Muž, který přežil Lidice
Zdeněk Mahler
Novela Muž, který přežil Lidice je volnou, rozšířenou a necenzurovanou autorskou verzí textu Nokturno. Muž, který přežil Lidice je rozšířenou variací na známé téma lidické tragédie, která se stala předlohou českého filmu Lidice. Novela je založená na skutečném příběhu muže, který jako jediný přežil vyhlazení Lidic díky tomu, že si právě odpykával trest za vraždu. V krátkých poetických obrazech je načrtnuta rodinná tragédie Františka Šímy, obyvatele obce Lidice, která se prolíná s neštěstím českého národa v čase německé okupace. Otec při hádce zabije svého syna, což mu paradoxně zachrání život. O zničení obce, kterou po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha vypálili jako odplatu nacisté, se ve vězení vůbec nedozvěděl. Po propuštění z vězení se o Vánocích 1942 vrací domů...... celý text
Přidat komentář
Kniha se mi líbila... Čtivá, stručná. Před x lety jsem viděla film, tak jsem si příběh připomněla.
Stručné,ale hodně čtivé. Film jsem zatím neviděla, ale po přečtení knihy jsem na něj zvědavá.
Dobrá kniha známá podle filmu Lidice. Četlo se mi to velice dobře a celý tento příběh se mi živě vybavoval dle filmu.
Perfektní vystižení situace, rychle přečteno, vše vysvětleno. Měla by to být povinná četba.
Přišlo mi to spíš jako anotace k filmu, aby zúčastnění během pár hodin zjistili, kdo je kdo a o co jde. Ale téma je to určitě zajímavé, jen na můj vkus až moc strohé
Knížku jsem přečetla za pár hodin ještě před filmem.
Nelze ji odložit. Já naopak oceňuji její stručnost.
Četla jsem dlouho před natočením skvělého filmu a kniha pro mne byla velkým překvapením - osud Lidic z té druhé stránky. Pan Mahler je velmi delikátní člověk a historii umí podat krásným čtivým způsobem, jen tak trochu bez barvy, vůně a chuti. Poválečná historie tohoto městečka byla plná kvasu - nenávist k rodinám letců, kteří se nesměli vrátit, zdaleka ne idylické vztahy mezi lidickými ženami i navrátivšími se dětmi, osud pomníku i existence neznámého popraveného muže... To je na velký historický román a emocí bych se vůbec nebála.
Přečetla jsem během dopoledne, kniha velmi stručná,což je škoda. Myslím, že by se dalo téma mnohem více rozvinout.
Osekané až na kost, jako by bez emocí, v podstatě základ scénáře k filmu.
Protože se mi ale film hodně líbil, za každou scénou v knížce jsem viděla scénu z filmu a těch emocí tam bylo nakonec hodně...
Knižku jsem měla během dopoledne přečtenou a za hodinu už jsem si skoro nepamatovala o čem byla. Celá kniha je psána čtivým stylem, ale na muj vkus moc stručným. Nicméně musím zmínit ilustraci která byla velmi poutavá a pamatuji si je líp než ten příběh.
Škoda, že kniha byla hodně stručná. Četla se velmi rychle. Filmové zpracování je rozhodně lepší. Díky tomu, že jsem film viděla, měla jsem určitou představu o vykreslení postav. Sama o sobě by mi kniha nic moc neřekla.
Už dlouho jsem se k této knize chystala a neudělala jsem chybu. Byla velice čtivá, ač trochu stručnější, neuškodilo jí to. Tento silný příběh mohu porovnat v knižní i filmové podobě a obě mají svou vlastní atmosféru. Film je více emotivní a jediné oko nemůže zůstat suché. Nicméně kniha není o nic horší.
Trochu strohé, kniha se četla velmi rychle. Jinak silný příběh. V tomto případě byl film lepší.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) Lidice osudy lidí české novely
Autorovy další knížky
2011 | Muž, který přežil Lidice |
2007 | Ano, Masaryk |
2003 | Katedrála |
2011 | Nokturno |
1998 | Spirituál bílého muže aneb Dvořák v Americe |
Historie Lidic a jejich obyvatel v době 2. světové války nelze zhustit na pár stránek. Autor se o to pokusil a určitý dojem kniha určitě vyvolá, ale k úplnosti všech událostí je to málo. Trochu přelétavý styl vyprávění taky asi příliš nenadchne a tak nevím, kdo by si knihu dnes ještě přečetl, v hodinách dějepisu by však nějaký dospívající mohl po jejím přečtení zazářit.