#worstadviceever). A nezáleží na tom, co Matyáš udělá (nebo spíš neudělá), ona tomu pořád věří.

Pokud sami máte z minulosti zkušenost s nějakým hákovacím vztahem, bude vám kniha nejspíš drtit nervy (jako mně). Jestliže se v něm sami právě nacházíte, může vám díky Adri a její zaslepenosti dojít, do jak absurdní situace jste se dostali a že takhle láska nebo přátelství rozhodně nevypadá (i já si díky ní pár věcí zpětně uvědomila, což cením).

Trochu mě ale mrzelo, že celá kniha se točí jenom kolem toho vztahu-nevztahu a vedlejší postavy (které jsou pro nás jen prázdnými jmény, která přicházejí a odcházejí) nedostaly více prostoru.

Nemusíte být zrovna detektivové, aby vám došlo, že příběh je hodně autobiografický, a díky tomu i realistický. Při čtení jsem měla pocit, jako bych s hlavní hrdinkou seděla v hospodě a ona mi to všechno vyprávěla, jenom… mě štvalo, že jsem na ni nemohla zakřičet, ať se už konečně probere! :D

Moc se mi líbilo, že ačkoliv většinu knihy nechápeme, co Adri na Matyášovi vidí, na konci knihy se to dozvídáme (i když jen malinko). Jinak mě závěr spíš zklamal, protože sice si Adri uvědomí (konečně!), jak je její vztah s Matyášem toxický, ale smíří se s tím na můj vkus hrozně rychle, což mi nepřišlo uvěřitelné vzhledem k tomu, že většinu knihy se ho neustále dokola zastává. Uměla bych si představit, že druhá polovina knihy mohla být o tom, jak se s tím vyrovnává, protože to je ve skutečném životě běh na velmi dlouhou trať.

Abych to tedy nějak shrnula – knížka mi moc nesedla, a to jak svým pomalým tempem, tak zpracováním tématu. Pokud čekáte milou romantiku, změňte svá očekávání :D, Medovník je spíše absurdní tragikomedií pro ženy. :D Jestliže ovšem chcete nahlédnout do světa mladé (ale dospělé) umělkyně, která si ze sebe umí udělat legraci, tohle by vás mohlo bavit.

P.S. Ta obálka je naprostá dokonalost a ano, budu to opakovat pořád dokola.

v rámci jednorázové #spolupráce #recenznívýtisk

petulkapeta
28.05.2022 3 z 5

Kniha je napsána vtipně s odkazy na ruzne filmove postavy a tak. Nečekejte ovšem klasicky příběh, ale i tak je to pěkné počtení a ta obalka,ah ta obálka je nádherná

Monila
26.05.2022

Tuhle knížku jsem si koupila jako oddechovku. Víte, co myslím? Takovou tu, že herec potká obyčejně neobyčejnou holku, budou nějaký problémy, ale zdárně je vyřeší, happyend, západ slunce, polibek v dešti atd.
Ale ona je ta kniha vlastně celá úplně o něčem jiném. Tak za prvé jsem se strašně moc nasmála (jakože opravdu hodně nahlas, Alenka by měla vybírat desetinu smíchu jako tantiemy a bude nesmrtelná). Ale na druhou stranu jsem mezi smíchem byla rozčarovaná. Uprostřed knihy jsem chtěla Matyáše uškrtit (jo, Adri chvilkami taky). Ale tahle knížka je tak trochu jako život, často uvízneme na místě, kde nám není úplně dobře a jsme šťastní, když na nás jednou za dva roky posvítí sluníčko. Přitom nám to přijde ještě v naprostém pořádku.
Knihu jsem zhltla za odpoledne, prostě jsem jí nemohla odložit. A se smíchem a nakonec i s trochou slz na krajíčku jsem jí v noci dočetla. Doufám, že Adri se bude teď vyhřívat na sluníčku s jen občasným mráčkem a ne naopak. :)

