Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR

Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533380/bmid_mezi-dvema-kimy-na-studiich-v-kldr-65e21684005b6.jpg 4 1137 1137

Unikátní vhled do života v KLDR, zemi, do které se člověk běžně nepodívá, a pokud ano, vidí pouze to, co mu režim chce ukázat. Koreanistce Nině Špitálníkové se tuto pečlivě budovanou oponu podařilo odhrnout.

Termina
21.02.2022

Člověk má povědomí, že ne-každý si spokojeně proplouvá životem plného vlastního rozhodování a možností. Přesto je pak střetem s realitou šokován. Zajímavé čtení které ve Vás zanechá pachuť vlastní spokojenosti. DÍK!

helena842
14.02.2022 5 z 5

Za mě skvělá kniha, kterou jsem četla ještě před Svědectvím o životě v KLDR. Jediné, co mi moc nevyhovovalo, že fotografie nebyly moc zařazeny u míst textu, kterých se týkaly a část věnovanou historii bych uvítala v počátku.

Lucik100
14.02.2022 5 z 5

Opravdu skvělá kniha. Autorka čtenářům podrobně poskytuje popis života v nedemokratickém a přísně kontrolovaném státu.

chrastitko
09.02.2022 5 z 5

Mít tuhle knihu v maturitním seznam je senzace. Sáhla jsem po ní bez rozmýšlení. Severokorejský režim, jiná kultura a jejich zcela odlišný pohled na svět mě vždy zajímaly. Autorka místní fungování režimu popsala velmi detailně na základě svých zkušeností z dvou pobytů v KLDR, což dodává celému vyprávění větší autentičnost. Za mě je knížka dechberoucí. Nechce se mi až věřit, jak může něco tak absurdního, jako je ideologie Čučche a celkový režim KLDR, existovat.

chuck1
28.01.2022 5 z 5

Těžko někdo přinese zajímavější a ucelenější pohled na KLDR, než člověk, který zde mohl delší dobu studovat. KLDR je kontrast extrémů (očima středoevropana). Velmi zajímavé čtení!

vlkove
27.01.2022 4 z 5

Moc pěkná kniha se spoustou zajímavých informací o historii a celkovém uspořádání KLDR.
Ocenila bych trochu více popisu zážitků autorky, jinak nemám co vytknout.

maldini_87
23.01.2022 4 z 5

Bylo to moc zajímavé čtení. Člověk žasne nad některými absurditami režimu v KLDR. Už se těším na další knihu autorky.

kramver
10.01.2022 4 z 5

Je to poměrně útlá knížka. O KLDR toho víme tak málo, že jakýkoliv střípek přibližující život v této neprobádané a utajené zemi je vítán a vzbudí zájem. Na tak malém počtu stránek se Nina Špitálníková dotkla vlastně všech důležitých témat včetně historických souvislostí a já knihu beru jako hezky zpracovaný úvod do problematiky, kterou se budu snažit načíst více i od jiných autorů. Jedna autobiografická kniha tu na mě už čeká, ale před tím si asi zase na chvíli odskočím do bezpečnějších vod vymyšlené a laskavé fantazie.

Pepa0216
05.01.2022 4 z 5

Přiznám se že jsem před čtením váhal jak moc reálný obraz to bude, protože jsem si říkal zda bude autorka psát tvrdou realitu, když už se tam asi poté nikdy nepodívá. Na studiích však byla před nějakou dobou a tvrdou realitu popisuje. Kniha je v lecčems zajímavá i pro zájemce o politiku a historii. Moc lidí do KLDR nepronikne. Kladně hodnotím popis historických událostí z obou stran, náhled do obyčejného života lidí, jejich zvyků a kulturních a společenských událostí v KLDR. Občas člověka jímá hrůza a nespočítal bych kolikrát jsem si během čtení řekl: Buďme rádi kde žijeme a za ten blahobyt co máme! Přesto mám pocit že by si téma zasloužilo trochu preciznější a obsáhlejší zpracování.

tynkaiscrazy
27.12.2021 3 z 5

o KLDR jsem četla už jinou knihu, konkrétně Dokonalý soudruh Kim Čong-un od novinářky Anny Fifield, a tak jsem se nemohla ubránit určitému porovnávání, které z mého pohledu Anna Fifield vyhrává.
Nina Špitálníková KLDR v rámci studií koreanistiky navštívila dokonce dvakrát. Obě návštěvy v knize ale splývají, autorka přeskakuje od zážitků z jedné cesty k zážitkům z druhé a čtenář se nemusí vždy úplně chytit. V průběhu čtení jsem se ale naučila nekoukat na chronologii a soustředit se na to statické, čili popis života v Pchjongjangu (ten se totiž za to meziobdobí výrazně nezměnil:-)). Čtení celkově odsýpá, kniha obsahuje i seznam použitých korejským termínů, aby se člověk trochu orientoval. Přesto ale samotné odbíhání na konec knihy ke zdrojům je dosti nešťastné, osobně bych více ocenila poznámky pod čarou, protože než se člověk přes číselné odkazy dostane v seznamu termínů k tomu, co hledal, často objeví jen odkaz na internetovou stránku:-). Jedná se o celkem zajímavý náhled do běžného života v KLDR, ovšem očima Češky. Věřím, že ještě zajímavější bude autorčina druhá kniha vedena v rozhovorech, která dá hlubší vhled do procesů v Severní Koreji. Po dočtení knihy mám pocit, jako bych se tři dny procházela sama v Severní Koreji. Zajímavé, ale vůbec to nestačilo.
Pro ucelený popis KLDR jakožto aparátu a Kim Čong-una doporučuji již výše zmíněnou knihu, psanou především velmi čtivě. Je vidět, že Špitálníková není ani spisovatelka, ani novinářka, neboť text byl plytký, věty občas kostrbaté. Zároveň se mi nelíbila taková neucelenost - autorka odbíhala od tématu k tématu zcela náhodně, často se k nim v rámci jiných témat opětovně vracela a přijde mi, že si neuměla ani vybrat, v jakém stylu chce knihu psát. Učebnice dějin? Osobní výpověď a zkušenosti? Já ti nevím, Karle...

