My deti zo stanice ZOO

My deti zo stanice ZOO
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290319/bmid_my-deti-zo-stanice-zoo-CGO-290319.jpg 5 8251 8251

My děti ze stanice ZOO série

Kniha zachytáva príbeh mladej tínedžerky v Západnom Berlíne v druhej polovici sedemdesiatych rokov, keď na scénu vtrhli tvrdé drogy, s ktorými mala skúsenosti už ako trinásťročná. Vznikla v spolupráci s dvoma nemeckými novinármi a toto už klasické dielo svojho žánru dodnes nestratilo nič na aktuálnosti. Christiane sa v centre mládeže už v dvanástich dostala k hašišu, na diskotéke sa v trinástich prepracovala k tvrdým drogám a skončila na heroíne. Jej matka dva roky netušila, že užíva drogy a zarába si na ne prostitúciou, ktorej sa nevyhlo takmer žiadne dievča s podobným osudom. Je to zároveň príbeh bezradnej spoločnosti, ktorá si s drogovo závislými deťmi nedokázala vo svojej dobe poradiť a mnohé z prípadov skončili tragicky.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Premedia

Wir Kinder vom Bahnhof ZOO, 1978

kiskuska
22.08.2018 5 z 5

Když mi bylo náct, dala mi ji mamka, ať si ji přečtu. Věděla proč a jednou ji dám přečíst i já svým dětem. Co pár let se ke knize vracím a vždy jen trnu nad tímto pravdivým příběhem.

LluluuD
21.08.2018 5 z 5

Knihu jsem cetla kdyz jsem byla tehotna s prvni dcerou... masakr... nikdy jsem nezazila a doufam ze az ji jednou dam precist svym detem ze se ponauci a nezabrousi do tohoto sveta...

Blanchidlo
15.08.2018 5 z 5

Četla jsem ještě na základce, spolu s Džínovým světem. Vždycky jsem byla knihomol a tohle byl skvělý výchovný manévr mých rodičů - při čtení mi vstávaly vlasy hrůzou na hlavě a věděla jsem, že tohle nikdy nechci zažít. Nedávno již jako dospělá jsem viděla film, ale kniha je podstatně drsnější. Jsem zvědavá na pokračování - Můj druhý život.

pixiepickpocket
06.08.2018 5 z 5

Mám teď takové období, kdy se vracím ke knihám, které jsem již v minulosti četla a zajímá mne, jestli mne budou stále oslovovat. V případě tohoto díla se nic nezměnilo. Opět jsem se od knihy nemohla odtrhnout a byla nucena číst dál a dál, ačkoliv jsem si mnohé pasáže pamatovala a věděla jsem, jak to celé s Christiane skončí.

V životě Christiane se neděje nic neobvyklého do chvíle, kdy se s rodinou přestěhuje do Západního Berlína - do betonové džungle na sídliště Gropiusstadt. Rodina se postupně rozkládá. Z dysfunkční rodiny se stává rodina neúplná. Christiane a její vrstevnící hledají útočiště v přírodě. I ten poslední kousek půdy je ale postupem času zabetonován. Tam, kde si děti mohou hrát, platí nekonečné množství zákazů. Christianin svět se tak čím dál tím víc smršťuje. Její matka se soustředí na práci a na to, aby mohla své dceři poskynout zázemí. Okrádá ale sebe i Christiane o čas, který mohou trávit spolu. Christiane chybí pozornost a vzor. Znuděná a nezaměstnaná začíná velmi rychle žít dvojí život a její matka dlouho nic netuší. V Domě středu a později v Soundu se Christiane postupně "propracovává" od měkkých drog až k heroinu. Ten, kdo užívá tvrdší drogu je totiž "logicky" větší frajer a výš na společenském (čti drogovém) žebříčku. Christiane neustále posouvá nastavené hranice a klesá do většího bahna: jen to vyzkouším; budu to šňupat, tak se na tom nestanu závislou; vypěstovat si závislost trvá dlouho; píchnu si jen jednou a budu to držet na uzdě, můžu si přeci lehce odvyknout... Kéž by! Pak už se vše jen točí v nekonečném kruhu: šleha - absťák - krádež - šleha - odvykačka - šleha - absťák - prostituce - šleha...

