My deti zo stanice ZOO

My deti zo stanice ZOO
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290319/bmid_my-deti-zo-stanice-zoo-CGO-290319.jpg 5 8251 8251

My děti ze stanice ZOO série

Kniha zachytáva príbeh mladej tínedžerky v Západnom Berlíne v druhej polovici sedemdesiatych rokov, keď na scénu vtrhli tvrdé drogy, s ktorými mala skúsenosti už ako trinásťročná. Vznikla v spolupráci s dvoma nemeckými novinármi a toto už klasické dielo svojho žánru dodnes nestratilo nič na aktuálnosti. Christiane sa v centre mládeže už v dvanástich dostala k hašišu, na diskotéke sa v trinástich prepracovala k tvrdým drogám a skončila na heroíne. Jej matka dva roky netušila, že užíva drogy a zarába si na ne prostitúciou, ktorej sa nevyhlo takmer žiadne dievča s podobným osudom. Je to zároveň príbeh bezradnej spoločnosti, ktorá si s drogovo závislými deťmi nedokázala vo svojej dobe poradiť a mnohé z prípadov skončili tragicky.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Premedia

Wir Kinder vom Bahnhof ZOO, 1978

Evka27
22.06.2018 3 z 5

Jednou fakt stačilo.

Péťa1950
18.06.2018 5 z 5

Knihu by měli číst rodiče dětí, kteří neví kde a s kým tráví jejich dítě čas. A také děti experimentující třeba "jen" s marihuanou.

Dani25
17.06.2018 4 z 5

Kniha je o mladej narkomanke, lenže ja som sa zamýšľala nad rodičmi. Ako sa môže 12 ročné dievča túlať po nociach a rodičia ani netušia kde a s kým a nevadí im to??? Potom je jasné, že dieťa v takomto veku je veľmi ovplyvniteľné partiou okolo seba.

IvonaK
15.06.2018 5 z 5

Napínavý příběh který byl bohužel dle pravdy. Ale když dítě vyrůstá v rodině plné násilí a alkoholismu, tak to bohužel takhle může dopadnout. :-( Jinak jak knížka, tak film mě nezklamali.

ivetts
07.06.2018 4 z 5

Výborná kniha, asi nejlepší z témat drogy.

shredo
30.05.2018 5 z 5

K prečítaniu knižnej predlohy ma vyprovokovalo až zhliadnutie filmovej projekcie, ktoré bolo pútavé a zaujímavé. Opäť sa potvrdilo, že knižka je raz knižka a odkrýva 60% príbehu, ktoré film nemal šancu poňať. Perfektne chronologicky vedená biografia hlavnej predstaviteľky, ktorá popisuje život mladých nemeckých násťročných teenegerov, ktorí sa nudia a chcú sa baviť. Pomaly a nevedomky padajú do bahna drog, z ktorého jediné vykúpenie je abstinencia alebo smrť. V každom čitateľovi zanechá určitú stopu v spleti emócií všetkého druhu a malo by to slúžiť ako veľké poučenie pri neutíchajúcej a stupňujúcej sa tendencii podobným koníčkom holdovať.

readman
27.05.2018 5 z 5

Výborná, aj keď smutná, sonda do života deti z tejto stanice. Stále som si len preberal okolnosti, ktoré do danej situácie tých ľudí priviedli a slúžia mi ako varovanie pri výchove vlastných detí. Aj keď človek nikdy nevie ...

Timkim
25.05.2018 4 z 5

Knizku jsem cetl jako nactilety a udelal si obraz o svete drivejsim. Ted mam jiz stejne stare deti jako hlavni postavu. Knizka perfektne napsana. Filmove zpracovani je sunt.

angelbooks
18.05.2018 5 z 5

Tak dobře, konečně jsem se odhodlala ke knize napsat komentář. Huf... přečíst ji bylo celkově náročně a pokud jste vášnivý čtenář, avšak nezajímá vás tento žánr, tak si moc nepočtete, nejspíš. Existují vyjímky, to ano, ale já píšu hlavně za sebe.