LeHADR
19.05.2022 5 z 5

Nejsem úplně typickým konzumentem literatury pro ženy. Když už se do něčeho pustím, tak zásadně do komedií. Od knížky jsem očekávala tedy hlavně pobavení a oddech. To mi kniha splnila, protože musím říct, že jsem se dlouho takto u knihy nenasmála!
A hlavně přidala něco nečekaného navíc...Hrdinové knížky jsou oba příšerní, bylo by velmi těžké se s nimi ztotožnit, nebýt naprosto perfektní sebeironie autorky. Díky tomu jsem si po přečtení odnesla strašně fajn pocit, že i když se my ženy (mě nevyjímaje) dokážeme v době svého vztahového dospívání chovat jako totální kozy, tak je to důležitá vývojová fáze života, přes kterou se dá krásně přenést díky humoru a uvědomění si osobního vývoje. U knihy jsem se tedy dost nasmála i sama sobě a odčarovala mi z hlavy dost vzpomínek, ze kterých mi bylo donedávna trapno. Doporučuji všem ženám i mužům, je to opravdu zábavná jednohubka, ze které si odnesete i pár hlubších pocitů a uvědomění.

MRyznar
19.05.2022 4 z 5

Podle anotace jsem čekala nějakou roztomilou, možná trochu pitomoučkou, oddechovku ve stylu Kasie West, která bude více méně tuctová a nebude mít co nabídnout. Místo toho se mi ale dostalo úplně jiného příběhu, více psychologického, kde dominují toxické vztahy, s jehož zařazením +15 dle nakladatelství a NA (new adult) dle autorky naprosto souhlasím.

Narovinu říkám, že tenhle příběh buď budete mít rádi, nebo vás bude štvát, což bude záviset zejména na tom, jestli budete mít pochopení pro chování hrdinky, nebo ne. Jestli s ní budete soucítit a bude vám jí líto, nebo jestli vás bude rozčilovat. Sice by se mělo oddělovat chování hrdinky od knížky jako takové, ale tady je to více méně propojené a tak si myslím, že komu hlavní hrdinka nesedne, toho kniha neokouzlí.

Já se (asi spíš bohužel) tak trochu v tom příběhu našla. S hlavní hrdinkou jsem soucítila, protože jsem kdysi zažila něco obdobného, takže jsem si v průběhu čtení připomínala vlastní bebíčka, která jsem si tenkrát způsobila. Ale nemyslete si, že mě hrdinka někdy taky pěkně neštvala. Našly se i chvíle, kdy jsem měla chuť na ni zařvat “Už se prober, sakra”! a kdy mi příběh drásal nervy. Což ale spíš vypovídá o tom, že je to dobře napsané, když to ve mně vyvolalo takové emoce.

Děj knížky se točí téměř a jen okolo vztahu Matyáše a hlavní hrdinky, což zní možná jako nuda, ale autorka naštěstí vývoj jejich vztahu zpracovala způsobem, kde o napětí není nouze, takže se jedná o čtivý kousek.

Bohužel jsem se u knížky setkala i se zklamáním. A to v samém závěru. Celou dobu jsem totiž čekala na rozhodnutí hlavní hrdinky. Zajímalo mě, jaký zaujme postoj, proč, jak se u toho bude cítit. Čekala jsem od toho trochu víc psychologie po tom všem, ale příběh byl naopak rychle utnut. Sto čtenářů, sto chutí. Já bych závěr víc rozepsala a postoje hlavní hrdinky upevnila, protože takhle na mě příběh působil tak, že za půl roku se může všechno vrátit do starých kolejí, a v to, si myslím, čtenář rozhodně nedoufá.

Nicméně pokud se dívám na knížku jako celek, tak mě bavila. Navíc má naprosto vymazlenou obálku, která naživo vypadá určitě ještě líp!

Brno humor česká literatura divadlo romantika

2022  45%Medovník s pepřem
2023  70%Slovodějky