Autorům patří dík za to, jak skvěle zvládli převyprávění Christianina příběhu. Nepochybuji o tom, že se k němu zase jednou vrátím.

Terka72
04.08.2018 5 z 5

Kniha, která vás donutí se zamyslet. Navíc byla knížka velmi čtivá. Mohu vřele doporučit!

Pitbullka
03.08.2018 5 z 5

Hrůzné, děsivé a pravdivé. Ani se mi nechce věřit, že tohle může být vyprávění tak mladé dívky.

DJANKA
01.08.2018 5 z 5

Už je to hodně dlouho, co jsem tuhle knížku četla, ale dobře si pamatuji jak hluboko mě zasáhla. Byla jsem ještě mládě a vůbec jsem nechápala, že je něco takového vůbec možné. Nemyslím, že jsou drogy, ale ten způsob života pro drogy. Po jejím přečtení jsem s jistotou věděla, že drog se v životě za žádných okolností dobrovolně ani nedotknu. Chtěla jsem, aby si tuto knížku přečetly i moje dcery, ale nějak k tomu zatím nedošlo. Tak si říkám, že si ji snad znovu přečtu sama a ve volných chvílích jim ji budu převyprávět.

luckomar
28.07.2018 5 z 5

Kniha, která s člověkem zatřese. Už je to delší dobu co jsem ji přečetla a asi nikdy nezapomenu děsivé detaily.

Pajii
28.07.2018 5 z 5

Tahle knížka v člověku něco zanechá. I když mi bylo chvílema do breku a špatně z toho a neprestavovalo mě udivovat jak tohle všechno je možné a jak ta doba byla strašná, něco mě přes to všechno nutilo číst dál. Jak kdyby kniha sama byla závislost.

Metla
28.07.2018 5 z 5

Tohle dostala má divočejší sestra od mamky jako povinnou četbu a já, tehdy ani ne 12 let mladé naivní kuřátko, jsem do knížky nahlédla... a přečetla jsem ji celou. Nerozuměla jsem tehdy zdaleka všemu, ale jedna věc byla od té doby pevně daná: nikdy, NIKDY bych si dobrovolně nevzala žádné drogy. Příběh se do mě silně zakousnul, to bezútěšné dětství na sídlišti, ta feťácká bezmoc a ubohost... Opakovaná četba o několik let později nebyla na dojmy o mnoho slabší. Nejpozději za 9-10 let bude "Děti ze Stanice ZOO" číst moje dcera, povinně, a doufám, že si z románu odnese do života stejné ponaučení a odhodlání jako já před čtvrt stoletím. Tady nemůžu hodnotit méně než 100%, i když si po takové době nepamatuji literární kvality.

perfis1280
27.07.2018 5 z 5

Na knihu nezabudnete, hlavne ak mate deti..

Petrush
25.07.2018 4 z 5

Silná kniha. A vlastně hnusná kniha. A taky smutná kniha. Taková, která v člověku zůstane a nezapadne do propadliště v paměti. I po mnoha letech od přečtení budete vědět, o čem byla. Ne jako knihy, které člověk přečte a stěží si za čas podle názvu vzpomene, jestli je vůbec četl, natož o čem se v nich psalo.

kuba3954
24.07.2018 5 z 5

Celou dobu čtení mě udivovalo, že by si hlavní postava všechny svoje činy takto duchapřítomně uvědomovala. Už z popisu, že běžně na lidi byla hrubá a řvala na cizí (což by mi k narkomanovi odpovídalo) si neumím potom představit, že by svůj příběh takto uvědoměle dokázala vyprávět v 16 letech (tedy ani ne rok potom co přestala s heroinem). Proto soudím, že hodně věcí je uměle domyšleno autory. Když to pominu, tak mě překvapilo, jak se během knihy měnily moje sympatie k hlavní postavě - asi podobně jako její matce ke své dceři. Poslední 1/3 jsem se těšil, aby už byl konec, jelikož jsem ze zdrojů z internetu věděl, že stejně brát drogy nepřestala a tak "veselý" konec knihy jsem četl spíš s úšklebkem než s uznáním.
Přesto dávám 5 hvězd - mám rád knihy, které mě nutí přemýšlet, hledat informace a něco ve mně zanechají.

růžovámakrela
20.07.2018 5 z 5

Číst to je samotný jako závislost. Je to hnusný, člověku je z toho špatně, ale stejně to nevydrží a musí to dočíst.