Ke knize nemám co dodat, příběh skvěle sepsaný, i co se skoro vedlejších postav týče. K ději též nemám námitky. Avšak, protože se v kruhu sociální služeb a jiných věcí orientuju skoro od střední, když jsem si vybrala obor sociální činnost, musela jsem se zhrozit, jaká byla kdysi úroveň těchto služeb a celkově pomoci.
Knihu jsem při čtení musela odkládat, protože jak jsem se výše zmínila, nebyl to můj šálek kávy. Musela jsem jí tedy číst kvůli recenzi do školy, ale nakonec jsem byla ráda, že jsem si ji přečetla. Mám teď lepší pohled a víc informací o oblasti závislosti u nezletilých. Přesně toto jsem napsala i do recenze do školy. Díky této knize možná budu moct jednou někomu pomoc. Nemyslím přímo, na to stále ještě potřebuji spoustu zkušeností. :)

Ivka_77
17.05.2018 5 z 5

Četla jsem několikrát už jako náctiletá a nedávno jsem se k ní vrátila, v době kdy už i moje děti jdou téměř do puberty. Musím říct, že knížka je stále úžasná a strhující. Zavedla bych ji jako povinnou četbu. Doporučuji také stejnojmenný film.

knihomolka525
08.05.2018 5 z 5

kniha by měla být povinnou četbou pro žáčky už když se učí slabikovat(řečeno nadneseně) před problémem drog u malých dětí se strká hlava do písku

caroline.aiko
28.04.2018 4 z 5

Děti ze stanice ZOO jsem četla kvůli povinné četbě, protože se profesorka zaměřila hlavně na drogové závislosti. Příběh mi přišel hodně odstrašující a snaží se čtenáře přiblížit realitě a ukázat jim všechny rizika a situace, co se v zrovna v tento moment dějou, ale nejen u nás.. všude po světě. Knížka patřila k té skupině co se mi dobře četla a zaujala mě, protože mi přiblížila život lidí s problémy tohoto typu. Podle mě je to zrovna jedna z knížek, kterou by si měla přečíst většina lidí.

barbarera
19.04.2018 5 z 5

První vydání na konci 80. let šokovalo naše čtenáře, kteří netušili, že se někde ve světě děje něco takového. Po třiceti letech to máme tady taky.

lenysek69
17.04.2018 5 z 5

Je to už delší dobu, co jsem knihu četla, ale i tak na mně zanechala velmi silný efekt. Doporučuji si knihu přečíst všem mladým lidem.

Evaho73
14.04.2018

Veľmi silná výpoveď mladučkej, vtedy ešte len štrnásťročnej nemeckej narkomanky, zlodejky a prostitútky, ktorú naozaj nedokážem ohodnotiť.
Čítanie tejto knihy vo mne vyvolávalo silné emócie vo forme smútku, zúfalstva, bezmocnosti, silného odporu, znechutenia až hnevu...

Dlho som rozmýšľala nad tým, čo táto kniha po jej prečítaní môže čitateľovi priniesť...
Predovšetkým je to memento pre nás rodičov, aby aj naše deti kvôli podobným chybám neskĺzli na šikmú plochu a nedostali sa tak do rovnakej bezvýchodiskovej situácie.
Pri čítaní komentárov som si všimla aj názory, aby sa táto kniha stala povinným čítaním pre adolescentov, ktorí si majú uvedomiť, kde ich drogy môžu dostať. Ja naopak tento názor nezdielam, lebo neviem si pomôcť, ale štýl akým je kniha napísaná môže mať pre mladých ľudí presne opačný účinok. Christiane totiž svoj príbeh vypovedala bez nejakej emócie, nepociťovala som z príbehu žiadnú ľútosť alebo úprimne odhodlanie so svojou závislosťou skoncovať, skôr ju k tomu stále dohnal iba strach o život, ktorý vždy dosť rýchle prekonala, aby začala znovu. Aj počas liečby závislosti na heroín, bola vlastne ďalej závislá na ľahkých drogách. Z jej výpovede som stále pociťovala určitú rebéliu, snahu predviesť sa "aha pozrite aká som cool" !!!
Žiaľ dali mi za pravdu aj správy, ktoré som si po prečítaní knihy vyhľadala, a ZOO stanica sa po vydaní príbehu mladej narkomanky stala kultovým miestom, kde sa dodnes schádzajú drogovo závislý z celého sveta !!!

