Mráz

Mráz
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258204/bmid_mraz-lC5-258204.png 4 3086 3086

Martin Servaz série

Vražedné šialenstvo uprostred francúzskych Pyrenejí! Pracovníci elektrárne v Pyrenejach jedného dňa našli mŕtvolu koňa bez hlavy zavesenú na stožiari lanovky, ktorá je v oblasti jedinou prístupovou cestou. Vyšetrovanie zverili Martinovi Servazovi, veliteľovi kriminalistickej jednotky v Toulouse. Skúsený vyšetrovateľ na mŕtvole identifikoval DNA, ktorá patrí jednému z chovancov inštitútu, v ktorom zadržiavajú veľmi nebezpečných duševne chorých vrahov. Ústav je pritom tak zabezpečený, že nie je možné, aby sa niekto z chovancov mohol dostať von. Keď sa nájde prvé mŕtve ľudské telo, Servaz spolu s psychologičkou z ústavu úporne hľadajú kľúč k odhaleniu desivého tajomstva. Vynikajúca kombinácia série skutočne strašidelných zločinov, mrazivej atmosféry a húževnatého policajta robí z tejto knihy napínavé čítanie, počas ktorého budete až do konca hádať, kto je vrah.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (SK)

Glacé, 2011

kasavubu
11.03.2018 4 z 5

Tak žádné velké "wau" se nekonalo. Kniha rozhodně špatná nebyla, ale jako by mi v ní po celou dobu, co jsem ji četla, něco chybělo. Možná to bylo postavami, se kterými si mohl autor více pohrát. Nevyvolaly ve mně téměř žádné emoce, ani kladné, ani záporné. Jinak vlastní zápletka byla dobrá. Možná v knize mohlo být více napětí, chvílema se děj poněkud vlekl. Jako celek a vezmu-li v úvahu, že to je autorův debut, to určitě špatné nebylo. Jediné, co jsem tak nějak nepochopila (nebo mi to uteklo), proč vrah zabíjel koně, mohl se rovnou zaměřit na lidi. Nepochopila jsem, zda to byl jen úhybný manévr, kterým chtěl odlákat pozornost vyšetřovatelů.

Calibra
10.03.2018 4 z 5

Příjemné čtení, tloušťka knihy sice trochu odrazuje, ale je v ní velké řádkování a okraje, takže se čte poměrně rychle. Příběh se mi líbil a extrapřehnaný mi nepřišel. Určitě se brzy vrhnu na Kruh.

Joges
09.03.2018 4 z 5

Větší dávku napětí, dobré postavy či výborné místo pro námět nemohu knize upřít, ale občas se tu vyskytly nereálné situace, kterým jsem se musel smát. I když jde o fiktivní námět, mnohdy i ve smyšleném knižním světě pokulhával. Chápu, že se autor ve své prvotině chtěl vytáhnout, ale jak se občas říká, někdy méně znamená více. Také mi tu vadily záblesky motivů známých knih (např. Purpurové řeky, Mlčení jehňátek). Na další pokračování se ale těším.

tulip131
06.03.2018 4 z 5

Knihu jsem přečetla za 12dni, což samo o sobě vypovídá, že byla čtivá, fakta a drama. Čtení, které neodložite. A musím říct, že některé vysvětlení na konci bych opravdu nečekala - proč Martina políbila manželka jeho podřízeného. A to, že ten podřízený ví, že se Martin manželce líbí.

Adolfík
05.03.2018 5 z 5

Velice dobře se četla, vtáhne do děje, má spád, Miniera mám prostě rád...

Janinho
02.03.2018 3 z 5

Hodnotím zpětně po přečtení celé série a za mě Mráz nejslabší. Momenty z léčebny mě bavily, ale některé pasáže mě vyloženě nebavily..

MartyManCZ
28.02.2018 2 z 5

Fíha...tak to mě teda vůbec nebavilo. Navíc to bylo dost dlouhé. Mít to o 200 stran méně, mělo by to větší spád. S panem Minierem jsme si teda nesedli :( - průměr

allebra
28.02.2018 5 z 5

Četlo se velmi dobře, vyhovoval mi autorův styl psaní, líbilo se mi prostředí, tajemná atmosféra, napětí a oblíbila jsem si i Martina Servaze. Takže to je počátek další knižní série, na jejíž pokračování se budu těšit.

lenysek69
26.02.2018 5 z 5

Naprosto luxusní kniha. Dostala jsem tip od kolegyně, abych si tuto knihu přečetla. Knihu jsem nakonec přečetla zhruba za 10 hodin. Příběh je napínavý až do konce. Celou dobu máte několik tipů, kdo to asi tak mohl udělat, ale nakonec jste překvapení, kdo je nakonec vrah. Stoprocentně doporučuji.

Irsaf
25.02.2018 5 z 5

Moc pekny čtení. Tesim se na další díl :)

ujira
22.02.2018 4 z 5

Mrazivé prostředí, mrazivé téma, mrazivě propracovaný děj,jedna z lepších mrazivých detektivek.

jana1986
14.02.2018 5 z 5

Moje první severská detektivka a hned mě naprosto uchvátila! Od začátku do konce napínavé, zamotané a konec překvapivý, nemohla jsem se odtrhnout a MUSELA dočíst :-) Doporučuji!

