My deti zo stanice ZOO

My deti zo stanice ZOO
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290319/bmid_my-deti-zo-stanice-zoo-CGO-290319.jpg 5 8251 8251

My děti ze stanice ZOO série

Kniha zachytáva príbeh mladej tínedžerky v Západnom Berlíne v druhej polovici sedemdesiatych rokov, keď na scénu vtrhli tvrdé drogy, s ktorými mala skúsenosti už ako trinásťročná. Vznikla v spolupráci s dvoma nemeckými novinármi a toto už klasické dielo svojho žánru dodnes nestratilo nič na aktuálnosti. Christiane sa v centre mládeže už v dvanástich dostala k hašišu, na diskotéke sa v trinástich prepracovala k tvrdým drogám a skončila na heroíne. Jej matka dva roky netušila, že užíva drogy a zarába si na ne prostitúciou, ktorej sa nevyhlo takmer žiadne dievča s podobným osudom. Je to zároveň príbeh bezradnej spoločnosti, ktorá si s drogovo závislými deťmi nedokázala vo svojej dobe poradiť a mnohé z prípadov skončili tragicky.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Premedia

Wir Kinder vom Bahnhof ZOO, 1978

DraXitko
20.12.2018 5 z 5

Velmi silný příběh. Vždy, když byl v knize zmíněn věk hlavní postavy, mě zamrazilo. A nejvíc mě dostávala beznaděj matky.

JohnyShorty
19.12.2018 5 z 5

Ošklivá kniha, depresivní a naturalistická. A přesto, za mě plný počet.

Řekl bych, že přečíst si ji, by měla být povinnost každého dospívajícího.

Susan94
14.12.2018 4 z 5

Sdílím názor s některými jinými čtenáři. Ta holka mě někdy tak hrozně štvala. Opravu čtivé, děsivé i s odstupem času. Nemohla jsem cítit nějakou empatii, nedokázala jsem jí politovat. Nejhorší, že Christiane a další byli svým způsobem obětí té doby. Kniha, kterou by si měla všichni někdy přečíst....

markéta783
13.12.2018 5 z 5

Poprvé jsem četla na základce a pamatuji si, jak jsem po přečtení měla z toho všeho ještě dlouho pocit zmaru a hnusu. Snad proto jsem se nikdy jakýchkoliv drog ani nedotkla, i když k tomu jistě byla příležitost. Teď jsem z nedostatku jiné četby četla cestou vlakem podruhé (Našla jsem ji v knihobudce na nádraží) a pocit jsem z ní měla stejný. Myslím, že by si ji měli všichni už v mládí povinně přečíst a určitě by o dost ubylo feťáků.

nanana
12.12.2018 5 z 5

Detlev: Už první den. Teď, když to máme pod kontrolou, musíme být opatrní, abysme se k tomu nevrátili.
Christiane: Teď víme, že můžeme přestat. Teď si můžem jednu dávku dovolit.

Mates84
10.12.2018 5 z 5

Knizku jsem cetla nekdy na ZS a pak na stredni,ale musim rici,ze i po tech letech,kdyz si na ni vzpomenu vyvolava ve me porad silne pocity,takhle silne me zasahlo jen par knih.Kniha na me pusobila co se tyka drog naprosto odpuzujicim dojmem.Nekde jsem,ale cetla,ze vydani knihy melo naopak opacny efekt a plno ,,deti" po precteni to slo vyzkouset.Kazdopadne az syn bude ve veku puberty,dostane to jako povinnou cetbu.

Chalupice
07.12.2018 5 z 5

Ta pachuť zvratek, hajzliku v metru, smrad v paneláku a hukot v hlavě po silný dávce mám na jazyku ještě ted, roky po přečtení tehle knihy.
Pamatuju, ze jsem ji četla někdy na základce.
Neskutečný co dokáže démon závislosti.
Neskutečný popisy, fotky, z čtenáře se stava fetak, prostitutka, pozoruje snad na sobě i abstaky.
Strašný a ve svy strasnosti ještě horší, ze je to vše realita

ibáG
07.12.2018 5 z 5

Stoprocentně autentické, velmi čtivé a silně varující!!! Fotografie podtrhují realitu a děsivost příběhu. Pokud to ještě není, tak zařadit do povinné školní četby! Děti a dospívající by to od experimentování s drogami mělo odradit. Já na SŠ (1991-1995) četla spíš jako protest Memento od Radka Johna, jelikož většina spolužaček četla My děti ze stanice ZOO, tudíž jsem se ke čtení odhodlala až teď, kdy byla kniha upravena (vhodnější výrazy apod.) a byla to příležitost vzít knihu do ruky. Co se drog týče, taky jsme občas kouřili trávu, ale nikdy nikoho v naší partě nenapadlo zkusit perník, háčko nebo kokain a to jsme ani tuhle knížku nepotřebovali číst. A co se týká Christiany, tu jsem měla kolikrát chuť kopnout do pr*ele za tu svoji naivitu, prolhanost vůči matce, útěky a neustále se opakující "dneska naposled"... Ale její rodiče a okolní prostředí taky rozhodně nejsou bez viny. Tohle je ta demokracie... Jak se ke všemu snadno dostali... A ty velké sociální rozdíly mezi lidmi... To všechno k tomu přispívá...

chamyl
06.12.2018 5 z 5

Dlouho jsem se této knize vyhýbal a dělal jsem dobře. Je totiž úplně příšerná! Neuvěřitelně depresivní vyprávění plné lhostejnosti, zmaru a citové bídy rámované v tomto kontextu těžko pochopitelným věkem hlavní hrdinky i jejích "kamarádů". Naivně dětské myšlenky a světonázory Christiany, které korespondují s jejími čtrnácti lety, jsou střídány brutální realitou plnou fetu, lží, špíny a děláním zákazníků s takovou lehkostí, jako by se jednalo o odpolední trénink gymnastiky.
Hlavní hrdinka, která nedostala či propásla šanci na normální dospívání, se cynicky staví k okolnímu světu měšťáků, pohrdá jím a nemá pro něj dobrého slova. Sama přitom nevystupuje z klišé omezujícího se na bezva partu s cool a na nic si nehrajícími lidmi, kteří berou "vážně" ji a háčko.
Ošklivá a pesimistická kniha, která by měla patřit do povinné četby všech rodičů i teenagerů.

