Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR

Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533380/bmid_mezi-dvema-kimy-na-studiich-v-kldr-65e21684005b6.jpg 4 1147 1147

Unikátní vhled do života v KLDR, zemi, do které se člověk běžně nepodívá, a pokud ano, vidí pouze to, co mu režim chce ukázat. Koreanistce Nině Špitálníkové se tuto pečlivě budovanou oponu podařilo odhrnout.

dagsvob
31.07.2022 4 z 5

Moc zajímavé čtení

Noisette73
27.07.2022 3 z 5

Nina je statečná, velká sympaťanda, která nemá problém mluvit o věcech co zažila a viděla přesně tak jak opravdu jsou. Neměla problém rebelovat a svým způsobem upozornit na bezpráví a nespravedlnosti, které viděla i samotné severokorejce, což si velice cením.
Pohled češky na Severní koreu byl poutavý a neotřelý, bylo tam krásně ukázáno, že člověk si hodně rychle zvykne na všechno i na to špatné. Ale o Severní koreji se toho mnoho nedozvíte, je to spíše o tom jak se cizince studovalo a žilo v těžkém socialisticko - diktátorském režimu.
Pokud se chcete pustit do obou autorčiných knih, tuto čtěte určitě jako první dá vám základ a věci vysvětlí, ( je zde spousta cizích výrazů atd.) Ale nebojte jsou tu vysvětlivky, a až budete číst knihu druhou budete už jako doma a nebudete postrádat vysvětlivky, které v druhé knize už chybí.

LadyToTy
26.07.2022 3 z 5

Nikdy nepochopím tu moc jednoho "člověka " nad masou lidí.
Kniha plná informací o režimu v KLDR. Určitě stojí za přečtení

AnetaKor
23.07.2022 5 z 5

Zajímalo by mě, jestli se nekdy dožiji pádu režimu v Severní Koreji....

kniznistranky
22.07.2022 5 z 5

Těžko se nacházejí slova k popisu tohoto cestopisu. Mezi dvěma Kimy je kniha o postřehách mladé české studentky koreanistiky, pobývající na studijním pobytu v KLDR. Studující na tamní prestižní Kim Il-songově univerzitě.

Knížečka je to útlounká, ale těch informací v sobě ukrývá hodně. Pro mě, jakožto běžného člověka, který o KLDR věděl jen takový ten základ, že žít v této zemi, v totalitě, která tu panuje, je něco, co asi nikdo dobrovolně a trvale nechce. Nina nás prostřednictvím svých zážitků, postřehů a vědomostí získaných během studia, seznamuje s režimem. S tím jak je propaganda úplně všude a ve všem, jak jsou obyvatelé KLDR postupně už od malička cvičeni jak roboti k poslušnosti a k vyjmenovávání všelijakých Vůdcových životních událostí.

Kromě jiného se dozvíme o hierarchii společnosti, o bydlení, platech, partnerských vztazích, ale i významných památkách a historii Severní Koreje. O tom, jak se k cizinci v KLDR chovají a sledují každý jeho krok...

Najde se tu i pár fotek, které doplňují celé vyprávění. Je to drsná a krutá realita. Musím říct, že celou dobu autorka vše vypráví takovým tím hezkým stylem, že si člověk občas říká, že to vlastně není tak hrozný, ale tamní režim si umí dobře pohlídat, co jako cizinec všechno můžete vidět a co už je přes čáru.

Bizarních situací je tu popsaných hned několik. Mě nejvíc dostalo povídání o studentce, která při sesuvu půdy zachránila Vůdcův portrét a přišla při tom o život. Na základě tohoto jejího hrdinského činu po ní byla na její počest pojmenovaná škola, na které studovala a její rodina a profesoři sklidili poctu a vyznamenání. To jen na ukázku, jaký extrém ten tamní totalitní režim je.

Rozhodně doporučuju přečíst všem. Je to stručné seznámení se Severokorejskou nemilosrdnou krutou realitou.

Jackjelly
06.07.2022 4 z 5

Při čtení téhle knihy mě napadlo, co vede člověka k tomu, aby jel studovat do téhle šílené a brutálním režimem ničené země. Ale díky za to, informací z takovýchto zemí není nikdy dost. I když si nedělám iluze o povaze tohoto režimu, jehož měkčí variantu jsem zažil, pořád se člověk může dozvědět něco dalšího, obvykle ještě šílenějšího, než si dokázal představit.
K přečtení lze doporučit, nicméně její další kniha "Svědectví o životě v KLDR" je dle mého názoru přece jen lepší.

