Muž jménem Ove

Muž jménem Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240484/bmid_muz-jmenem-ove-240484.jpg 5 4589 4589

Román o lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit saabem. Ovemu je padesát devět let. Řídí saab. Na pozici předsedy družstva vlastníků byl sice vystřídán už před pár lety — což on sám považuje za převrat — ale to mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. A o tom, jak se změní životy lidí, kteří se s Ovem setkají.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove, 2012

Otovka
28.01.2020 5 z 5

Krásný lidský příběh, skvělé napsaná kniha. Vtipné okamžiky se střídají s dojemnými a občas na člověk pocit, že by Oveho nejraději uškrtil.

olma
25.01.2020 5 z 5

Když vydržíte ubrblaného muže, zažijete krasné chvíle s touto knihou. A vřele doporučuji vydržet.

DanaKa81
25.01.2020 4 z 5

autor v knize šikovně prolínal Oveho minulost s přítomností. Kdo by si sympaticky mrzutého, ale čestného Oveho s jeho kočičkou a milými sousedy neoblíbil...

Ophelie
25.01.2020 5 z 5

Krásný příběh, plný humoru i smutku, především konec je hodně dojemný (až mi i ukápla slza)... Prostě tato kniha rozhodně stojí za přečtení!

Dana.P
25.01.2020 5 z 5

Do knihy jsem se nejdříve nemohla vůbec začíst, ale nakonec mě kniha uchvátila, že jsem se od ní nemohla odtrhnout.

elissa14
24.01.2020 5 z 5

To bylo tak vtipné, dojemné, pravdivé, smutné a veselé zároveň! Tahle kniha má všechno a ještě mnohem víc. Ačkoli mě původně příliš nelákalo sledovat příběh stárnoucího morouse, rychle mi všechny postavy přirostly k srdci. Kniha je psána lehce, čtivě a humorně. Člověk se chvíli usmívá a chvíli dojímá a celkově to bylo moc příjemné čtení. Pokud chcete pohladit na duši, doporučuji strávit nějaký čas ve společnosti muže jménem Ove. Já knihu jednoznačně řadím mezi své nejoblíbenější kousky :)

Bauriska
22.01.2020 5 z 5

Uff.. tak tenhle příběh mi dal zabrat. Ani nevím, jestli se mi u nějaké jiné knihy vystřídalo tolik emocí. Byla jsem zprvu krapet nedůvěřivá k nepříjemnému muži jménem Ove a k lehce nucenému humoru autora. To ale rychle přešlo. Začal se mi zamlouvat autorův styl, přistihla jsem se, že se často pobaveně usmívám. Pak přišel hlasitý smích střídaný s dojemným pousmáním. Poslední třetinu knihy už jsem byla v slzách a nakonec jsem se bála číst dál, protože jsem měla strach ze špatného konce.

Kniha je krásná, vtipná i dojemná. Morous Ove byl nakonec fantastický a jeho vzpomínky na svou velkou lásku byly .. no zkrátka dojemné :) Dlouho jsem se na knihu těšila a teď je mi líto, že už ji mám přečtenou.

sassenkka
22.01.2020 5 z 5

Moje první knížka od Frederika Backmana a musím říct, že jsem ke konci rozháněla slzy. Zdánlivě obyčejný příběh nevrlého starého muže se rozjede v super jízdu, která dojímá i baví. Hlavní postavy rychle přirostou k srdci, a ačkoliv to není žádný akční příběh, kde na každé druhé stránce očekáváte zvraty, je to chytlavé, baví to. Velmi příjemná knížka. Těším se na další od autora.

IvčaKraťaska
20.01.2020 5 z 5

Stala se z ní jedna z mých nejoblíbenějších knih. Jde o pohled na svět člověka, který po ztrátě své milované osoby již nemá chuť žít. Celý život měl své zásady a představy o tom, jaký by měl život být. Ove se zdá být dobrý chlap. Možná se mě příběh tolik dotýká proto, že naráží na jednu z mých největších obav. Jak by šel život dál kdyby všichni na kterých mi záleží již nebyli? Líbí se mi jak se v příběhu vrací ke svým vzpomínkám, člověk si pak přejde z fáze kdy ho Ove strašně štve až k tomu, že má toho mrzouta vážně rád.

VendaS20
18.01.2020 5 z 5

Každému se líbí jiné příběhy a styly jakými jsou knihy napsány. Mne se tato kniha líbila moc, příběh byl pro mne zajímavý i když pro někoho může být obyčejný. Styl se mi také moc líbil, nemohla jsem se odtrhnout. Kniha je vtipná i dojemná.

Hanjimka
18.01.2020 4 z 5

Zároveň vesely i smutný příběh. Ale na dlouhé zimní večery je fajn.

Margherita_N
14.01.2020 5 z 5

Dojemnej příběh, skvěle napsanej. Znala jsem ho z oscarového filmu, kterej jsem viděla loni při letním promítání na zahradě švédského velvyslanectví. Určitě doporučuju už kvůli castingu, všichni herci jsou skvělí, nejvíc mi ale utkvěli Ove, Parvaneh a Sonja. Knižní předloze je film velmi věrný.

