Medveďovce

Medveďovce
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380069/bmid_medvedovce-wkm-380069.jpg 4 2239 2239

Medvědín / Medveďovce série

Štyridsiatnik Peter Andersson sa po skončení profesionálnej hokejovej kariéry v Kanade vracia do rodných Medveďoviec, malého mesta s veľkými snami, kde je len zima, tma a nezamestnanosť. Má v úmysle postaviť na nohy svoj materský klub, zložený z miestnych juniorov. Spolu s ním prichádza jeho manželka Mira, zmietajúca sa medzi túžbou po kariére úspešnej advokátky a pokojným životom manželky a matky v mestečku uprostred lesov, kde líšky dávajú dobrú noc. A napokon ich dve deti, dvanásťročný hokejový center Leo a o tri roky staršia Maya, ktorá miluje gitaru a nenávidí hokej. Mestečko bojuje o prežitie a budúce úspechy hokejového tímu mu majú prinavrátiť hrdosť a zašlú slávu. Na HC Medveďovce tak padá obrovské bremeno zodpovednosti. Aký význam má jeden jediný zápas pre upadajúce mestečko? V Medveďovciach obrovský, ten úplne najväčší. Preverí silu priateľstva a odhalí všeličo dovtedy skrývané a zatajované. Okrem iného aj to, čo sme schopní vykonať v záujme úspechu a ako ďaleko vieme zájsť, keď chránime svoje deti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Björnstad, 2016

teeyinka
06.04.2021 4 z 5

Silný a dobře sepsaný příběh. Spousta věcí je nevyřčených nebo jen tak trochu naťuknutých, což zanechá ještě větší stopu... Kéž by takové příběhy byly jen fikce.

Sofonisba
31.03.2021 5 z 5

Příběh, ve kterém jsou lidské povahy odhaleny skutečně velmi hluboko. Příběh o lásce, přátelství, solidaritě, odhodlání, odvaze říct pravdu, ale také o lži, zlobě, lhostejnosti, zášti, elitářství a vyčlenění ze společnosti.

Matuko05
28.03.2021 5 z 5

Veľmi silný príbeh. Za mňa snáď ešte lepší ako Ove. Obával som sa tej hokejovej tematiky, no tu v podstate vobec nešlo o hokej, ale o ľudí. Ako nejaký sen dokáže zahmlievať reálny úsudok. Ako si ľudia najskôr vytvoria názor a odsudzujú. Nikoho nezaujíma, že aj najväčší hrdina môže mať chyby, padnúť na zem.

Sandalkar
24.03.2021 4 z 5

Velice dobra kniha, velice dulezity pribeh, ale je to tezky to cist, kdyz tusite tu tragedii a tizivou situaci malomesta, kde si lidi vidi do talire. Opravdu to neni dalsi Ove...

Durancie
23.03.2021 4 z 5

Roztrhalo mě to na kusy.

Lucie__
16.03.2021 2 z 5

Nudné, odloženo...

Keyance
09.03.2021 5 z 5

Ještě nikdy jsem nečetla knihu, která mi přivodila tolik smutku, až deprese, nechuti, připomněla mi, jak moc nesnáším lidi, školu, společnost, a která byla zároveň tak neskutečně dobrá, s postavami tak nesmírně skvostnými, realistickými a plnými chyb. Kniha, ve které ty dobré momenty jsou opravdu zasloužené. Takovou knihou je Medvědín, rozbrečel mě v první třetině, druhé třetině, i na konci. Původní absurdní množství postav, na které jsem potřebovala poznámkový bloček, abych se v nich vyznala, se nakonec ukázalo jako potřebné a každá postava byla nějak důležitá a po chvíli jsem se mezi nimi orientovala jako nic. Styl autora byl velmi dobrý, všechno bylo psáno s rozvahou a záměrem. Kniha plynula příjemně rychle, hned jak se člověk dostane do děje.
Knihu jsem poslouchala jako audioknihu.
Hodnotím 9,5/10 Hned se pouštím do dalšího dílu.