Popko
05.07.2022 4 z 5

Audiokniha. Zajímavé a v dnešní době celkem neuvěřitelné a přesto pravdivé...

lucie7406
04.07.2022 4 z 5

Čtivě sepsaný upřímný a erudovaný pohled na složitou problematiku. Kapitoly plynou, místy sice s odbočkami, přesto dohromady utváří zajímavý pohled především na každodenní realitu severokorejského lidu. Většina témat je představena spíše lehkovážně, s trochou mladické nadsázky, ovšem u kapitoly Za Kimovou zdí mi zamrazilo, jak ostatně asi i mělo. Takto upřímnou zkušenost z první ruky se vyplatí přečíst, o to víc, že je tamnější svět popsaný optikou autorky, která, byť socialistickou dobu nezažila, ji přesto dokáže připodobnit a probudit ve čtenáři pocit, že rozumí, o čem čte, jakkoliv jsou kulturní prvky exotické. Adekvátně faktografická forma knize navíc přidává na vážnosti bez dojmu arogance autorky.

Akinimod25
03.07.2022 5 z 5

Zajímavé vyprávění o studiu v KLDR. K této autorce se vždycky ráda vracím.

painthers
01.07.2022 3 z 5

Knihu jsem poslouchala - je to oddechové, nenáročné, srozumitelné. Nezjistila jsem nic zásadně nového, ale rozhodně je zajímavé si vyslechnout někoho, kdo tam studoval a pobyl tam tedy delší dobu.

katynka78
30.06.2022 5 z 5

Budu stručná - líbilo se mi to víc než Svědectví. Bylo to autentické ze strany autorky, velice poutavé, zajímavé a chvílemi jsem si připadala, že tam jsem s ní.
Klaním se před autorčinou odvahou a odhodláním tam jet, zažít to a podělit se o to s námi.

Andrea864
29.06.2022 5 z 5

Život v KLDR je plný strachu, bídy, hladu, nedostatku, nespravedlnosti, nadřazenosti a všudypřítomné ideologie. Tato realita je pro nás neuvěřitelná, mnohdy až absurdní. Skvěle napsaná kniha. Doporučuji.
Doporučuji si také přečíst Svědectví o životě v KLDR.

Luis_Lambo
26.06.2022 5 z 5

Děsivé a absurdní pohled na korejský totalitní režim v jeho nejryzejší podobě. Doručuji i jiné knížky od autorky 5/5

pedobro
26.06.2022 5 z 5

Zajímavé čtení. Místy úsměvné, místy absurdní a děsivé. V porovnání s KLDR byli snad i naši soudruzi a život v socialistické vlasti procházkou růžovým sadem. Nepochopitelné...

Jirinamac
21.06.2022 5 z 5

Knížku jsem poslouchala v rozhlase a když to člověk poslouchá čtený jako humorné zážitky, tak se to nezdá tak děsivé, ale děsivé to je a člověk si uvědomuje, co znamená svoboda. Díky Nino za informace ze života v KLDR. Snad se také někdy dočkají svobody.

tereza1198
21.06.2022 4 z 5

Moc zajímavé čtení. Určitě si přečtu i Svědectví. Básničky, propaganda, vůdce. Poučné a mrazivé.

Jajus
19.06.2022 4 z 5

Nejprve jsem četla Nininu druhou knihu, takže některé pasáže pro mě nebyly neznámé. Ovšem musím na to koukat z pohledu čtenáře, který druhou knihu ještě nečetl. Kniha se četla docela dobře, ale občas jsem se trochu ztrácela v tom, jak Nina míchala dohromady její první rok v KLDR s rokem druhým.

P.S.: byly tam ale věci, které pro mě novinkou byly

IreneP
17.06.2022 4 z 5

Poslouchala jsem na Rozhlase a jako bych tam byla. Nina Špitálníková dokázala napsat poutavou sondu do severokorejského života očima západní studentky, která se dorozumí jazykem té země. Ačkoli o totalitních režimech mám určitou představu, přesto mě některé věci až šokovaly. Hlavně závěr o působení některých charitativních organizacích, ale také ta úplná oddanost lidu vůdci. Od bývalého šéfa vím, jak se severní Korea prezentuje při politických návštěvách. Co se může a nemůže atd. Ale přesto jsem byla místy překvapená, jak tuhý režim to je. Chystám se i na Svědectví, ale to už v knižní verzi.

Kiu
16.06.2022 4 z 5

Velmi příjemné čtení, ale pokud máte od autorky přečtené ostatní knihy, někdy narazíte na opakované. To je však problém čtenáře. Styl psaní Niny se mi velmi líbí a doufám, že bude pokračovat v osvětě o totalitním režimu. Třeba si pak i člověk tady uvědomí...co znamená svoboda.

_Knihomolka_
14.06.2022 2 z 5

Musím přiznat, že výpovědi severokorejských uprchlíků, které jsem si přečetla již před pár týdny, mě zaujaly rozhodně více. Zde jsem očekávala, že se autorka zaměří výstředně na své studium a pobyt v KLDR. Pár stránek o tom v knize sice bylo, ale ve větším počtu se tu vyskytovalo to, co již bylo zmíněno ve Svědectví o životě v KLDR. Ale i přesto jsem pochytila pár nových zajímavých informací, které jsem ráda uvítala a zapsala si je, takže to nebylo úplně špatné.