V tomhle milém (přes všechny těžkosti) příběhu sousedství a potažmo života nemůžete stát na něčí straně, protože autor minimalisticky, ale přitom hluboce vystihuje lidské povahy, projevující se ve všedních situacích. Takže jednoho budete mít rádi pro něco, druhého zase pro něco jiného, a stejně tak na nich najdete mouchy, kvůli kterým byste se s nimi hašteřili.

Může vypadat jako hromada klišé, že starší konzervativní pán se musí smířit s tím, že všechno kolem něj se mění, že má najednou za sousedku temperamentní cizinku s manželem bez "poctivého" zaměstnání, že je "nucen" k sobě nastěhovat homosexuála v nouzi... Ale ono je to podané přirozeně, jak život plyne, a tyhle okolnosti z vyprávění netrčí, není to žádné ždímání citů a emocí. Při čtení se zamyslíte nad sebou, nad svým vztahem k nejbližším, nad tím, že možná někdy zbytečně odsuzujete lidi po jejich prvním projevu, aniž byste věděli, co mají za sebou a proč jsou takoví, jací jsou.

Jenom mě zarazilo, jak je podle autora člověk v 59 letech na odpis. Oveho vrstevníci včetně jeho samého jsou stiženi smrtelnými chorobami a v běžných situacích podáni jako někdo, kdo se do tohohle světa dávno nehodí. Devětapadesátníci jsou podle mých zkušeností dneska většinou energičtí a můžou doufat v několik dalších šťastně prožitých desetiletí, a ne že by na každém kroku nacházeli důkazy svojí zbytečnosti a bojovali proti úřadům, které je ve vizích vlastního nedostatku podporují. Těžko říct, jestli tenhle postoj vychází z autorovy vlastní zkušenosti, nebo je to třeba švédské specifikum, že produktivní věk končí brzo.

JurijMilkovic
08.01.2020 5 z 5

Co říct k Ovemu? jak tu někdo napsal dobře, budete se smát, budete brečet a nebudete tušit proč, ale pak pochopíte. Takový je Ove takový, dokonalý

Greenfingers
02.01.2020 2 z 5

Autor se pokusil vyprávět melodramatický příběh okořeněný humorem. Dle mého názoru se mu tento jeho záměr ne zcela zdařil. Pasáže, které měly dojmout, na mě působily poněkud falešně a povrchně. Jednoduše, nevěřil jsem jim.
O humoru mám malinko jinou představu. Ten v podání autora mě příliš neoslovil. Kniha jako celek na mě působila nepřesvědčivě. Bohužel, téma by si rozhodně zasloužilo lepší zpracování. Srovnávání s filmem Lepší to už nebude v žádném případě neobstojí.

Pasadenka
30.12.2019 4 z 5

Nejdřív malinko matoucí, pak už zcela roztomilý gúdfíl příběh. Knížka je napsaná dobře, děj je takový průměrnější a pointa příjemná. Jednoduše rozkošná knížka na milé chvilky snad pro celou rodinu. V rámci žánru 4 hvězdičky, ale čistě objektivně to na víc, než tři nemá. :(

Artep5244
27.12.2019 4 z 5

Z počátku jsem se trochu divila, proč je kniha zařazena v kategorii "humorné". Mně tedy rozhodně humorná nepřipadala. Ale jak jsem v příběhu postupovala dále, pravda, našla jsem tam několik vtipných situací. Rozhodně se ale nedá říct, že bych se potrhala smíchy.
Nevrlý a neustále nabručený Ove mi byl velice sympatický. Kapitoly z jeho ne zrovna veselého mládí a života s manželkou jsem prožívala s ním. Konec příběhu mě velice zasáhl. Ještě dlouho mi v hlavě zůstane obraz Oveho, muže s velkým a dobráckým srdcem.

eva-lupen
21.12.2019 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, skvěle načtená Janem Vlasákem. Nádherná kniha, kterou musím jen doporučit. Humorná a přesto je v ní tolik smutku... Člověk přes úsměv neudrží slzy. Ove je svéráz, ale jak já mu rozumím. :-)

domihruzkova
18.12.2019 4 z 5

Po přečtení některých komentářů tady jsem očekávala asi něco ještě o chlup lepšího :)
SPOILER
Kniha ale vůbec nebyla špatná, prožijete život Oveho, jeho šťastné i smutné chvilky, několikrát se neúspěšně pokusíte o sebevraždu, abyste nakonec nalezli přátele, kteří se přistěhovali přes ulici a zemřeli jako docela spokojený chlapík.

Flatula
17.12.2019 4 z 5

Ove, král ze Saabu, patron dobře udělané práce. Hořkosladký román proteče hrdlem jako dobře namíchaný koktejl. Místy jde autorovi vidět příliš do kuchyně, ale vyprávět umí.

První věta knihy: "Ovemu je padesát devět let."

nicolettkaa
15.12.2019 4 z 5

První polovinu jsem si říkala, jestli jsme všichni četli tu samou knihu. Moc mě totiž příběh nebavil, ale naštěstí jsem to nevzdala a druhá část mi to počáteční trápení vynahradila. Humor se v příběhu sice vyskytuje ale přesto jsem měla spíš pocit smutku.
Lásku, kterou cítil Ove k Sonje, bych přála každému. To bylo až něco neuvěřitelného. Knihu si ráda jednou přečtu znovu.