Medveďovce

Medveďovce
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380069/bmid_medvedovce-wkm-380069.jpg 4 2172 2172

Medvědín / Medveďovce série

Štyridsiatnik Peter Andersson sa po skončení profesionálnej hokejovej kariéry v Kanade vracia do rodných Medveďoviec, malého mesta s veľkými snami, kde je len zima, tma a nezamestnanosť. Má v úmysle postaviť na nohy svoj materský klub, zložený z miestnych juniorov. Spolu s ním prichádza jeho manželka Mira, zmietajúca sa medzi túžbou po kariére úspešnej advokátky a pokojným životom manželky a matky v mestečku uprostred lesov, kde líšky dávajú dobrú noc. A napokon ich dve deti, dvanásťročný hokejový center Leo a o tri roky staršia Maya, ktorá miluje gitaru a nenávidí hokej. Mestečko bojuje o prežitie a budúce úspechy hokejového tímu mu majú prinavrátiť hrdosť a zašlú slávu. Na HC Medveďovce tak padá obrovské bremeno zodpovednosti. Aký význam má jeden jediný zápas pre upadajúce mestečko? V Medveďovciach obrovský, ten úplne najväčší. Preverí silu priateľstva a odhalí všeličo dovtedy skrývané a zatajované. Okrem iného aj to, čo sme schopní vykonať v záujme úspechu a ako ďaleko vieme zájsť, keď chránime svoje deti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Björnstad , 2016

Belanna
12.02.2022 4 z 5

Knížky pana Backmana mám ráda. Umí dokonale vystihnout charakter a pocity postav, jeho knížky jsou humorné a zároveň plné emocí a čtou se lehce.
U této knížky mi chvilku trvalo se začíst, protože je tu hodně postav. Ale i tak se mi toto dílko o přátelství, rodičovství, velké lásce k hokeji a životě na malém městě líbilo.

esfinge
09.02.2022 5 z 5

Na knížku jsem se moc těšila a bylo na co. Krásně vyprávěný příběh jedné zapadlé vesnice kdesi v lesích, kde každý občan je více či méně spojen s ledním hokejem. Všechno je v pohodě, dokud se vyhrává a chod Medvědína nic a nikdo neohrožuje. A to se právě stane během jedné oslavy vítězství... dochází ke zvratu, nespravedlivemu a silenemu honu, emoce ve vesnici jsou neudrzitelne a vše se hrouti.

P-puma-
03.02.2022 4 z 5

Frederick Backman má výjimečný talent na poukázání lidských slabostí, nešvarů a malosti lidského ducha, s humorem a nadsázkou. Nastavuje zrcadlo maloměstu a popravdě každá z postav v této knize se dá najít na každém menším městě. Nebo jakékoliv větší skupině lidí. Ukazuje jaké důsledky může mít osudové a hlavně špatné rozhodnutí jednoho kluka. A i když pro mě jako pro rodiče a ženu byli pasáže, které se mi špatně četli, kniha ve mě vyvolala spoustu emocí. Výborná kniha.

Obelix15
01.02.2022 3 z 5

Hokejovou tématikou se nedá nikdy nic zkazit. Navíc, pokud se jedná o "okresní přebor" plný puberťáků z kanadské verze Prci, prci, prcičky, musí být zákonitě o zábavu postaráno. Příběh je zajímavý od začátku do konce. Je plný emocí z hokejových utkání, plný příběhů jednotlivých obyvatel této Ospalé díry, a ukazuje nám soudržnost mezi těmito lidmi. Mělo to grády, asi jako "rosomák s hořčicí v pr..." :-) Solidní zápletka a zajímavé rozuzlení.

Rosana
29.01.2022 5 z 5

Skvělá knížka, která má spád a gradaci. Od prvních stránek mě chytla. Tak to má u dobrých knih být. Také se mi moc líbily různé výroky. Hned jsem si v knihovně zarezervovala pokračování "My proti vám ". A určitě si přečtu další autorovy knihy.