peter5739
08.03.2021 5 z 5

veľmi silný príbeh o tom že svet určite nie je čiernobiely

bekule
26.02.2021 2 z 5

Na hodně zajímavý tragický příběh se nabalovalo takové množství nudné vaty dalších a dalších odboček vedlejších postav až se celkový příběh v té vatě udusil. Udivuje mě tak vysoké hodnocení, oproti Britt-Marie a omlouvající se babičce tady jsem Backmana vůbec nepoznávala.Bylo to dost úsilí knihu dočíst, druhý díl ani náhodou.
.............................................................Výzva 2021/3

Vakalik
24.02.2021 5 z 5

Medvědín jsem poslouchala jako audioknihu a byl to velký zážitek. Pavel Soukup vyprávěl tak, že když líčil semifinálový zápas, musela jsem přestat leštit okno a sednout si a poslouchat. V mrazivém prostředí se najde spousta srdečných postav. Je to silný příběh, o vztazích, emocích, o tom, jak jedna chyba dokáže změnit člověku život navždy.

Anynator
21.02.2021 5 z 5

Kniha, na kterou jsem dlouhou dobu čekala. Přesně ta, u které strávíte celou neděli se zabořeným nosem. Charakter každé postavy je zde vypsán do nejmenšího detailu, žádná postava není černobílá, čistě hodná nebo čistě zlá, každá má pro své činy důvod. Stejně jako v životě.

Lena79
20.02.2021 5 z 5

Moje druhé setkání s Fredrikem Backmanem, začínám ho mít ve velké oblibě. Malá městečka mají své kouzlo, ikdyž si sousedé vidí do talířů. Na knize se mi líbily perfektně propracované postavy, hned mi bylo jasné, kdo kde stojí, na jaké straně. Povaha příběhu ještě jednání všech zúčastněných podtrhla. Navíc se vše točí kolem sportu, který miluju. Určitě se pustím do dalšího dílu.

katerina.marko
19.02.2021 5 z 5

Backmanův styl psaní je rozhodně dost čtivý. Hezky napsaný příběh o městě s (za mě až trochu nezdravou) vášní pro hokej

nangijala
19.02.2021 5 z 5

Zamilovala jsem se. Backmanův styl psaní se mi moc líbí, spousta postav, spousta okamžiků, střihů do různých prostředí, spousta pohledů a názorů. Svět není černobílý.. ani v Medvědíně. Kniha podle mého názoru tak trochu o hokeji, ale hodně o životě, o lásce, o vztazích, o touze po úspěchu, o strachu mluvit i mlčet, bojovat, o politice a moci, o morálce, prostě o lidech.
Psychologie postav je úžasná, každou postavu si dokážu představit, někdy jsem potkala nebo ji znám a každou chápu. Neomlouvám, neobhajuji, ale chápu a rozumím proč... Asi i proto je mi ten příběh tak blízký, je to celé uvěřitelné.
Kniha se zařadila do mých srdcovek, připadá mi hodně moudrá, ale nemoralizuje zbytečně, je emotivní, ale bez patosu. Asi jsem jí naprosto propadla. A stejně tak autorovi, řadí se mezi ty, jejichž knihy nejen že musím všechny přečíst, ale musím je prostě mít!

smardice
19.02.2021 5 z 5

Moje první kniha od tohoto spisovatele. A pustila jsem se do ní nejen kvůli čtenářské výzvě, ale i proto, že sice nemám syna, ale dceru, která hrála v hokejové repre. Ale v této knize nejde samozřejmě jen o sport a sponzory, ale především o mezilidské vztahy v různých životních momentech všech obyvatel v městečku Björnstad. Perfektně napsáno, nečekaný konec. Jen prosím méně "prásk, prásk" v dalším dílě.

wendulka321
14.02.2021 4 z 5

Rovnou se přiznávám asi v půlce jsem to chtěla vzdát, ale jsem docela ráda že jsem vytrvala až do konce. Jsem ráda že jsem tomu dala druhou šanci, poprvé když jsem ji zkoušela poslouchat jako audio tak mě to nebavilo ani trochu. Ale stále zůstává mou ❤️Muž jménem Ove.