Tlapka
02.12.2018 5 z 5

Je pro mě velmi těžké tuhle knížku hodnotit.
Styl psaní? Děsný. Ale to patří k jejímu stylu, k její autenticitě.
Postavy? K uzoufání. Oběti svého okolí i vlastní slabosti.
Příběh? Padesátkrát a pokaždé naposled.
Emoce při čtení? Jen ty nejčernější.
Jenže takhle to mělo být, aby knížka zazářila jako reportáž, jako svědectví. I po letech zůstává v tomto ohledu ve své problematice legendou. A to zasluhuje uznání.

Vivienca
29.11.2018 5 z 5

Povinná četba pro základní školy a všechny rodiče. Super knížka, ale téma velmi těžké - vracet se k ní asi nikdy nebudu...

tru32
27.11.2018 5 z 5

Tuhle knížku bych zařadila mezi povinnou četbu.
Kniha je velmi čtivá a příběh Christiany F. je jeden z těch který vás nenechá chladným. Surovost příběhu vás hodně rychle odradí od nějakého toho zkoušení. Kniha mě dokázala dojmout ale i s hrůzou sledovat co všechno je člověk ochoten udělat pro pár ,,chvilek štěstí''.

tomik2132
24.11.2018 4 z 5

Tohle je knížka, která vtáhne do děje. Vyprávění je drsné, syrové a velmi znepokojivé. Odstrašující, ale zároveň tak pravdivé, rozhodně mě po přečtení této knihy vážně neláká si to zkusit na vlastní kůži.

jfialova
12.11.2018 5 z 5

Kniha, na kterou asi nikdy nezapomenu. Četla jsem ji v době, kdy jsem byla stejně stará jako hlavní hrdinka a mrazilo mě tenkrát a jako mámu tří dětí mě mrazí doteď. Hrozné je, že stát se to může opravdu v každé rodině a dobře to většinou nekončí.

Jonny
07.11.2018 4 z 5

Syrové, děsivé a možná trochu dech beroucí. A nejvíc strašidelné je, že je to popis reálného příběhu.

Kniha kterou se vyplatí přečíst, už jen kvůli přehledu. (A možná i kvůli tomu, aby si člověk víc vážil neziskovek, které se věnují "poflakující" se mládeži.)

Rawen616
05.11.2018 5 z 5

Působivá zpověď feťačky. I po letech je to pořád zcela aktuální. Když pominu ten pekelný kruh prostituce-droga-zítra s tím přestanu-prostituce-droga...ze kterého prakticky není úniku tak v knize nejvíc oceňuji to, že lacině nedémonizuje ani feťáky ani drogy. Naopak velice realisticky popisuje proč do tohohle svinstva člověk zabředne. Zajímavé byly části knihy, kde hrdinka kritizuje svým pohledem tu nefetující část společnosti. A má svým způsobem pravdu. V čem jsou, v očích mladé holky, dospělí lidé, kteří se honí za penězi aby si kupovaly předražené krámy, chodí za prostitutkami, pijí alkohol a odkládají své děti do diskoték a zcela nevyhovujícího prostředí sídlišť lepší než fetka z nádraží? Oba se ničí v honbě za svými prioritami. Je to poučná knihy pro děti i pro rodiče.

konstelanski
01.11.2018 5 z 5

Né že bych si šlehl háčko, ale u téhle knihy mě vážně zabolelo u srdce.
Ta zarážející otevřenost a téměř dospělá syrovost vyprávění patnáctileté dívky, ztracené jak sama v sobě, tak i ve špinavých ulicích a temných zákoutích tehdejšího rozděleného Berlína, podtržené faktem, že podobných příběhů na různých poztrácených místech a šedivých nádražích bylo krátce prožito a zapomenuto nepočitatelně, nemůže bezpochyby nechat člověka nedotknutého ať už má zkušenosti v bleděmodrých odstínech své vlastní nebo ne.
A ač je těžké teď bezprostředně po dočtení popsat ten sladkohořký vztah který si čtenář s hlavní "hrdinkou" při čekání na stanici Zoo vytvoří, jisté je, že po zdánlivém zvláštně optimistickém závěru, oněch několik slov překladatelky Zuzany Soukupové čtenáře bezpečně usadí zpátky na zem.
Mrzí mě, že jsem nečetl dřív, dnes už bez debat zásadní dílo moderní světové literatury.

Dashow
01.11.2018 5 z 5

Trustty - to zjistíte tady :-)

Dashow
31.10.2018 5 z 5

Tohle by měla být povinná četba..

Trustty
23.10.2018 4 z 5

Zpověď feťačky. Zkusím, pak už si nedám...a tak pořád dokola až zjistí, že je závislá. Pak se děj otočí na odvykám, zdrhnu, píchnu si....
Snad se jí to podařilo už kvůli jejímu synovi.
Četlo se to dobře.