annettka1098
20.01.2022 4 z 5

První polovina knihy pro mne byla velmi náročná. Autor se nás snaží seznámit se všemi protagonisty, kterých bohužel není málo. Střídání protagonistů navíc nemá žádný řád a během jedná kapitoly se vystřídá několik postav. V jednu chvíli jsem měla pocit, že si snad budu muset napsat tahák kdo je kdo, jenže to není rodinná sága, kde byste si namalovali strom.
 Cca v polovině nastane zvrat, který je postupně naznačován, vy tušíte, že se ta věc stane a když to skutečně přijde, nejste ani tak zaskočeni tím, že se to stalo, jako tím, jak se zachovají obyvatelé města. Najednou se ve vás tak bouří emoce (u mě to byl neskutečný vztek), že vůbec neřešíte styl psaní nebo střídání postav.
 Nechci nic spoilerovat, ale upřímně říkám, že bych nikdy nechtěla v Medvědíně žít! Snad nikdy pro mne nebylo hodnocení knihy tak těžké! Jak můžu říct, že se mi ta kniha líbila, když jsem její obsah chvílemi nenáviděla? Nicméně jestli bylo autorovým cílem vyvolat ve mně tyto emoce, pak se mu to podařilo na 100 %.
 Vzhledem k tomu, že jsem knihu na jejím začátku dokonce odložila a nebýt to štafeta, tak bych možná ani nedočetla, na druhou stranu autor ve mne dokázal vyvolat velmi silné emoce:
HODNOCENÍ: 70 %

Julinka679
13.01.2022 5 z 5

Medvědín je pro mě velkým a hlavně milým překvapením. Když jsem zjistila, že se jedná o knihu pojednávající o hokejovém městečku, tak jsem kolem knihy spíše pár let "tancovala". Nejsem moc sportovní fanoušek ale je pravda, že pokud bych jím byla tak asi tím hokejovým. Když jsem byla v knihovně tak tahle knížka na mě jen tak vyskočila a já se nakonec podvolila a jsem ráda, že jsem tak udělala.
Pro mě je Medvědín jedním velkým wow, knížka je vtipná, drsná, smutná ale hlavně hokejová a to je tím nejlepším ale i nejhorším, co toto město potkalo.
Ti, co četli tak možná jako já byli při čtení naštvaní ale nakonec to v rámci možností dobře dopadlo.
Už se těším na další díl protože tohle bylo dokonalé! Za mě 5* a naprosto doporučuji!

fénix56
08.01.2022 5 z 5

Přestože hokej miluji, začátek knihy mne neuchvátil. Moc mne nebavily některé souvislosti kolem hokeje, přestupy z různých skupin, hierarchie trenérů, ředitelů, sponzorů.... Taky mi chvilku mi trvalo než jsem se v postavách zorientovala. Ale pak jsem se chytila a četla a četla....
V Medvědíně, které žije odjakživa jen hokejem, jsou pocity sounáležitosti důležitější než pravda. Protože lidé vždy vidí jen to, co chtějí vidět. I když to někomu může ublížit. Taky mi to připomnělo dánský film Hon, kde šlo sice o jiný problém, ale konečné důsledky jsou stejné.
Prásk.

Alisce
01.01.2022 5 z 5

Ze začátku mě kniha moc nebavila. Přišlo mi, že je prvních 50 stran o tom samém. Nejsem velký nadšenec do týmových sportů, takže jsem se nemohla pořádně vcítit do kůže milovníka hokeje. Autor mě však do toho hokejového prostředí dostal. Ani jsem něvěděla jak, ale najednou jsem prožívala každou stránku a děsila se co bude dál. Backman je vážně třída.

lenkavildomcova
28.12.2021 5 z 5

Tak musím přiznat, že se mi do čtení této knihy moc nechtělo, ale nakonec, za mě jedna z nejlepších knih, které jsem letos přečetla. Skvěle vybudované postavy, výborné téma, děj měl spád. Škoda, že nemůžu dát více než 5 hvězd.

INCOGNITOREADER
10.12.2021 1 z 5

Přiznávám, že tady jdu naprosto proti většině. Není to tím, že bych si myslel, že je kniha špatná. Jsem přesvědčený o tom, že jen není pro mě. Poslouchal jsem jako audio. Ale i bravurně načtené Pavlem Soukupem mě to bohužel nebavilo. Připadalo mi to, jako Prázdné místo od J. K. Rowlling. Obrovské množství postav, a velmi pomalý děj. Navíc téma hokej. Dalsí vyjímka = nemám rád hokej .... První půlka knihy, byla pro mě doslova utrpení a musel jsem se nutit do poslechu, než jsem se nakonec rozhodl, že i když je audtor tak oblíbený a jeho knihy tak vysoko hodnocené, tak není naprosto nic špatného na tom si přiznat, že mě prostě nesedí.
Už druhá kniha autora a dopadla stejně. Odložená. Myslím, že je jasné, že není pro mě.

Verunka289
03.12.2021 5 z 5

Backman je vždy sázka na jistotu. I když je zvláštní, že zrovna této knize (sérii) jsem se docela dlouhou dobu vyhýbala, protože jsem měla strach, že mě tady Backman zklame, že to budou nějaké žvásty o hokeji (aby nedošlo k mýlce, na hokej koukám ráda, ale číst bych o něm asi nepotřebovala). Ale tato kniha o hokeji vlastně vůbec není. Je to kniha o týmovém duchu, o přátelství, o závisti, zklamání, strachu, bolesti. Je to kniha o bezmezné lásce rodičů k dětem, o takové lásce, která nevidí nebo spíš nechce vidět chyby, o neschopnosti přijmout porážku.

alibaba72
13.11.2021 5 z 5

Skvělé čtení, původně se mně do toho nechtělo, protože já nejsem úplně sportovní fanoušek, ale překonal jsem se a knihu jsem přečetl. No tedy je skvělá, velmi dobře se čte a už mám doma i volné pokračování.