Gábina231
10.02.2018 4 z 5

zajímavá atmosféra knihy... na rozdíl od jiných hodnotitelů mi byl hlavní hrdina sympatický... nemusí být každý policista bezchybný “rambo”... naopak jisté vyhoření a bezradnost nad nějakými situacemi mi přijde přirozená...

Lenyaa
05.02.2018 3 z 5

Mrazivá atmosféra se mi líbila, ale knihu bych tak o polovinu zkrátila.... Na můj vkus až příliš mnoho "zbytečných" informací a nemohu si pomoct, ale hlavní vyšetřovatel mi zkrátka k srdci nepřirostl.... Připadalo mi, že stále jen tápe. 3* jsou hlavně za prostředí psychiatrické léčebny.

monika2299
31.01.2018 5 z 5

Doporucuji!!!! Super napinava kniha!!!

Peetullka
29.01.2018 5 z 5

Určitě doporučuji !

Majdule
29.01.2018 5 z 5

Zapomeňme na severské autory a jejich nutkání předávat světu poselství o reálném zlu (mimochodem, na jednu takovou se právě chystám :)), otevřete knihu, která je realitě vzdálená stejně jako detektivky Agathy Christie (pozor, tím v žádném případě neříkám, že je jim Mráz nějak podobný), a vychutnejme si démonické, neodůvodněné a literární zlo, z něhož jde mráz po zádech. Pro mě skutečně strhující. Autor nás vede cestou náznaků, vzbuzuje strach, nabízí řešení, aby je vzápětí popřel. Děj je komplikovaný, ale konzistentní. Nic není navíc a skoro nic nechybí. Umí překvapit a obratně se čtenářem manipuluje. Silnou stránkou příběhu je atmosféra Pyrenejí v zimě, Wargnierův ústav je natolik děsivý, že je čtenář rád, že ho ve skutečnosti nemůže navštívit.
Dalším plusem jsou postavy, načrtnuté velmi plasticky. Martin Servaz je samozřejmě úchvatný, ale nějakým způsobem se vymykají vlastně všechny postavy. Všechny by se za určitých okolností mohly vymknout a pustit do sebe zlo. Nikdo není jednoznačně interpretovatelný. Výjimečný thriller, který mi přinesl potěšení o to větší, oč je vzdálen realitě s jejím zlem a průměrností.

Olga.S
25.01.2018 2 z 5

No jsem asi divná, ale prvních cca 200 stran strašná nuda. Později se to trochu rozjelo, ale vůbec jsem nezažila ,,musím číst" u této knihy. Posledních 150 stran jsem opravdu jenom přeletěla. Snažila jsem se knihu číst přes měsíc, pořad jsem si říkala, že to dočtu poctivě. Opravdu se to nedalo, promarněný čas, který jsem mohla věnovat lepší knize, Dvě hvězdy za prostředí psychiatrické léčebny.

karantena
21.01.2018 5 z 5

Napínavá,drsná knížka.Má spád,dobře se čte.Martin Servaz sympaťák.Pomalu zjišťuji,že při výběru knihy nesmím dát na úsudek ostatních.

Radunnie
19.01.2018 1 z 5

Chápu, že se jedná o autorovu prvotinu, každý začátek je těžký, nejtěžší však bylo tuto knihu dočíst, tedy alespoň pro mě.
Jako fanynka napínavých thrillerů a detektivních příběhů si nedokážu vysvětlit takový úspěch, jakého se dílo dočkalo. Otevření knížky jsem pokaždé oddalovala, jak se dalo, začíst jsem se nemohla ani po uplynulých 3/4 příběhu. Pak přišel záblesk čehosi a já doufala, že v poslední čtvrtině už bude líp, ovšem autor celé dílo zazdil, a to nejen svým rádoby překvapivým rozuzlením a strhujícím závěrem.
Zazdil ho vlastně už dávno předtím, a to naprostou absencí napětí, logiky v příběhu a především samotného literárního umění. Co mi však vadí ze všeho nejvíc, je styl psaní. Spousta nezáživných pasáží, které vyjdou naprázdno, bezduché dialogy, názvy písniček včetně jejich interpretů, kt. jeden z vyšetřovatelů právě poslouchá, to všechno mi v samotném textu přišlo naprosto zbytečné a víc než na podobnou omáčku bych se, být v kůži autora, zaměřila na vystavění zápletky. Příběh i se všemi (většinou zbytečnými) dějovými liniemi mi připadal za vlasy přitažený, jako kdyby ho pan Minier natahoval za každou cenu (632 stran je na takové literární dílo skutečně víc než dost) a ze samého zoufalství už nevěděl, kudy kam.
Do jisté míry trochu podezřívám tvůrce českého překladu, jindy vynikajícího J. Žáka, že text dostatečně nedokázal přizpůsobit autorově zamýšlené, mrazivé atmosféře (ve Zkurveným příběhu se přitom této úlohy zhostil na jedničku). Ale po třítýdenním martýriu jsem dočetla, a světe, div se, snad poprvé se mi podařilo odhalit vraha téměř na začátku. Za to ta jedna hvězda.