Martina157
13.12.2021 4 z 5

Moc zajímavé, štěstí, že v KLDR nežiji

Kakho-Oto
30.11.2021 4 z 5

Zajímavé čtení o zřejmě nejděsivějším režimu současnosti. Za sedm dekád mají obyvatelé KLDR dokonale vymyté mozky a myslí si, že si lidé v ostatních státech žijí mnohem hůře než oni, přitom je tomu naopak. Oceňuji odvahu paní Špitálníkové napsat publikace o jejích zkušenostech s KLDR, stejně jako to, že se vůbec odvážila dvou studijních pobytů v této zemi.

AndulinaU
29.11.2021 4 z 5

Více se mi líbila její druhá kniha - svědectví o životě v KLDR. Tato klidně mohla být o něco delší, na to, že tam byla dvakrát, tak mi přišla knížka dost krátká. Přišlo mi, že je v knížce trochu zmatek, byla tam dvakrát, ale knížka byla také zvláštně napsaná, že to vypadalo jako jeden výlet. Nicméně se i přes to četla dobře, zase jsem se dozvěděla něco víc, bavili mě Niny zážitky

Lily189
22.10.2021 5 z 5

Opět super kniha. Můj mozek právě hýří kvanty nových informací. Při čtení se člověk lehce vcítí do autorky. Doporučuji všemi deseti.

Runinka
12.10.2021 5 z 5

Četla jsem až po autorčině knize rozhovorů,a i přesto se mi knížka líbila. Život v KLDR je pro mě nesvobodný a neuchopitelný,a to jsem zažila komunisty. Tam mi to prostě dle popisu přijde až jakoby fanatizmus.

pakoshka
07.10.2021 3 z 5

Rezervačka v knihovně na Mezi dvěma Kimy na mě vyšla hned poté, co jsem dočetla Svědectví o životě v KLDR. Nininy poznatky ze studií v KLDR mi nedaly tolik, co rozhovory s uprchlíky - spoustu infa už jsem měla právě z poslední knihy, navíc mi Mezi dvěma Kimy přijde trochu zmatečná. Autorka hodně zdrojuje, její osobní zážitky jsem ocenila víc.

Pokud váháte, spíš doporučím Svědectví o životě v KLDR, ta mi dala víc, má zajímavější formu a je víc lidská.

jiri4861
30.09.2021 5 z 5

Zajímavé čtení, oceňuji autorku, že do této země jela dobrovolně.

marciana
30.09.2021

Pro mě byla kniha velmi zajímavá a doporučím ji každému, kdo má touhu a odvahu vydat se alespoň prostřednictvím knihy na pár dní do KLDR. Mám i autorčinu druhou knihu a těším se na ni.

lucifess
27.09.2021 5 z 5

Nejdříve jsem s autorkou viděla a četla nějaké rozhovory. Téma KLDR a její podání, zážitky mě okamžitě chytly a objednávala jsem knihy. Začetla jsem se okamžitě. Knihu rozhodně doporučuji k přečtení. Má rozhodně své místo v mé knihovně. Je to dílo, které si ráda za čas přečtu znovu. Nezapadne mi a rozhodně ji vždy doporučím i známým.
Musím také ale přiznat, že závěr už pro mě nebyl tak poutavým čtením. Poslední třetina knihy byla už víc jako průvodce a působila na mě ve finále useknutě.
Zároveň autorku obdivuji a smekám za odvahu se do země vůbec vydat. A dokonce 2x. Díky za vaše svědectví, rozhovory, knihy!

kristyna0578
12.09.2021 4 z 5

Celou knihu bych označila jako velmi kvalitní odbornou práci. Všechny informace jsou zde velmi zajímavé a také často velmi detailně popsané s mnoha a mnoha! odkazy na zdroje. Bohužel pokud už nalistujete zdroj na konci knihy, může vás nepříjemně překvapit, že se jedná jen o odkaz na internetovou stránku, knihu, autora či v tom lepším případě narazíte na kratičký odstavec, který vás do dané problematiky více uvede. Kdyby v knize nebyly osobní zážitky a poznatky autorky, myslím, že bych měla velký problém celou knihu přelouskat. Na druhou stranu, kniha splnila mé očekávání - tedy dozvědět se více o KLDR.