Čudujem sa iba tomu, že Christianin organizmus dokáže toľko vzdorovať všetkým jedom, ktorými ho živí... Jej závislosť vlastne trvá až dodnes !

Tomiholula
13.04.2018 5 z 5

Vynikajúca kniha o drogách. Každý by ju mal mať v knižnici. Dokonalý príklad ako si pos..ť život zlými rozhodnutiami. Možno by nezaškodilo keby ju zaradili medzi povinné čítanie.

Nela.Rob
05.04.2018 5 z 5

Když se mě někdo zeptá na knížku o drogách, toto je ta první, která mě napadne. Taktéž první na toto téma, kterou jsem četla.
Naprosto strhující příběh, který ve mě vyvolával nespočet pocitů, ale především tedy znechucení, kam až je člověk schopen zajít a jaký osud nás může potkat.

Denisa232623
01.04.2018 5 z 5

Za mě nejlepší kniha tohoto tématu, mohu jen doporučit.

pucii
26.03.2018 5 z 5

Kniha je děsivá tím, že je napsána podle skutečnosti. Vlastně se jedná o přepis magnetofonvých pásek vyprávění Christiany, doplněný o pohled její maminky, psychologa a dalších. Je zde popsán Berlín v období 70. let minulého století, prakticky chybějící zázemí pro děti a mládež, která se nudí a baví se ničením, krádežemi, fetováním. Také je zde poměrně velké množství rodin, které jsou zcela nefunkční, a poměrně jednoduchá cesta k získání drog, novnika, na kterou vláda nestihla pružně reagovat. Drogy si velmi jednoduše mohou opatřit i děti, mnohdy jsou ve fetování podporovány zvrhlíky. Vždyť kdo jiný by je tak levně ukájel? Takže se stává normou, že se prostitutkami stávají 12-i leté dívky, 14-i leté umírají na předávkování, 40% mládeže je drogově závislá a nexistuje terapie, která by reflektovala potřeby dětí. Ukazuje se, že zbavit se dorgové závisloti je zvláště pro děti prakticky nemožné.

Myslím si, že je moc pěkné, že byla kniha sepsána. A naopak odporné, že se někdo dokáže živit cizím neštěstím, budovat v lidech závislost rýžováním za drogy, podstrkávat je, zneužívat děti a podobně.

Určitě je velmi přínosné, aby si knihu přečetli jak rodiče, vychovávající děti, tak děti samotné. Příběh otevře oči a třeba pomůže jako prevence.

Icequeen
24.03.2018 2 z 5

Jedna vec je, keď čítate príbeh o mentálne odľahčenej feťáčke a druhá, keď čítate príbeh, ktorý napísala (nadiktovala) mentálne odľahčená feťáčka. Z pochopiteľných dôvodov som neočakávala bezchybný sloh, ale Kai a Horst sa popri ťukaní do stroja mohli trošku zaoberať aj šľachtením textu. Neviem posúdiť, do akej miery má v tej príšernosti prsty prekladateľ. Je fascinujúce, koľko detailov si taká osoba, ktorá je väčšinu času mimo, pamätá a dokáže tak parádne zreprodukovať. Možno to súvisí s faktom, že čo feťák, to Hans Christian Andersen. Ja som žiadny tragický osud nezaznamenala. Christiane si dobrovoľne vybrala a šťastná bola iba sfetovaná. Jej jediným záujmom bolo byť čo najviac "cool" (slovo hojne užívané v texte a nekonečne iritujúce) a to si podľa jej zvrátenej logiky zabezpečovala drogami. Ani na okamih som nemala pocit, že trpí, dokonca s ňou nehli ani mŕtvi kamaráti. So mnou zase nehol jej osud. Zato musím uznať, že jej homofóbia ma pobavila viackrát. Jedna z perál:
"Byl úplně teplej a nemoh se dívat jak spím s Detlefem... Měla jsem ustavičnej strach, aby Detlef taky nezteplal."

Suma sumárum, ako reklama na drogy by tento literárny skvost mohol zafungovať celkom slušne, Christiane propaguje o stodušu.
Určite nikoho neprekvapí, že je stále závislá. V roku 2008 jej, hádajte prečo, odobrali syna. Sympoška.