Než vystydne káva

Než vystydne káva
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/541950/bmid_nez-vystydne-kava.jpg 4 928 928

Funiculi funicula série

Pokud byste měli možnost vrátit se zpět v minulosti, využili byste ji? Malá japonská kavárna Funiculi funicula ukrývá nečekané tajemství. Jedno z jejích míst umožňuje hostům kavárny, vrátit se zpět do minulosti. Musí však dodržet určité podmínky. Přítomnost však nezmění a čas mají omezený – než jim vystydne káva. Možnosti využijí čtyři dvojice – milenci, manželé, sestry a matka s dítětem. A právě jejich příběhy kniha vypráví a přináší dojemná rozuzlení jejich životních osudů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kniha Zlín

コーヒーが冷めないうちに (Kóhí ga samenai uči ni), 2015

dawson321
03.12.2019 4 z 5

Bylo to příjemné čtení, ovšem na 5* to nestačilo. Nevím, jak to napsat, ale prostě mi tam chyběla nějaká větší jiskra a spád (možná to je tím asijským stylem psaní, na který nejsem zvyklý).
Za mě tedy pohodová kniha, která neurazí, ale zároveň ani zcela nenadchne. Doporučuji číst po zimních večerech s kávou či čajem při ruce.

douchova11
02.12.2019 4 z 5

Citlivě napsaná kniha, která popisuje čtyři příběhy čtyř návštěvníků kavárny, kde je "kouzelné" místo, které vás může vrátit v čase. Příběhy jsou mezi sebou vzájemně propojené a tak celá kniha postupně graduje tak, že se při posledním příběhu rozbrečíte.

adorjas
30.11.2019 3 z 5

Na túto knihu som sa táááák dlho tešila, ale nakoniec to nebolo také to japonské terno, ako som zažila napríklad u Vetešníctví pana Nakana (H.Kawakami). Kniha ubiehala, ale nejakým závratným spôsobom nezasiahla, ak by som ju mala k niečomu prirovnať, možno by som povedala, že sa jedná o takú feel-good knihu. Poteší, s kávou postačujúce, ale potom vyprchá tak rýchlo ako účinky kávy...

Yunnan
24.11.2019 5 z 5

Kniha jako stvořená coby společník k dobrému šálku kávy. Výborné a silné příběhy.

KateTheBlogger
22.11.2019 4 z 5

Všechny čtyři příběhy na sebe navazují a vzájemně se proplétají a dělají tak z knížky ucelený román. Nejdříve mi vadilo časté opakování některých věcí, jelikož na takový styl psaní nejsem zvyklá, ale k celkové atmosféře knihy a kavárny se to vlastně hodí. Všechny příběhy jsou krásné, ale pro mě byl ten nejkrásnější ten úplně poslední - Matka a dcera.

Petronela16
19.11.2019 5 z 5

Nadhera, nadhera a este raz nadhera.Konecne po vsetkych tych krvakoch, co som citala v poslednom case a ktore boli aj tak slabe, nieco krasne a hodnotne.Kniha, ktora ma krasne myslienky, cita sa uplne sama a vobec mi nevadilo, ze sa niektore myslienky opakuju.Velmi pekne,oddychove citanie, plne myslienok na zamyslenie.Budem sa modlit, aby autor znovu a skoro prisiel s novou knihou.Tlieskam a moje tradicne: 100 bodov a tuš!

Ales04
15.11.2019 4 z 5

Příjemný příběh na cestování nebo ke kávě.

LaCucaracha
04.11.2019 5 z 5

Moc příjemné a poklidné čtení, i když i trošku dojemné. Je to psané takovým japonským způsobem, což se mi líbí. Časté opakování, které se objevuje, k tomu patří. Vyprávění hezky plyne, jako stoupající pára z chladnoucí kávy. Číst si tuhle knížku během popíjení kafe je vůbec docela dobrý nápad, hodí se k sobě. A je to i inspirující – ne náhodou jsem si jako další pytlík koupila zrnka z Ethiopie. Knížka je taky moc hezká na pohled a je bez chyb!

anmaride
01.11.2019 5 z 5

Návštěvou minulosti přítomnost nezměníš, máš na ni jen omezený čas a omezený prostor. Má tedy smysl vůbec tento výlet podniknout? Rozhodně má. O to víc si totiž té přítomnosti začneš vážit, o to víc ji začneš vnímat.
Jedná se v podstatě o jednoduchý příběh několika lidí a jejich vážnější i méně vážnější životní události. To vše se odehrává v nádherné atmosféře malé zapadlé kavárny.
Zase jedna z japonských lahůdek, za mě velký jo.