Knizectvi
12.02.2021 5 z 5

Příběh pod bílým příkrovem, doslova i obrazně. Příkrov sněhu ale i mlčení a ignorace.
O tom, že Backman je mistr klávesnice, určitě není pochyb. Medvědín je ale úplně jiný level literatury. Naprosto úžasný popis osob, jejich vlastností, tužeb, strachů i historie, vám dovolí se sžít s každým z nich, pochopit jejich chování i pohnutky, ať už jsou dobré nebo ne. V knize jsou dokonale vykreslené nejenom povahy jednotlivců ale i mentalita celých skupin a celého města. Tvrdé podmínky a nehostinné prostředí vytváří mentalitu tvrdých uzavřených lidí se spoustou šrámů na duši. Lidí, kteří umějí rány nejen dávat ale i přijímat. Ale také lidí zatvrzelých ve svých zpátečnických tradicích a výchově. Příběh běží přesně podle citoslovcí, která se objevují v průběhu celé knihy. Prásk, prásk, prásk.
Jedna událost...pár minut.. hrůzný čin jednoho člověka, který zničí budoucnost a životy mnoha lidí, spoustě jejich blízkým a dokonce změní celou komunitu a město. Jak nás mění utrpení jiného člověka? Proč nevěříme oběti? Proč se snažíme zlehčovat příšerné věci? Proč útočíme na ostatní ? Děláme to kvůli sobě, kvůli své psychice. Nemusíme si pak připouštět vlastní chyby a vlastní zodpovědnost. Je jednodušší zavřít oči než přemýšlet nad vlastní slabostí. Proto tak rádi sledujeme outsidery vítězit. Hokej není nic, je to jenom hra. Hokej není nic, jenom všechno. Potřebujeme pocit, že jsme na té úspěšné straně, že vyhráváme.
Medvědín je příběh pokrytý závojem tísně, ale i v nejhorší zimě žije naděje na jaro.
Jedna z prvních knih mého roku 2021 a už teď vím, že bude patřit k těm nejlepším.

Šárka_D
08.02.2021 3 z 5

Na Medvědíně bych ze všeho nejvíce chtěla vyzdvihnout vystavění příběhu: nejprve nám autor představí jedno obyčejné město a jeho obyvatele, přičemž od chvíle, kdy se rozběhne samotný děj, tušíme, že se stane něco špatného a je nám poměrně jasné, co to bude a jak to proběhne. Následuje samotná událost, která je pomyslným středem a vrcholem křivky příběhu, a pak děj klesá k následkům, které tvoří druhou polovinu knihy. A zhruba do poloviny až do tří čtvrtin příběhu je všechno výborné. Reflexe západní společnosti, toho, jak vychováváme chlapce a jak dívky, sonda do pokrytectví, filosofie sportu, fenomén hokejových rodičů, nelichotivý obraz maloměsta. Bohužel pak se projeví Backmanova známá záliba v obecných pravdách a zejména patosu, který je ke konci knihy téměř k nevydržení, hraničí s kýčem a velmi kazí celkový dojem z knihy. Nemůžu jinak než dát pouhé tři hvězdičky, přesto, že jsem měla od první chvíle pocit, že držím výjimečnou knihu.

JJJ007
07.02.2021 5 z 5

Moc pěkně napsaný příběh, ne jen rodiny, ale celého města. Líbí se mi propracování postav. Je super, že v knize umí překvapit jakékoliv její část. Těším se na druhý díl.

nai.ivka
06.02.2021 5 z 5

Owe se mi líbil, tak proč jsem si přečetla další knížku až teď? Medvědín je zprvu jako knížka pro milovníky hokeje, ale ne. Je to i o životě, lidech, vztazích, politice a je v té knize mnohem víc než byste čekali. Je plná moudrých myšlenek aniž by vám to připadalo jako nějaké kázání. A celé to je čtivé