Tyn_a
13.11.2021 3 z 5

(SPOILER) "Medvědi z Medvědína!"

Tak zní heslo hokejového týmu. Každý člen byl jiný. Někdo si místo v týmu vydřel, někdo se pro něj narodil, někdo ho získal právem a někdo ne. Jenže v týmu si byli všichni rovni. I když...

Čekala jsem knihu pouze o hokeji, ale postupem času jsem zjistila, že má hlubší smysl a myšlenku. Ta myšlenka byla poučná a zdrcující..
Maya vyrostla v silnou ženu a Kevin v uvědomělého muže, který ví, že některé věci udělal špatně. Hlavně tu jednu.

Líbil se mi celkový děj, zápletky. Taky jak události autor přeskakoval, aby v jedné kapitole nastínil jak a kdo se zrovna cítí a jak jedná.

Těším se na druhý díl :))

Hanys_
10.11.2021 4 z 5

Můj první Backman. Píše s takovou lehkostí, ale takovým tím stylem, kdy se furt něco děje, ale zároveň se tam nic nestane. (ale to neznamená že se mi to nelíbí) Nemít to ten drsnější závěr, tak z toho člověk cítí takovou sportem nasáklou oddechovku z malého města.

bukiet
05.11.2021 2 z 5

Tak nevím, je tato kniha horší, nebo stejně špatná jako Tady byla Britt-Marie? Nezajímavé prostředí kopané je nahrazeno nezajímavým prostředím hokeje. Sportovní průmysl mne opravdu nezajímá. A jasně, ta kniha je přece o mezilidských vztazích. Jenže aby to byla dobrá kniha nesměla by vyznívat jako woke příručka a jednání postav by muselo být uvěřitelné. První půlka knihy, kde by měly být odhaleny charaktery hlavních aktérů je neskutečně zdlouhavá a ve výsledku mne nedonutila se zajímat ani o osud Mayi, ani Kevina. Druhá půlka je o něco zábavnější, ale působí prvoplánově. Chápu, o co autorovi šlo, ale pro mne mohl být problém maloměsta, s jeho nadšením pro jeden konkrétní sport a kolektivní slepotou před násilím, napsán zajímavěji. Interpretace Pavla Soukupa samozřejmě neměla chybu.

CarolC
17.10.2021 5 z 5

Neskutečně syrový příběh, ale zároveň neskutečně emotivně podaný. Kolikrát vás během čtení mrazí a kolikrát se vám derou slzy do očí a během otáčení stránek si oči musíte utírat. Mistrovsky napsané dílo, které jsem dlouho odkládala, protože ač miluju Backmana, hrozně jsem se bála, že tohle mě nebude bavit. Nakonec mě to zasáhlo jako blesk z čistého nebe a po dočtení to pokládám za to nejlepší, co jsem od něj doposud četla. Na těch několika stránkách mi docvaklo o čem všem je rodičovství a co všechno mě čeká a že to bude sakra dlouhá náročná cesta, ze které mám vlastně strach, abych ji zvládla. Děkuji vám pane Backmane, jak mi vaše příběhy v knihách otvírají oči, a jak mě vždy zasáhnou natolik, jako kdybych měla pocit, že čtu o něm, koho znám.

Nikusha
13.10.2021 3 z 5

Noo jako seriál to vůbec nemusí být špatné (neviděla jsem), ale jako kniha takové nijaké, docela utahané. Točí se to vlastně kolem té jedné události, ten zbytek je vcelku nezajímavý a spíš člověk nějak čeká jestli se z toho něco vyvine, ale kde nic tu nic. Dám šanci druhému dílu, ale mám obavy, že to bude to samé v bledě modrém.

Lucieenka
17.09.2021 5 z 5

Nejdřív jsem viděla seriál na HBO, od knihy jsem čekala, že bude stejně tak dobrá jako seriál. Ona nebyla stejně tak dobrá, ona byla bravurní. Do seriálu prostě nenarvete, tak skvěle popsané postavy, jako to bylo tady. Ta kniha mě pohltila. Víc takových knih!

Vivetkav
16.09.2021 4 z 5

Začátek byl pro mě zmatečný , ale pak se to rozjelo a nabralo obrátky.. velmi silný námět a pěkne řešení ...