Irsaf
30.10.2019 3 z 5

Taková ta kniha, co neurazí - nenadchne...
Asi jsem od toho čekala něco jiného...

lucky_zebra
18.10.2019 4 z 5

Přiznávám se, že mě zlákala obálka, cestování časem a fakt, že se má děj odehrávat v Japonsku. Přesycen severskými krimi jsem si tedy knihu koupil a začal číst.
Ve čtyřech vzájemně propojených příbězích zakončených poučením jde spíš o přístup k životu než o samotné cestování časem. Stejně tak japonských reálií v knize moc není. I tak to bylo příjemné, akorát dlouhé čtení.
A teď musím jít, moje káva už je téměř studená...

nefernefer
13.10.2019 4 z 5

„...pokud není možné změnit přítomnost, jaký má vůbec smysl se do minulosti vracet? [...] Přítomnost se sice nezmění, ale pokud se změní naše myšlení, je smysl této židle nepochybně veliký.“

Jedna kavárna, jedna židle a čtyři příběhy. Křehká snová atmosféra zvláštního mikrosvěta jediné místnosti, kde se celá kniha odehrává, jako by vypadla z nějaké Murakamiho knihy. Strávila jsem v tomto prostředí jedno velmi příjemné odpoledne a pěkně si po dlouhé době propláchla slzné kanálky. :o) Poklidné, pomalu plynoucí, dojemné.

Radka_p
08.10.2019 5 z 5

Veľmi zaujímavá téma knihy, kedy moment po ktorom túžime opätovne zažiť trvá len do chvíle kým nevychladne horúca šálka kávy. Magické čítanie o obyčajne neobyčajných osudoch ľudí. Pekné, príjemné a hrejivé čítanie ...

Šárka_D
08.10.2019 3 z 5

Fell good čtení, čtyři krátké jednoduché příběhy, lehce dojemné, lehce hořkosladké. Zábava na dvě odpoledne u kávy.

Eva-K
01.10.2019 4 z 5

Krásná obálka, příjemný obsah - trochu psychologie, trochu japonských reálií, trochu duchařiny. Společně to funguje moc pěkně a s knížkou (a kávou) jsem strávila dvě příjemná odpoledne.

harena
21.09.2019 5 z 5

Poetické vyprávění pomalu plynoucí, japonská kavárnička s úžasnou atmosférou a čtyři příběhy, které vás zcela pohltí. Stačí se jen pohodlně posadit do křesla s horkou, dobrou kávou a číst.
str. 135
"Voda teče z vyšších míst na místa níže položená. To je způsobeno gravitací. V lidském srdci také existuje něco jako gravitace. Nedokážeme lhát lidem, které uznáváme a kterým důvěřujeme. Odhalíme jim své skutečné pocity, zvlášť když se snažíme skrýt smutek nebo nějakou slabinu. V takové situaci je snazší mít před sebou někoho, s kým nemáme tak blízký vztah. Pro Hirai byla Kei partner, kterému se mohla úplně otevřít. Měla silnou emoční gravitaci."
EMOČNÍ GRAVITACE - to se mi fakt líbilo.
Je dobré cestovat do minulosti, i když tím nezměníme přítomnost, ale někdy díky tomu můžeme trochu změnit naše myšlení v budoucnosti.
Kouzelná kniha, překrásná grafika a k dokonalosti je tu záložka ve tvaru kouře, který stoupá vzhůru z horké kávy.
Milé, laskavé a emotivní.

Jjaanneet
18.09.2019 4 z 5

Hlavní myšlenka knihy, v které je vše. Minulost sice nemůžeme změnit ale pohled na ni ano. Jemná a hřejivá kniha.

Dixinka
10.09.2019 5 z 5

Pěkné čtení k zamyšlení. Doporučuji každý příběh dočíst ..než vystydne káva.....

jolii
29.08.2019 5 z 5

Moc dobrá kniha. Trochu tajemna, hodně chuti na kávu, akorát postav a příběhů. Ten poslední by ale mohl být o krapítek víc dotažený a méně sentimentální.

ElizabethK
28.08.2019 4 z 5

Zajímavá myšlenka, vrátit se do minulosti a přitom neovlivnit přítomnost. Na začátku knihy jsem si neuměla představit, k čemu by to mohlo být dobré, ale prostřednictvím osudů hrdinů jsem objevovala smysluplnost této možnosti.
Asi nejkrásnější mi přišel poslední příběh.
Kniha není napínavá, děj je spíše poklidný, ale i v tom pro mě bylo skryto kouzlo knihy.

Pokud bych měla něco vytknout, bylo by to jednak neustálé opakovaní slov cinkat, zacinkat atp. a stejně tak se mi nelíbilo opakování celých pasáží, např. vzhled kavárny, pravidel pro vrácení se v čase.
Také mě mrzelo, že nebyl detailněji přiblížen příběh ženy v bílém s knihou. Zajímalo by mě, proč nedokázala z minulosti včas odejít...