Muž menom Ove

Muž menom Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277237/bmid_muz-menom-ove-OQ6-277237.jpg 5 4589 4589

Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života. Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi – čo on sám považuje za obyčajný puč. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného. Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí. Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

En man som heter Ove, 2012

jane4352
10.05.2016 5 z 5

Po přečtení téhle knížky je mi prostě hezky, jinak se to vyjádřit nedá :-)

lucimark
10.05.2016 5 z 5

Tahle kniha mi přirostla k srdci stejně jako její hlavní nehrdinský a věčně nabručený hrdina s příliš velkým ale zlomeným srdcem. A pravděpodobně bude navždy patřit mezi mé nejintenzivnější knižní zážitky. Záměrně píšu "knižní" a nikoliv "čtenářské", protože se stala zároveň mou první audioknihou vůbec. A pro start s audioknihami jsem si nemohla vybrat lépe. Při poslechu na se na mé tváři neustále střídal pobavený úsměv s dojetím napuchlýma očima a na konci jsem už slzy (u knihy poprvé po mnoha letech) neudržela. Děkuji autorovi za krásný zážitek a děkuji i Janu Vlasákovi za skvělý přednes. :-) chvílemi jsem naprosto věřila, že na mě ze sluchátek mluví opravdový muž jménem Ove :-). Teď už vím, proč se tato nahrávka stala "Absolutním vítězem" v soutěži Audiokniha roku 2014.

Fifi15
09.05.2016 5 z 5

Přesně takový dojem na vás padne po přečtení knihy, kterou dlouho odkládáte a nejste si jistí, zda to bude váš "šálek kávy". I po přečtení pár prvních řádků při vybírání knihy jsem nebyla přesvědčená, že to bude ta kniha, na kterou jsem tak dlouho čekala. A kterou zařadím na svůj žebříček oblíbenců hodně vysoko. O to víc jsem nadšená a budu knihu jen doporučovat.
Jak je psané na přebalu, kniha pojednává o obyčejných, všedních věcech, se kterými se setkáváme každý den. A podle mě, je právě v tomto umění - dokázat vylíčit tyto všední okamžiky, sousedské vztahy, život na jedné ulici. Do toho stárnoucí mrzout, kterého si ale oblíbíte a vůbec hořkosladké ladění celého příběhu. Většinou se při čtení, byť i čtivé knihy, těším, až se "prokopu" na konec a pustím se zase do něčeho nového. U této knihy tomu tak nebylo. Šetřila jsem si ji...Zkrátka, kdo má rád tragikomické příběhy a nepotřebuje veliké zvraty, autor ho odmění pestrým zážitkem.

Šárka_D
07.05.2016 5 z 5

Krásný, tady nelze jinak, než pět z pěti. Příběh nutí k smíchu i k pláči, emotivní knížka se vším všudy. Pokud je vám na nic a máte depku, přečtěte si Oveho, umí pohladit po duši. Jo a taky mi připomíná mýho tátu :)

kruppe
01.05.2016 5 z 5

Gran Torino po Švédsku? Může to fungovat? Ano, a jak! Úsměv od ucha k uchu od začátku do konce, spadl jen v epilogu, na chvíli. Pro mě nejlepší kniha, pro rok 2014. A tak to prostě je!

marketa8548
29.04.2016 5 z 5

Nádherná kniha, troufám si říct jedna z nejlepších, co jsem četla. To, že vás jedna věta rozesměje a druhá rozpláče, mi přišlo až nemožné, ale je to tak. Až jsem si říkala, která by odolala nenucenému šarmu Muže jménem Ove?

IvetB
24.04.2016 5 z 5

Ove se zdá jako neskutečně protivný a nabručený dědek. Jenže jak příběh pokračuje, začne se vám vrývat pod kůži. A do srdce. Už dlouho jsem nečetla něco tak dojemného a citlivého. Ano, pár kapesníčků na konci padlo...

smoldo56
23.04.2016 5 z 5

Na začiatku ho budete nenávidieť. A na konci milovať. Je zvláštne, vedieť, že po svete ešte stále kráčajú Muži ako Ove. Len ich tak nevidíme. Lebo ich tak nedokážeme vidieť. Kniha, ktorá otvorí oči. Kniha, ktorá zabaví. Kniha, ktorá dojme. Kniha, po ktorej je pre mňa Fredrik Backman objav roka a niekto, s kým ešte len začínam.

