Muž menom Ove

Muž menom Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277237/bmid_muz-menom-ove-OQ6-277237.jpg 5 4589 4589

Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života. Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi – čo on sám považuje za obyčajný puč. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného. Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí. Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

En man som heter Ove, 2012

Vanjaman
02.01.2016 5 z 5

Zpočátku jsem k Ovemu přistupovala s velkou nedůvěrou (tak protivný dědek!), ale dostal mne, a to nejen humorem.

Katie46
28.12.2015 4 z 5

Kniha rozhodně pobavila i vehnala slzy do očí. Četla se dobře od začátku do konce i když některé pasáže mě nebavili tolik, jako např.: ty pasáže s Parvaneh, mamelukovou ženou. Oveho přes jeho občas protivnou povahou si oblíbí snad každý.

Olafa
26.12.2015 5 z 5

Ano, zpočátku mě Úve pěkně štval. Ale hodně brzy mě začal bavit, zejména v tandemu s mamelukovou ženou. Úsměvné, milé a nahořklé. Po přečtení bych dala 4*, nicméně o dva měsíce později a po poslechu audioknihy dávám 5*.

Janasem
23.12.2015 5 z 5

Úžasná knížka. Překvapilo mě, že tak mladý autor dokázal skvěle vykreslit šedesátiletého bručouna. Za poslední rok pro mě jednička - a taky se krásně poslouchá jako audiokniha

fruitbueno
22.12.2015 2 z 5

Po zdejších značně jásavých komentářích a doporučeních jsem velmi zklamaná. Příběh kopíruje jiné severské knihy, které jsem četla dříve, a ničím mě neoslovil. Po formální stránce také nic moc.

Jana_Z
19.12.2015 5 z 5

Právě jsem knížku dočetla. Hned jí dávám do Doporučených. K Ovemu se zcela jistě budu vracet.
Líbila se mi věta "Milovala hotely." Zkuste si jí najít a pochopit její hloubku :)

_Michelle_
14.12.2015 5 z 5

Vynikající kniha, která je překvapivě více o životě než o smrti a přeci jen je spíše veselá než smutná. Toto čtení doporučuji, ať už patříte mezi zatvrzelé bručouny, a nebo rozverné smíšky.

Mina7
07.12.2015 5 z 5

uzasna kniha, potesila, pobavila, byla mi milou spolecnici - litovala jsem, kdyz jsem ji docetla ;) dala bych plny pocet hvezdicek, kdybych vedela jak

kocour_mikeš
07.12.2015 4 z 5

Zábavné čtení o starém bručounovi se svým vlastním pojetím "správného světa". Dávám 80%.

Tanja00
05.12.2015 4 z 5

Pobavila :)

Veru_92
24.11.2015 5 z 5

Tolik lasky a lidskosti v tak malinkate knizecce. O zivote. Za me 1000bodu, 10min place po docteni a knizni kocovina jeste druhy den. Oveho nejde nemilovat.

Alma-Nacida
16.11.2015 5 z 5

Smekám před autorem, nedokážu si teď vzpomenout na žádnou jinou knihu, kde se moje pocity ohledně hlavního hrdiny proměnily tak radikálně jako zde od odporu po skoro... lásku? No jo, už asi jo. :-)

Aliii
16.11.2015 5 z 5

Krásná kniha, která pobaví i dojme a také připomene, že ne všichni jsou takoví, jací se zdají na první pohled. Neuvěřitelně lidský příběh, který určitě stojí za více než jedno přečtení.

callahanh
09.11.2015 4 z 5

Přesně takové knihy mám rád, i proto mě Muž jménem Ove potěšil. Backman napsal hluboce lidský tragikomický příběh, který nabízí skvělou ústřední postavu a ve své podstatě je vlastně o hluboké lásce a neschopnosti fungovat jeden bez druhého. Autor nemá problém střídat chvíle vážné s těmi humornými, humor navíc rozhodně není prvoplánový a nesmějete se na celé kolo, ale spíše se tak pousmíváte, což mám opravdu nejraději. Vtipy vychází z reálných situací, o to víc jsou vtipnější a jsou podány natolik citlivě, že jsou chvílemi až dojemné. Je fascinující, jak vlastně na silně romantický příběh dokázal Backman navěsit takhle vtipnou a lidskou podzápletku, která je tak obyčejná, v čemž spočívá její největší síla. Jediné, co knize vytýkám a za co strhávám jednu hvězdu, jsou občas až přehnaná melancholie a především až moc epizodický příběh, který vlastně nedrží u sebe a ve své podstatě je jedno, v které části se kniha začne číst. To ale nic nemění na tom, že Muž jménem Ove je příjemná "člověčina", která se dobře a rychle čte a čtenář se u ní dostane do zvláštní, nikoli nepříjemné, nálady. 80%

Sermone
06.11.2015 5 z 5

Už dávno sa mi nestalo, aby ma nejaká kniha tak chytila. Naozaj úžasný smutno - veselý príbeh. Prečítané za jeden deň. A tá Parvaneh bola fakt sympoška :) 90%.

raty
03.11.2015 5 z 5

Kniha otevřená trochu s nedůvěrou (přeci se nemůže tak líbit všem). Kniha, která mě nakonec úplně dostala.

RADOST
01.11.2015 5 z 5

Málokdy se tak skvěle povede vystihnout povahu stárnoucího rezignujícího člověka i jeho "znovuzrození". Všechna čest autorovi i překladatelce.

jarka2222
24.10.2015 5 z 5

Tak takhle kniha mne dostala. Vynikající příběh lásky, ztráty a znovunalezení smyslu života. Ještě se mi nestalo, že bych se přistihla u toho, že se nad jednou stránkou usmívám a vzápětí nad druhou mám slzy v očích, chytla mne opravdu za srdce. Skvěle napsaný (určitě je to i díky skvělému překladu do češtiny) příběh obyčejného života a hluboké moudrosti a pochopení. Určitě se k téhle knížce zase vrátím. MOC DOPORUČUJU.

BlackBlade
22.10.2015 5 z 5

Výborná oddechovka, poslouchal jsem to jako audioknihu a lidé ve městě okolo mne nikdy nechápali, čemu se tak "tlemím" :D
"No prosim!" - legendární hláška a kliku už taky raději zkouším 3x.
Hlavního hrdinu, muže jménem Ove, bych přirovnal spíše k Clinu Eastwoodovi ve filmu Grande Torino. Jinak souhlasím s dalšími, že je to úplně jiný příběh, než 100letý stařík, a za mě je Ove lepší. Konec krásný a smutný zároveň. Dávám 90 % ... a nevím proč, ale něco ve mně převažuje, že dávám označení 5/5 (než 4/5).

Adjunkt
21.10.2015 4 z 5

Veselá i smutná oddechovka. Příjemné čtení, které mě chytlo za srdce..