Danuska.t
16.07.2018

Četla jsem ji několikrát a tahle kniha ve vás něco zanechá..Rozhodně doporučuji přečíst.

Ninjer
07.07.2018 4 z 5

Kultovní německá knížka ukazující vážnou problematiku těžkých drog. Četl jsem (resp. poslouchal jako audioknihu) starý překlad, který u nás mohl vyjít za Komančů, protože ukazoval zkaženost Západu v 70. letech, díky čemuž překlad obsahuje občas vtipné termíny typu "kšefťák" (dealer).

Kniha je zaměřená proti drogám, slouží jako velké varování, ale líbilo se mi, že se nesnaží jen lacině šokovat. Je napsaná velice realisticky a z pohledu mladé dívky, která patří k nižší střední vrstvě. K těžkým drogám ji nakonec nestáhne jen "problémová mládež", ale především disfunkční rodina, což je právě ta nejpodstatnější příčina, kde to všechno začíná.

Čtenář se toho o drogách a o tom, jak "fetky" fungují, dozví možná víc, než by chtěl. Někdy je to pořádně drsná záležitost, která zvlášť mladé čtenáře vyděsí, ale musím říct, že na mě působilo dost hrozivě i vyobrazení 70. let v Západním Berlíně, kde školství a celková občanská společnost rozhodně nebyla na takové úrovni jako dnes, takže bylo snazší cítit se odcizeně a zdeprimovaně. Minimálně v místech, kde hlavní hrdinka knihy žila.

Na závěr se musím přiznat, že jsem myslel, že se jedná o knihu pouze inspirovanou skutečnými událostmi, ne že to je autentická zpověď mladé feťačky. Takže je mi teď blbý kritizovat občasnou zdlouhavost a že se mi zdá, že na svůj mladý věk dokázala hlavní hrdinka až moc hezky a literárně popisovat různé své stavy (nakonec to bude buď redakční úprava, nebo výjimečný talent dané holky)... Ale ve vší úctě k jejímu životnímu příběhu se mi to prostě občas moc dlouhé zdálo, nemělo to takový "drive", jak by mohlo mít.

V každém případě je to pro tu autenticitu a realistický přístup k drogám velmi zajímavá a důležitá kniha.

Sedm kšefťáků s háčkem z deseti.

petra0022
05.07.2018 4 z 5

Četlo se skvěle, pokud to ve mně mělo vyvolat nechuť k drogám tak se spíše stal pravý opak, místy jsem s hrdinou soucítila, místy mi jí bylo líto, je však potřeba o těchto věcech mluvit a jsem ráda, že jsem měla možnost si knihu přečíst.

julie8829
03.07.2018 5 z 5

Legendární, poučná kniha. Až budu mít děti, tak jí všechny povinně přečtou aby věděly čemu se vyvarovat. Kniha je určitě mnohem lepší než film.

Summer7
27.06.2018 5 z 5

Knihu jsem cetla uz kdysi davno, pamatuji si to ale jako by to bylo dnes. Natolik silny zazitek ve mne zanechala. Pribeh je naprosto strhujici. Porad si pamatuju jmena hlavnich postav, coz u knih dost casto po nejake dobe zapominam. Kniha nabizi opravdu dost podrobny pohled do zivota drogove zavislych.
Zaradila bych ji mezi povinnou cetbu. Knihu si urcite prectu nekdy znova.

TinaStar
25.06.2018 5 z 5

Skvěle napsaná, ale velmi, velmi smutná kniha....