FunThomas
23.04.2016 5 z 5

Ove je ztělesněním všeho, co by vás mohlo na lidech vytáčet. Ale přesto (nebo právě proto) ho budete milovat. Určitě ne hned, protože na začátku působí jako nerudný a protivný dědek. Ale postupem času, jak se dozvídáte o Ovem stále víc a víc informací, vám přiroste k srdci. Kniha Muž jménem Ove je příběhem obyčejného, a přesto výjimečného člověka. Na pozadí románu se pak odehrává velký milostný příběh, který je však dle Oveho stylu podán velmi jednoduše a suše, protože Ove "tyhle serepetičky stejně nemá rád". Většina lidí knize vyčítá až zbytečně dojemný konec. Abych se přiznal, měl jsem po přečtení stejný dojem, ale pak mi došlo, že takový konec byl vlastně nevyhnutelný. Možná v Ovem poznáte svého dědečka nebo vám bude nesympatický až do konce, ale rozhodně Fredrik Backman vytvořil originální, možná že už i legendární literární postavu, která ve vás nějaký dojem určitě zanechá. Tento humorný román, který je obohacen trochou smutku a nostalgie mě opravdu dostal a rozhodně je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem doposud četl.

frkotik
20.04.2016 5 z 5

Nádherné!!! Kdo by přečtení nechtěl Oveho za svého dědu, ten nemá srdce!!

PetK
19.04.2016 5 z 5

Jeden z nejhezčích příběhů, jaké jsem kdy četla. Humor, smutek, smích i dojetí, prostě jako v životě. Byla to pak i moje první audiokniha, i když mě mrzelo, že byla o některé kapitoly zkrácená. Mimo jiné můžeme pochopit, proč se někteří lidi chovají na první pohled nepochopitelně a co se za jejich jednáním skrývá. Vynikající kniha.

cruela.devil
18.04.2016 5 z 5

Od týhle knížky se nešlo jen tak odtrhnout :-) Ove je sympaťák a naprosto jsem ho chápala ... bo jsem v něm tak trochu viděla svýho otce a vzhledem k tomu, že geny se dědí, tak z něj mám i něco já. Takže mi jeho myšlenkový pochody nebyly cizí. To prolnutí současnosti s jeho minulostí bylo naprosto úžasně "naprogramované" a vždy to přišlo ve správný okamžik. Je to nádherný lidský příběh, kdy jsem uronila i slzu. Pamatuju si moment, kdy jsem seděla v kavárně a to jsem byla někde na začátku knihy ... nebyl řádek, kdy bych nevybuchla smíchy, takže po asi hodinovém čtení jsem měla šminky rozmazaný a osazenstvo kavárny si muselo myslet, že jsem asi lehce retardovaná :-D Doporučuji všem !! Já se k ní rozhodně jednou vrátím ... díky Ove ;)

girdi
16.04.2016 5 z 5

Nečekané překvapení a moc příjemné. Pozvolný rozjezd příběhu je protkán laskavým humorem, a pak přijdou na řadu i gejzíry smíchu a na konec i trocha slz. Ač se to zdá na začátku nemožné, Muž jménem Ove vám totiž přiroste k srdci a budete si přát, abyste aspoň jednoho takového bručouna s příliš velkým srdcem měli i ve svém životě. :-)

CarolC
13.04.2016 5 z 5

Nevěděla jsem co od toho čekat. Nejdříve mi příběh přišel super vtipný a pak s každou stránkou smutnější a smutnější a já se Ovemu nedivila. Nakonec si mě ten chlapík naprosto získal a na konci jsem si i pobrečela.

dagsvob
10.04.2016 5 z 5

Úžasné, úžasné, úžasné! Nádherný hluboký příběh, už dlouho se mně nestalo, abych na konci brečela tak, že jsem nemohla přestat. A přitom je v knize i dost komiky, ale ten závěr je prostě dojemný. A navíc jsem měla pro Oveho pochopení - trochu jsem se v něm "našla".
Rozhodně doporučuju přečíst.

LucieRossi
08.04.2016 5 z 5

U této knihy se moje emoce střídaly jak na horské dráze. Jednu kapitolu jsem se smála, druhou jsem měla slzy na krajíčku. Dalo by se říct, že podobnou knihu jsem ještě nikdy nečetla. Navíc jsem se s hlavním "hrdinou" v lecčem ztotožňovala. Hodnotím plným počtem.

Coleator
03.04.2016 4 z 5

Jedna z takových těž knížek, které vám okamžitě zlepší náladu... Něco mezi Stoletým staříkem a dědou z filmu Up!, chvílemi opravdu vtipné, někteří ale budou možná občas potřebovat i kapesníky...

Pindrushee
01.04.2016 5 z 5

Takové severské Vzhůru do oblak..:) Skvělost

Morrisek
24.03.2016 5 z 5

Do ruky se mi dostávají různé knihy. Některé mě nebaví, jiné čtu znovu a znovu, protože jsou úžasné. Pak jsou tu knihy, které člověk přečte jednou, ale poučí se z nich a navždy je uchovají v srdci. To je Můž jménem Ove.
Jak někdo níže napsal- není to nejlepší knížka světa, ale je tak lidská! U knihy jsem se smála a nejednou se mi v očích leskly slzy.
5 hvězdicek…

Denííí
24.03.2016 5 z 5

Jednoduše skvělé, je to něco jiného. Seversky chladný a zároveň vtipný příběh o muži, který se snaží spáchat sebevraždu. Rozhodně to pro mě nebyla kniha, která by se četla jedním dechem, ale má to skvělý příběh a na konci knihy snad ani nejde si hlavní postavu neoblíbit.